Προς το περιεχόμενο

[Κινητό] Huawei Honor 6X @mediamarkt 179€


bill987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H άποψή μου για αυτο που λες

 

@keysmith
 
Τα θεωρητικά που λες είναι σωστά. Αλλά ... όλα το κάνουν; Όχι βέβαια.
Κανένα κινητό μου (των τελευταίων 3 ετών) δεν το έκανε.
Όσα κινητά σοβαρών εταιριών έχω περιεργαστεί δίνουν προτεραιότητα στο ομαλό frame rate και όχι στην έκθεση.
Χάριν σύγκρισης ... δες τα παλιά πλέον iPhone 6 και Galaxy S5 με χειρότερο διάφραγμα f2.2, χωρίς OIS, πόσο ομαλό frame rate έχουν σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
 
Το Xiaomi με f2.0 έστω και λίγο low-light (με τεχνητό φωτισμό) κατάσταση να συναντήσει ρίχνει το frame rate στα 15 και στα 10 fps. Χάλι σκέτο.

αν μου εξηγήσεις πως τα άλλα κινητά δεν το κάνουν και δεν χάνουν frames όταν φτάνουν στο μέγιστο iso τους (το διάφραγμα δεν αλλάζει) να το δεχτώ.
 
Επειδή ασχολούμαι λίγο με το άθλημα θα σου το πω με παράδειγμα. Έχω mirrorless sony που ελέγχω την έκθεση όπως θέλω στο βίντεο (iso, wb, διάφραγμα, ταχύτητα τα πάντα όλα Manual άμα θέλω) που έχει φτιαχτεί να τραβάει βίντεο καλύτερα απο τα κινητά. Αν κάνω λάθος στην τεχνική μου πχ κλειδώσω το iso σε χαμηλό αριθμό πχ 200 το οποίο δουλεύει καλά έξω (η μηχανή μπορεί να αλλάξει ταχύτητα ή διάφραγμα) και μπω σε σκοτεινό δωμάτιο που δεν μπορεί να πιάσει 1/25 ταχύτητα τι νομίζεις ότι γίνεται στο βίντεο; Αν η ταχύτητα είναι στο auto (δλδ προσαρμόζεται βάσει της έκθεση) θα πέσει κάτω από 1/25 και ναι θα χάσω frames (σου την κάνει κόκκινη μάλιστα στην οθόνη για να το ξέρεις). Ακόμα και αν το βίντεο είναι στα χαρτιά 24/25fps (στις ιδιότητές του αρχείου) στην πράξη δεν είναι.. Βέβαια κανένας (μάλλον) δεν τραβάει έτσι σοβαρό βίντεο (συνήθως έχουμε κλειδωμένη την ταχύτητα στο διπλάσιο του fps για λόγους ομαλώτητας και πειράζουμε όλα τα άλλα). Τέλος πάντων να μην τα πολυλογούμε αν το κάνει αυτό ενα κινητό (κλειδώσει την ταχύτητα να μην πέσει κάτω από κάτι) απλά όταν δεν μπορεί να ανεβάσει άλλο iso θα σκοτεινιάσει το βίντεο (κατράμι μαύρο) ενώ το κινητό που την πάει πιο χαμηλά χάνει μεν frames αλλά συνεχίζει να δείχνει (φωτεινότερη) εικόνα.
 
Δεν ξέρω αν η xiaomi το έχει "υλοποιήσει" διαφορετικά από την huawei το θέμα βίντεο αλλά στα χαρτιά δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές ως υλικό να πω ότι έχει πλεονέκτημα η huawei σε αυτήν την κατηγορία τιμής. Ισως αν ισχύει αυτό που λες κάτι άλλο συμβαίνει που δεν μπορώ να σκεφτώ. 
 
