Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Θα το μετανιώσω στάνταρ, αλλά  μιας και εγώ είπα πρώτος που είπε έπρεπε να είναι εκεί there you:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είπα ποτέ ο JS να πάει στο συμβούλιο για να πάρει το στέμμα, καθώς κάτι τέτοιο είναι άκυρο μιας και δεν το θέλει ο ίδιος. Είπα να πάει στο συμβούλιο όπου μαζεύτηκαν οι εκπρόσωποι των μεγαλύτερων οίκων του Westeros ως ο τελευταίος ζωντανός Targaryen, πράγμα που έχει αποδεχθεί (ή τουλάχιστον έτσι μας δείχνει) και να ψηφίσει ποιός πρέπει να γίνει ο επόμενος βασιλιάς. Έβαλαν το Sam ως εκπρόσωπο των Tarly και τον Gentry ως εκπρόσωπο των Baratheon και δεν κάλεσαν τον τελευταίο απόγονο του μεγαλύτερου οίκου ever. Δεν κολλάει το σενάριο.

Αν δεν σου κάνει για επιχείρημα, δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο, πάντως η ίδια η σειρά μας λέει ότι μαζεύονται οι ευγενείς των οίκων για να βγάλουν βασιλιά, δεν το λέω εγώ.

Σε ευχαριστω για την επεξήγηση.

Απλά έχω μείνει ακόμα με την απορία του «γιατί να τον ανέφεραν αφού δεν ήθελε και δεν τους συνέφερε. Θα κέρδιζαν κάτι απο αυτό»;

Spoiler

 

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που έχουν συζητησει διάφοροι, αλλά ας εστιάσω σε κάποιους ακόμα: 

Την πολιτική πτυχή: Αν το έκαναν, θα ήταν πιστεύω μια επίσημη επιβεβαίωση για κάτι που μέχρι τώρα εχει κυκλοφορήσει μόνο ως φήμη (μέσα απο τα κοράκια και το μπλα μπλα) ανάμεσα σε (λίγους; ) ανθρώπους. Αν το σκεφτούμε απο πολιτικής άποψης λοιπόν, τρικλοποδιά στον εαυτό τους θα βάζανε, αφού καποιοι εκει έξω θα «έψαχναν» τον «χαμένο» ταγκαριαν βασιλιά απο αυτό το σημείο και μετά. 

Να το πάρουμε απο την πλευρά του ότι θα ήταν το ηθικό και δημοκρατικό η κάτι τέτοιο; Ότι αυτός θα μπορούσε να είναι ο λογος; Μα δεν ήταν ηθικά και δημοκρατικα όσα ειδαμε στους 8 κύκλους... γιατί να γίνει τώρα;

Να πιάσουνε ότι θα το κανανε επειδή είναι αδερφος τους; Ξέρω γω... Δεν έγινε λίγο «κατάληψη» απο τα σταρκ girls, εκει; Δεν τις ειδα να συγκινούνται ιδιαιτερα για τις οικογενειακεσ σχέσεις. Άσε που δεν ήθελε ο ανθρωπος. 

Υπαρχει καποις άλλος λογος για τον οποίο θεωρεις ότι ήταν απαραίτητο να πάει και επειδή δεν πήγε υπάρχει κενό; Κάλλιστα παίζει να υπάρχει και να μην το έχω σκεφτεί όποτ Λε είμαι ανοιχτός σε αποψεις... 

Παντως αν δεν βρω κάποιο λόγο, εξακολουθω να μην το βλέπω ως κενό. Ως την σωστη απόφαση το βρίσκω... Είχε κενά άλλου αλλά όχι εκει... Πχ η σκηνή όντως είχε γυριστεί χάλια. 


