Προς το περιεχόμενο

[Κινητό] Huawei Honor 6X @mediamarkt 179€


bill987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικα ειναι αυτα, εγω απο το πλαισιο πηρα tv σε προσφορα που την πρωτοεβαλε αυτο και μετα ακολουθησε παμπλικ και κωτσοβολος, εμφανισε προβλημα σε πιξελ την πηγα πισω με τα χιλια ζορια η αλλαγη με σαμσουνγκ και μετα η δευτερη παλι ειχε θεμα μικρο στη βαση αλλα την κρατησα... Μπορει να εχουν θεμα με παρτιδες κατωτερης ποιοτητας, για αυτο και οι κραυγαλεες προσφορες.

ναι ειναι σχεικο , αλλα εμενα μου εχουν κατσει Μονο απο media mark ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SAR είναι το "μέγιστο" όχι το "μέσο" και το γράφουν όλοι αυτό. Η μέθοδος μέτρηση SAR αυτό υπαγορεύει (μέτρηση σε κατάσταση maximum ισχύος). Τα κινητά που αγοράζετε ή δεν αγοράζετε το πιθανότερο είναι ότι σε νορμαλ χρήση εκπέμπουν στο σώμα πάνω κάτω το ίδιο. Το οποίο λίγο επίσης έχει σημασία κατά την γνώμη μου διότι..

 

Κανένας (θα ξέρατε καποιον) δεν πήγε από ακτινοβολία κινητών. Ούτε τρίτο αυτί έβγαλε και υπάρχουν κινητά που εκπέμπαν σαν ραντάρ από την δεκαετία του 1980 (αναλογικά τότε). Κάτι αν γινόταν μετρήσιμο (που αύξανε ουσιαστικά την θνησιμότητα) και ουσιαστικό θα το ξέραμε και θα το είχαμε μάλλον παρατηρήσει.

 

Να ανησυχείτε περισσότερο που ανεβαίνετε σε μηχανάκια χωρίς κράνος (και κάποιοι στέλνετε και μνμ τα με το ένα χέρι) ή κάθεστε στο αυτοκίνητο χωρίς να δένετε ζώνη (και οι πίσω) και επίσης στέλνετε μηνύματα. Τέλος περισσότερο να ανησυχείτε να κοιτάτε καλά όταν περνάτε το δρόμο (ειδικά άμα μιλάτε στο κινητό) παρά αν το κινητό σας έχει Sar 1.4 ή 0.8 watt. 

Ξερεις πόσες δεκαδες χρόνια τους πήρε για να καταργήσουν τον τετρααιθυλικό μολυβδο απ τη βενζίνα?

Επειδη δε γνωριζουμε ακόμα κατι και δεν εχουμε δει επαρκως τις συνεπειες(ΑΝ υπαρχουν),δε σημαινει οτι δε θα προκυψουν στο μελλον.

Και δεν υπαρχει λόγος,μέχρι να συμβεί αυτό,να ρισκάρεις περισσότερη εκθεση,όταν μπορεις να την αποφύγεις.

Btw,Μικρότερο sar δε σημαινει απαραίτητα αδυναμο σήμα.

Πχ,το σημειο τοποθετησης της κεραίας μεσα στο τηλ,υλικα που παρεμβαλονται αναμεσα στη κεραία και το ανθρωπινο σωμα,ανακλαστηρες κλπ,επηρεάζουν το sar(το οποιο εχει να κανει με το σώμα και τη θέση του σε σχεση με το τηλ). 

