Προς το περιεχόμενο

[Κινητό] Xiaomi Redmi Note 4 Global 3/32 (Snapdragon) ~ 119€ @banggood [TEΛΟΣ]


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μόνος τρόπος να αποδείξεις πως όντως εκτελωνίστηκε και πρόκειται για ενδοκοινοτική συναλλαγή είναι να επιδείξεις παραστατικό που να φαίνεται πως πληρώθηκε ο αναλογών ΦΠΑ, τι ποσοστό παρακρατήθηκε και ποιος (μαγαζί) το εισέπραξε για να το αποδώσει.

 

Δυστυχώς, τέτοιο δεν υπάρχει στα χέρια σου. Η δε οικονομική συναλλαγή σου έγινε απευθείας με την Κίνα. Οπότε αν θέλεις να πάρεις το αντικείμενο πληρώνεις ότι σου πούνε και μετά ελπίζεις το Bangood να τηρήσει ότι λέει "ανεπισήμως" στο chat του και να στα πιστώσει πίσω.

 

Αν τσινίσουν, ή σιγά - σιγά αποσύρουν το Priority Line, σημαίνει πως απλά επρόκειτο για κάποιο τέχνασμα και τα αντικείμενα δεν είχαν εκτελωνιστεί ποτέ. Γιατί τώρα που βρέθηκε τρόπος να εντοπίζεται η τριγωνική, ή ότι άλλο είναι, που κάνει το Bangood με το Priority Line και να επιβάλλεται ΦΠΑ στους παραλήπτες (αυτοί το οφείλουν έτσι κι αλλιώς) η μέθοδος θα είναι ασύμφορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 391
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειμαστε 7 χρονων ουτε ειναι η πρωτη μου παραγγελια , ουτε εχω καποιο ιστορικο τρολαρισματος στα 9 χρονια που ειμαι στο φορουμ οποτε..

Μην ''αρπάζεσαι''. Όλοι να βοηθησούμε κι όσο μπορούμε να βοηθηθουμε θέλουμε.

Λογικό να έχουμε απορίες. Κι ούτε θεωρώ κακό να ζητάμε ανέβασμα φώτο και screenshot.

Όπως φίλοι που παρέλαβαν απροβλημάτιστα τους ζητάμε ν ανεβάσουν φώτο του δέματος που παρέλαβαν.

Ούτε λόγος αμφιβολίας υπάρχει ούτε τρολαρίσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ΕΛΤΑ αυτή τη στιγμή μου είπαν πως το δέμα μπορεί να ήρθε από Ολλανδία αλλά τα logistic της εταιρείας είναι Κίνα. Και τους λέω το δέμα πρέπει να εκτελωνιστηκε όταν μπήκε Ευρώπη και μου λένε όχι από τη στιγμή που η αποθήκη της εταιρείας είναι Κίνα περνάει τελωνείο . Δεν το συνέχισα πήρα το χαρτί που λέει το ποσό ΦΠΑ χρέη εκτελωνισμου και πάω να στείλω στο μαγαζί . Δεν παρέλαβα ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το σημαντικό είναι αυτό το ότι "ΠΡΕΠΕΙ να εκτελωνιστηκε όταν μπήκε Ευρώπη". Αν όντως εκτελωνίστηκε και δεν χρησιμοποιήθηκε κάποια άλλη ενδιάμεση μέθοδος/παραθυράκι και εφόσον -προφανώς- είναι εντελώς παράτυπο να εκτελωνιστεί δις πρέπει να γίνει κάποια μαζική κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να ελεγες οτι πηρα απο Ευρωπαικη αποθηκη στην Ολλανδια και οχι απο Κινα λαθος κανετε. Κινα ειναι η εδρα της εταιρειας, δεν εχει καμια σχεση αυτο επρεπε να ελεγες. Εμπλεξες με στραβοξυλο.

Νομίζω το σημαντικό είναι αυτό το ότι "ΠΡΕΠΕΙ να εκτελωνιστηκε όταν μπήκε Ευρώπη". Αν όντως εκτελωνίστηκε και δεν χρησιμοποιήθηκε κάποια άλλη ενδιάμεση μέθοδος/παραθυράκι και εφόσον -προφανώς- είναι εντελώς παράτυπο να εκτελωνιστεί δις πρέπει να γίνει κάποια μαζική κίνηση...

