Προς το περιεχόμενο

[Κινητό] Huawei Honor 6X @mediamarkt 179€


bill987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oλα πληρούν προυποθέσεις,αλλα αυτό δε σημαίνει οτι καποια δεν ειναι καλύτερα απο κάποια άλλα.

Ολα ισα κ ομοια δεν ειναι.

Να τελειώνουμε και με αυτο το παραμύθι,επίσης.

Ο δείκτης SAR ουσιαστικά δείχνει το μέγιστο SAR που εκπέμπει η συσκευή. Το μέγιστο SAR που μπορεί να εκπέμπει ΌΤΑΝ χρειάζεται. Με λίγα λόγια εκεί που έχεις σήμα με όλα τα κινητά, και το Huawei θα εκπέμπει αντίστοιχο SAR με τα υπόλοιπα. Εκεί όμως που κάποιο άλλο κινητό θα σου λέει "καμία υπηρεσία", το Huawei με το περισσότερο SAR, θα σου πιάσει καλύτερο σήμα και θα μπορείς να μιλήσεις και φυσικά να δεχτείς περισσότερο SAR, αλλά μόνο τότε. Γιατί όταν ήμουν πέρυσι σε κάποιες παραλίες στην Κρήτη και με το Xperia Z3 μου τότε δεν έβγαζα ούτε κλήση, ευτυχώς που είχα το κακό Huawei της κοπέλας μου με το ψηλό sar (ναι εκείνες τις στιγμές όντως εξεπεμπε περισσότερη ακτινοβολία) και όχι μόνο μίλησα στο τηλέφωνο που χρειάστηκε αλλά χρησιμοποίησα και δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oλα πληρούν προυποθέσεις,αλλα αυτό δε σημαίνει οτι καποια δεν ειναι καλύτερα απο κάποια άλλα.

Ολα ισα κ ομοια δεν ειναι.

Να τελειώνουμε και με αυτο το παραμύθι,επίσης.

 

δεν είναι ακριβώς παραμύθι

μιας και ακόμα και τα νούμερα αυτά αντιστοιχούν σε χρήση το ελαχιστο σε 1.5cm από το σώμα (apple και δεν ειμαι fanboy) ενώ άλλοι κάνουν τα τεστ μέχρι και 2.5cm (για αυτούς με πεταχτά αυτιά? <3), κάποιοι αναφερουν τα νούμερα και άλλοι απλά λένε πως κάνουν τα τεστ όπως υποδυκνείονται από τις αρχές

προσωπικά δε τα προσέχω αλλά όντως δεν είναι όλα ίσα και όμοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το συγκρινουμε με το xiaomi redmi note 4 ... ποιο ειναι καλυτερη αγορα και γιατι ?

το 6χ έχει καλύτερη κάμερα και θα πάρει Android 8. Το νοτε 4 snap είναι κτήνος στο θέμα μπαταρίας. Διαλέγεις και παίρνεις
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το συγκρινουμε με το xiaomi redmi note 4 ... ποιο ειναι καλυτερη αγορα και γιατι ?

 

Redmi Note 4 Global: Καλύτερο gaming (ανώτερη gpu), μεγαλύτερη αυτονομία, ir blaster, καλή υποστήριξη σε custom roms λόγω snapdragon επεξεργαστή και αν μιλάς για την 64αρα έκδοση έχει εξτρα 1 GB ram

 

Honor 6x: Καλύτερη κάμερα και nfc

 

Παρατηρήσεις για κάμερα: Στο Redmi Note 4 Global δουλεύει και το port της google camera με ενεργό hdr+ (θέλει root). Σε αυτή τη περίπτωση καλύπτεται η διαφορά στις φωτογραφίες με το παραπάνω. Το βίντεο όμως να σημειωθεί ότι είναι πραγματικά πολύ μέτριο. Οπότε αν σας ενδιαφέρει το βίντεο είναι μονόδρομος το honor 6x

Αξίζει λέτε να αντικαταστήσω το Lg G4 μου με αυτό...Με ενδιαφέρει αρκετά και η κάμερα.

