Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, l337 είπε

έχει τύχει να τους δοκιμάσω όταν πρωτοξεκινήσανε, κάπου στο 2010,  από τότε προσθέσανε κι άλλες υπηρεσίες. Ήμουν πελάτης για κανένα χρόνο και δεν είχα παράπονο τότε.

προς @randomcat και λοιπούς τζαμπατζήδες που σχολιάσανε αυτό που έγραψα.

έγραψα για 1500 λεπτά με 3€. Αναφερόμουν στην προσφορά που ξεκίνησε η wind κάπου το 2010 και την αντιγράψανε οι υπόλοιποι. Τότε που με 10€ είχες 1000 λεπτά για 1 χρόνο. Δε θυμάμαι ακριβώς πόσο ήταν αλλά οι παλαιότεροι θα το θυμάστε. Είχε γίνει χαμός τότε. Και ήταν αυτό που έκανε τους πάντες να εθιστούν στα 1000 λεπτά.. όποιος δε γνωρίζει-θυμάται ας γκουγκλάρει  νέα του 2009-10.
πάει αυτό.

Αναφέρεις κάτι για ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες. Ωραία αλλά η ελλάδα τι σχέση έχει με αυτό και το συγκρίνεις; Στο σχολείο μάθαμε να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Κι εγώ σου λέω ότι η ελλάδα είναι παμφθηνη αν τη συγκρίνουμε με τη Βραζιλία όσον αφορά πχ το iphone.
πάμε παρακάτω

τι απ όλα αυτά που έγραψα είναι βλακείες και απαράδεκτα; προφανώς είστε του δε πληρώνω και μόλις ακούσατε ότι πρέπει να πληρώσετε πήρατε φωτιά.

με 10€/μήνα κάνετε τη δουλειά σας. Σας φαίνονται πολλά; πόσα θέλετε να δίνετε; 1€ είναι καλά;

Θέλετε και τα sms τζάμπα με τη δικαιολογία ότι δε κοστίζει τίποτα στις  εταιρείες; (Κάποιος που γράφει κάτι τέτοιο δεν είναι βλάκας αλλά είμαι εγώ με αυτά που έγραψα, μάλιστα)

αν έγραφα ότι είναι πανάκριβα και πρέπει οι εταιρείες να μας πληρώνουν από πάνω (πλάκα πλάκα μερικοί αυτό πιστεύουν) τότε δε θα ήταν βλακεία, φαντάζομαι θα με ψηφίζατε κιόλας για βουλευτή.

Επίσης, όσοι θεωρούν ότι κακώς άλλαξε η πολιτική που είχαν, ανανέωση 5€/χρόνο και διατηρείς το νούμερο και έχουν καμιά ταβέρνα ας μου το πούνε. Θα έρθω με 5-6 φίλους, να πιάσουμε από 1 τραπέζι ο καθένας μέχρι το βράδυ και θα πάρουμε από μια μπύρα.

Ο τζάμπας πέθανε.

Κι εμένα δε μ αρέσουν οι αυξήσεις (εκτός αν είναι στο μισθό μου), δε διαφωνούμε σε αυτό. Αλλά έλεος με αυτή την κλάψα ρε παιδιά. Δεν είναι κάτι τραγικό. Απλά τα θέλετε όλα τζάμπα γιατί έτσι συνηθίσατε. Μόνο που αυτές οι προσφορές με τα 1000 λεπτά ήταν το τυράκι.

Τώρα πλερώ...... που και πάλι σιγά το ποσό ρε.

κράξτε ελεύθερα.......

Υ.Γ όλοι εσείς που γκρινιάζετε, τι κινητό έχετε;

 

10 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ποτέ στην Ελλάδα δεν έχουμε καλομάθει/καλοπεράσει όσον αφορά παροχές Ίντερνετ, κινητής και σταθερής τηλεφωνίας και γενικότερα τηλεπικοινωνιών. Όποιος το έχει πιστέψει αυτό μάλλον δεν έχει βγει ποτέ από την χώρα για να μην πω από το χωριό του. Ίσα ίσα που ανέκαθεν υπήρχε μεγάλη εκμετάλλευση.

