Προς το περιεχόμενο

Θέμα : άγχος και λύσεις για αυτό


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρέλα μπορείς να πεις και μια διαταραχή.  Για κάποιον "νορμάλ" άνθρωπο κάποιος  με π.χ. ιψδ που κάνει 50 φορές τον ψυχαναγκασμό του τρελός είναι στα μάτια του. Δεν είναι όλα τα ίδια μην τα τσουβαλιάζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρέλα μπορείς να πεις και μια διαταραχή.  Για κάποιον "νορμάλ" άνθρωπο κάποιος  με π.χ. ιψδ που κάνει 50 φορές τον ψυχαναγκασμό του τρελός είναι στα μάτια του. Δεν είναι όλα τα ίδια μην τα τσουβαλιάζουμε

Normal ειναι και καποιος που εχει οποιαδηποτε μικρη ή και μεγαλη διαταραχη. Δεν μιλαμε για ανωμαλους/παιδοφιλους/βιαστες που και αυτοι διαταραγμενοι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα επισημα σχιζοφρενης=τρελος,ασχετα πως το βλεπει ο καθενας

 

Σίγουρα αλλά εκεί μιλάμε για ασθένεια.

Normal ειναι και καποιος που εχει οποιαδηποτε μικρη ή και μεγαλη διαταραχη. Δεν μιλαμε για ανωμαλους/παιδοφιλους/βιαστες που και αυτοι διαταραγμενοι ειναι.

 Γι'αυτό έβαλα σε εισαγωγικά το νορμάλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας αφήσουμε τους πολύ τρελούς και ας μιλήσουμε για εμάς με μέτρια τρέλα..

Ποιος έχει πάθει πρόσφατα κρίση πανικού εκτός από εμένα; για πείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστό μου που διαγνώστηκε με κατάθλιψη, του έδωσαν φάρμακα για 1 έτος και μετά συνέχισε με φάρμακα καθώς και με γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία, δηλαδή πηγαίνεις και μιλάς με τον γιατρό ακούς διάφορα πράγματα που σου λέει και ακούει και αυτός τις δικές σου απόψεις, αυτό πολύ γενικά. Απλά σε όσα προβλήματα τα συμπτώματα είναι από μετρίου βαθμού και πάνω, εκεί ελάχιστα μπορεί να βοηθήσει μόνο η γνωσιακή ψυχοθεραπεία, οπότε ξεκινάνε με φάρμακα και υπό τακτική ιατρική παρακολούθηση και μετά την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος εφόσον το κρίνει και ο γιατρός ξεκινάει το επόμενο στάδιο που ανέφερα. Θεραπεία αποκλειστιικά με χάπια δεν υπάρχει, είναι ημιτελής και μόλις σταματήσει η χορήγησή τους θα εμφανιστούν ή θα ενταθούν διάφορα συμπτώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μπορει να εχω καποια ψυχική διαταραχή πχ μανικαταθλιψη ή σχιζοφρενια και πρεπει να παω να κανω εξετασεις ?

εχω την εντυπωση οτι ο σχιζοφρενης ειναι ενας "φυσιολογικος" ανθρωπος που ξαφνικα του τα σκαει και αρχιζει και σφαζει κοσμο γιατι ετσι λαθος κανω ?

 

επισης υπαρχει καποιο οριο ηλικιας που εμφανιζεται μια ψυχικη ασθενια ?

Κατι πολυ σοβαρο δεν νομιζω να εχεις. Παντως αν σου εβγαλε ηπια καταθλιψη(το πρωτο), ειναι καταθλιψη. Και αυτο ειναι θεμα. Αν δεν θες να χρεωθεις δες τους ψυχιατρους καθε Δημου, καπου δωσαν παραπισω νομιζω. Αλλιως πληρωνεις.

Αυτη ειναι και η εννοια των ψυχομετρικων να σε παραπεμψουν. Αν σε ενδιαφερει να διαβασεις για το τεστ που ρωτησες, googlare το rorschach inkblot τεστ να δεις τι ειναι.

 

Ο σχιζοφρενης ειναι καποιος με πραγματικοτητα διαφορετικη απο την κοινη. Εχουν καποιο προβλημα στο κεντρο αντιληψης, ειναι μια ασθενεια που ξαφνικα την παθαινεις. Δεν κρυβεται, το αποκλειω να εχεις, αλλα υπαρχουν πολλες διαφορετικες ασθενειες που ευχομαι να μην εχεις τιποτα απο ολα αυτα. Δεν παιζει δλδ το δεν εχω σχιζοφρενεια αρα ειμαι καλα. Aν ξερεις καλα αγγλικα υπαρχουν πολλα online test, googlare.

