Προς το περιεχόμενο

Τεχνίτες Αθήνα


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(...)...επιβεβαιώνεις φίλε Σαρτζ, αυτό που έλεγα προ βδομάδων αλλού, ότι "είσαι εντάξει άτομο" - όπως όμως και το ότι "ζεις σε δικό σου, αγγελικά πλασμένο κόσμο"...Να ντραπεί;! Εγώ θα έλεγα δεν αποκλείεται να την σχολιάζανε κι από πάνω την μπιμπίπ, στο μαγαζί, για το 25άρι που της μασήσανε...(...φυσικά δεν εννοώ "την πιάσανε κορόιδο" αυτήν προσωπικά )

Ε γι αυτό ψάχνουν δουλειές με το κυάλι!

Αναρωτιούνται στο συνδικάτο πως διάολο γίνεται να 'μαι φούλ απο δουλειά σ' αυτήν την κρίση του επαγγέλματός μου κι οταν συζητάμε τους λόγους, καταλήγουμε να "τσακωνόμαστε" με ορισμένους...

 

(...)Κατά τ' άλλα, η μόνη λύση για να γλυτώνεις κάτι είναι να παίρνεις σβάρνα τα τοπικά καταστήματα της περιοχής σου, να τους λες "θέλω την τάδε δουλειά, έχετε να μου προτείνετε κάποιον (και αν είναι δυνατόν και σε τί τιμή)", να συγκρίνεις και ν' αποφασίζεις. Στην αρχή θα πληρώσεις κάτι παραπάνω για να μάθεις, αλλά κάποια στιγμή θα σκαλώσεις κάποιον/-ους που θα μπορείς να εμπιστεύεσαι περισσότερο και με λογικότερες τιμές.(...)

Αυτό είναι όοολο το ζουμί της υπόθεσης.

 

Η μαγκιά είναι όταν σου λέει ο άλλος τιμή, να του ζητάς να την δικαιολογήσει, να εξηγήσει δηλαδή το πως προκύπτει αυτή η τιμή!! Εκεί να τον δω :mrgreen:

(Ήθελα να 'ξερα, αν η μπίπ μπίπ τον ρώταγε "25;;; Γιατί;" τί θα απαντούσε;... 10σέντς ανα στροφή τρυπανιού x 600στροφές ανα λεπτό = τόσο x 15 λεπτά = 25€;; :lol: )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έχουμε την τάση να υποβαθμίζουμε την δουλειά και τoν κόπο των άλλων. Πάντα θα ακούσεις φράσεις του στιλ "σιγά, 5' δουλειά ήταν", "τόσα πολλά?", "για μια ώρα δουλειά ζήτησε τόσα όσο εγώ βγάζω σε μια μέρα" κτλ. Ισχύει σχεδόν για όλους (και για εμένα). Εύκολα κάνουμε τους λογαριασμούς των άλλων. 

 

Όποιος θα φωνάξει κάποιο μάστορα, τεχνίτη, επαγγελματία γενικός και περιμένει να πληρώσει 7€ την ώρα όχι απλά είναι βαθιά νυχτωμένος αλλά κοιμάται και ονειρεύεται. Δεν γίνεται να πάρεις για δουλειά ειδικευμένο ελεύθερο επαγγελματία (με ότι αυτό συνεπάγεται) και να έχεις την απαίτηση να τον πληρώσεις σαν να είναι ανειδίκευτος μισθωτός (περίπου 7€/ώρα κοστίζει σε μία επιχείριση ένας χαμηλόμισθος μαζί με εισφορές, δώρα, άδειες, φόρους κτλ). Όποιος επαγγελματίας βιοπορεί ( λαϊκός ταΐζει την οικογένεια του) από το επάγγελμα δεν μπορεί να χρεώνει αυτά που περιμένετε και φαίνονται "λογικά" για εσάς (τύπου 7€/ώρα). Αν χρέωνε αυτά, θα το είχε κλείσει προ πολλού το μαγαζί, είναι αδύνατο.

Σε αυτά που σου χρεώνει ένας επαγγελματίας υπάρχει ένα background που αν δεν είσαι και ο ίδιος επαγγελματίας-επιχειρηματίας δεν μπορείς να ξέρεις-καταλάβεις. Υπάρχουν πολλά πράγματα. Έξοδα έδρας, έξοδα μετακίνησης, αρχική επένδυση, αγορά μηχανημάτων-εργαλείων, υλικά, ασφάλεια, φόροι, δεν θα έχεις δουλεία κάθε μέρα. δουλεύεις 11 μήνες και ζεις 12, και άλλα χίλια πράγματα.