 

Οπως και να έχει,οι τιμές του συγκ. τηλεφώνου δεν ειναι ούτε απ τις χαμηλότερες της αγοράς,αλλα ούτε και φουρνοι τυπου κινεζικων και iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό πάντως παιδιά στην τιμή αυτήν αξίζει με τα χίλια. Το δουλεύω τρεις μήνες κοντά και οι εντυπώσεις μ άριστες. Από θέμα μπαταρίας , σήματος, οθόνης ακόμα και κάμερα είναι τέλειο. Μόνο μελανό σημείο Ίσως η σελφι κάμερα που τα χρώματα είναι κάπως ξεθωριασμενα . Κάτι που διάβασα για χαμηλό ήχο κατά την κληση σε εμένα δεν συμβαίνει. Νομίζω είναι στα ίδια με το σ7 που είχα πριν και πιο δυνατό από το μέσο όρο των κινητών , μιας και πριν άλλαζα συνέχεια και έχω δοκιμάσει πολλές συσκευές

 

Επίσης όταν είχα στην κατοχή μου το π9 λιτε και αυτό με μεγάλο σαρ, ένιωθα πονοκεφάλους , ενώ με το χονορ Όχι. Ίσως δεν έφταιγε το κινητό , Ίσως έφταιγε , αλλά μόλις το είχα διώξει μου είχαν περάσει δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πόσες δεκαδες χρόνια τους πήρε για να καταργήσουν τον τετρααιθυλικό μολυβδο απ τη βενζίνα?

Επειδη δε γνωριζουμε ακόμα κατι και δεν εχουμε δει επαρκως τις συνεπειες(ΑΝ υπαρχουν),δε σημαινει οτι δε θα προκυψουν στο μελλον.

Και δεν υπαρχει λόγος,μέχρι να συμβεί αυτό,να ρισκάρεις περισσότερη εκθεση,όταν μπορεις να την αποφύγεις.

Btw,Μικρότερο sar δε σημαινει απαραίτητα αδυναμο σήμα.

Πχ,το σημειο τοποθετησης της κεραίας μεσα στο τηλ,υλικα που παρεμβαλονται αναμεσα στη κεραία και το ανθρωπινο σωμα,ανακλαστηρες κλπ,επηρεάζουν το sar(το οποιο εχει να κανει με το σώμα και τη θέση του σε σχεση με το τηλ). 

 

Οπως και να έχει,οι τιμές του συγκ. τηλεφώνου δεν ειναι ούτε απ τις χαμηλότερες της αγοράς,αλλα ούτε και φουρνοι τυπου κινεζικων και iphone.

Ωραία δεκτό το σκεπτικο δεν ξέρουμε τι θα πάθουμε με τα χρόνια με την ακτινοβολία. Με την ίδια λογική γιατί πιστεύεις ότι το 0.8 είναι ασφαλές και το 1.2 δεν είναι (διαφορά 0,4)? Γιατί ας πούμε τελικά και τα δύο να μην είναι επικίνδυνα ή τελικά όπως λέω εγώ και τα δύο είναι ακύνδινα;

 

Να το πω αλλιώς, με ποια ιδιωτική (δικιά μας) λογική βαπτίζουμε τα χαμηλότερου sar ασφαλή ή ασφαλέστερα και τα υψηλότερου ανασφαλή? Έχουμε κάνει "ιδιωτικές" έρευνες που λένε ότι το παγκόσμιο στανταρ των 2w είναι πολύ και το ασφαλές είναι κάτω από 1w/kgr ?

 

H θεωρία του "υψηλού" SAR  είναι προβληματική. (γιατί είναι υψηλό αφού είναι κάτω από το όριο? και που αρχίζει το "χαμηλό" και άμα αρχιζει κάπου το "χαμηλό" SAR γιατί η παγκόσμια επιτροπή ξέρω γω υγείας δεν αλλάζει το όριο σε αυτό που λές εσύ ή άλλος ότι είναι το χαμηλό; Και άμα πάει έτσι (έστω ότι αλλάζει σε 0,82 που έχουν τα samsung) μετά δεν θα γκρινιάζει κανένας αν η huawai το κάνει 0.82 και η samsung το έχει 0.34? Ή πάλι εσύ και άλλος θα λέτε τα huawai είναι φούρνοι και τέτοια; Άρα H θεωρία του "υψηλού" SAR  είναι προβληματική όσον όλα τα sar είναι κάτω του ορίου. (που θεωρείται και πολύ αυστηρό ή τουλάχιστον έτσι έλεγαν όταν θεσπίστηκε)

