Προς το περιεχόμενο

Πώς μας χειραγωγεί το Booking.com


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://imgur.com/5DeP7Rr

Πως μας χειραγωγει το skroutz

5DeP7Rr

 

εχει δυο τιμες το λεει η μια ειναι η τιμη καθαρα του προιοντος και η δευτερη η τελικη που εχει μεσα και οποιο εξτρα κοστος οπως μεταφορικα και αντικαταβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο ακριβως κανω κ εγω

 

Βρισκω οτι θελω κ παιρνω τηλ.

 

Παντα τσιμπαω καλυτερη τιμη ;)

 

Επισεις μου την σπανε π λενε κ καλα τελευταιο δωματιο κ τετοια κ παιρνεις τηλ και εχει αφθονα δωματια. Τραγικο αυτο.

 

εχω την εντυπωση οτι σχεδον ολα τα ξενοδοχεια δινουν ενα μερος των δωματίων στο μπουκινγκ και οχι ολα δηλαδη αν εχει 100 δινει τα 80 για αυτο μπορει να λεει οτι εχει 2 ακομα ενω αν παρεις το ξενοδοχειο θα σου πει 22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με το booking.com ειναι οτι δινει τα στοιχεια της καρτας σου στο ξενοδοχειο. Θυμαμαι ειχα ρωτησει κατι τον ξενοδοχο για την χρεωση και λεει δν χτυπησα ακομα την καρτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑ , το bookings δεν είναι μη κερδοσκοπικό ίδρυμα κάτι σαν εκκλησία? Αχ , ξεχάστηκα ακόμη και η εκκλησία εφευρίσκει τρόπους να στα πάρει. Κρίμα να μην έχουμε κομμουνισμό του 19ου αιώνα χαζοί και ξύπνιοι , τεμπέληδες και εργατικοί να παίρνουμε όλοι 3 και 60.

 

 

Αχ πατερούλη δεν φταίω εγώ με έπιασαν κορόιδο , σώσε με πατερούλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβα γιατί είναι κατακριτέο αυτό.

Προφανώς και αυτός είναι ο στόχος μιας εμπορικής ιστοσελίδας, να μεγιστοποιήσει το όφελος του ιδιοκτήτη της.

 

Όταν οι καταστηματάρχες στην περίοδο εκπτώσεων ανέβαζαν τις τιμές και τελικά πουλούσαν στην αρχική τιμή συμπεριλαμβανόμενης της έκπτωσης, τους λέγαμε απατεώνες.

 

Το ίδιο δεν κάνει το Booking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά την ανακάλυψη, δεν είναι και καμία τρομερή απάτη. Λίγο προσεκτικός να είσαι θα βγάλεις άκρη. Εξάλλου ακόμα ακόμα και με αυτά τα κόλπα δεν μπορούν να σου παρουσιάσουν ένα ξενοδοχείο 2 αστέρων σαν πεντάστερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως από αυτό το θέμα έμαθα ότι μπορώ να καλώ ξενοδοχείο και να ζητάω καλύτερη τιμή εκτός της σελίδας. Μάλλον όχι για εξωτερικό σίγουρα Ελλάδα και απόλυτα βέβαια σε μικρά ξενοδοχεία

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας στο ιστορικό μου πάνω από 30 κρατήσεις στο booking έχω να πω τα εξής:

 

Λίγο παλιότερα ίσως συμφωνούσα αλλά τώρα δεν είμαι τόσο σίγουρος. Τις τελευταίες 3-4 φορές διασταύρωσα τα "λεγόμενα" του booking και επαληθεύτηκαν πλήρως. Εννοώ πως μου εμφάνιζε "μένει μόνο ένα δωμάτιο ελεύθερο" και αφού το έκλεινα ξανάμπαινα στο site από άλλο υπολογιστή και με διαφορετική IP και έβγαζε κανονικά ότι δεν υπάρχουν άλλα διαθέσιμα δωμάτια στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.