Μαλλον Ολλανδια τα περνανε ολα ετσι, δεν ασχολουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το σημαντικό είναι αυτό το ότι "ΠΡΕΠΕΙ να εκτελωνιστηκε όταν μπήκε Ευρώπη".

Όχι δεν "ΠΡΕΠΕΙ". Αν είναι transit, εκτελωνίζεται στη χώρα προορισμού, όχι στο σημείο εισόδου.

 

Και αυτά τα αντικείμενα μάλλον έτσι είναι, έχουν φτάσει Ολλανδία, αλλά δεν εκτελωνίζονται, παραμένουν αποθηκευμένα σε ελεγχόμενους χώρους. Όταν γίνει η πώληση από το Κινέζικο site, αποστέλλονται στον παραλήπτη και είναι ευθύνη του τοπικού τελωνείου να τα φορολογήσει. Και επειδή είναι ήδη Ευρώπη, ο χρόνος από την πώληση μέχρι την παραλαβή μειώνεται κατά πολύ.

 

Και μέχρι πρότινος απ' ότι φαίνεται, η παραπάνω λεπτομέρεια διέφευγε της προσοχής των τελωνειακών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ το redmi note 4 και παρέλαβα κανονικά. Το δέμα έγραφε NL κλπ. Μάζί με κινητό παρέλαβα και άλλο δέμα από το bangood , ακριβώς ίδιου μεγέθους αλλά μικρότερης αξίας (<20ευρώ), δίχως priority. Μου έκανε εντύπωση πως η ετικέτα ήταν η ίδια - πάλι η γνωστή διεύθυνση NL.

Με ποιο κριτήριο λοιπόν κάποιο δέμα περνάει ή όχι τελωνείο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι τσάμπα σκούζουμε. Ήταν ένα κολπάκι που έπιασε για λίγο, ενημερώθηκαν οι αρμόδιοι και έκλεισε το παρθυράκι (όπου "παραθυράκι" στην προκειμένη περίπτωση η απροσεξία -ή έλλειψη ενημέρωσης- των εδώ τελωνειακών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεμα στα ελτα εχει πρωτη χωρα ολλανδια στο tracking .Εστειλα στο banggood  φωταγραφια απο την τιμολογηση ,μου ζητασαν να γραψω τι λεει πανω απο τα ποσα γιατι ηταν ελληνικα ωστε να το τσεκαρουν google translate και μου ειπαν να περιμενω το refund του ποσου 


παιδια μπορει το δικο μου να ηταν ενα ατυχες περιστατικο καθως σε αλλα κινητα και ταμπλετ ακομα 12 ιντσων που ειναι μεγαλου μεγεθους δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεχτηκαν να μου κανουν επιστροφη πριν παραλαβω με το αποδεικτικο απο τα ελτα. Επισης πριν παραγγειλετε κατι καλο ειναι παντα να μιλατε στο chat και να σας λενε σιγουρα πως αυτοι καλυπτουν τα τελωνιακα εξοδα γιατι μετα αμα σας τα γυρισουν θα εχετε καλυψη απο paypal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν "ΠΡΕΠΕΙ". Αν είναι transit, εκτελωνίζεται στη χώρα προορισμού, όχι στο σημείο εισόδου.

 

Και αυτά τα αντικείμενα μάλλον έτσι είναι, έχουν φτάσει Ολλανδία, αλλά δεν εκτελωνίζονται, παραμένουν αποθηκευμένα σε ελεγχόμενους χώρους. Όταν γίνει η πώληση από το Κινέζικο site, αποστέλλονται στον παραλήπτη και είναι ευθύνη του τοπικού τελωνείου να τα φορολογήσει. Και επειδή είναι ήδη Ευρώπη, ο χρόνος από την πώληση μέχρι την παραλαβή μειώνεται κατά πολύ.

 

Και μέχρι πρότινος απ' ότι φαίνεται, η παραπάνω λεπτομέρεια διέφευγε της προσοχής των τελωνειακών.

Αν ήταν transit δεν θα έπρεπε να αναγράφεται στο Tracking ο αρχικός προορισμός;

Δε πιστέυω να πρόκειται για ευρωπαική αποθήκη που ειναι αυτό που περιγράφεις. Τα αντικείμενα ευρωπαικής αποθήκης ονομάζονται ξεκάθαρα με αυτό τον τρόπο. Βεβαια τι τερτιπια εφαρμοζουν τα μαγαζια κανείς ακριβως δε ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...