εξακολουθείς να αναφέρεις τις άλλες χώρες.... δεν είμαστε όμως σε άλλη χώρα είμαστε εδώ. Δε μπορείς να παίρνεις από κάθε χώρα αυτό που σε συμφέρει και να το χρησιμοποιείς σαν βάση.

Και στη Βουλγαρία που γνωρίζω έχουν πολύ καλά πακέτα. Αλλά εκεί έχουν 20% ΦΠΑ, δεν έχουν το τέλος κινητής, η εφορία δε σου πιάνει τον κώλο, οι εισφορές δεν είναι όσο εδώ, οι μισθοί είναι χαμηλότεροι....

Επεξ/σία από Γιαούρτι
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

έχει τύχει να τους δοκιμάσω όταν πρωτοξεκινήσανε, κάπου στο 2010,  από τότε προσθέσανε κι άλλες υπηρεσίες. Δεν είχα παράπονο τότε. Ήμουν πελάτης για κανένα χρόνο και δεν είχα παράπονο τότε.

Γιατί τους δοκίμασες αφού δεν τους ήξερε ούτε η μάνα τους και αφού υπήρχαν οι μια χαρά Vodafone και Cosmote;;; Μήπως σου φαίνονταν ακριβές; Μήπως ήσουν τζαμπατζής κύριε;;; Ήθελες φτηνότερα εσεμεσάκια;

Αναφορά σε κείμενο

προς @randomcat και λοιπούς τζαμπατζήδες που σχολιάσανε αυτό που έγραψα.

Τζαμπατζήδες γιατί; Τεκμηρίωσέ το. Αν μπορείς. Που δεν θα μπορέσεις.

Αναφορά σε κείμενο

έγραψα για 1500 λεπτά με 3€. Αναφερόμουν στην προσφορά που ξεκίνησε η wind κάπου το 2010 και την αντιγράψανε οι υπόλοιποι. Τότε που με 10€ είχες 1000 λεπτά για 1 χρόνο. Δε θυμάμαι ακριβώς πόσο ήταν αλλά οι παλαιότεροι θα το θυμάστε. Είχε γίνει χαμός τότε. Και ήταν αυτό που έκανε τους πάντες να εθιστούν στα 1000 λεπτά.. όποιος δε γνωρίζει-θυμάται ας γκουγκλάρει  νέα του 2009-10.
πάει αυτό.

Δεν υπήρχαν ποτέ αυτά που φαντάζεσαι. Δεν υπήρχαν ποτέ τέτοιες παροχές προς όλους. Μόνο προς υποδίκτυα. Και τα data που έδιναν ήταν γελοία. Πάει αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

Αναφέρεις κάτι για ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες. Ωραία αλλά η ελλάδα τι σχέση έχει με αυτό και το συγκρίνεις; Στο σχολείο μάθαμε να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Κι εγώ σου λέω ότι η ελλάδα είναι παμφθηνη αν τη συγκρίνουμε με τη Βραζιλία όσον αφορά πχ το iphone.
πάμε παρακάτω

Αναφέρω Ευρωπαϊκές ανεπτυγμένες χώρες επειδή έχουν το εξής χαρακτηριστικό... εκτός από τις δεκάδες και εκατοντάδες φορές καλύτερες παροχές κινητής τηλεφωνίας, έχουν και διπλάσιους μισθούς. Δηλαδή ακόμα χειρότερα για εμάς! Και όσο χειρότερα μπορώ να παρουσιάσω κάτι, τόσο καλύτερες πιθανότητες υπάρχουν να το χωνέψει και το πιο ξερό κεφάλι. Αλλά δεν σου άρεσαν οι πολύ ανεπτυγμένες;;; Πάρε και Βαλκάνια!

