Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 1comment είπε

 

Για 35 λεπτά σε χρεώσανε παραπάνω 30 ευρω?? Ε μετά μην απορούμε γιατί θέλουν να μας εξαναγκάσουν να πάμε σε συμβόλαιο. Γιατί από κει βγάζουν τα κέρατα τους. φανταστείτε πόσοι την παθαίνουν με τον ίδιο τρόπο.

Φυσικά δεν είναι χαζοί για να σε ειδοποιούν πότε θα τελειώσει ο χρόνος. Αυτό με το 80% του χρόνου ίσχυε πάντα. Μπορούσες μέσω application ή αν έστελνες σε τετραψήφιο δωρεάν μήνυμα να έβλεπες πόσο χρόνο έχεις φίλε μου... Αυτό θα σου πουν και στο κατάστημα και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις κάτι... Τα συμβόλαια δεν έχουν "φρένο" όταν τελειώνει ο χρόνος, μόνο η κάρτα έχει (να ένα μεγάλο καλό). Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Καλύτερα πλήρωσε το και κατέβασε το appplication για να βλέπεις real time το υπόλοιπό σου. Πάλι όμως θα υπάρχει κίνδυνος να το ξεπεράσεις... Αυτά κάνουν οι περισσότεροι και οι εταιρίες έγιναν πλούσιες. Τελικά παίζει να έχουμε κάνει τρελή οικονομία εμείς της καρτοκινητής τόσα χρόνια...

Kοιταξα μολις τον αναλυτικο.Για 46 λεπτα με χρεωσανε 31 ευρω.

Το ξερω οτι δεν προκυτε να βγαλω ακρη, επισης τον λογαρισμο τον εχω πληρωσει εδω και 2 μερες αν και εχω κανει αφισβητηση λογαρισμου εξηγωντας τον λογο, οχι οτι θα βρω ακρη βεβαια..

Θα το εκοβα "χθες" και θα το γυρνουσα σε καρτα αλλα πρπει να πληρωσω προστιμο διακοπης συμβολαιου 75 ευρω, και δεν προκυτε να τους χαρισω αλλα λεφτα, περιμενω υπομενετικα μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο και μετα γεια σας..

Με αυτο που εγινε, διοτι θεωρω δεν ειναι ηθικο να χρεωνεις υπερμετρα τον αλλον εν αγνοια του χωρις να τον εχεις ενημερωσει ειδικα στους δυσκολους καιρους που ζουμε, ποσο μαλλον οταν του δινεις και δυνατοτητα αγορας πακετου 150 λεπτων προς ολους με ενα 5ευρω,  απλα χασανε ενα πελατη που ειναι σταθερα σε αυτους απ το 2003..

Ειναι η δευτερη φορα που πληρωνω γαμησιατικα, η πρωτη φορα ειναι πριν κατι μηνες που πληρωσα 15 ευρω για κατι sms που μου στειλανε εξωγηινοι φανταζομαι απο κατι 5ψηφια νουμερα, χωρις να τα ζητησω εγω και χρεωθηκανε σε μενα...

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Kοιταξα μολις τον αναλυτικο.Για 46 λεπτα με χρεωσανε 31 ευρω.

Το ξερω οτι δεν προκυτε να βγαλω ακρη, επισης τον λογαρισμο τον εχω πληρωσει εδω και 2 μερες αν και εχω κανει αφισβητηση λογαρισμου εξηγωντας τον λογο, οχι οτι θα βρω ακρη βεβαια..

Θα το εκοβα "χθες" και θα το γυρνουσα σε καρτα αλλα πρπει να πληρωσω προστιμο διακοπης συμβολαιου 75 ευρω, και δεν προκυτε να τους χαρισω αλλα λεφτα, περιμενω υπομενετικα μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο και μετα γεια σας..

