Προς το περιεχόμενο

Επαναπατρισμός


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω οτι η επιλογή για το αν θα γυρίσεις εδώ ή οχι δεν θα πρέπει να σχετίζεται με το τι εμπειρίες έχει ο καθένας, και αυτό γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

 

Χωρίς να έχω πάει εξωτερικό.

 

Η γνώμη μου είναι αν ψήνεσαι πολύ να γυρίσεις αλλά σκέφτεσαι το οικονομικό ή κάτι άλλο, να περιμένεις να μπούμε στο 2020 και γύρνα τότε. Οχι οτι τότε θα έχουμε επιστρέψει στις παλιές εποχές ούτε θα έχουμε γίνει πολύ καλύτερα, αλλά τουλάχιστον αυτη την στιγμή η αβεβαιότητα είναι ακόμα πολύ μεγάλη, δεν έχουν μπει τα πράγματα σε μια γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασε να πάρεις μια λίγο μεγαλύτερη άδεια και να έρθεις να δεις τί υπάρχει στην αγορά εργασίας/ οικονομία και αν αντέχεις την ελληνική πραγματικότητα στην καθημερινότητα της, για αρχή. Στις διακοπές συνήθως όλοι είναι πιο χαρούμενοι και υπάρχουν πράγματα να κάνεις αλλά τον υπόλοιπο καιρό η μιζέρια και η κατήφεια που δημιουργούνται από τα ποικίλα προβλήματα της χώρας, σε κάνουν να σκεφτείς διαφορετικά κάποια πράγματα..

Από 'κει και πέρα, αν το σκέφτεσαι πολύ και σοβαρά και αν έχεις και τα ψυχικά αποθέματα για μια τέτοια μετάβαση- εύκολα σκεφτόμαστε να φύγουμε αλλά συνήθως πολύ δύσκολα το παίρνουμε απόφαση- κάντο τώρα! Στη βράση κολλάει το σίδερο και καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες- και θα σου μένει δεύτερη σκέψη εσσαεί. 

Καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοχι, τωρα θα κατσετε εκει που ειστε... πηδηξατε απο το καραβι οταν αρχισαν τα ζορια και τωρα θα ξανα-ανεβετε; σας περιμένουμε στη συνταξη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φιλο γιατρο. Ηταν 3 χρονια Ν.Υορκη. Πολλα λεφτα, ζωη απλα 0! Εξοντωτικα ωραρια και οι επεμβασεις που εκανε ηταν η μια μετα την αλλη.
Πηρε την αποφαση να γυρισει, θεωρητικα γνωριζοντας το τι γινεται Ελλαδα...
Εγω βεβαια που ζουσα εδω, του τα λεγα.
Με μελανα χρωματα τα οικονομικα/επαγγελματικα, με θετικοτερα τα λοιπα(φιλοι, καιρος, συγγενικα προσωπα, περιουσιακα, χαλαροτερη ζωη κλπ).

Γυριζοντας, ηταν τυχερος, βρηκε και δουλεια σε μεγαλο ιδιωτικο κεντρο.
Ξεκινησε πριν λιγο καιρο.
Μιλησα προσφατα μαζι του. Ηταν πολυ προβληματισμενος.
'Ξερεις, και να μεν δεν ηθελα και δεν περιμενα τα περιστατικα που ειχα στην Ν.Υορκη, αλλα οχι και τοσο λιγα, κλπ'...
"Μα του λεω, σου τα λεγα πριν ερθεις, αμα δεν εχω εγω λεφτα, ο ενας, ο αλλος, πως θα εχεις κι εσυ δουλεια, η οικονομια ειναι κυκλος!'

Για μενα, πολλα πραγματα ειναι στο 'μυαλο'.
Ειναι θεμα προσδοκιων, το τι θελει και τι ζητα κανεις απο τη ζωη του.
Αυτα αν δεν τα εχεις ξεκαθαρισει, και δεν εισαι ωριμος με πολυ σκεψη να κανεις μια επιλογη,
δυστυχισμενος θα εισαι είτε εντος είτε εκτος Ελλαδας.