Με 10 ευρώ στην Ρουμανία έχεις 10GB και 2000 λεπτά και SMS προς όλους, ενώ στην Βουλγαρία με 13μισι ευρώ έχεις 3GB και απεριόριστα λεπτά προς όλους. Στην Βραζιλία με 2.35 ευρώ έχεις 1.5GB, απεριόριστα λεπτά προς Vivo και απεριόριστα SMS προς όλους. Με μια πρόχειρη αναζήτηση όλα αυτά έτσι; Στην Ρουμανία είχα δει και κάτι προσφορές 50GB με 10 ευρώ, από κοντά. Πάμε παρακάτω.

           
Αναφορά σε κείμενο

τι απ όλα αυτά που έγραψα είναι βλακείες και απαράδεκτα; προφανώς είστε του δε πληρώνω και μόλις ακούσατε ότι πρέπει να πληρώσετε πήρατε φωτιά.

Τι από όλα αυτά που έγραψες είναι σωστό; Είπαμε, 1500' προς όλους με 3 ευρώ δεν είχες ποτέ σου. Ούτε και καλές παροχές είχες ποτέ.

Αναφορά σε κείμενο

με 10€/μήνα κάνετε τη δουλειά σας. Σας φαίνονται πολλά; πόσα θέλετε να δίνετε; 1€ είναι καλά;

Θέλετε και τα sms τζάμπα με τη δικαιολογία ότι δε κοστίζει τίποτα στις  εταιρείες; (Κάποιος που γράφει κάτι τέτοιο δεν είναι βλάκας αλλά είμαι εγώ με αυτά που έγραψα, μάλιστα)

Στην Αγγλία λοιπόν με 12 ευρώ παίρνεις 3GB και απεριόριστα SMS και λεπτά προς όλους. Στην Ελλάδα τι παίρνεις με αυτά; Με φοιτητικό Vodafone με 7,5 ευρώ παίρνεις 0 SMS οπότε αν θες μηνύματα πηγαίνεις στα 8,5 ευρώ για να πάρεις 1,2GB και 1200 λεπτά και SMS.

Οπότε, πόσες φορές καλύτερες παροχές έχουν στην Αγγλία; Αν ήθελα να είμαι εξυπνάκιας θα σου έλεγα ότι είναι άπειρες φορές καλύτερες αφού με περίπου δέκα ευρώ εδώ έχεις 1200 λεπτά και SMS (στην καλύτερη!) ενώ εκεί με περίπου δέκα ευρώ έχεις άπειρα λεπτά και SMS. Ας αφήσουμε και στην άκρη το γεγονός ότι αυτά τα 10 ευρώ μας τσούζουν περισσότερο εμάς από ότι εκείνους.

Θα είμαι όμως δίκαιος στη σύγκριση. Πόσο πρέπει να πληρώσει κάποιος στην Ελλάδα για να έχει απεριόριστα λεπτά και SMS προς όλους και χωρίς πονηρές πολιτικές ορθής χρήσης;

Αναφορά σε κείμενο

Τώρα πλερώ...... που και πάλι σιγά το ποσό ρε.

Κάτι πακέτα της Cosmote από το 2013 που βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση έχουν σικέ απεριόριστα λεπτά ομιλίας όπου με 200 ευρώ (!!!) είχες 10.000', 3.000 SMS και 10GB. Και αν βρήκα σωστά τα πιο πρόσφατα πακέτα τους τότε με 109 ευρώ έχεις απεριόριστα λεπτά (μάλλον), 5.000 SMS και 10GB.

Την ίδια στιγμή που στην Ιταλία με 8 ευρώ έχεις 50GB και απεριόριστα λεπτά και SMS. Θα μπορούσα να πω ότι είναι μόνο 13 φορές καλύτεροι από εμάς, αν λάβω υπόψη μόνο τα λεπτά ομιλίας και όχι SMS, data και μισθούς (αν τα λάβω όλα υπόψη τότε κλάφτα).

