Προς το περιεχόμενο

Επαναπατρισμός


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί Έλληνες φίλοι και γνωστοί επιστρέψαν, τα τελευταία 1-2 χρόνια στην Ελλάδα, βγήκαν δουλειές και περνάνε μια χαρά (μέχρι στιγμής). Επειδή μετά από σχεδόν μια δεκαετία στην Ολλανδία αρχίζει να με ψήνει και εμένα η ιδέα (δεδομένου οτι μπορώ να βρω όχι πολύ δύσκολα δουλειά & έχω δικό μου σπίτι), υπάρχει κανείς στο insomnia που να επαναπατρίστηκε; Πως σας φάνηκε, reverse cultural shock; Κάτι που δεν είχατε προβλέψει; Πως ήταν η προσαρμογή σας κοκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ανώμαλοι που είναι μερικοί.

Κάνουν αμάν όλοι να φύγουν από το ..δελο και όταν φεύγουν θέλουν να γυρίσουν πίσω.

 

2 παραδείγματα έχω.

Γνωστός από Αγγλία γύρισε πίσω. Έχει χρόνια όμως, πλέον δεν ξέρω που είναι. Δεν έχουμε επαφές.

Χτυπούσε το κεφάλι του στον τοίχο για αυτή την επιλογή.

 

Γείτονας ήταν χρόνια στη Γερμανία. Επέστρεψε Ελλάδα, έζησε κάποια χρόνια εδω μέσα στη μιζέρια (ανεργία) και πέρυσι έφυγε πάλι για Γερμανία. Κυριολεκτικά έφυγε με τα τσαρούχια βρίζοντας.

 

Κάτσε εκεί που είσαι καλύτερα.

Η Ελλάδα είναι μόνο να έρχεσαι για διακοπές.

Αν δεν έχει καμία απεργία στα λιμάνια, στο αεροδρόμιο, αν δε κλείσουν κανένα δρόμο οι φορτηγατζήδες.... μη συνεχίσω

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανώμαλοι, απλώς έχουν όλοι την ψευδαίσθηση οτι οποιαδήποτε επιλογή τους (είτε να φύγουν, είτε να μείνουν) θα έχει μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά. Επίσης κάνουν το λάθος να πάρουν τέτοια απόφαση χωρίς να έχουν τακτοποιήσει το θέμα εργασία πρώτα. Αυτό ναι, το λες πράγματι ανωμαλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια να λεμε τι ακουμε καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...

Ξερω για ατομα με καλες απολαβες(διευθυντης τμηματος κτλ) αλλα δεν ειχε σημασια γιατι και τα εξοδα ηταν μεγαλα για μια αντιστοιχη ποιοτητα ζωης με ελλαδα...

reverse cultural shock μεταξυ ε.ε. χωρων?χαλαρωστε..μαλλον χανετε την αντικειμενικοτητα σας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανώμαλοι που είναι μερικοί.

Κάνουν αμάν όλοι να φύγουν από το ..δελο και όταν φεύγουν θέλουν να γυρίσουν πίσω.

 

2 παραδείγματα έχω.

Γνωστός από Αγγλία γύρισε πίσω. Έχει χρόνια όμως, πλέον δεν ξέρω που είναι. Δεν έχουμε επαφές.

Χτυπούσε το κεφάλι του στον τοίχο για αυτή την επιλογή.

 

Γείτονας ήταν χρόνια στη Γερμανία. Επέστρεψε Ελλάδα, έζησε κάποια χρόνια εδω μέσα στη μιζέρια (ανεργία) και πέρυσι έφυγε πάλι για Γερμανία. Κυριολεκτικά έφυγε με τα τσαρούχια βρίζοντας.

 

Κάτσε εκεί που είσαι καλύτερα.

Η Ελλάδα είναι μόνο να έρχεσαι για διακοπές.

Αν δεν έχει καμία απεργία στα λιμάνια, στο αεροδρόμιο, αν δε κλείσουν κανένα δρόμο οι φορτηγατζήδες.... μη συνεχίσω

 

Το 60% των ανθρωπων που γνωρισα στο εξωτερικο και ήταν Ευρωπαικοι μεταναστες (Έλληνες, Ισπανοί, Ιταλοί), έψαχναν τρόπους να επιστρέψουν πίσω, με έναν καλό μισθό. Χρησιμοποιούσαν την Ευρώπη ως προυπηρεσία και ως ένα τρόπο να μαζέψουν χρήματα για να μπορουν να αντέξουν στη φορολογία.

Το 40% που δεν ηθελε ουτε να ακούει για Ελλάδα, είτε ειχε σπουδάσει στο εξωτερικό, είτε είχε παντρευτεί εκεί, είτε απλά ήξεραν πως στην Ελλάδα δεν έχουν καμία ελπίδα να ζησουν χωρις να ειναι βάρος στην οικογένειά τους. Η τελευταία κατηγορία βέβαια, θα ηθελε να επιστρέψει Ελλάδα, αλλά απλά δεν γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ξερω που εζησαν χρονια στο εξωτερικο και γυρισαν πισω χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο

 

εκτος και αν εχεις εναν παρα πολυ καλο μισθο ωστε να μπορεις να περνας ανετα αλλα κυριως, να εχεις προσβαση σε βασικες παροχες (παιδεια, υγεια κλπ) που σε αλλες χωρες ειναι δεδομενες γιατι ιοι φοροι εκει πιανουν τοπο, στην Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες, τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι ξερω που εζησαν χρονια στο εξωτερικο και γυρισαν πισω χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο

 

εκτος και αν εχεις εναν παρα πολυ καλο μισθο ωστε να μπορεις να περνας ανετα αλλα κυριως, να εχεις προσβαση σε βασικες παροχες (παιδεια, υγεια κλπ) που σε αλλες χωρες ειναι δεδομενες γιατι ιοι φοροι εκει πιανουν τοπο, στην Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες, τελος.

