Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
36 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Jon ρε γμτ, Jon, όχι John...

Aegon βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, plomaskost είπε

Chernobyl είναι η έκπληξη της χρονιάς.

https://m.imdb.com/chart/toptv/

Καμια εκπληξη οταν μιλαμε για σειρα κ ειδικα mini σειρα του HBO . Δε θυμαμαι να εχω δει οτιδηποτε απο αυτο το καναλι κ να το μετανιωσα ή να το αφησα στη μεση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε
Spoiler

Παίζει να είναι και χιόνι. Πως γίνεται να πέφτει στάχτη επί τόσες μέρες; Δεν εξερράγη και ηφαίστειο. Και γίνεται να χιονίζει στο King's Landing επειδή έχει έρθει ο Χειμώνας. Ναι οι WW νικήθηκαν θα μου πείτε, αλλά εδώ είναι το θέμα. Στα βιβλία δεν γίνεται ξεκάθαρο αν οι WW φέρνουν το Χειμώνα ή όταν έρχεται ο Χειμώνας έρχονται και οι WW..

 

Spoiler

Είναι σίγουρα στάχτη, μια πόλη κάηκε ολόκληρη και σχεδόν και όλοι της οι κάτοικοι, είναι λογικό να πέφτει. Επίσης όλα τα σκηνικά έγιναν με ήλιο. Άσε που ήθελαν να δώσουν έμφαση στο "Queen of the ashes"

 

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Είναι σίγουρα στάχτη, μια πόλη κάηκε ολόκληρη και σχεδόν και όλοι της οι κάτοικοι, είναι λογικό να πέφτει. Επίσης όλα τα σκηνικά έγιναν με ήλιο. Άσε που ήθελαν να δώσουν έμφαση στο "Queen of the ashes"

Μπορεί, αλλά πέρασαν πολλές μέρες, ακόμη να ρίχνει στάχτη; και δεν είναι όλα τα σκηνικά με ήλιο. Αλλά ναι ταιριάζει με το "Queen of the ashes"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, godslayerxp said:
  Hide contents

Είναι σίγουρα στάχτη, μια πόλη κάηκε ολόκληρη και σχεδόν και όλοι της οι κάτοικοι, είναι λογικό να πέφτει. Επίσης όλα τα σκηνικά έγιναν με ήλιο. Άσε που ήθελαν να δώσουν έμφαση στο "Queen of the ashes"

Δεν είναι σίγουρα στάχτη, το έχουν φτιάξει έτσι ώστε να υπάρχει αμφιβολία. Κατά τα άλλα το στρώμα στάχτης που έχει κάτσει κάτω στο πάτωμα δεν το βλέπεις ούτε σε καμμένο δάσος ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ThReSh είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είναι σίγουρα στάχτη, το έχουν φτιάξει έτσι ώστε να υπάρχει αμφιβολία. Κατά τα άλλα το στρώμα στάχτης που έχει κάτσει κάτω στο πάτωμα δεν το βλέπεις ούτε σε καμμένο δάσος ξέρω γω...

Παντως έδειξε και ένα φυτακι 

Spoiler

να ξεπροβάλλει μέσα απο το χιόνι οπως έφευγε ο Τζόνητας προς βορά, ή κάνω λαθος; Τύπου «έρχεται η άνοιξη, εμπρός βήμα ταχύ»; Θα το ξανα τσεκαρω...

Spoiler

Ναι κάτι υπάρχει, με ένα σύντομο ψάξιμο:

203C9523-9F73-480F-973F-9EC62A5540D3.jpeg.25c2c523f13189b7739ee5302407ed6d.jpeg

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του χιονιού μέσα στην αίθουσα του θρόνου πως προκύπτει;

Ειδαμε σε ολοκληρο το επεισόδιο κάπου αλλού χιόνι στον περιβάλλοντα χωρο όλης της περιοχής;

Bλέπουμε πχ χιόνι εκει που γίνεται το συμβούλιο αρχόντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, pontez2 said:

Η λογική του χιονιού μέσα στην αίθουσα του θρόνου πως προκύπτει;

Να έχει κατέβει ο NK με τον Viserion, ο οποίος θα τα έχει κανει όλα κάμπριο και στα καπάκια χιόνι... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πέρα απο το συμβάν στην ΕΟ που αναφερεις υπάρχει και το «οποίος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες». Ευτυχως το θυμούνται αρκετοί εδώ και δίνουν σημασία μόνο σε όσα πρέπει ώστε να γίνεται σωστη κουβέντα... 