Με αυτο που εγινε, διοτι θεωρω δεν ειναι ηθικο να χρεωνεις υπερμετρα τον αλλον εν αγνοια του χωρις να τον εχεις ενημερωσει ειδικα στους δυσκολους καιρους που ζουμε, ποσο μαλλον οταν του δινεις και δυνατοτητα αγορας πακετου 150 λεπτων προς ολους με ενα 5ευρω,  απλα χασανε ενα πελατη που ειναι σταθερα σε αυτους απ το 2003..

Ειναι η δευτερη φορα που πληρωνω γαμησιατικα, η πρωτη φορα ειναι πριν κατι μηνες που πληρωσα 15 ευρω για κατι sms που μου στειλανε εξωγηινοι φανταζομαι απο κατι 5ψηφια νουμερα, χωρις να τα ζητησω εγω και χρεωθηκανε σε μενα...

Άλλη ιστορία εδώ.

Ο πατέρας μου ήταν πελάτης στον ΟΤΕ από πριν να γεννηθώ. Τη γραμμή στο πατρικό σπίτι στο χωριό την έχει πάνω από 33 χρόνια. Για να σκεφτείς πόσο παλιός πελάτης ήταν στον ΟΤΕ, μου λέει ότι εκείνες τις εποχές μιλούσε με το τηλεφωνικό κέντρο και έλεγε συνδέστε με με τον τάδε (όπως βλέπουμε στις παλιές ταινίες). Την γραμμή δεν την είχε διακόψει ποτέ, ακόμη και τον τηλεφωνικό αριθμό έχει ίδιο από τότε.

Μόνο στο σταθερό πληρώναμε 45 ευρώ τον μήνα, 90 ευρώ επειδή ερχόταν ανά δίμηνο, με adsl 24άρι και απεριόριστα σταθερά. Επειδή όμως δεν είχαμε πακέτο προς κινητά, και επειδή καλούσαμε και κάποιο κινητό που και που, ο λογαριασμός μας ερχόταν σχεδόν πάντα πάνω από 100 ευρώ το δίμηνο, η 50 ευρώ το μήνα. Επίσης είχε και κινητό στην Cosmote και πλήρωνε 35 ευρώ τον μήνα για 200 λεπτά προς όλους. Δηλαδή σύνολο 85 ευρώ τον μήνα. Όλα αυτά μέχρι 3 χρόνια πριν.

Τελικά μεταφέραμε κινητό και σταθερό στη Vodafone πριν 3 χρόνια και μας έκαναν συνδυαστική προσφορά 45 ευρώ τελική τιμή, με ακριβώς τις ίδιες παροχές, και επιπλέον στο σταθερό μας έδωσαν έξτρα 300 λεπτά προς κινητά, τα οποία δεν τα ξεπερνάμε ποτέ και έτσι δεν ανεβαίνει ο λογαριασμός. Δηλαδή εκεί που πληρώναμε 50 ευρώ μόνο για σταθερό, τώρα πληρώνουμε 45 για σταθερό και κινητό, και έχουμε τις ίδιες και περισσότερες παροχές.

Την ίδια μέρα που κάναμε φορητότητα μας καλούν από τον ΟΤΕ και μας είπαν πως επειδή βλέπουν πως είμαστε πελάτες πάνω από 30 χρόνια (μάλιστα ο τηλεφωνητής εντυπωσιάστηκε πάρα πολύ από αυτή τη πληροφορία όταν είδε την καρτέλα μας, φάνηκε από τη φωνή του), θα μας κάνουν μια καλή προσφορά. Εντελώς τυχαία το θυμήθηκαν όταν κάναμε φορητότητα, όλα αυτά τα 30+ χρόνια μας είχαν ξεχασμένους, όσο πληρώναμε τους λογαριασμούς στην ώρα τους δεν μας ενοχλούσαν καθόλου. Και παρόλα αυτά, μας έκαναν χειρότερη προσφορά από τη Vodafone, δεν τους ενδιέφερε να κρατήσουν πελάτη που ήταν μαζί τους για πάνω από 30 χρόνια.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα μέσα σε λίγες ημέρες κλήσεις απο την Cosmote απο 4-5 διαφορετικούς αριθμούς για προώθηση καρτοσυμβολαίων και συμβολαίων,δεν έχω απαντήσει σε κανένα.Απο κινητά και απο 1 σταθερό.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε wind καρτοκινητο που εχω, πλεον καθες 2 μηνες πρεπει να βαζεις τουλαχιστον 10 ευρω, οκ. Ενω δεν εχει ληξει ακομα, εχω 5 μερες, παω να κανω σημερα ενα επειγον τηλεφωνημα, ημουν στο δρομο, βγαινει ηχογραφημενο μηνυμα διαρκειας οτι πρεπει να ανανεωσω συντομα κτλ και τρωω μια φρικη απο τις καλες, νομισα οτι χρονος ομιλιας παπαλα. Αρχιζω και αναπολω τις εποχες με τηλεκαρτες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντομεταξυ εδω και 3 συνεχομενες μερες, μαλλον με τρολαρουν απ την cosmote, 3 συνεχομενες μερες με καλουν απο το 13888 και μολις το σηκωνω , δεν μιλαει κανεις και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα κλεινει η γραμμη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2019 στις 2:34 ΜΜ, mic2mic είπε

