Προς το περιεχόμενο

Πώς μας χειραγωγεί το Booking.com


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Ασία που ταξιδεύω συνήθως, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις φθηνότερη τιμή στο ξενοδοχείο από αυτή του Booking, ή του Agoda. Ακόμα και δυο μέρες παραπάνω να θέλεις να μείνεις κάπου, στη ρεσεψιόν θα σου πουν ότι για να έχεις τις τιμές του Booking θα πρέπει να ξανακλείσεις από το Booking.

Κάτι παρόμοια λέγανε παλιότερα σε διάφορα site "θα βρεις φθηνότερα αν ψάξεις επιτόπου" και πάντα πληρώνανε παραπάνω. Και ειδικά σε μεγάλες πόλεις το να ψάξεις δεν είναι ακριβώς εύκολο. Η μοναδική περίπτωση να βρεις φθηνότερα είναι ξενοδοχείο που μόλις άνοιξε, έχει super promotion τιμή  και δεν είναι ακόμα στο Booking.

 

Στην Ελλάδα πιθανότατα να στο δίνουν 10% φθηνότερα, αλλά να υποθέσω χωρίς απόδειξη έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ιδέα είναι να μην πληρώσει ο ξενοδόχος την προμήθεια στον μεσάζοντα και να σου μεταφέρει αυτό το κέρδος. Εάν μιλάς χωρίς απόδειξη τότε η τιμή θα πρέπει να πάει πολύ κάτω. Νομίζωνομως ότι σε ξενοδοχια φαίνεται εύκολα σε έλεγχο της εφορίας και το αποφεύγουν. Δεν είναι σε φάση πήρα 5 μπιρες τις ήπια και ο μιλημενος σερβιτόρος τις μαζεψε, τις χρεώσε κανονικά στο μπακαλοχαρτο αλλά "ξεχασε" την απόδειξη για αυτές γιατί "είναι επιπλέον παραγγελία του τραπεζιού"

Γελάνε και οι πέτρες με τα χάλια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη στον συλλαβισμό των ελληνικών ονομάτων και ειδικά επιθέτων στο εξωτερικό και ειδικά σε χώρες που τα αγγλικά τους είναι γτπ. :P

 

Μα όλα τα καταλύματα είναι στο λατινικό αλφάβητο, σιγά μην περιμένει κανεις απο τον αλλοδαπό να διαβάσει "Κονάκι της κερά-Πολυξένης"

 

Ε, αμα κανείς το γράφει μόνο στα ελλήνικος, είναι άξιος της μοίρας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιδιοκτήτες το ρυθμίζουν αυτό. Δεν τους πιέζει το booking. Το site σου δινει επιλογες και αναλογα με αυτες ο ιδιοκτητης φτιαχνει την πολιτικη του καταληματος. Γιαυτο και το διαφημιστικο στην tv  λεει τις πιο πολλες φορες ...μπορεις να ακυρωσεις τσαμπα, οχι παντα, δηλαδη δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε. Αν 10 μερες πριν αποφασισεις οτι δεν θα ερθεις αλλα το εχεις κλησει 2 μηνες πριν ...εχασες...και στην τελικη? σωστο ειναι...sorry

 

Σε προορισμους που ο τουρισμος δεν ειναι high εκει θα βρεις πιο χαλαρες πολιτικες, σε αλλους οχι, Αλλα να ξερεις οτι φετος εγιναν πολλα στραβα με την booking και οι χαλαρες θα ξε χαλαρωσουν, να κρατατε δωματια που ειναι 100% σιγουρο οτι θα πατε και οχι να το κρατατε... και καλα βλεπουμκε θα δουμε. Τωρα αν τυχει κατι ανθρωπινο κακο, βρισκουμε λυση

 

Παμε ξανα. Σε περιπτωση που υπαρχουν ακυρωτικα, συμφωνα με την πολιτικη του καταλυματος, το Booking μεσολαβει υπερ του πελατη να τα γλιτωσει. Και το κανει παντα, μου το εχουν κανει οταν ημουν εγω ο ιδιοκτητης και τους εχω βαλει να το κανουν οταν ημουν πελατης και μαλιστα στο εξωτερικο. Δε σου λεω αν ειναι σωστο ή λαθος, σου λεω οτι συμβαινει

Ελλάδα αν κλείσεις εκτός booking και χωρίς απόδειξη πας -30-35 % κατω

 

15% Booking και 13% ΦΠΑ, αλλα εκπτωση 35%. Ή ηλιθιος ηταν οποιος το εκανε ή πολυ απελπισμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15% Booking και 13% ΦΠΑ, αλλα εκπτωση 35%. Ή ηλιθιος ηταν οποιος το εκανε ή πολυ απελπισμενος.