Έχεις κάποιο παράδειγμα (youtube) να δείχνει αυτό που λες; Στις ίδιες συνθήκες ομαλό βίντεο σε huawei και drop frames σε xiaomi στο "ίδιο" φως? Εγώ στα γρήγορα δεν μπορεσα να βρω.. :(

 


Στο θέμα μας εδώ έχει ένα βιντεάκι που συγκρίνει τις δύο κάμερες και βγάζει καλύτερη την hono 6x που είναι λίγο μεγαλύτερου σενσορα. Οι διαφορές είναι πολύ μικρές την μέρα και πιο έντονες την νύχτα (πολύ χαμηλό φως) όπως το έχουμε γράψει και εδώ. όπως επίσης μπορεί να παράγει και ψευδο-bokeh (λόγω διπλής κάμερας). To honor έχει από την μάνα του κάμερα με manual ρυθμίσεις που κάποιοι θα το εκτιμήσουν.

 

Το οποίο σημαίνει όσον αφορά την κάμερα η επιλογή του honor είναι πιο σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν με το χέρι στην σκανδάλη αλλά είδα το βίντεο για την αντοχή του τηλεφώνου και ανασκουμπώθηκα...

 

https://www.youtube.com/watch?v=iXhw0hLmqG0

 

Hall of shame.

 

Το κινητό χωρίς σοβαρή θήκη και glass δεν το βλέπω να βγάζει ούτε μισό χρόνο με τα πιτσιρίκια... Επίσης για όσους έχουν συνηθίσει να βάζουν κινητό στην κωλότσεπη, ας το ξανασκεφοτύν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα του redmi χάνει καρέ σε χαμηλό φωτισμό γιατί πολύ απλά βάζει στο βίντεο ίδιο shutter με τη φωτογραφική που προφανώς είναι αρκετά χαμηλότερο από ότι απαιτείται για 30 καρέ το δευτερόλεπτο.

 

Μπορείτε να διαβάσετε τον οδηγό που έχω γράψει για να έχετε 30 καρέ σε χαμηλό φωτισμό. Με βάση αυτών θα καταλάβετε καλύτερα και το πρόβλημα https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/

 

Βέβαια παρότι διορθώνεται έστω έτσι τα χαμηλά καρέ, δυστυχώς ο ήχος είναι πολύ μέτριος. Οπότε αν το βίντεο είναι σημαντικό για σένα πας honor 6x αφού όλη η σειρά redmi (που είναι και η οικονομική της xiaomi) έχει παρόμοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα κι εγώ ένα για τη γυναίκα, το προτίμησα από το ζιαόμι λόγω κάμερας. Το σ.κ θα γράψω εντυπώσεις.

Η τιμή πάντως είναι καλή, το καλοκαίρι ήταν στα 200, πριν λίγες μέρες ανέβηκε στα 230 και τώρα το ρίξανε κι ακολουθούν κι άλλοι.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθησε και το πλαισιο την προσφορα του mm 

http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/HUAWEI-Honor-6X-Gkri-51091CFG.htm

εγω απο το πλαισιο θα το αγοραζα παντως . (media mark ποτε!!!!)

και δεν κανω διαφημιση ουτε δουλευω εκει , απλα το media mark οτι εχω παρει μου εχει βγαλει προβλημα , απο laptop μεχρι φουρνακι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο το πλαισιο θα το αγοραζα παντως . (media mark ποτε!!!!)

και δεν κανω διαφημιση ουτε δουλευω εκει , απλα το media mark οτι εχω παρει μου εχει βγαλει προβλημα , απο laptop μεχρι φουρνακι .

Σχετικα ειναι αυτα, εγω απο το πλαισιο πηρα tv σε προσφορα που την πρωτοεβαλε αυτο και μετα ακολουθησε παμπλικ και κωτσοβολος, εμφανισε προβλημα σε πιξελ την πηγα πισω με τα χιλια ζορια η αλλαγη με σαμσουνγκ και μετα η δευτερη παλι ειχε θεμα μικρο στη βαση αλλα την κρατησα... Μπορει να εχουν θεμα με παρτιδες κατωτερης ποιοτητας, για αυτο και οι κραυγαλεες προσφορες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...