Ειχα ενα θειο με μανια καταδιωξης, μακαριτης πλεον. Οταν δεν τον επιανε ηταν μια χαρα.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πολυ σοβαρο δεν νομιζω να εχεις. Παντως αν σου εβγαλε ηπια καταθλιψη(το πρωτο), ειναι καταθλιψη. Και αυτο ειναι θεμα. Αν δεν θες να χρεωθεις δες τους ψυχιατρους καθε Δημου, καπου δωσαν παραπισω νομιζω. Αλλιως πληρωνεις.

Αυτη ειναι και η εννοια των ψυχομετρικων να σε παραπεμψουν. Αν σε ενδιαφερει να διαβασεις για το τεστ που ρωτησες, googlare το rorschach inkblot τεστ να δεις τι ειναι.

 

Ο σχιζοφρενης ειναι καποιος με πραγματικοτητα διαφορετικη απο την κοινη. Εχουν καποιο προβλημα στο κεντρο αντιληψης, ειναι μια ασθενεια που ξαφνικα την παθαινεις. Δεν κρυβεται, το αποκλειω να εχεις, αλλα υπαρχουν πολλες διαφορετικες ασθενειες που ευχομαι να μην εχεις τιποτα απο ολα αυτα. Δεν παιζει δλδ το δεν εχω σχιζοφρενεια αρα ειμαι καλα. Aν ξερεις καλα αγγλικα υπαρχουν πολλα online test, googlare.

Ειχα ενα θειο με μανια καταδιωξης, μακαριτης πλεον. Οταν δεν τον επιανε ηταν μια χαρα.

.

 

να παω για αρχη σε ψυχολογο η ψυχιατρο ?

δηλαδη ο σχιζοφρενης εχει προβλημα το οποιο φαινετε στον εγκεφαλο πχ υπαρχει καποια αλλοίωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παω για αρχη σε ψυχολογο η ψυχιατρο ?

δηλαδη ο σχιζοφρενης εχει προβλημα το οποιο φαινετε στον εγκεφαλο πχ υπαρχει καποια αλλοίωση ?

Κάτσε ρε συ τι συμπτώματα έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παω για αρχη σε ψυχολογο η ψυχιατρο ?

δηλαδη ο σχιζοφρενης εχει προβλημα το οποιο φαινετε στον εγκεφαλο πχ υπαρχει καποια αλλοίωση ?

Νομιζω πως ναι. Εχουν βρει ενα patern. Συμφωνα με ενα ντοκιμαντερ που εβλεπα. Αλλα δεν κανουν διαγνωση ετσι, επιβεβαιωση περισσοτερο.

Υπαρχουν tests στο internet να κανεις γιατι δεν googlareis; Να σου φυγει η ιδεα.

https://www.psycom.net/schizophrenia-test

https://psychcentral.com/quizzes/schizophrenia.htm

 

Για αρχη κανε login σε ιατρικο Ελληνικο forum και πες οτι πιστευεις οτι παθαινεις, οχι να κανεις αυτοδιαγνωση. Θα σου απαντησουν αυτοι μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ναι. Εχουν βρει ενα patern. Συμφωνα με ενα ντοκιμαντερ που εβλεπα. Αλλα δεν κανουν διαγνωση ετσι, επιβεβαιωση περισσοτερο.

Υπαρχουν tests στο internet να κανεις γιατι δεν googlareis; Να σου φυγει η ιδεα.

https://www.psycom.net/schizophrenia-test

https://psychcentral.com/quizzes/schizophrenia.htm

 

Για αρχη κανε login σε ιατρικο Ελληνικο forum και πες οτι πιστευεις οτι παθαινεις, οχι να κανεις αυτοδιαγνωση. Θα σου απαντησουν αυτοι μετα.

 

εκανα αλλα δεν εχω τιποτα 0 εκανα , βασικα τηην σχιζοφρενια την ειπα σαν παραδειγμα γενικα μιλησα για ψυχικες ασθενειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αλλα δεν εχω τιποτα 0 εκανα , βασικα τηην σχιζοφρενια την ειπα σαν παραδειγμα γενικα μιλησα για ψυχικες ασθενειες

Μια χαρά είσαι άδικα το ψάχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...