Χονδρικά (γιατί σε κάθε επάγγελμα είναι διαφορετικά), αν δεν κόψουν απόδειξη (λαϊκά χωρίς ΦΠΑ) κέρδος είναι περίπου το 50%. Αν κόψουν απόδειξη (με ΦΠΑ) κέρδος είναι περίπου 30%.

 

Όσο για αυτό που η TS τονίζει συνέχεια, χωρίς απόδειξη, χωρίς ΦΠΑ και είναι σαν να κατηγορεί τον επαγγελματία που δεν έκοψε απόδειξη. Δεν νομίζω να μην σου έδωσαν τη δυνατότητα να πληρώνεις και με απόδειξη και ΦΠΑ. Εσύ διάλεξες να πληρώσεις χωρίς απόδειξη και ΦΠΑ γιατί σου έβγαινε πιο φθηνά. Αν είσαι τόσο "ευσυνείδητος" πολίτης ας είχες διαλέξει να πληρώσεις κανονικά με απόδειξη και ΦΠΑ. Είναι εύκολο να δείχνεις με το δάχτυλο κάποιον άλλον αλλά όταν έρχεται η ώρα για τον εαυτό σου διαλέγεις το προσωπικό συμφέρον. Και εδώ δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω.

 

Όσο για τα site που βρίσκεις διάφορους επαγγελματίες, δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά θεωρητικά φαίνεται να έχουν 2 μεγάλη συν. Πρώτον, λόγο ανταγωνισμού μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές και έχεις μικρότερες πιθανότητες να σε "γδάρει" κάποιος. Δεύτερον, αν υπάρχει και η δυνατότητα για feedback, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει πιο επαγγελματική αντιμετώπισει από τον επαγγελματία. Φυσικά στην τιμή θα υπάρχει και ένα "καπελάκι" για την αμοιβή του site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησα αυτόν που έφτιαξε το πλυντήριο Γιατί 75;

Μου είπε 25 ο ιμάντας (ένα λάστιχο) 10 ο δουλευταράς και 40 αυτός. Οι βενζίνες του (Εγώ όταν δούλευα 60 χιλιόμετρα από την πόλη μου δεν μου πλήρωναν τις βενζίνες πάντως), η ασφάλεια του,η εργασία του. Μα τι ασφάλειες πληρώνουν..

Για αυτό τρελάθηκαν Στα τηλέφωνα από τον δουλευταρά.

Τελωσπάντων το φύλο μου το τόνισα γιατί προφανώς βλέπουν γυναίκα και λένε που να ξέρει αυτή η άσχετη,ας ζητήσουμε όσα περισσότερα μπορούμε.

Οπότε η μόνη λύση είναι να βρω γνωστούς ή να μάθω να τα κάνω μόνη μου επειδή οι τιμές είναι αυτές πάνω κάτω.

Πάντως όντως αν άνοιγα το πλυντήριο κι έβλεπα ότι σχίστηκε ο ιμάντας απλά θα μπορούσα να τον αλλάξω και να γλιτώσω τα 50.

Ναι φίλε βασιλικ συμφωνώ. Αλλά 75 ευρώ για μια αλλαγή ιμάντα;Επίσης 10 ευρώ η τοποθέτηση κουρτινόξυλου σε επαρχιακή πόλη και 25 στην Αθήνα; Που είμαι; Στη Νέα Υόρκη; Ή στην Ελλάδα της βαθιάς κρίσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησα αυτόν που έφτιαξε το πλυντήριο Γιατί 75;

Μου είπε 25 ο ιμάντας (ένα λάστιχο) 10 ο δουλευταράς και 40 αυτός. Οι βενζίνες του (Εγώ όταν δούλευα 60 χιλιόμετρα από την πόλη μου δεν μου πλήρωναν τις βενζίνες πάντως), η ασφάλεια του,η εργασία του. Μα τι ασφάλειες πληρώνουν..

Για αυτό τρελάθηκαν Στα τηλέφωνα από τον δουλευταρά.

Τελωσπάντων το φύλο μου το τόνισα γιατί προφανώς βλέπουν γυναίκα και λένε που να ξέρει αυτή η άσχετη,ας ζητήσουμε όσα περισσότερα μπορούμε.