 

και φόρος από 22% ή 29% έως τις μεγαλύτερες κλίμακες επί των κερδών και 26% περίπου εισφορές ΟΑΕΕ αν είναι φυσικό πρόσωπο...

Από τα 100 ευρώ που λες αν η επιχείρηση είναι κερδοφόρα θα του μείνει στην καλύτερη το 48-49% αν είναι φυσικό πρόσωπο ή καμιά προσωπική εταιρεία. Για τις ΑΕ το συζητάμε.

Οπότε ακόμα και με 35% έκπτωση μια χαρά κερδισμένος βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φόρος από 22% ή 29% έως τις μεγαλύτερες κλίμακες επί των κερδών και 26% περίπου εισφορές ΟΑΕΕ αν είναι φυσικό πρόσωπο...

Από τα 100 ευρώ που λες αν η επιχείρηση είναι κερδοφόρα θα του μείνει στην καλύτερη το 48-49% αν είναι φυσικό πρόσωπο ή καμιά προσωπική εταιρεία. Για τις ΑΕ το συζητάμε.

Οπότε ακόμα και με 35% έκπτωση μια χαρά κερδισμένος βγαίνει.

 

Εγω πληρωνω το ελαχιστο ΟΑΕΕ. Θα το λαβεις υποψιν σου πριν μου ζητησεις σκοντο; Ή μπορει να δηλωσω ζημια φετος γιατι εκανα ανακαινιση και ειχα ενα βουνο τιμολογια. Πατε να βγαλετε απο τη μυγα ξιγκι. Ελληνα καλυτερα απο το Booking, μπορει να του κανεις 20% εκπτωση και να ηθελε 35 και μολις φυγει να σε καταγγειλει κιολας. Καλυτερα Booking και αποδειξη. Να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με τον καθε εμπαθη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πληρωνω το ελαχιστο ΟΑΕΕ. Θα το λαβεις υποψιν σου πριν μου ζητησεις σκοντο; Ή μπορει να δηλωσω ζημια φετος γιατι εκανα ανακαινιση και ειχα ενα βουνο τιμολογια. Πατε να βγαλετε απο τη μυγα ξιγκι. Ελληνα καλυτερα απο το Booking, μπορει να του κανεις 20% εκπτωση και να ηθελε 35 και μολις φυγει να σε καταγγειλει κιολας. Καλυτερα Booking και αποδειξη. Να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με τον καθε εμπαθη...

 

 Αν αναφέρεσαι σε εμένα εγώ από το booking κάνω τις κρατήσεις εκτιμώντας την υπηρεσία που μου προσφέρει (εύρεση, σύγκριση και αξιολόγηση). Για το σκόντο που λες δεν είμαι εγώ ή ο κάθε υποψήφιος πελάτης που θα το λάβει υπόψιν. Είσαι εσύ που θα αποφασίσεις τι τιμή θέλεις να δώσεις και με τι περιθώριο κέρδους είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις. 

 Από κει και πέρα αναρωτιέσαι πως κάποιος μπορεί να δίνει 30-35% κέρδος. Σου εξηγώ πως μια χαρά μπορεί να συμβαίνει αυτό σε μια κερδοφόρα επιχείρηση και εσύ μου θέτεις κατ' ευθείαν το παράδειγμα μιας ζημιογόνας ενώ το έχω διαχωρίσει στην απάντηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και τα ντοπια λαμογια-νταβατζηδες-συνεργατες του booking που θελουν και15% επιπλεον για παρτη τους για να σε "προωθησουν" Κανε την απλη προσθεση και αμα βγαινεις με ΑΕ να μας χ@σεις καλυτερα δωστα τσαμπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

https://imgur.com/5DeP7Rr

Πως μας χειραγωγει το skroutz

5DeP7Rr

 

Αν και λίγο εκτός θέματος....

Υπάρχει μια επιλογή που λέγετε "αρχική τιμή". Πάτα εκεί και επέλεξε "τελική τιμή", θα σου τα βγάλει με σειρά αφού πρώτα συμπεριλάβει τα έξοδα αποστολής. Με τον τρόπο που θέλεις δηλαδή.

Επίσης, πατώντας στο "φίλτρα", μπορείς να βρείς τα κοντινά μαγαζιά σου, ορίζοντας τη διεύθυνση σου (αν θυμάμαι καλά, υπολογίζει και τα μεταφορικά βάσει αυτής της διεύθυνσης αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...