Σχετικά με got haters:

Παρατηροντας διαφορα hate memes -τα οποια λατρεύω και τα πιο πολλά έχουν πολύ πλάκα, διαπίστωσα τα εξης:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το got εχει καταφέρει να κάνει ακόμα και τους haters να το έχουν δει 15 φορές ο καθενας και να ξέρουν (η τέλος παντων να νομίζουν ότι ξέρουν) την κάθε λεπτομέρεια 🤣. Και μιλαμε για haters σε επίπεδο fanboyσμού όχι απογοητευμένους φαν ή κάτι τέτοιο, γιατί αυτοί ξεχωριζουν εύκολα μιας και στηρίζουν την άποψη τους με ξεκάθαρα επιχειρήματα.

 Άνθρωποι λοιπόν που μισούν το show, αφιερώνουν χρόνο απο τη ζωη τους ώστε να το βλέπουν ξανα και ξανα ψάχνοντας για κάτι να «κράξουν» (και αν δεν βρίσκουν βέβαια, καποιοι φαντάζονται κιολας, άλλο πεδίο αυτό). 

Αυτό βέβαια απο τη μια γίνεται επειδή όσοι έχουν την ανάγκη να κράξουν δεν μπορούν να το κάνουν αν κάνει μπαμ ότι είναι άσχετοι (όποτε πρέπει να καλυφθούν με ένα μανδύα «σχετοσυνης» πριν κρίνουν, αλλοιώς θα πέσουν οι τομάτες όλου του Westeros).

Απο την άλλη παίζει και κατά βαθος να τους άρεσε και βαθιά μέσα τους το απολαμβάνουν αλλά να μην το παραδέχονται ούτε στον ίδιο τους τον εαυτό... καπως λέγεται αυτό στην ψυχολογία αλλά δεν θυμάμαι τώρα. Βασικά ελπίζω κιολας να ισχύει, γιατί τους λυπάμαι αν αισθάνονται την ανάγκη να βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει και να θέλουν απλά να επιβεβαιωθούν σε κάποιο φόρουμ). 

To GoT ως τηλεοπτική σειρά είχε σκοπό να μαζέψει όλη την ιστορία απο τα βιβλία και να μας την σερβίρει με έναν εύπεπτο τρόπο (επειδή ...tv). Με τα συν του και με τα πλην του, νομίζω ότι τα κατάφερε περίφημα. 

Δεν νομίζω ότι εχει κανεις θέμα με τις αποψεις, οποιες και αν είναι αυτες. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τρολ ξε-τρολ, το πρόβλημα ξεκινάει όταν καποιος επιμένει να «εμπεδωθεί» κάτι που δεν στέκει και δεν εχει (ή δεν υπάρχουν) επιχειρήματα για να το στηρίξει. Γιατί αν γραφτεί πχ κάτι απο κάποιον που δεν στέκει και όταν το συζητάνε δεν θελει να κάνει διάλογο αλλά ούτε να το στηρίξει με τα επιχειρήματα, κάτι δεν πάει καλά. Και εκει μπαίνει και η έννοια του τρολ. 

Δεν είναι τρολ; Συζητάει, εξηγεί, επιχειρηματολογεί, κάνει διάλογο (άσχετος του τι υποστηρίζει ή το τι γνώμη εχει)

Ειναι τρολ; Χαλάει και προβοκάρει τη συζήτηση με τρόπο ώστε οριακά να μην φαει το μπαν, αλλά να κλειδωθεί το θέμα. Ούτε επιχειρήματα ούτε διαλογος ούτε τίποτα. 