 

Όχι. Θα χάσεις πάρα πολύ σε κάμερα στις νυχτερινές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δείκτης SAR ουσιαστικά δείχνει το μέγιστο SAR που εκπέμπει η συσκευή. Το μέγιστο SAR που μπορεί να εκπέμπει ΌΤΑΝ χρειάζεται. Με λίγα λόγια εκεί που έχεις σήμα με όλα τα κινητά, και το Huawei θα εκπέμπει αντίστοιχο SAR με τα υπόλοιπα. Εκεί όμως που κάποιο άλλο κινητό θα σου λέει "καμία υπηρεσία", το Huawei με το περισσότερο SAR, θα σου πιάσει καλύτερο σήμα και θα μπορείς να μιλήσεις και φυσικά να δεχτείς περισσότερο SAR, αλλά μόνο τότε. Γιατί όταν ήμουν πέρυσι σε κάποιες παραλίες στην Κρήτη και με το Xperia Z3 μου τότε δεν έβγαζα ούτε κλήση, ευτυχώς που είχα το κακό Huawei της κοπέλας μου με το ψηλό sar (ναι εκείνες τις στιγμές όντως εξεπεμπε περισσότερη ακτινοβολία) και όχι μόνο μίλησα στο τηλέφωνο που χρειάστηκε αλλά χρησιμοποίησα και δεδομένα.

Ο,τι να ναι.

Αν αυτό που λες ισχυε,θα επρεπε να ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ κινητα με το μεγαλύτερο δυνατό sar.

 

δεν είναι ακριβώς παραμύθι

μιας και ακόμα και τα νούμερα αυτά αντιστοιχούν σε χρήση το ελαχιστο σε 1.5cm από το σώμα (apple και δεν ειμαι fanboy) ενώ άλλοι κάνουν τα τεστ μέχρι και 2.5cm (για αυτούς με πεταχτά αυτιά? <3), κάποιοι αναφερουν τα νούμερα και άλλοι απλά λένε πως κάνουν τα τεστ όπως υποδυκνείονται από τις αρχές

προσωπικά δε τα προσέχω αλλά όντως δεν είναι όλα ίσα και όμοια

Εχουν χιλιοειπωθει τα περι sar και μετρήσεων,ακόμα και εδω μεσα.

Τις μετρησεις δεν τις κάνει ο καθένας όπως του καυλωσει,η μεθοδος ειναι συγκεκριμένη.

Αν ο καθένας τις εκανε οπως ήθελε,δε θα ειχαν καν νόημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SAR είναι το "μέγιστο" όχι το "μέσο" και το γράφουν όλοι αυτό. Η μέθοδος μέτρηση SAR αυτό υπαγορεύει (μέτρηση σε κατάσταση maximum ισχύος). Τα κινητά που αγοράζετε ή δεν αγοράζετε το πιθανότερο είναι ότι σε νορμαλ χρήση εκπέμπουν στο σώμα πάνω κάτω το ίδιο. Το οποίο λίγο επίσης έχει σημασία κατά την γνώμη μου διότι..

 

Κανένας (θα ξέρατε καποιον) δεν πήγε από ακτινοβολία κινητών. Ούτε τρίτο αυτί έβγαλε και υπάρχουν κινητά που εκπέμπαν σαν ραντάρ από την δεκαετία του 1980 (αναλογικά τότε). Κάτι αν γινόταν μετρήσιμο (που αύξανε ουσιαστικά την θνησιμότητα) και ουσιαστικό θα το ξέραμε και θα το είχαμε μάλλον παρατηρήσει.

 

Να ανησυχείτε περισσότερο που ανεβαίνετε σε μηχανάκια χωρίς κράνος (και κάποιοι στέλνετε και μνμ τα με το ένα χέρι) ή κάθεστε στο αυτοκίνητο χωρίς να δένετε ζώνη (και οι πίσω) και επίσης στέλνετε μηνύματα. Τέλος περισσότερο να ανησυχείτε να κοιτάτε καλά όταν περνάτε το δρόμο (ειδικά άμα μιλάτε στο κινητό) παρά αν το κινητό σας έχει Sar 1.4 ή 0.8 watt. 