 

Επίσης αυτό που λέει ένας φίλος παραπάνω, ότι δηλ βλέπεις το ξενοδοχείο που σου αρέσει και καπάκι παίρνεις τηλ και βρίσκεις χαμηλότερη τιμή ισχύει αρκεί να μην είναι σε full season γιατί οι πιθανότητες να βρεις ελεύθερο δωμάτιο είναι απειροελάχιστες.

 

Τέλος όσον αφορά τις κριτικές, το βρίσκω λογικό να μην είναι όλοι όσοι σχολιάζουν ευχαριστημένοι. Το μυστικό είναι στη στατιστική. Δηλ αν 20 το εκθειάζουν και ένας το θάβει πιθανώς να είναι ο παράξενος της υπόθεσης (όχι πάντα, αλλά στατιστικά). Αν πολλοί παραπονιούνται για κάτι συγκεκριμένο (πχ πρωινό) 99% έχουν δίκιο. Γενικώς αν διαβάζετε τα 20 πιο πρόσφατα σχόλια (και όχι μόνο τη βαθμολογία σαν νούμερο) παίρνετε μια πολύ καλή εικόνα για το ξενοδοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη επισης με την δωρεαν ακυρωση που και καλα εχει.

7 και κατι ευρω εδωσα με την ακυρωση και οταν ρωτησα στην υποστηριξη μου λεγανε δεν φταιω εγω αλλα το ξενοδοχειο που ειχε κανει την χρεωση!

Πριν απο δυο χρονια που ειχα κανει ακυρωση δεν ειχα πληρωσει τιποτα.

Προσοχη λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις τιμές τις κανονίζει ο ιδιοκτήτης, αν έχει ένα κενό από ακύρωση μπορεί να κατεβάσει την τιμή του πιο κάτω για να προσελκύσει πελάτη, το booking θα το βγάλει σαν προσφορά αυτόματα,  τι δεν καταλαβαίνεται? Από εκει και πέρα αν δεν θελετε το booking και καλά κάνετε, μη δίνεται το 15% προμήθεια στους Ολλανδους. Παρτε τηλεφωνο τον ιδιοκτήτη απο τηλέφωνο που βρίσκεται εύκολα στο google. Δεν πληρώνω συνδρομή στο booking του δίνω την προμήθεια από τον κάθε πελάτη στο τέλος του μηνά, αν π.χ. είναι ένα δωμάτιο στα 50 ευρώ x3 διανυκτερεύσεις οι Ολλανδοι θα παρουν ενα 20 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από την εμπειρία μου, πάντα μα πάντα να κάνετε αναζήτηση εις βάθος στα σχόλια, έχω κλείσει αρκετά ξενοδοχεία από το Booking για διακοπές και το συμπέρασμα είναι ότι το Booking δείχνει πάντα τα καλά σχόλια πάνω πάνω, πρέπει να αφιερώσεις λιγάκι χρόνο πριν κλείσεις και να ψάξεις τα σχόλια και τις βαθμολογίες. 

 

Παράπονο όμως γενικά δεν έχω από την ιστοσελίδα, κάνει αυτό που πρέπει και πολύ καλά μάλιστα με μερικές "παγίδες" που κάθε εταιρία-πωλητής έχει για να πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τουλάχιστον, δεν ξέρω κανένα έλληνα που "έκλεισε" κατάλυμα στην Ελλάδα μέσω booking. Απλά, ψάχνουν μέσω αυτού και αφού βρουν όσα τους ενδιαφέρουν, τα ξετρυπώνουν στο google και επικοινωνούν άμεσα (τηλεφωνικά) με το ξενοδοχείο, κερδίζοντας πολύ καλύτερη τιμή αφού το ποσοστό του booking απλά δεν μπαίνει στην τιμή. Απλά και ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με το booking.com ειναι οτι δινει τα στοιχεια της καρτας σου στο ξενοδοχειο. Θυμαμαι ειχα ρωτησει κατι τον ξενοδοχο για την χρεωση και λεει δν χτυπησα ακομα την καρτα σας

 

Προφανες δεν ειναι αυτο; Το μπουκινγκ θα επρεπε να εχει τους διπλασιους υπαλληλους για να κανει και τις χρεωσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...