Τέλος πάντων, κανείς δεν θέλει τζάμπα υπηρεσίες. Θέλουμε αυτά που υπάρχουν γύρω μας (μιας και πλέον είμαστε σε μια παγκόσμια αγορά) και μοντέρνες παροχές τεχνολογιών. Ας είναι και 1μισι ή 2 φορές το πολύ ακριβότερες/χειρότερες οι δικές μας υπηρεσίες (αφού είμαστε γνωστά θύματα), αλλά όχι 10+ φορές ακριβότερες/χειρότερες!

Υ.Γ.: Αν πολλές χώρες γύρω μας είχαν τζάμπα τα SMS, τότε ναι τα θέλω και εγώ τζάμπα.

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

εξακολουθείς να αναφέρεις τις άλλες χώρες.... δεν είμαστε όμως σε άλλη χώρα είμαστε εδώ. Δε μπορείς να παίρνεις από κάθε χώρα αυτό που σε συμφέρει και να το χρησιμοποιείς σαν βάση.

Και στη Βουλγαρία που γνωρίζω έχουν πολύ καλά πακέτα. Αλλά εκεί έχουν 20% ΦΠΑ, δεν έχουν το τέλος κινητής, η εφορία δε σου πιάνει τον κώλο, οι εισφορές δεν είναι όσο εδώ, οι μισθοί είναι χαμηλότεροι....

Λοιπόν, διάλεξε εσύ μερικές χώρες - κατά προτίμηση της Ε.Ε. - για να κάνουμε την σύγκριση αφού η μία σου βρωμάει και η άλλη σου ξινίζει.

Σου δίνω Βαλκάνια, θα μου πεις για χαμηλότερους μισθούς και ΦΠΑ (λες και η διαφορά του 20 με 24 δικαιολογεί τα πακέτα μας). Σου δίνω ανεπτυγμένες χώρες με μεγαλύτερους μισθούς από εμάς (ώστε να μην έχεις να πεις κάτι) και που όχι μόνο αμείβονται καλύτερα αλλά έχουν 10άδες φορές καλύτερες παροχές κινητής - θα μου πεις "μα είναι ανεπτυγμένοι".

Βολικά αγνοείς το γεγονός ότι οι όποιες διαφορές σε μισθούς και ανάπτυξη δεν δικαιολογούν αναλογικά τις διαφορές στις παροχές της κινητής.

Αναφορά σε κείμενο

Ο τζάμπας πέθανε.

Δεν ξέρω αν πέθανε ο τζάμπας, ο μπουρτζόβλαχος πάντως συνεχίζει και ζει. Δυστυχώς.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Γιαούρτι said:

Επίσης, όσοι θεωρούν ότι κακώς άλλαξε η πολιτική που είχαν, ανανέωση 5€/χρόνο και διατηρείς το νούμερο και έχουν καμιά ταβέρνα ας μου το πούνε. Θα έρθω με 5-6 φίλους, να πιάσουμε από 1 τραπέζι ο καθένας μέχρι το βράδυ και θα πάρουμε από μια μπύρα.

Γιατί τα διαθέσιμα τηλεφωνικά νούμερα που μπορεί να έχει μια εταιρεία είναι περιορισμένα σαν τα τραπέζια μιας ταβέρνας; Αν θέλουν να γίνεται αυξημένη κατανάλωση ας βρουν τρόπους με ελκυστικά πακέτα και υπηρεσίες όχι με χαράτσια. Για να σε πάω στο άκυρο παράδειγμα σου με την ταβέρνα, ο ταβερνιάρης θα προσπαθήσει να βελτιώσει την ποιότητα του φαγητού, τις τιμές, το περιβάλλον, ζωντανή μουσική κ.α. Δεν θα κόβει βόλτες στα τραπέζια κάθε μισάωρο να λέει στους πελάτες παραγγείλτε μια ακόμη γίγαντες και μια φάβα διαφορετικά πάρτε δρόμο.