 

Βεβαίως ούτε εγώ ούτε εσύ θα αλλάξουμε γνώμη, οκ.. Συζήτηση κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και εγώ από χθές. Μέχρι τώρα άριστες εντυπώσεις. Καμμία πρόταση για θήκη; Να βάλω tempered glass; Καμία πρόταση κατόχου;

 

Σημ: Είχα το moto g (3rd gen) με θήκη flip shell και ήταν αρκετά βολική. Ωστόσο λόγω gorilla glass χωρίς άλλη προστασία διατηρείται λειτουργικό μέχρι σήμερα και το έδωσα στη σύζυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δεκτό το σκεπτικο δεν ξέρουμε τι θα πάθουμε με τα χρόνια με την ακτινοβολία. Με την ίδια λογική γιατί πιστεύεις ότι το 0.8 είναι ασφαλές και το 1.2 δεν είναι (διαφορά 0,4)? Γιατί ας πούμε τελικά και τα δύο να μην είναι επικίνδυνα ή τελικά όπως λέω εγώ και τα δύο είναι ακύνδινα;

 

Να το πω αλλιώς, με ποια ιδιωτική (δικιά μας) λογική βαπτίζουμε τα χαμηλότερου sar ασφαλή ή ασφαλέστερα και τα υψηλότερου ανασφαλή? Έχουμε κάνει "ιδιωτικές" έρευνες που λένε ότι το παγκόσμιο στανταρ των 2w είναι πολύ και το ασφαλές είναι κάτω από 1w/kgr ?

 

H θεωρία του "υψηλού" SAR  είναι προβληματική. (γιατί είναι υψηλό αφού είναι κάτω από το όριο? και που αρχίζει το "χαμηλό" και άμα αρχιζει κάπου το "χαμηλό" SAR γιατί η παγκόσμια επιτροπή ξέρω γω υγείας δεν αλλάζει το όριο σε αυτό που λές εσύ ή άλλος ότι είναι το χαμηλό; Και άμα πάει έτσι (έστω ότι αλλάζει σε 0,82 που έχουν τα samsung) μετά δεν θα γκρινιάζει κανένας αν η huawai το κάνει 0.82 και η samsung το έχει 0.34? Ή πάλι εσύ και άλλος θα λέτε τα huawai είναι φούρνοι και τέτοια; Άρα H θεωρία του "υψηλού" SAR  είναι προβληματική όσον όλα τα sar είναι κάτω του ορίου. (που θεωρείται και πολύ αυστηρό ή τουλάχιστον έτσι έλεγαν όταν θεσπίστηκε)

 

Βεβαίως ούτε εγώ ούτε εσύ θα αλλάξουμε γνώμη, οκ.. Συζήτηση κάνουμε.

Δεν ειπα οτι το ενα ειναι ασφαλές και το αλλο όχι,ειπα οτι το λιγότερο ειναι ασφαλέστερο απ το άλλο.

Αν ειναι και τα 2 ασφαλη,που ακομα δε το ξερουμε,η απάντηση ειναι προφανής.

Αν η ακτινοβολία δεν ειναι ασφαλής,τότε προτιμώ,νομίζω επίσης για προφανεις λογους,να λαμβάνω τη λιγότερη.

Οσο για το ιδιο ερωτημα(γιατι το ιδιο ειναι με αλλα λογια),που ξανακάνεις,γιατί δηλαδή η επιτροπη δεν αλλαζει το οριο,ειναι γιατι ακόμα δεν υπαρχουν ασφαλη συμπεράσματα για την βλαπτικότητα της.

Kαι λυπάμαι,αλλα οταν ρωτας "ποια ιδιωτική (δικιά μας) λογική βαπτίζουμε τα χαμηλότερου sar ασφαλή ή ασφαλέστερα και τα υψηλότερου ανασφαλή",

δε θα κάτσω να σου απαντήσω γιατί ολοκληρη επιστημονικη κοινότητα βάζει όρια στο max και όχι στο min της προσλαμβάνουσας ακτινοβολίας.