 

Παντως ουτως η άλλος ο καθενας εχει την άποψη του, δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν για τίποτα, συζήτηση κάνουμε για να διαβάζουνε όλοι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, splanis είπε

συγγνωμη αλλα ποιος ειπε οτι η σεζον ηταν χαλια γιατι ετσι; νομιζω πως σε οποιους δεν μας αρεσε εξηγησαμε ακριβως τους λογους(κακο σεναριο, τραγικα plot holes, τραγικα plot armors σε βασικους χαρακτηρες, πραγματα που δεν ειχαν λογικη , κακη αποδομηση χαρακτηρων και story line που χτίζονταν 8 χρονια , βλ dany-white walkers κλπ κλπ), επισης παραδεχομαστε οτι η σειρα σκηνοθετικα, cgis , υποκριτικη ηθοποιων κλπ κλπ , σκιζει. Εγω το μονο που είδα χωρίς εξηγηση είναι "WOW η σειρα γ@@μησε, φοβεροι δρακοι , jon σαγαπαμεεεε ❤️❤️ κλπ κλπ"

Τα οποία ειναι κάποια γενικά στοιχεία, που έχουν να κάνουν με το γουστο του καθένα. Aυτά που συζητάμε κατά βάση εδω, ειναι τα plot holes, αν υπάρχουν και η όποια ξαφνική και μη αναμενόμενη αντιδραση χαρακτήρων.

Ειπώθηκε πχ πολυ ωραία για το θέμα της Νταινέρης. Κι εγω πιστεύω οτι χρειαζόταν ένα δύο επεισόδια ακομα να χτιστεί αυτή η αλλαγή. 

Ειπώθηκε επίσης πως το σενάριο είναι χάλια επειδη οι απέθαντοι βρηκαν αλυσίδες και τράβηξαν τον δράκο. Ε σορρυ αλλά με το δευτερο γέλαγα.

Σαφώς και υπάρχουν τρύπες, σαφως και υπάρχουν ευκολίες. Από την αρχή τα βλέπαμε αυτά, δε τα βλέπουμε στον 8ο κυκλο πρωτη φορά.

Αυτόν τον Κλέιγκεν, ανάλογα με τον ηθοποιό που τον υποδυόταν, τη μια τον βλέπαμε σαν τέρας που σκοτώνει, την άλλη σαν έναν sir που συζητάει, μετά πάλι σαν τέρας (μέχρι που έγινε τέρας και ηρεμησαμε). Αυτά ειναι σεναριακές τρυπες και τα ειχαμε μπροστά μας. Με αυτά αγαπησαμε το GOT. Δεν έφτασε ο 8ος κυκλος με 2 επεισόδια επικά για να χαλαστουμε.

Που έχουν ανάγει τη μάχη των μπάσταρδων στο τέλειο επεισόδιο, οι ίδιοι άνθρωποι που φωνάζουν οτι λειπει ο απο μηχανης θεός και οτι εμφανιστηκε μονο στον 8ο κυκλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ οι συμβολισμοί σε όλο τον 8ο κύκλο.. καλός, κακος δεν μου έβγαλε συναίσθημα το κλείσιμο της σειράς ...σε αρκετά σημεία ήμουν και σε φάση εεεε?

Η σύνοψη μου..πηγε πολύ γρήγορα για GOT αυτός ο κύκλος.. Δεν προλάβαμε να χωνέψουμε.πολλα πράγματα.. πχ η μεταστροφή της Ντανυ αν είχε πάρει έναν κύκλο θα είμασταν πολύ πιο οκ με ότι έγινε. 

Για κάποιον ακατανόητο λόγο πάτησαν fast forward και το έκλεισαν..οχι δεν μας άφησε γλυκόπικρη γεύση το τελείωμα της σειράς αλλά ο τροπος με τον οποίο την έκλεισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, TheGrisGrisMan said:

Σε ευχαριστω για την επεξήγηση.

Απλά έχω μείνει ακόμα με την απορία του «γιατί να τον ανέφεραν αφού δεν ήθελε και δεν τους συνέφερε. Θα κέρδιζαν κάτι απο αυτό»;

  Hide contents

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που έχουν συζητησει διάφοροι, αλλά ας εστιάσω σε κάποιους ακόμα: 

Την πολιτική πτυχή: Αν το έκαναν, θα ήταν πιστεύω μια επίσημη επιβεβαίωση για κάτι που μέχρι τώρα εχει κυκλοφορήσει μόνο ως φήμη (μέσα απο τα κοράκια και το μπλα μπλα) ανάμεσα σε (λίγους; ) ανθρώπους. Αν το σκεφτούμε απο πολιτικής άποψης λοιπόν, τρικλοποδιά στον εαυτό τους θα βάζανε, αφού καποιοι εκει έξω θα «έψαχναν» τον «χαμένο» ταγκαριαν βασιλιά απο αυτό το σημείο και μετά. 