Δικαιωμα στη σωστη κουβέντα και συζήτηση έχουν όλοι. Στο τρολαρισμα δεν θα επρεπε να εχει κανεις, αλλά τι να κάνουμε, αναγκες κάποιων είναι κ αυτες, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου κλπ

Ευτυχως έχουν αποτύχει οι επανηλειμμένες προσπάθειες κάποιων να κλεισει το θέμα και να γίνει και αυτό στάχτη και μπούρμπερη, κ αυτό γίνεται επειδή ευτυχως πολλοι θυμούνται την παροιμία με τα πίτουρα που προανέφερα στον άλλο φιλο κ αγνοούν τα τρολζ. . 

εγκεφαλικη βλάβη; Όσοι θεωρούν κακή την τελευταια σεζόν δεν ειναι χειτερς. Την λατρευαμε την σειρα αλλα δυστυχώς έχουμε κριτική σκέψη και μπορούμε να πούμε οτι η τελευταια σεζόν ηταν πατάτα. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, splanis είπε

Όσοι θεωρούν κακή την τελευταια σεζόν δεν ειναι χειτερς. Την λατρευαμε την σειρα αλλα δυστυχώς έχουμε κριτική σκέψη και μπορούμε να πούμε οτι η τελευταια σεζόν ηταν πατάτα. 

Ναι, δεν είπε κανεις όχι..ο καθενας να λέει τη γνώμη του. Αλλά αν πει κάποιος «ήταν πατάτα για τον Α λόγο» (ή μου άρεσε για τον Α λόγο) και ο «Α» λογος δεν στέκει, είτε “fan” το λέει ειτε “hater”, ισως να χρειαστεί επεξήγηση στα πλαίσια μιας συζήτησης. Αλλοιως δεν πείθει.

Και εγω δεν ξετρελαθηκα, αλλά με τα δεδομένα που υπήρχαν, βρηκα λογικό και αρκουντως ικανοποιητικό αυτό που ειδαμε.

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, splanis είπε

Όσοι θεωρούν κακή την τελευταια σεζόν δεν ειναι χειτερς. Την λατρευαμε την σειρα αλλα δυστυχώς έχουμε κριτική σκέψη και μπορούμε να πούμε οτι η τελευταια σεζόν ηταν πατάτα. 

Ο σκοπός ειναι να υπάρχει αυτή η κριτική σκέψη. Όταν στον μεγαλύτερο βαθμό αυτή περιορίζεται στο "η σεζόν ήταν χάλια γιατί έτσι", τότε δεν πείθει σε καμία περίπτωση και βαφτίζει τον όποιο θεατή ως hater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, TheGrisGrisMan said:

2. «Να το αναφέρουν στο συμβούλιο» ναι.

  Hide contents

(Δεν θυμάμαι καν αν ειπες να είναι στο συμβούλιο ή αν ειπα ότι το είπες κλπ...) Η ουσία του θεματος τώρα: βάση του όσα έχουμε δει, για εξήγησε μου που στέκει αυτή σου η έμπνευση;; Να αναφέρουν τον ταγκάριαν βασιλιά; Για ποιο λόγο; Έχεις αναφερει έστω και ένα λόγο σχετικά με αυτό; Έτσι για να δω τι θα πεις, μπορεί να έχεις δίκιο... τα δεδομένα είναι:  1. Ο Τζον δεν θελει. 2. Δεν υπάρχει δημοκρατία.  Δεν το αναλύω άλλο, στα έχουν πει διαφοροι πολλές φορές. (Γιατί να τον ανέφεραν είναι το ερωτημα, στήριξε την άποψη σου αν θες).

 

Θα το μετανιώσω στάνταρ, αλλά  μιας και εγώ είπα πρώτος που είπε έπρεπε να είναι εκεί there you:

 

Δεν είπα ποτέ ο JS να πάει στο συμβούλιο για να πάρει το στέμμα, καθώς κάτι τέτοιο είναι άκυρο μιας και δεν το θέλει ο ίδιος. Είπα να πάει στο συμβούλιο όπου μαζεύτηκαν οι εκπρόσωποι των μεγαλύτερων οίκων του Westeros ως ο τελευταίος ζωντανός Targaryen, πράγμα που έχει αποδεχθεί (ή τουλάχιστον έτσι μας δείχνει) και να ψηφίσει ποιός πρέπει να γίνει ο επόμενος βασιλιάς. Έβαλαν το Sam ως εκπρόσωπο των Tarly και τον Gentry ως εκπρόσωπο των Baratheon και δεν κάλεσαν τον τελευταίο απόγονο του μεγαλύτερου οίκου ever. Δεν κολλάει το σενάριο.