Προς το παρόν η "Ευρωπαϊκή ενοποίηση" συνίσταται σε πλήθος από μαλ@κίες: Κανονισμοί προστασίας περιβάλλοντος, κανονισμοί τυποποίησης τροφίμων, κανονισμοί αλιείας, κανονισμοί διαχείρισης αποβλήτων κτλ. Όταν τα λαμόγια πολιτικοί γράφουν όλους αυτούς τους κανονισμούς στα παπάρια τους, η λύση έχει βρεθεί: Πληρώνει πρόστιμα ο λαός.

Αλλά εκεί που θα μέτραγε η ενοποίηση, εκεί ο καθένας για την πάρτη του: Να μην μπορεί ο Έλληνας να ξεφύγει από τις βρωμοεταιρίες κινητής και να πάει πχ σε έναν Γερμανικό πάροχο, να μην μπορεί να καταθέσει τα χρήματά του σε μια σοβαρή τράπεζα π.χ της Γαλλίας, να μην μπορεί να ασφαλιστεί σε ασφαλιστικό ταμείο π.χ. της Αυστρίας.

γιατί δεν έρχονται οι Γερμανοί τότε να φτιάξουν το δίκτυο στην Ελλάδα; γνωρίζεις τι φόρους πληρώνουν οι πάροχοι στην Ελλάδα σε σχέση με τους Γερμανούς; γνωρίζεις ποιο είναι το ανάγλυφο της Ελλάδας και ποιο της Γερμανίας για να αναπτυχθεί το δίκτυο και οι νέες τεχνολογίες. γνωρίζεις πόσο είναι οι ασφαλιστικές εισφορές στην Αυστρία ή στην Σουηδία ή στην Ολλανδία που δεν υπάρχει ουσιαστικά ούτε καν πρωτοβάθμια δημόσια περίθαλψη; και εάν δεν κάνω λάθος, ο ένας πάροχος στην Ελλάδα ανήκει σε Γερμανούς. γιατί δεν πας να διαμαρτυρηθείς σε αυτούς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james01gr είπε

γιατί δεν έρχονται οι Γερμανοί τότε να φτιάξουν το δίκτυο στην Ελλάδα; γνωρίζεις τι φόρους πληρώνουν οι πάροχοι στην Ελλάδα σε σχέση με τους Γερμανούς; γνωρίζεις ποιο είναι το ανάγλυφο της Ελλάδας και ποιο της Γερμανίας για να αναπτυχθεί το δίκτυο και οι νέες τεχνολογίες. γνωρίζεις πόσο είναι οι ασφαλιστικές εισφορές στην Αυστρία ή στην Σουηδία ή στην Ολλανδία που δεν υπάρχει ουσιαστικά ούτε καν πρωτοβάθμια δημόσια περίθαλψη; και εάν δεν κάνω λάθος, ο ένας πάροχος στην Ελλάδα ανήκει σε Γερμανούς. γιατί δεν πας να διαμαρτυρηθείς σε αυτούς;