Οπότε η μόνη λύση είναι να βρω γνωστούς ή να μάθω να τα κάνω μόνη μου επειδή οι τιμές είναι αυτές πάνω κάτω.

Πάντως όντως αν άνοιγα το πλυντήριο κι έβλεπα ότι σχίστηκε ο ιμάντας απλά θα μπορούσα να τον αλλάξω και να γλιτώσω τα 50.

Ναι φίλε βασιλικ συμφωνώ. Αλλά 75 ευρώ για μια αλλαγή ιμάντα;Επίσης 10 ευρώ η τοποθέτηση κουρτινόξυλου σε επαρχιακή πόλη και 25 στην Αθήνα; Που είμαι; Στη Νέα Υόρκη; Ή στην Ελλάδα της βαθιάς κρίσης;

 

"Μα τι ασφάλειες πληρώνουν"

Μέχρι πέρσι περίπου 400€ το μήνα. Από φέτος 27% του εισοδήματος.

 

Πάντως όντως αν άνοιγα το πλυντήριο κι έβλεπα ότι σχίστηκε ο ιμάντας απλά θα μπορούσα να τον αλλάξω και να γλιτώσω τα 50

Το έχω γράψει στην πρώτη παράγραφο "Πάντα έχουμε την τάση να υποβαθμίζουμε την δουλειά και τoν κόπο των άλλων". Ούτε τα εργαλεία είχες, ούτε την γνώση, ούτε την εμπειρία να καταλάβεις τι φταίει και πως διορθώνετε. Ακόμα και έτσι να ήταν και να τα κατάφερνες, πού θα αγόραζες ιμάντα (άλλη έρευνα αγοράς), πως θα ήξερες πιο είναι συμβατό (άλλο άγχος), πως θα ξεχώριζες αν είναι ποιοτικό ή όχι (άλλη παγίδα). 

 

Αλλά 75 ευρώ για μια αλλαγή ιμάντα; 

Προσωπικά δεν μπήκα στον εύκολο πειρασμό να σχολιάσω τις τιμές αλλά αφού ρωτάς θα σου πω την άποψη μου. 10€ το site, 25€ ο ιμάντας, 40€ ο επαγγελματίας. Ήρθε μια φορά και το άνοιξε το πλυντήριο? Πήρε τον χαλασμένο ιμάντα και πήγε και αγόρασε το καινούριο? Ήρθε ξανά και το τοποθέτησε και το δοκίμασε ότι είναι εντάξει? Αν έκανε όλα αυτά εγώ λογική την βρίσκω την χρέωση. Αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη χωρίς να είμαι "της δουλείας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)Ήρθε μια φορά και το άνοιξε το πλυντήριο? Πήρε τον χαλασμένο ιμάντα και πήγε και αγόρασε το καινούριο? Ήρθε ξανά και το τοποθέτησε και το δοκίμασε ότι είναι εντάξει? Αν έκανε όλα αυτά εγώ λογική την βρίσκω την χρέωση. Αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη χωρίς να είμαι "της δουλείας".

Αν έγινε έτσι, ατάκα κι επιτόπου, οκ

...αλλά και πάλι, πόσο χρειάστηκε, 4 ώρες συνολικά; Ε δεν χρεώνεις ολόκληρο το μεροκάματο. Αν είναι έτσι, να το κάνω κι εγώ. Να πληρώνομαι 7ωρο, να δουλεύω ενα 4ωράκι και μετά για καφεδιά στο υπόλοιπο ωράριο... :P

 

Προσωπικά όμως όταν πρόκειται για μερεμέτι, παω, βλέπω τι είναι και τι χρειάζεται και κανονίζω ημερομηνία αποπεράτωσης με ό,τι χρειάζομαι απο υλικά έτοιμα για να μην χάνεται χρόνος.

 

(η διερευνητική ματιά όμως είναι δωρεάν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πάγια απάντηση σε όποιο ιδιώτη νομίζει ο ένας επαγγελματίας χρεώνει ακριβά τις υπηρεσίες του είναι "γίνε και εσύ επαγγελματίας χρεώνοντας λιγότερο από τους άλλους τους ακριβούς ώστε να παίρνεις όλες τις δουλειές και να τρελαθείς στο χρήμα"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές φαίνονται τσιμπημένες αλλά αυτές είναι πάνω κάτω. Sargio τις τιμές που λες να πω την αλήθεια δεν τις έχω ξανακούσει. Το συνδυάζεις όμως και με κάτι άλλο, τις κάνεις όποτε βολεύει εσένα δηλαδή. Αν πας μόνο γι'αυτό το μερεμέτι (πες ότι βιάζεται ο πελάτης) πόσο χρεώνεις; Κάτω από 20€ δεν γίνεται να χρεώσεις όταν πας στον άλλον πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καίγεται, πάω την ίδια μέρα, απόγευμα και το 7ευρο μετατρέπεται σε εξτραδάκι απο μέρος μεροκαμάτου που θα ήταν. Φτάνει να με πείσει ο πελάτης οτι είναι επείγον...