Να το πάρουμε απο την πλευρά του ότι θα ήταν το ηθικό και δημοκρατικό η κάτι τέτοιο; Ότι αυτός θα μπορούσε να είναι ο λογος; Μα δεν ήταν ηθικά και δημοκρατικα όσα ειδαμε στους 8 κύκλους... γιατί να γίνει τώρα;

Να πιάσουνε ότι θα το κανανε επειδή είναι αδερφος τους; Ξέρω γω... Δεν έγινε λίγο «κατάληψη» απο τα σταρκ girls, εκει; Δεν τις ειδα να συγκινούνται ιδιαιτερα για τις οικογενειακεσ σχέσεις. Άσε που δεν ήθελε ο ανθρωπος. 

Υπαρχει καποις άλλος λογος για τον οποίο θεωρεις ότι ήταν απαραίτητο να πάει και επειδή δεν πήγε υπάρχει κενό; Κάλλιστα παίζει να υπάρχει και να μην το έχω σκεφτεί όποτ Λε είμαι ανοιχτός σε αποψεις... 

Παντως αν δεν βρω κάποιο λόγο, εξακολουθω να μην το βλέπω ως κενό. Ως την σωστη απόφαση το βρίσκω... Είχε κενά άλλου αλλά όχι εκει... Πχ η σκηνή όντως είχε γυριστεί χάλια. 

Παντως ουτως η άλλος ο καθενας εχει την άποψη του, δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν για τίποτα, συζήτηση κάνουμε για να διαβάζουνε όλοι.. 

Το ήξεραν ο Tyrion, ο Sam, η Sansa, η Arya και ο Bran. Η Sansa και ο Bran, οκ δεν το αποκάλυψαν γιατί ήθελαν το θρόνο και ίσως να ήταν party pooper αν εμφανιζόταν και ένας νόμιμος διάδοχος. Ο Sam, η Arya και ο Tyrion (πριν γίνει ξανά Hand) τι ακριβώς κέρδισαν με το να μην το αποκαλύψουν;

Και κάτι ακόμα: όσο νόμιμος διάδοχος είναι ο JS, άλλο τόσο νόμιμοι διάδοχοι είναι και ο Gentry (ως γιος του προηγούμενου βασιλιά που νομιμοποιήθηκε), αλλά και ο Tyrion (ως αδερφός της τελευταίας βασίλισσας). Γιατί η παρουσία αυτών δεν ξενέρωσε τη Sansa και τον Bran και θα ξενέρωναν με τον JS;

13 minutes ago, pontez2 said:

Στα παραπάνω νομίζω οτι σου απάντησα εγω, πως

  Hide contents

κάτι τέτοιο θα έφερνε αντιμέτωπους τους άρχοντες με τον Greyworm που ήθελε το κεφάλι του Σνοου σε δίσκο αλά Ιωάννη Βαφτιστή :P 

 

Δεν θα κάτσω να αντικρούσω τα αντεπιχειρήματα, αλλά θα εστιάσω σε αυτό μόνο. Από πού προκύπτει; Δεν τον σφάζει ενώ νομίζει ότι είναι ένας τίποτας και θα τον σφάξει όταν μάθει ότι είναι ο rightful heir του θρόνου; Δεν μοιάζει να μην είναι λογικά σκεπτόμενος εκ του αποτελέσματος ο Greyworm. Σφάζει στο γόνατο τους αξιωματικούς που παραδόθηκαν, αλλά κρατάει φυλακισμένους για καιρό τους JS και Tyrion, για ποιό λόγο; Εγώ λέω γιατί δεν είναι βλάκας και καταλαβαίνει το βάρος των ρόλων τους. Άρα; Εσύ λες ότι μόλις μάθαινε ότι είναι ο νόμιμος διάδοχος του θρόνου θα τον έσφαζε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πως μπορούμε να δούμε -νόμιμα- GoT στη χώρα μας; Εκτός από... Novaflix. 😂

Το Amazon Prime + ΗΒΟ θέλει διεύθυνση και κάρτα από ΗΠΑ. Το ίδιο και το Hulu + HBO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Malthador είπε
Spoiler