Για μενα προσωπικα, οποιος μπορει να εχει με καποιο τροπο μια σχετικα αξιοπρεπη δουλιτσα, χωρις ιδιαιτερα λεφτα βεβαια, και εχει φτιαξει και ενα καλο σκηνικο -οσο το δυνατον - τριγυρω του σαν περιβαλλον, πχ φιλοι, γονεις, καμια κοντινη εξορμηση για αλλαγη παραστασεων, καφεδακια με φιλους, ή να ψιλοασχολειται αν εχει πχ και κανενα εξοχικο κλπ, και ει δυνατον και εναν/μια καλο/η συντροφο να περνας καλες στιγμες μαζι,
τοτε μπορει καποιος να εχει μια σχετικα ευχαριστη/γεματη ζωη, ισως αρκετα πιο γνησια και αυθεντικη απ'οτι εξωτερικο.

Αν βεβαια τα παραπανω δεν πληρουνται, ή καποιος εχει προβλημα επιβιωσης, ή θελει καριερα και χρηματα, δεν το συζηταμε, αυτα ειναι απιαστα ονειρα για Ελλαδα, και το εξωτερικο ειναι απλα μονοδρομος.

Απλα, οπως στα περισσοτερα πραγματα στη ζωη,
κατι κερδιζεις, και κατι χανεις.
Να τα εχεις ολα, δεν γινεται.
Οποτε, τα βαζεις κατω, και μετα χωρις να κλαιγεσαι,
κοιτας να περασεις καλα με την επιλογη που εκανες.
Αυτα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι (ειδικά οσοι φυγαν πριν την κρίση ή σπούδασαν εξω) έχουν εντελώς λανθασμένη εικόνα στο μυαλό τους για την Ελλάδα, κυρίως απο τα ωραία παιδικά χρόνια κ τις διακοπές τους. Αν έφαγες την κρίση στην μαπα, ανεργία (πραγματική), εργασιακό μεσαίωνα δεν το σκέφτεσαι καθόλου να γυρίσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι (ειδικά οσοι φυγαν πριν την κρίση ή σπούδασαν εξω) έχουν εντελώς λανθασμένη εικόνα στο μυαλό τους για την Ελλάδα, κυρίως απο τα ωραία παιδικά χρόνια κ τις διακοπές τους. Αν έφαγες την κρίση στην μαπα, ανεργία (πραγματική), εργασιακό μεσαίωνα δεν το σκέφτεσαι καθόλου να γυρίσεις.

 

Καλά, κόψε κάτι

 

Δεν ξέρεις το background του καθενός αδερφέ μου...

 

Δεν ξέρεις τι χρήμα μπορεί να έχει, τι περιουσία μπορεί να έχει, τι γνωριμίες (το κυριότερο) μπορεί να έχει (δεν αναφέρομαι φυσικά συγκεκριμένα στην TS)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, κόψε κάτι

 

Δεν ξέρεις το background του καθενός αδερφέ μου...

 

Δεν ξέρεις τι χρήμα μπορεί να έχει, τι περιουσία μπορεί να έχει, τι γνωριμίες (το κυριότερο) μπορεί να έχει (δεν αναφέρομαι φυσικά συγκεκριμένα στην TS)

εγω μίλησα γενικότερα κ οχι για τον/την ts. Αν έχεις ολα τα παραπανω (ή έστω κ περιουσία) ναι τοτε το σκέφτεσαι αλλά πόσοι είναι αυτοί??
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλά πόσοι είναι αυτοί??