Αν δεν σου κάνει για επιχείρημα, δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο, πάντως η ίδια η σειρά μας λέει ότι μαζεύονται οι ευγενείς των οίκων για να βγάλουν βασιλιά, δεν το λέω εγώ.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγγνωμη αλλα ποιος ειπε οτι η σεζον ηταν χαλια γιατι ετσι; νομιζω πως σε οποιους δεν μας αρεσε εξηγησαμε ακριβως τους λογους(κακο σεναριο, τραγικα plot holes, τραγικα plot armors σε βασικους χαρακτηρες, πραγματα που δεν ειχαν λογικη , κακη αποδομηση χαρακτηρων και story line που χτίζονταν 8 χρονια , βλ dany-white walkers κλπ κλπ), επισης παραδεχομαστε οτι η σειρα σκηνοθετικα, cgis , υποκριτικη ηθοποιων κλπ κλπ , σκιζει. Εγω το μονο που είδα χωρίς εξηγηση είναι "WOW η σειρα γ@@μησε, φοβεροι δρακοι , jon σαγαπαμεεεε ❤️❤️ κλπ κλπ"

Επεξ/σία από splanis
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Θα το μετανιώσω στάνταρ, αλλά  μιας και εγώ είπα πρώτος που είπε έπρεπε να είναι εκεί there you:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είπα ποτέ ο JS να πάει στο συμβούλιο για να πάρει το στέμμα, καθώς κάτι τέτοιο είναι άκυρο μιας και δεν το θέλει ο ίδιος. Είπα να πάει στο συμβούλιο όπου μαζεύτηκαν οι εκπρόσωποι των μεγαλύτερων οίκων του Westeros ως ο τελευταίος ζωντανός Targaryen, πράγμα που έχει αποδεχθεί (ή τουλάχιστον έτσι μας δείχνει) και να ψηφίσει ποιός πρέπει να γίνει ο επόμενος βασιλιάς. Έβαλαν το Sam ως εκπρόσωπο των Tarly και τον Gentry ως εκπρόσωπο των Baratheon και δεν κάλεσαν τον τελευταίο απόγονο του μεγαλύτερου οίκου ever. Δεν κολλάει το σενάριο.

Αν δεν σου κάνει για επιχείρημα, δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο, πάντως η ίδια η σειρά μας λέει ότι μαζεύονται οι ευγενείς των οίκων για να βγάλουν βασιλιά, δεν το λέω εγώ.

Στα παραπάνω νομίζω οτι σου απάντησα εγω, πως

Spoiler

 

κάτι τέτοιο θα έφερνε αντιμέτωπους τους άρχοντες με τον Greyworm που ήθελε το κεφάλι του Σνοου σε δίσκο αλά Ιωάννη Βαφτιστή :P 

Ειπώθηκε ως αντικρουση πως 

1. Ναι αλλά έφεραν τον Τύριον (εδώ απαντήθηκε πως ο Τύριον ηρθε ως φωνή λογικής και όχι ως kingslayer)

2. Πως οι άρχοντες δε φοβοντουσαν τον Greyworm διοτι δεν ειχε στρατό να τους αντιμετωπίσει (κι εκει μπηκαμε στη διαδικασία να αποδείξουμε πως αφανίστηκαν οι μισοί Ντοθράκοι και οι μισοί Ασπιλοι, πράγμα που έγινε χωρις να υπάρχει πλέον καμια αμφιβολία)

3. Ειπώθηκε επισης πως kingslayer ηταν και ο Τζειμι αλλά δε τον σκοτωσε κανεις (το γεγονος βέβαια οτι τότε ειχαμε επανάσταση κατά του βασιλιά, δεν ειπώθηκε καθόλου, ούτε πως ο νέος βασιλιάς παντρεύτηκε την αδελφή του Τζέιμι)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...