Δεν θα κάτσω να αντικρούσω τα αντεπιχειρήματα, αλλά θα εστιάσω σε αυτό μόνο. Από πού προκύπτει; Δεν τον σφάζει ενώ νομίζει ότι είναι ένας τίποτας και θα τον σφάξει όταν μάθει ότι είναι ο rightful heir του θρόνου; Δεν μοιάζει να μην είναι λογικά σκεπτόμενος εκ του αποτελέσματος ο Greyworm. Σφάζει στο γόνατο τους αξιωματικούς που παραδόθηκαν, αλλά κρατάει φυλακισμένους για καιρό τους JS και Tyrion, για ποιό λόγο; Εγώ λέω γιατί δεν είναι βλάκας και καταλαβαίνει το βάρος των ρόλων τους. Άρα; Εσύ λες ότι μόλις μάθαινε ότι είναι ο νόμιμος διάδοχος του θρόνου θα τον έσφαζε;

 

 

Spoiler

 

Εγω λέω πως ο Greyworm ζητουσε την παραδειγματική τιμωρία-το κεφάλι, του Σνόου. Δε τον σκότωσε απ΄την αρχή διότι γνωριζε πως αυτό θα έφερνε απευθείας πόλεμο. Τον φυλάκισε μέχρι να δικαστεί από τους άρχοντες και να τιμωρηθεί παραδειγματικά.

Δε τον ενδιαφέρει αν ειναι ή όχι διάδοχος του θρόνου. Τον ενδιαφέρει οτι σκότωσε τη βασίλισσά του. Και ο Grand Πάπας να ηταν πάλι δε θα τον ενδιέφερε.

Αυτός ειναι ο λόγος που η παρουσία του ως εκπρόσωπος οίκου που θα ειχε άποψη στην εκλογή του βασιλιά, δεν ήταν δεκτή από τον Greyworm. Οπως είδες, ούτε τον Τύριον ήθελε. Τον δέχτηκε με το ζόρι

Είδες οτι η αποχώρησή του ήρθε μονο όταν αποδέχτηκε την τιμωρία του Σνόου (η οποία δεν ηταν και μικρή,ουσιαστικά τον εξαφανιζουν από τον χάρτη) ((δεν ειναι οτι το λέω εγω σαν Pontez. Αυτό ειδαμε)

Και η συγκεκριμένη κατάλληξη -κατά την γνωμη μου πάντα- ειναι εξαιρετική και συμβολική. 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, pontez2 said:
  Hide contents

Εγω λέω πως ο Greyworm ζητουσε την παραδειγματική τιμωρία-το κεφάλι, του Σνόου. Δε τον σκότωσε απ΄την αρχή διότι γνωριζε πως αυτό θα έφερνε απευθείας πόλεμο. Τον φυλάκισε μέχρι να δικαστεί από τους άρχοντες και να τιμωρηθεί παραδειγματικά.

 

1) Γιατί να έφερνε πόλεμο ο θάνατος του Snow; Ένας μπάσταρδος πουθενάς υποτίθεται ότι είναι. Σκότωσε τη βασίλισσα στην οποία είχε γονατίσει (και μαζί ο στρατός που του είχε απομείνει προφανώς) και ο JS μας έχει αποδείξει και ο ίδιος ότι treason=death. Οπότε γιατί να φέρει πόλεμο; Το guideline του JS θα ακολουθούσε ο Greyworm αν τον σκότωνε.

2) Σταμάτησε ο φόβος του πολέμου τους Unsullied και του Dothraki; Srsly τώρα;

Επεξ/σία από Malthador
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, splanis είπε

συγγνωμη αλλα ποιος ειπε οτι η σεζον ηταν χαλια γιατι ετσι; νομιζω πως σε οποιους δεν μας αρεσε εξηγησαμε ακριβως τους λογους(κακο σεναριο, τραγικα plot holes, τραγικα plot armors σε βασικους χαρακτηρες, πραγματα που δεν ειχαν λογικη , κακη αποδομηση χαρακτηρων και story line που χτίζονταν 8 χρονια , βλ dany-white walkers κλπ κλπ), επισης παραδεχομαστε οτι η σειρα σκηνοθετικα, cgis , υποκριτικη ηθοποιων κλπ κλπ , σκιζει. Εγω το μονο που είδα χωρίς εξηγηση είναι "WOW η σειρα γ@@μησε, φοβεροι δρακοι , jon σαγαπαμεεεε ❤️❤️ κλπ κλπ"

Κοιτά, βεβαιως και ισχύουν αρκετά απο αυτά που λες.Και έχουν συζητηθεί & παίρνουν και άλλη συζήτηση, πράγματι. Άλλο ομως αυτό και άλλο οι «γιατί έτσι»...
 