Και να μας απαντήσετε επιτέλους εσείς οι υποστηρικτές του καρτέλ, από τα 5€ ανανέωση το χρόνο πως δικαιολογείται η αύξηση σε 60€/χρόνο, τι βελτιώσεις έχουν γίνει στις υπηρεσίες που μας προσφέρουν για να φτάσουμε σε μια αύξηση 12 φορές πάνω μέσα σε ελάχιστα χρόνια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2019 στις 3:30 ΠΜ, randomcat είπε

Με 10 ευρώ στην Ρουμανία έχεις 10GB και 2000 λεπτά και SMS προς όλους

WTF ??? Στο λινκ που έβαλες βλέπω ότι η Vodafone τους δίνει 100GB για 10 ευρώ!!!!!!!!!!! Η ίδια εταιρεία που εδώ μας πηδάει;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, ενταξει, τα συμφωνησαμε, εξω εχουν πολυ καλυτερα πακετα σε πολυ καλυτερες τιμες απο εδω, και εδω περα φτανουμε στα ορια της εκμεταλλευσης. και τωρα τι;

τι κανουμε απο δω και περα; αλλαζουμε παροχο; καταγγελιες; καταγγελια της συμβασης μας;;; πρεπει να κινητοποιηθουμε, δε μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο! μια ομαδα-σελιδα στο facebook, ΚΑΤΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kr0m είπε

παιδες, ενταξει, τα συμφωνησαμε, εξω εχουν πολυ καλυτερα πακετα σε πολυ καλυτερες τιμες απο εδω, και εδω περα φτανουμε στα ορια της εκμεταλλευσης. και τωρα τι;

τι κανουμε απο δω και περα; αλλαζουμε παροχο; καταγγελιες; καταγγελια της συμβασης μας;;; πρεπει να κινητοποιηθουμε, δε μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο! μια ομαδα-σελιδα στο facebook, ΚΑΤΙ. 

Καταγγελία εδώ:  https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

Τι άλλο να κάνεις, ρεαλιστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Καταγγελία εδώ:  https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

Τι άλλο να κάνεις, ρεαλιστικά;

εγω μονος μου; πολλα μπορω να κανω, αλλα οχι να πετυχω και πολλα! γι αυτο και κατα τη γνωμη μου πρεπει να οργανωθουμε μαζικα, να κανουμε κατι ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ...ας γινει η αρχη στο facebook, οχι σε ενα thread που ασχολουμαστε 30 ατομα σε ενα φορουμ και αυτο ειναι ολο...υπαρχουν εκατονταδες ατομα που κραζουν τους παροχους στις σελιδες τους στο facebook...

δεν ειναι δυσκολο, ειναι ανεξοδο, και στην χειροτερη τα πραγματα θα μεινουν ως εχουν, στην καλυτερη ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ να γινει..ποτε δεν ξερεις! αλλα καπως πρεπει να γινει μια αρχη...

εαν κανεις δεν προτιθεται να κανει την αρχη, ειλικρινα παιδια στειλτε μου ενα μηνυμα εαν ειστε διαθεσιμοι να δρασετε μαζι μου, ειδαλλως ΕΣΥ που διαβαζεις αυτο το post τωρα, κανε την αρχη και εγω μαζι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, gia_nnis said:

Για ανανεωση χρονου ομιλιας σε καταστημα vodafon εχει αλλαξει κατι?

Πηγε ενας τωρα και του ειπαν απο 10 πηγε 12ε!!!

Online ακόμα είναι 10 πάντως , προλαβαίνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

http://www.capital.gr/oikonomia/3345750/akriboteri-apo-to-meso-oro-tis-europis-i-ellada-stis-xreoseis-kinitis-tilefonias

Τετάρτη ακριβότερη χώρα εντός Ευρώπης η Ελλάδα! 

Χάχα δίκιο είχε ο @Γιαούρτι κλάψτε τσαμπατσιδες 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...