 

Αν δεν με πείσει, συστήνω άλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πάγια απάντηση σε όποιο ιδιώτη νομίζει ο ένας επαγγελματίας χρεώνει ακριβά τις υπηρεσίες του είναι "γίνε και εσύ επαγγελματίας χρεώνοντας λιγότερο από τους άλλους τους ακριβούς ώστε να παίρνεις όλες τις δουλειές και να τρελαθείς στο χρήμα"

Δεν πάει ετσι.

 

Η ts μίλησε για δυο-τέσσερεις τρύπες που της κόστισαν 20€!

 

Πώς θα σου φαινόταν ας πούμε να είχες θέμα ηλεκτρολογικό, να άνοιγε ο ηλεκτρολόγος ενα κουτί σε κάποιον τοίχο, να με φώναζες να το κλείσω(σπατουλάρω και βάψω) και να σου 'λεγα 50€! Μιλάω για δουλειά της μιας ώρας...

 

...ή θα το 'κλεινες μόνος σου; :-)

Νομιζω θα ξερετε το παραδειγμα του μηχανικου που για 1 βιδα που εστριψε μεσα σε 1 λεπτο πηρε 1000€ ετσι;

 

Η να το πω;

Για πες! :o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καίγεται, πάω την ίδια μέρα, απόγευμα και το 7ευρο μετατρέπεται σε εξτραδάκι απο μέρος μεροκαμάτου που θα ήταν. Φτάνει να με πείσει ο πελάτης οτι είναι επείγον...

 

Αν δεν με πείσει, συστήνω άλλον.

Δεν κατάλαβα ακριβώς, γύρω στα 20€ που έγραψα δηλαδή ή πάλι με 7€ το κάνεις;

 

Αλλά και έτσι όπως το κάνεις με τα 7€ την ώρα, για να βγάλεις ένα ολόκληρο μεροκάματο θέλεις πάνω από τις 7 ώρες αν βάλεις και τις μετακινήσεις και τα έξοδα. Θεωρητικά μπορεί να πας σε 7 διαφορετικά μερεμέτια, αυτά τα έξτρα σε χρόνο και μετακίνηση τι γίνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει μια φορα ενας μηχανικος σε μια εγκατασταση που υπολειτουργουσε

 

Το εργο ειχε σταματησει και περιμεναν τον μηχανικο.

 

Ηρθε,εκανε ελενχο και λεει στο υπευθυνο θελω 1000€ και θα το κανω να δουλεψει αμεσα και πολυ γρηγορα. Του δινουν το οκ.

 

Ο μηχανικος μεσα σε 1 λεπτο μπαινει μεσα,τοποθετει 1 βιδα και αμεσως ολα μπαινουν στην θεση τους και δουλευουν ρολοι. Βγαινει εξω και λεει τελειωσα.

 

Του λενε καλα μεσα σε 1 λεπτο τελειωσες και θελεις 1000€ ;;;; οκ στα δινω αλλα αυριο θελω να γραψεις αναλυτικη χρεωση τι και πως.

 

Οκ λεει, την επομενη μερα στελνει την αναλυτικη χρεωση και μεσα ελεγε.

 

Ανταλλακτικο: κοστος 1€

 

Γνωση που επρεπε σε ποιο σημειο να μπει η βιδα για να δουλεψει:κοστος 999€

 

 

 

 

 

Οποτε συμπερασμα;;; γ πειτε μου εσεις....

 

 

(Σαφως και εννοειται ειναι ψευτικο και ειναι ενα απλο παραδειγμα γ καποιους που υπολογιζουν μονο τον χρονο και οχι την γνωση του καθε επαγγελματια για κατι!)

 

Και βεβαια ειμαι εναντια σε λαμογια και παπατζηδες-αεριτζιδες που κανουν τους επαγγελματιες και χρεωνουν "υπερογκα ποσα" για κατι υπερβολικα απλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...