Spoiler

 

Γενικως, παντου υπάρχουν κάποια άτομα που ισχυρίζονται ότι η σειρά είναι χάλια, «γιατί ετσι»  (οπως το λες). Οπως πράγματι και κάποια που λένε ότι ήταν «τέλειο το got, το βλέμμα του JS ήταν υπέροχο» Αυτά φαίνεται και απο την συζήτηση εδώ.

Αυτό δεν σημαίνει ομως ότι ΟΛΟΙ όσοι είπαν ότι δεν του αρέσει η σειρά είναι «γιατί έτσι»... το αντίθετο συμβαίνει και νομίζω οτι προκύπτει απο τα γραμμένα... 

Το 98% συμμετείχε στην συζήτηση και την εξελιξε, αναλύοντας το τι πίστευε, λύνοντας απορίες, εξήγοντας την άποψη του κλπ. Μια χαρά συζήτηση κάνουμε, αλλοιώς δεν θα κράταγε το φόρουμ τοσες σελίδες. Εχουν αναφερθεί ενδιαφερουσες αποψεις και στηρίζονται  με επιχειρήματα όταν ξεκινήσει η συζήτηση γύρω απο αυτες, ειτε αυτοί που τις γράφουν σιχάθηκαν το got ειτε ήταν τρελοί φανς...

Τώρα κανα δυο εξαιρέσεις τύπου «γιατί έτσι», υπάρχουν παντου, (ειτε φανς ειτε χεητερς). Αν καποιος αναφερθεί σε αυτούς, δεν πάει να πει πως αυτό που λέει αφορά και τους υπόλοιπους που συμμετέχουν κανονικά στην συζήτηση  (ειτε τους άρεσε το got είτε όχι), απλά κ μόνο επειδή έχουν την ίδια άποψη με τους «γιατί έτσι». Είναι λίγο τσουβάλιασμα αυτό. Πως και απο που προέκυψε;

Τέλος παντων ας έχουμε υπόψιν αυτον τον σαφή διαχωρισμό προς διευκόλυνση της κουβέντας. 


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

1) Γιατί να έφερνε πόλεμο ο θάνατος του Snow; Ένας μπάσταρδος πουθενάς υποτίθεται ότι είναι. Σκότωσε τη βασίλισσα στην οποία είχε γονατίσει (και μαζί ο στρατός που του είχε απομείνει προφανώς) και ο ίδιος ο JS μας έχει δείξει και ο ίδιος ότι treason=death. Οπότε γιατί να φέρει πόλεμο; Το guideline του JS θα ακολουθούσε ο Greyworm αν τον σκότωνε.

2) Σταμάτησε ο φόβος του πολέμου τους Unsullied και του Dothraki; Srsly τώρα;

Spoiler

 

1. Όχι δεν υποτιθεται οτι ειναι ένας μπάσταρδος πουθενάς. Ειναι ένας ήρωας πολέμου που κατάφερε όχι μονο να ενώσει τους άγριους και όλο τον Βορρά αλλά να συνεργαστεί και με τον δυνατότερο στρατό του κόσμου εναντίων στους νεκρούς. Για το συμβούλιο ειναι ήρωας. Για τον Greyworm ειναι kingslayer. Για τον Τυριον και τις 2 αδελφές του ειναι διάδοχος του θρονου αλλά κανεις δεν τολμάει να τον προτείνει.

Σκοτώνοντας τη βασίλισσά του, ο διοικητής της φρουράς ζητάει τη τιμωρία του-θάνατό του.

Εαν αυτή δεν υπήρξει, θα έχουμε πόλεμο. Τα αίματα πάνε να ανάψουν στο συμβούλιο. Ο Ντάβος λέει πως δε χρειάζεται να αλληλοσκοτωθούμε αλλά να βρουμε λύση.

Και ο Τύριον που ως τοτε ο Greyworm δε θέλει ούτε να τον ακούει, προτείνει μια ωραία λύση.

2. Ο Greyworm ως διοικητής του στρατού της Νταινέρης, έχει εκφράσει την επιθυμία να φύγουν. Φυσικά και δε θέλει πόλεμο. Δεν έχει τον ηγέτη που τον εμπνέει πλέον ωστε να τον υπηρετήσει. Θα τον κάνει μόνο αν δεν επέλθουν οι ισοροπίες που ορίζει.