Noμιζα οτι η βάση υπάρχει.

Η διαφορά μας ειναι οτι εγω ισχυριζομαι οτι εφοσον δεν γνωριζεις,λιγο παραπανω προσοχη δε πειράζει,ενώ εσυ θεωρείς δεδομένο οτι δε συντρεχει κινδυνος χωρίς να μπορεις να το γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SAR εξαρτάται από την σχεδίαση της εσωτερικής κεραίας και τίποτε άλλο. Δεν απαιτούνται ηλεκτρονικά, ακριβά υλικά ή οτιδήποτε ανεβάζει το κόστος ενός τηλεφώνου. Ο κατασκευαστής προσπαθεί να συνδυάσει την καλή λήψη, το χαμηλό SAR εντός ορίων, την εμφάνιση - πρακτικότητα. Η διαφήμιση του χαμηλού SAR  είναι ένα ανέξοδο παιχνίδι του marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο off-topic αλλα μολις ειδα την προσφορα απο bangood για redmi 4 το μεσημερι ακυρωσα την παραγγελια του κινητου και με παιρνουν τηλεφωνο 5.30ωρα και επιβεβαιωσαν την ακυρωση,Το βραδυ 9.30 μου ηρθε μηνυμα απο acs οτι η παραγγελια μου ερχεται,την οποια προφανως δε θα παραλαβω.Λογικα θα μεινει λιγες μερες στο καταστημα της acs οποτε οποιος ειναι απο Ηρακλειο Κρητης στο οποιο δεν υπαρχει καταστημα ΜΜ και ενδιαφερεται για το κινητο να μου στειλει μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί να λέτε για το sar των huawei αλλά είναι μακράν τα καλύτερα κινητά σε σήμα 4g.. Βρισκομαι σε περιοχή με χάλια κάλυψη.. Samsung Galaxy note 4 δεν έβρισκε ποτέ σήμα.. -115dbm. Huawei p8 lite χιλιοχτυπημενο και huawei p9 lite πάντα 4g -90dbm. Xiaomi redmi note 4x με 800ρα μια πιάνει μια δε πιάνει... Το βοηθάω με app που δε το αφήνει να φύγει το 4g και πιάνει - 103dbm αλλά δεν δουλεύει το τηλέφωνο για κλήσεις. Ολες οι δοκιμές στο δίκτυο Wind. Huawei για μας τους άτυχους και ας τρώμε λίγη ακτινοβολία :). Καλό deal thanks TS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί να λέτε για το sar των huawei αλλά είναι μακράν τα καλύτερα κινητά σε σήμα 4g.. Βρισκομαι σε περιοχή με χάλια κάλυψη.. Samsung Galaxy note 4 δεν έβρισκε ποτέ σήμα.. -115dbm. Huawei p8 lite χιλιοχτυπημενο και huawei p9 lite πάντα 4g -90dbm. Xiaomi redmi note 4x με 800ρα μια πιάνει μια δε πιάνει... Το βοηθάω με app που δε το αφήνει να φύγει το 4g και πιάνει - 103dbm αλλά δεν δουλεύει το τηλέφωνο για κλήσεις. Ολες οι δοκιμές στο δίκτυο Wind. Huawei για μας τους άτυχους και ας τρώμε λίγη ακτινοβολία :). Καλό deal thanks TS

Πήρα το κινητό για τον αδερφό μου. Πάμε για καφέ σήμερα σε συγκεκριμένο σημείο που πάντα είχα πρόβλημα με το σήμα στα mb, εγώ με note 4 να σέρνεται και αυτός με το honor να σερφαρει άνετα. Cosmote και οι 2.

Αυτό το σήμα στο note με έχει ψιλό νευριασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Huawei γενικά φημίζονται για το σήμα τους . Εκεί που αλλά δεν έχουν τα Huawei Ίσως πιάνουν και 2-3 γραμμές από τι έχω παρατηρήσει. Όλα θέμα προτεραιότητας ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...