 

Τέλος αν ανησυχείτε για το (από) 0.1watt μέχρι/έως 1watt (2watt σε κάποιες μπάντες) που εκπέμπει το κινητό σας να ανησυχείτε περισσότερο για τα κιλοβατ ισχύος άλλων πομπών γύρω σας (μικροκυματικές που περνάνε από το σπίτι σας, ραντάρ της αεροπορίας στον απέναντι λόφο, τηλεοπτικά σήματα κτλ κτλ). Αυτή είναι η γνώμη μου. Σίγουρα τα κεφάλια μας τα έχουμε χώρια.

 

Redimi note 4 3/32 vs Honor 6X 3/32 (υποθέτουμε και τα δύο έχουν 800mhz 4g)

 

Κατά τα άλλα δεν ξέρω αν αξίζει σε σχέση με το καλύτερο xiaomi note 4 global edition (με 800αρα) που έχει μια χαρά κάμερα και αν μάθετε να δουλεύετε hdr θα σας αρέσει και το βράδυ (αν και άλλος είναι ο σκοπός το hdr τελικά βελτιώνει πολύ τα βραδυνά. Προσοχή όμως το remdi note 4 για κάποιο λόγο έχει "αργό" hdr και μπορεί να κουνήσεις το βράδυ που δεν έχουν τα άλλα xiaomi). Πάντως το hdr στα xiaomi είναι πιο έντονο και καλύτερα δουλεμένο (αν και πιο "δραματικό") από τα huawai τουλάχιστον στα μοντέλα που έχω δει εγώ. 

 

Σε μέρα δε θεωρώ ότι υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στις κάμερες με την εξαίρεση ότι το honor 6 μπορεί να δώσει ψευδο-bokeh (θόλωμα υπόβαθρου) που δεν μπορεί το xiaomi με μία κάμερα (εντάξει είναι της μοδός τώρα αλλά είναι ψεύτικο και είναι εμφανές δεν έχει πολύ σχέση με DSLRs εκτός αμα κάτσει το υπόβαθρο).  Επίσης το xiaomi έχει αισθητά ανώτερο και γρηγορότερο panorama (τσεκαρισμένο) με πολύ λιγότερα "λάθη" στη συγκόλληση. Για βίντεο χωρίς να το έχω ψάξει δεν αναμένω διαφορές.. 

 

Σε επιδόσεις και με βάση το antutu το xiaomi έχει μεγάλη διαφορά 85κ έναντι 56κ αλλά όχι σε cpu (και όχι gpu που επηρεάζει το antutu) που εκεί έίναι πιο κοντά σχεδόν ισοδύναμα (δεν το έψαξα περισσότερο). Έχει και μεγαλύτερη μπαταρία και ίσως καλύτερη διαχείρηση ενέργειας το redmi note 4. Το xiaomi έχει επίσης capacitive πλήκτρα πλοήγησης που είναι συν και δεν χάνει έτσι από την οθόνη χώρο αξιοπιόντας το κάτω bezel. Το δε miui της xiaomi είναι θα έλεγα ανώτερο  από το emui (πχ έχει περισσότερα toggles, έλεγχο apps, ηχογράφηση πάνω στο shell που στο τελευταίο στα huawei και να θες δεν σε αφήνει να βάλεις). ειδικά αν θέλεις να παίξεις με rom δεν το συζητάμε παίρνεις xiaomi. 

 

Πάντως κακή αγορά σε αυτήν την τιμή δεν είναι καθώς η huawei είναι πολύ ποιοτική εταιρία.. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith μαλλον μπερδεύτηκες με την mtk έκδοση του redmi. Antutu βγάζει 63k. Όχι ότι έχει κάποια ιδιαίτερη αξία το συγκεκριμένο benchmark. Σε εμπειρία χρήσης είναι παρομοια. Σε gaming όμως από συγκριτικά φαίνεται πολύ καλύτερος ο snapdragon 625 του redmi από το kirin 655 του honor.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith μαλλον μπερδεύτηκες με την mtk έκδοση του redmi. Antutu βγάζει 63k. Όχι ότι έχει κάποια ιδιαίτερη αξία το συγκεκριμένο benchmark. Σε εμπειρία χρήσης είναι παρομοια. Σε gaming όμως από συγκριτικά φαίνεται πολύ καλύτερος ο snapdragon 625 του redmi από το kirin 655 του honor.