Οι ισορροπίες όμως έρχονται με τη παραδειγματικη τιμωρία του Σνόου.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. 

Spoiler

Επεξηγηματικοτατος.. .ισχύουν όλα. Απλά θα πρόσθετα ότι δεν ήταν μόνο θέμα τόλμης, ήταν και θέμα θέλησης (πιστεύω). 

Ασχετο: θα μου άρεσε ως σεναριο να είναι όλα τα ίδια και απλά να μουλάρωνε ο greyworm για να εκτελέσει τον σνοου και να τον έβαζε για εκτέλεση και να συνέβαινε ένας αποκεφαλισμός αλά νεντ στα ματια των αποσβολωμένων θεατών. Αλλά που να το τολμήσει αυτό καποιος σε prime time tv? Θα ψάχνανε να βρούμε που μενει ο Μαρτιν ή οι DD κ έτσι 😀 Συν του ότι μάλλον πόλεμος θα γινόταν...

(Γενικως το πως τα παράτησε ο GW ήθελε 1-2 λεπτά παραπανω διάλογο πιστεύω)

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Επεξηγηματικοτατος.. .ισχύουν όλα. Απλά θα πρόσθετα ότι δεν ήταν μόνο θέμα τόλμης, ήταν και θέμα θέλησης (πιστεύω). 

Ασχετο: θα μου άρεσε ως σεναριο να είναι όλα τα ίδια και απλά να μουλάρωνε ο greyworm για να εκτελέσει τον σνοου και να τον έβαζε για εκτέλεση και να συνέβαινε ένας αποκεφαλισμός αλά νεντ στα ματια των αποσβολωμένων θεατών. Αλλά που να το τολμήσει αυτό καποιος σε prime time tv? Θα ψάχνανε να βρούμε που μενει ο Μαρτιν ή οι DD κ έτσι 😀 Συν του ότι μάλλον πόλεμος θα γινόταν...

(Γενικως το πως τα παράτησε ο GW ήθελε 1-2 λεπτά παραπανω διάλογο πιστεύω)

K O Ρ Υ Φ ΑΙ Ο. Οντως όμως αυτό δύσκολα το κάνεις. Εκεί να δεις αντιδράσεις. Θα πέφτανε να τους φάνε :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε
Spoiler

Ο Sam, η Arya και ο Tyrion (πριν γίνει ξανά Hand) τι ακριβώς κέρδισαν με το να μην το αποκαλύψουν;

 

Τίποτα,
 

Spoiler

απλά τους το ζήτησε η σανσα για τους λόγους που λες και δεν είπαν όχι...

 

1 ώρα πριν, Malthador είπε
Spoiler

Γιατί η παρουσία αυτών δεν ξενέρωσε τη Sansa και τον Bran και θα ξενέρωναν με τον JS;

 

Spoiler

Πιστεύω επειδή ήταν «ελεγχόμενοι». Εξάλλου δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν στο θέμα της καταγωγής τους στο συμβούλιο αυτό. Ειδαμε κάτι τέτοιο; Δεν θυμάμαι τώρα, σορρυζ...

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ενδιαφερον,κυριως οι διαλογοι του Sir Barristan και κυριως τα τελευταια λογια που λεει της Dany για τον πατερα της

Πολυ σημαντικη η τελευταια προταση.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν μια σειρά που πραγματικά έβλεπα απο το  πρώτο επεισόδιο και περίμενα σαν τρελός την κατάληξη!

Η τελευταία σεζόν για μένα ήταν απογοήτευση...

Μου φάνηκαν 6 βιαστικά επεισόδια που θέλαν να βγάλουν για να τελειώσουν την σειρά γιατί βαρέθηκαν.

 Έκλειναν κεφάλαια και κομμάτια της ιστορίας μέσα σε λίγα λεπτά το ένα μετά το άλλο χωρίς να αποδόσουν την βαρύτητα που τους άρμοζε , σκότωσαν χαρακτήρες με τεράστια ιστορία πίσω τους που ανυπομονούσες για το πως θα είναι το τέλος τους μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα σε σκηνές που ήταν λες και έβλεπες ένα κομπάρσο να πεθαίνει και δεν σου προκαλούσε κανένα συναίσθημα για τον χαμό τους.