 

Γενικά μιλώντας, μάλλον περισσότεροι από όσοι φαντάζεσαι

 

Επίσης, ένας συγκροτημένος άνθρωπος δεν παρατάει ένα μέρος με μια καλή δουλειά για να πάει στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα (εκτός αν συντρέχει πραγματικός λόγος ανάγκης)

 

Προφανώς κάτι έχει στο μυαλό του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας, μάλλον περισσότεροι από όσοι φαντάζεσαι

 

Επίσης, ένας συγκροτημένος άνθρωπος δεν παρατάει ένα μέρος με μια καλή δουλειά για να πάει στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα (εκτός αν συντρέχει πραγματικός λόγος ανάγκης)

 

Προφανώς κάτι έχει στο μυαλό του....

κοιτα οσους Έλληνες γνώρισα εδω που είμαι οι περισσότεροι κλαίγονται γιατι δεν έχει αρκετό ήλιο η Σκωτία κ γιατι δεν καταλαβαίνεις καλοκαίρι. Εκτος ελαχίστων περιπτώσεων οι ποιο πολλοί δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους Ελλάδα ή έχουν χρήμα πισω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι (ειδικά οσοι φυγαν πριν την κρίση ή σπούδασαν εξω) έχουν εντελώς λανθασμένη εικόνα στο μυαλό τους για την Ελλάδα, κυρίως απο τα ωραία παιδικά χρόνια κ τις διακοπές τους. Αν έφαγες την κρίση στην μαπα, ανεργία (πραγματική), εργασιακό μεσαίωνα δεν το σκέφτεσαι καθόλου να γυρίσεις.

 

Η αλήθεια είναι οτι έφυγα το 2008, προ κρίσης δηλαδή, όχι επειδή δεν έβρισκα δουλειά ή επειδή δεν μου άρεσε η Ελλάδα, αλλά επειδή ήθελά να βγω έξω από το καβούκι μου, να ταξιδέψω λίγο παραπάνω. Δεν έχω δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα, αλλά για πολλούς λόγους η Ολλανδία δεν είναι η χώρα που θα ήθελα να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου. Μπορεί να τη βλέπω κάπως ρομαντικά την πατρίδα (lel) αλλά επειδή δουλεύω σε ΙΤ μάλλον βλέπω και τον τομέα εργασία στην Ελλάδα κάπως πιο αισιόδοξα από τους περισσότερους. Είμαι 29 για όποιον ρώτησε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

totem_lost η ηλικια σου ειναι καλη για επαναπατρισμο, εχεις χρονια μπροστα σου.
Απλα, για να ειμαστε ρεαλιστες, και μιας κι εσυ δεν δουλεψες ΙΤ στην Ελλαδα, αλλα ετυχε να δουλεψω εγω αλλα παλιοτερα, στα 'καλα' χρονια(περι το 2000), ηδη απο τοτε στις εταιριες πληροφορικης, υπηρχε μεν απασχοληση, και καλουτσικα λεφτα(σημερα σιγουρα ειναι λιγοτερα),
αλλα να ξερεις, οι συνθηκες ηταν αρκετα....συνθηκες γαλερας....προγραμματιστες, admins κλπ, χτυπουσαν ωραρια μεχρι βραδυ...γνωστη μου κοπελια, αφου εξοντωθηκε απο τα ωραρια, τα παρατησε και καταφερε κι εγινε καθηγητρια πληροφορικης σε σχολειο, και βρηκε την υγεια της...
ο ελλην εργοδοτης, και σε μεγαλο βαθμο και οι ξενοι(αφου ελεγχος δεν υπαρχει κι ο καθενας κανει οτι γουσταρει), συνηθως σε απομυζα μεχρι εκει που δεν παιρνει...
αυτα τα λεω για να μην υπαρχει ανωμαλη προσγειωση στην ελληνικη πραγματικοτητας της αγορας εργασιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα να ξερεις, οι συνθηκες ηταν αρκετα....συνθηκες γαλερας....προγραμματιστες, admins κλπ, χτυπουσαν ωραρια μεχρι βραδυ...γνωστη μου κοπελια, αφου εξοντωθηκε απο τα ωραρια, τα παρατησε και καταφερε κι εγινε καθηγητρια πληροφορικης σε σχολειο, και βρηκε την υγεια της...