Το ότι ο πάροχος ανήκει σε Γερμανούς δεν λέει τίποτα. Δεν σημαίνει ότι οι Γερμανοί παρέχουν τις ίδιες υπηρεσίες στους υποτελείς τριτοκοσμικούς της Ελλάδας και στους Γερμανούς πολίτες. Το θέμα θα ήταν να απολαμβάνω τις ίδιες παροχές που απολαμβάνει ο Γερμανός χωρίς καμμία διάκριση. Ο πάροχος αυτός που ανήκει σε Γερμανούς είναι εξαιρετικά κερδοφόρος και λόγω των δικών μας λαμογιών κυβερνήσεων, τώρα καρπώνονται τα κέρδη οι Γερμανοί. Και εμάς μας έχουν χεσμένους.

Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες για ΟΛΑ. Αυτό που ξέρω είναι ότι είμαστε στην θέση 28 από 35 χώρες στο Euro Health Consumer Index (https://en.wikipedia.org/wiki/Euro_health_consumer_index). Και ότι οι δικές μας τράπεζες είναι μπουρδέλα και οι καταθέτες είναι στο έλεος του κάθε καραγκιόζη. Και ότι μας περιορίζουν τα capital controls για λεφτά που είναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ και έχουν ήδη φορολογηθεί. Υπάρχει άλλη χώρα με CC στην ΕΕ; Και ότι στην πράξη, οι υπηρεσίες που απολαμβάνει ο Έλληνας δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ σχέση με αυτές που απολαμβάνει πχ ο Γερμανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια βάλτε κάρτα να σωθείτε η κατάσταση... Μάλλον αυτό μυρίστηκαν και μας έπιασαν τον κ@λο... Εντάξει, αν το σκεφτείς, ήταν εξοφρενικό (θα το θυμούνται σίγουρα κάποιοι) όταν με 5€ κάρτα έμπαιναν αυτόματα δώρο 1500' προς whatsup που είχαν όλοι. Και μετά που άλλαξε και σου τράβαγε το 5ευρο πάλι ήταν πολύ καλή προσφορά γιατί με 6Ε κάρτα έκανες τη δουλειά σου. Τελικά δεν το λες και τόσο τραγικό που σε μια 10ετία το 5ευρο έγινε 10ευρο (ή12ευρο??). Το θέμα είναι να μείνουμε εκεί γιατί αν γλυκαθούν και συνεχίσουν το δρόμο των αυξήσεων θα μας πάνε στο 20ευρο εν μία νυκτί. Και δεν θα έχουμε κι άλλες επιλογές... Έχει να πέσει αναπάντητη μετά... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Το ότι ο πάροχος ανήκει σε Γερμανούς δεν λέει τίποτα. Δεν σημαίνει ότι οι Γερμανοί παρέχουν τις ίδιες υπηρεσίες στους υποτελείς τριτοκοσμικούς της Ελλάδας και στους Γερμανούς πολίτες. Το θέμα θα ήταν να απολαμβάνω τις ίδιες παροχές που απολαμβάνει ο Γερμανός χωρίς καμμία διάκριση. Ο πάροχος αυτός που ανήκει σε Γερμανούς είναι εξαιρετικά κερδοφόρος και λόγω των δικών μας λαμογιών κυβερνήσεων, τώρα καρπώνονται τα κέρδη οι Γερμανοί. Και εμάς μας έχουν χεσμένους.

Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες για ΟΛΑ. Αυτό που ξέρω είναι ότι είμαστε στην θέση 28 από 35 χώρες στο Euro Health Consumer Index (https://en.wikipedia.org/wiki/Euro_health_consumer_index). Και ότι οι δικές μας τράπεζες είναι μπουρδέλα και οι καταθέτες είναι στο έλεος του κάθε καραγκιόζη. Και ότι μας περιορίζουν τα capital controls για λεφτά που είναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ και έχουν ήδη φορολογηθεί. Υπάρχει άλλη χώρα με CC στην ΕΕ; Και ότι στην πράξη, οι υπηρεσίες που απολαμβάνει ο Έλληνας δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ σχέση με αυτές που απολαμβάνει πχ ο Γερμανός.