Γενικα αρκετά κενά στην ιστορία κάποιων πρωταγωνιστών και κεντρικών χαρακτήρων.

Διάλογοι ελάχιστοι, μερικές φορές ένιωθα ότι στα περισσότερα επεισόδια άκουγα ήχους, κραυγές και μουσική....δεν  ειπόθηκε κάτι βαρύγδουπο να θυμάμαι, κάτι που με ανατρίχιασε όταν ερμηνεύτικε απο τους σημαντικούς χαρακτήρες.

Η "καλύτερη ερμηνία" για μένα στην σεζόν  ήταν του Drogon που όταν έχασε την μάνα και καβαλάρησα του συνειδητοποίησε τι πραγματικά την σκότωσε και έλιωσε τον θρόνο.

Γενικά η Σεζόν για μένα πήγε κάπως έτσι λέγοντας και τα θετικά και τα αρνητικά...

Επ1 Ας μπούμε στο κλίμα σιγά σιγά με filler  επεισόδιο ααα οοκ.

Επ2 Ας που στον John ότι είναι ο Aygon(δώρων άδωρων τελικά) ας ενώσουμε με μερικές σκηνές και τους χαρακτήρες μεταξύ τους για να τους προετοιμασουμε για την μάχη ααα οοκ.

Επ3 Ας τελειώσουμε την μεγάλη μάχη που περιμένεις 10 χρόνια πετάγοντας την Arya απο το πουθενά σκοτώνοντας τον Night King,αν και μου αρεσε η ανατροπή που τον σκότωσε αυτός ο χαρακτήρας και τα τρομερά σκηνικά του επεισοδίου,σχεδόν πουθενα ο John Snow στην μεγαλύτερη μάχη της ιστορίας.

Επ4 Filler,ας κάνουμε και ένα κάπως build up  για να προχωρήσουμε το σενάριο και για να δώσουμε τον τελευταίο λόγο να πάμε στον Kings Landing  για την τελευταία μάχη όλων των εποχών Οοοκ.

Επ5 Η μάχη ξεκινά η Καλίσσι τρελαίνετε και το Kings Landing καίγεται ολοσχερώς ωραία σκηνικά,μεγάλη ανατροπή μου άρεσε η αλλαγή σε  mad queen, η Σερσει και ο Τσειμι απλά θάβονται κάτω απο τις πέτρες δεν μου προκάλεσε κανένα συναίσθημα,ο Hound οκ έδωσε την μάχη του με τον αδερφό του και ο Γιαννάκης ο Χιόνης κάπου περιφέρετε, υπάρχει δεν υπάρχει στο επεισόδιο.

Επ6 ... Ο Γιαννάκης σκοτώνει την Καλίσσι...καμία εντύπωση,δεν συγκινήθηκα καθόλου, αδύναμη σκηνή την ένταση στην σκηνή την ανέβασε  ο Δράκος πολύ ωραίο σημείο, κενό μετά,σύναξη για να βγάλουν τον Μπράντ Βασιλιά...πουθενά ο Χιόνης,μετά λίγο ξενέρωτες σκηνές για να απαλύνουν  το κλίμα και να δώσουν μια γλυκόπικρη έκβαση,οι δρόμοι χωρίζουν...Τέλος,αδιάφορο επεισόδιο  μπορώ να πω ότι βαρέθηκα το είδα για να το δώ, όπως και όλη την σεζόν!

Το σημαντικότερο συμπέρασμα απ όλα ο John Snow-Aygon ήταν ο μεγαλύτερος κομπάρσος της σειράς....

Δυστυχώς το τέλος της σειράς δεν μου άφησε τίποτα απο όλα αυτά τα συναισθήματα και το δέος που προκαλούσαν όλες οι προηγούμενες σεζον και αυτό το τέλος στιγμάτησε για μένα όλη την ιστορία!! Κρίμα!! 

Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να τελειώσει πάντως όχι έτσι κατα την δική μου άποψη.

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ήταν 2 σεζον οι τελευταίες μια με την Long Night και μια για το Kings Landing κι ας είχαν 2 χρονια αποκλιση η καθε μια.

Ουφ τα βγαλα απο μέσα μου, συγνωμη για το wall text αλλά ήθελα κάπου να τα πω.

 

Επεξ/σία από Rizas
  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...