ο ελλην εργοδοτης, και σε μεγαλο βαθμο και οι ξενοι(αφου ελεγχος δεν υπαρχει κι ο καθενας κανει οτι γουσταρει), συνηθως σε απομυζα μεχρι εκει που δεν παιρνει...

 

 

Αυτό για να είμαι ειλικρινής (μπακάληδες εργοδότες, απίστευτα ωράρια κοκ) είναι το μόνο που με κόλλαγε τόσα χρόνια, αλλά φίλοι προγραμματιστές πρώην συμφοιτητές έχουν κανονικά 9-5 ωράρια, μη σου πω οτι πάνε και χαλαρά το πρωί συν του το οτι έχουν κάθε τρεις και λίγο από μια αργία. Γενικά τα μηνύματα είναι ανάμεικτα, παίζει και λίγο παραπάνω γκρίνια από ορισμένους φαντάζομαι αλλά κυρίως έχει να κάνει και σε ποιά εταιρία θα πέσεις, με τι προσόντα θα εμφανιστείς και τι εντύπωση θα δώσεις. Αν είσαι σε φάση υποτέλειας και σηκώνω τα τηλέφωνα όποτε με καλέσετε, ε σιγά σιγά λογικά θα σε κάνουν σκλάβο. Δεν είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή προφανώς το σκέφτεσαι σοβαρά, δοκίμασε το εξής: φτιάξε ένα καλό σενάριο, τι θα ήθελες να παίρνεις για αρχή, και τσέκαρέ το με ένα λογιστή να δεις τι θα σου μένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή προφανώς το σκέφτεσαι σοβαρά, δοκίμασε το εξής: φτιάξε ένα καλό σενάριο, τι θα ήθελες να παίρνεις για αρχή, και τσέκαρέ το με ένα λογιστή να δεις τι θα σου μένει.

 

Καλά, το πρώτο σενάριο θα πρέπει να είναι η προσέγγιση για δουλειά (από τα γραφόμενά της φαίνεται ότι δεν έχει κάτι "έτοιμο")...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι (ειδικά οσοι φυγαν πριν την κρίση ή σπούδασαν εξω) έχουν εντελώς λανθασμένη εικόνα στο μυαλό τους για την Ελλάδα, κυρίως απο τα ωραία παιδικά χρόνια κ τις διακοπές τους. Αν έφαγες την κρίση στην μαπα, ανεργία (πραγματική), εργασιακό μεσαίωνα δεν το σκέφτεσαι καθόλου να γυρίσεις.

 

Aν κάποιος έφαγε πραγματικά τη κρίση στη μάπα, θα ειχε ελάχιστες δυνατοτητες να φυγει.

Διότι όπου κρίση στη μάπα=δεν έχω χρήμα ούτε για καφέ.

 

Και το γράφω επειδη ξέρω αρκετους που θέλουν να φυγουν, έχουν κλείσει συνεντεύξεις, αλλά δεν έχουν χρηματα ούτε για τα βασικά.

Πχ ένας γνωστός πήγε για συνέντευξη σε 3 εταιρίες στο Βέλγιο, με καλο προγραμματισμο. Έκλεισε φθηνά αεροπορικά (κάτι μη αναμενόμενο διοτι η μια εταιρία του ειπε να πάει 2 μέρες μετά και δε σηκωναν αναβολή) και ζήτησε απ΄τις άλλες δυο να επισπεύσουν τη συνεντευξη (το πέτυχε). Αναγκάστηκε να μεινει σε hostel και εννοείται οτι του έφυγαν σε 5 μέρες όλο το επιδομα ανεργίας.

Δυστυχως δε πήρε καμια απ τις δουλειές. Και αναφέρομαι σε άτομο που μένει με γονείς και δε χρειαζόταν να πληρώσει λογαριαμσους για 1 μήνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...