έρχονται εκλογές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν καίγονται να κρατήσουν τον αριθμό που έχουν τώρα, η πιο οικονομική λύση είναι ο νέος αριθμός καρτοκινητού από εξωτερικό πωλητή σε κεντρικούς σταθμούς του μετρό. Εγώ και πάρα πολλοί άλλοι που γνωρίζω έχουμε τέτοιο αριθμό, περασμένο κανονικά στο όνομά μας, με πακέτα που δεν μπορείς να τα αποκτήσεις διαφορετικά. Και οι τρεις εταιρείες έχουν τέτοια πακέτα, με τη Vodafone να δίνει αυτές τις επιπλέον παροχές μόνο για ένα χρόνο, ενώ Cosmote και Wind τα προνομιακά πακέτα δουλεύουν για πάντα. Με ένα 10ρικο έχω 2,6 giga και 1500 προς όλα τα δίκτυα, εδώ και πάρα πολύ καιρό. Την ανανέωση την κάνω με κάρτα μέσω της εφαρμογής τους για android και την ενεργοποιώ με γραπτό  μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, BritGreek said:

Με ένα 10ρικο έχω 2,6 giga και 1500 προς όλα τα δίκτυα, εδώ και πάρα πολύ καιρό. Την ανανέωση την κάνω με κάρτα μέσω της εφαρμογής τους για android και την ενεργοποιώ με γραπτό  μήνυμα.

Σε ποιά καρτοκινητή αναφέρεσαι; Πολύ καλή προσφορά αυτή που λες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Σε ποιά καρτοκινητή αναφέρεσαι; Πολύ καλή προσφορά αυτή που λες! 

Εγώ έχω Cosmote και Wind. Σταθμός μετρό στο Σύνταγμα. Μάλιστα στην Cosmote, αν ανανέωσεις πριν τη λήξη, δεν χάνονται τα mb του προηγούμενου μήνα. Υπάρχουν πάντα πωλητές στο Σύνταγμα και πολύ συχνά στο μέγαρο μουσικής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Με λίγα λόγια βάλτε κάρτα να σωθείτε η κατάσταση... Μάλλον αυτό μυρίστηκαν και μας έπιασαν τον κ@λο... Εντάξει, αν το σκεφτείς, ήταν εξοφρενικό (θα το θυμούνται σίγουρα κάποιοι) όταν με 5€ κάρτα έμπαιναν αυτόματα δώρο 1500' προς whatsup που είχαν όλοι. Και μετά που άλλαξε και σου τράβαγε το 5ευρο πάλι ήταν πολύ καλή προσφορά γιατί με 6Ε κάρτα έκανες τη δουλειά σου. Τελικά δεν το λες και τόσο τραγικό που σε μια 10ετία το 5ευρο έγινε 10ευρο (ή12ευρο??). Το θέμα είναι να μείνουμε εκεί γιατί αν γλυκαθούν και συνεχίσουν το δρόμο των αυξήσεων θα μας πάνε στο 20ευρο εν μία νυκτί. Και δεν θα έχουμε κι άλλες επιλογές... Έχει να πέσει αναπάντητη μετά... :P

Το μόνο εξωφρενικό είναι ότι εσύ θεωρείς εξωφρενικό τα 1500 προς το ίδιο δίκτυο μόνο! Δεν θα έπρεπε καν να υφίστανται πακέτα προς ίδια δίκτυα και εμείς τα τρώμε τόσα χρόνια στη μάπα! Και 10000 να ήταν το "δώρο" κοροϊδία είναι. Στο εξωτερικό (Αγγλία, Ιταλία, Ρουμανία κ.λπ.) που δίνουν απεριόριστα λεπτά και απεριόριστα SMS προς όλους για κάτω από 10 ευρώ πώς σου φαίνεται; Σουπερντουπερυπερεξωφρενικό;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...