σωστός! Για αυτό άλλωστε τα κινητά είναι απολύτως ανάλογα σε εμπειρία χρήσης. Με άλλα κριτήρια πρέπει να επιλέξει κάποιος ανάμεσα στα δύο.

Στο Xiaomi έφτιαξαν αυτό το άθλιο frame dropping (~15fps) στα low-light videos? Έλεος δηλαδή...

Το Huawei από την άλλη δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.

το frame rate του βίντεο εξαρτάται με κάποια λογική από το φως. Ο λόγος είναι απλός (ίσως όχι τόσο δλδ). θα προσπαθήσω να το πως περιληπτικά. Για να πούμε ότι έχουμε 30 fps στο βίντεο (πραγματικά) η ταχύτητα κλείστρου πρέπει να είναι γρηγορότερη από 1/30 του second ώστε κάθε καρέ να είναι άλλη εικόνα. Το διάφραγμα σε αυτά τα κινητά είναι σταθερό (ας πούμε f2.2) που θα πει ότι μέχρι ένα συγκεκριμένο επίπεδο φωτός δίνουν ταχύτητα 1/30 καθώς το iso πάει μέχρι ένα σημείο (πχ iso 3200). Μετά από αυτό το οριακό σημείο ΔΕΝ γίνεται τίποτα φίλε μου από καμία βιντεοκάμερα που να κάνει 1000000Ε (εκεί που είναι μέγιστο iso για ταχύτητα 1/30 για το συγκεκριμένο διάφραγμα είναι το όριο που δεν τρώει καρε). Μάλιστα για να είναι ομαλή η κίνηση κανονικά επιδιώκουμε διπλάσια ταχύτητα από το fps (αν θέλουμε 30fps πρέπει να τραβάμε 1/60 κτλ). Μετά από αυτό για να βγεί σωστά η έκθεση πέφτει η ταχύτητα κλείστρου και άρα έχεις frame drop είτε τα "κόβει" είτε τα αφήνει εκεί να υπάρχουν αλλά τα καρέ είναι διπλά (το πιθανότερο).

 

ΟΛΕΣ οι κάμερες μετά από ένα σημείο τρώνε καρέ για είναι φωτεινό το βίντεο αλλιώς θα είναι σκοτεινό (λάθος έκθεση). Έχει το honor φωτεινότερο φακό ή μεγαλύτερο iso? Μόνο τότε και για λίγο ακόμα και αυτό δε θα έτρωγε fps. ΟΛΑ το κάνουν απλά σε άλλο σημείο (ελάχιστου φωτός) ανάλογα την κάμερα και αυτά τα δύο έχουν συγκρίσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρήγγειλα χτες βράδυ ηλεκτρονικά και σήμερα το πρωί το παρέλαβα από το κατάστημα.

Το έκανα δώρο στη σύζυγο και της άρεσε πάρα πολύ. Είναι το gray.

Η συσκευή είναι όμορφη (για τα γούστα μας), πάει σφαίρα και έχει φοβερή οθόνη.

Με το που έβαλα τη sim, μου έβγαλε αναβάθμιση σε nougat και την έκανε γρήγορα.

Κάμερα δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, ελπίζω να είναι καλή.

 

Θέλω να ευχαριστήσω τον billy987, που άνοιξε το θέμα και όλους σας!

Να είστε καλά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith

 

Τα θεωρητικά που λες είναι σωστά. Αλλά ... όλα το κάνουν; Όχι βέβαια.

Κανένα κινητό μου (των τελευταίων 3 ετών) δεν το έκανε.

Όσα κινητά σοβαρών εταιριών έχω περιεργαστεί δίνουν προτεραιότητα στο ομαλό frame rate και όχι στην έκθεση.

Χάριν σύγκρισης ... δες τα παλιά πλέον iPhone 6 και Galaxy S5 με χειρότερο διάφραγμα f2.2, χωρίς OIS, πόσο ομαλό frame rate έχουν σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Το Xiaomi με f2.0 έστω και λίγο low-light (με τεχνητό φωτισμό) κατάσταση να συναντήσει ρίχνει το frame rate στα 15 και στα 10 fps. Χάλι σκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...