Σε ποια χωρα ειναι δεδομένη η υγεία? Διοτι υγεία (σε δωρεάν πλαίσιο εννοω) σα την Ελλάδα δεν ξέρω να υπάρχει κάπου στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη. Εκτός βέβαια αν έχεις να πληρωσεις. (ερωτημα κάνω, δεν διαφωνω κάπου)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκάστηκα λόγω σοβαρών (και δαπανηρων) προβλημάτων υγείας μέλους της οικογένειας μου. Κανένα shock δεν υπήρξε, η Αθήνα ήταν απλά πιο βρώμικη και overcrowded απο ότι θυμόμουν. Του χρόνου θα αλλάξω φορολογική έδρα (αν όλα πάνε καλά), μετα σιγά σιγά θα πάω και εγώ στο καλό, για τρίτη φορά (και τελευταία).

Stay where you are.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί Έλληνες φίλοι και γνωστοί επιστρέψαν, τα τελευταία 1-2 χρόνια στην Ελλάδα, βγήκαν δουλειές και περνάνε μια χαρά (μέχρι στιγμής). Επειδή μετά από σχεδόν μια δεκαετία στην Ολλανδία αρχίζει να με ψήνει και εμένα η ιδέα (δεδομένου οτι μπορώ να βρω όχι πολύ δύσκολα δουλειά & έχω δικό μου σπίτι), υπάρχει κανείς στο insomnia που να επαναπατρίστηκε; Πως σας φάνηκε, reverse cultural shock; Κάτι που δεν είχατε προβλέψει; Πως ήταν η προσαρμογή σας κοκ;

Αν θυμαμαι μενεις εξωτερικο ε;

 

Σε ποια χωρα εισαι εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια χωρα ειναι δεδομένη η υγεία? Διοτι υγεία (σε δωρεάν πλαίσιο εννοω) σα την Ελλάδα δεν ξέρω να υπάρχει κάπου στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη. Εκτός βέβαια αν έχεις να πληρωσεις. (ερωτημα κάνω, δεν διαφωνω κάπου)

ποια υγεια ειναι δωρεαν? ολοι πληρωνουμε εισφορες καθε μηνα, ακομα και για οσους δεν εχουν να πληρωσουν. και τι εισπραττουμε?φακελακια, ραντεβου μετα απο μηνες, ελλειψεις βασικων υλικων, ραντζα και λοιμωξεις.

 

αμα ειναι να πληρωνω, προτιμω χιλιες φορες ιδιωτικα και να εχω σωστες υπηρεσιες.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια υγεια ειναι δωρεαν? ολοι πληρωνουμε εισφορες καθε μηνα, ακομα και για οσους δεν εχουν να πληρωσουν. και τι εισπραττουμε?φακελακια, ραντεβου μετα απο μηνες, ελλειψεις βασικων υλικων, ραντζα και λοιμωξεις.

 

αμα ειναι να πληρωνω, προτιμω χιλιες φορες ιδιωτικα και να εχω σωστες υπηρεσιες.

Το θέμα ειναι το πως μπορεις να πας σε ένα δημοσιο νοσοκομείο, να κάνεις μια επέμβαση δωρεαν σε μια Ευρωπαικη χωρα και πως στην Ελλάδα.

Π.χ. οταν έμενα Ολλανδια, πηγα σε 5 διαφορετικους γιατρους για να μου κάνουν μια μικροεπέμβαση στο μάτι. Έπρεπε να παιρνω παραπεμπτικά από όλους και εν τέλη έπρεπε να πληρωσω κιολας παρόλο που με φορολογουσαν κανονικά.

Στο τέλος έκανα την επέμβαση στο ΚΑΤ στην Ελλάδα χωρις να πληρωσω τιποτα.

 

Ασε δε που ένας άνεργος δε πληρωνει τιποτα. Φορους κτλ, αν δεν έχει κάτι στη κατοχή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είσαι στην Ολλανδία και σκέφτεσαι να γυρίσεις στη ΜΙΖΕΡΙΛΑ της Ελλάδας; Ή τρελά κονομημένος είσαι ή απλά το τελευταίο batch χόρτου δεν ήταν καλό  :-D  . Ότι κι αν σκέφτεσαι για Ελλάδα, σκέψου ότι πολύ απλά θα πέσεις έξω. Τα πράγματα προβλέπεται να χειροτερέψουν ακόμη περισσότερο. Αυτό το πράγμα κάθε τρεις κ λίγο απεργία και αργοπορία και αναβλητικότητα που υπάρχει εδώ είμαι σίγουρος ότι θα σε κάνει να μετανιώσεις. Αν ήμουν στη θέση σου, θα καθόμουν στα αυγά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...