Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JamesC είπε

Ξέχασα όντως να βάλω το link. Το διόρθωσα. Το βάζω κι εδώ. 

https://a.aliexpress.com/_msoL8os

 δεν εχετε καποια απαλλαγη λογω ΑΜΕΑ?????..... μακαρι να το εντοπισεις σε ευρωπαικη αποθηκη ...μηπως να εξεταζες τη λυση αμαξιδιου ετοιμου με υποβοηθηση μπαταριας που βλεπω οτι εχει πολλα σε ευρωπαικες αποθηκες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Εχω παραγγείλει απο 5/05 ενα δεματακι με saver shipping και κωδικό που ξεκινάει με UA......... HU! Απο 19/05 στο tracking εχει κολλήσει στο Arrived at Local delivery center! Τι έχει παιχτεί, ξέρει κανενας? Να μιλήσω με Ελτα? 

Έχω ένα ακριβώς την ίδια ημερομηνία, μου φαίνεται περίεργο ότι δεν το έλαβα ακόμη ενώ δύο άλλα ίδιου τύπου U.....HU που έφτασαν 23 και 26/5 τα παρέλαβα χθες, μάλλον τα δικά μας είναι στον ίδιο σάκο.Το δικό μου είναι AliExpress selection super economy global και τα δύο προηγούμενα που ανέφερα AliExpress saver shipping.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasbm είπε

 δεν εχετε καποια απαλλαγη λογω ΑΜΕΑ?????..... μακαρι να το εντοπισεις σε ευρωπαικη αποθηκη ...μηπως να εξεταζες τη λυση αμαξιδιου ετοιμου με υποβοηθηση μπαταριας που βλεπω οτι εχει πολλα σε ευρωπαικες αποθηκες.....

Αμαξιδιο έχω καινούργιο χειροκίνητο για να έχω ελαφρύ.απο τα 4500 ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει 800 ευρώ. Το συγκεκριμένο add on σε δυτικά μαγαζιά σου κοστίζει κανένα 4χιλιαρο. Επειδή δεν είμαι σε χάλια κατάσταση ηλεκτροκινητο αμαξιδιο που καλύπτει γύρω στα 4 χιλιάρικα αλλά δε μου κάνει.

Το θέμα είναι το κινέζικο addon είναι μια χαρά. Αλλά θα ρθει ή το χιλιάρικο θα γίνει διχιλιαρο....; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JamesC είπε

Αμαξιδιο έχω καινούργιο χειροκίνητο για να έχω ελαφρύ.απο τα 4500 ο ΕΟΠΥΥ καλύπτει 800 ευρώ. Το συγκεκριμένο add on σε δυτικά μαγαζιά σου κοστίζει κανένα 4χιλιαρο. Επειδή δεν είμαι σε χάλια κατάσταση ηλεκτροκινητο αμαξιδιο που καλύπτει γύρω στα 4 χιλιάρικα αλλά δε μου κάνει.

Το θέμα είναι το κινέζικο addon είναι μια χαρά. Αλλά θα ρθει ή το χιλιάρικο θα γίνει διχιλιαρο....; 

 

γνώμη μου να επικοινωνήσεις με εκτελωνιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, JamesC είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΑΜΕΑ και χρειάζομαι το παρακάτω για να το κάνω attach στο αμαξιδιο μου. Πως θα είναι ασφαλές να έρθει σε αυτή την τιμή 1000€ χωρίς να τα βρω σκούρα με το τελωνείο; Σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν παίζει κανένας Κινέζος το συγκεκριμενο. Υπάρχει δυνατότητα για free shipping ακόμα και με fedex και UPS αλλά τρέμω μη τον πιω κανονικά.. 

Καμία ιδέα;

https://a.aliexpress.com/_msoL8os

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. 

Καλησπέρα.

Σκοπός ειναι να μη έρθει με ιδιωτικό courier, χρεώνουν ότι θέλουν, δεν ξέρεις τι θα σε χρεώσουν και θα ειναι πολλά.

Εδώ έχει με τρόπο αποστολής Cainiao Heavy Parcel Line https://vi.aliexpress.com/i/33020638599.html?gatewayAdapt=glo2vnm

Με αυτό το τρόπο αποστολής έρχεται με ΕΛΤΑ που έχει λογικές τιμές, τιμοκατάλογο και ξέρεις τι θα πληρωσεις. Έρχεται μέσω Ολλανδίας και κάνει από 45 μεχρι 60 μέρες.

Λοιπόν το προϊόν κάνει 992,60€ με Φ.Π.Α (VAT Included) και 144,30€ έξοδα αποστολής. Επειδή ειναι πάνω από το όριο (186€) στο checkout (στο checkout δεν πληρώνεις ακόμα απλώς βλέπεις πόσο θα κοστίσει) Θα αφαιρεθεί ο Φ.Π.Α και θα το πληρωσεις στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ μαζί με έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί.

Με μια έκπτωση που δίνει το κατάστημα και αφαιρεί τον Φ.Π.Α βγαίνει στα 908,85€

Στην Ελλαδα θα πληρωσεις 218,12€ Φ.Π.Α + 25€ έξοδα εκτελωνισμού + 24,5€  δασμοί (2,7%) = 267.62€

Άρα θα σου βγει 908,85€ (Aliexpress)+ 267,62€ (Ελλαδα ΕΛΤΑ) = 1176,47€

Υπάρχει και στο Alibaba αλλά δεν ξέρω τπτ να σου για τρόπο αποστολής (με τι θα έρθει) η αν στη τιμή ειναι ο Φ.Π.Α και θα αφαιρεθεί, θα πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή. https://www.alibaba.com/product-detail/Foldingable-wheelchair-motorized-electric-used-with_62022067588.html?spm=a2700.details.0.0.398a4304jtrDM9

https://www.alibaba.com/product-detail/24V-one-wheel-electric-rear-assist_1600423749852.html?spm=a2700.7724857.0.0.1a096b31V0WL6f

Screenshot_20230603_160020_AliExpress.jpg

τελη εκτελωνισμου.JPG

δασμοι.JPG

20 ώρες πριν, JamesC είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΑΜΕΑ και χρειάζομαι το παρακάτω για να το κάνω attach στο αμαξιδιο μου. Πως θα είναι ασφαλές να έρθει σε αυτή την τιμή 1000€ χωρίς να τα βρω σκούρα με το τελωνείο; Σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν παίζει κανένας Κινέζος το συγκεκριμενο. Υπάρχει δυνατότητα για free shipping ακόμα και με fedex και UPS αλλά τρέμω μη τον πιω κανονικά.. 

Καμία ιδέα;

https://a.aliexpress.com/_msoL8os

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. 

Επίσης κάτι τέτοιο θα έκανε ? https://vi.aliexpress.com/item/4001050812334.html?spm=a2g0o.detail.1000014.23.53d87928frydVG&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40050.281175.0&scm_id=1007.40050.281175.0&scm-url=1007.40050.281175.0&pvid=7486888d-edb8-446d-a767-8869c43b2e35&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.281175.0,pvid:7486888d-edb8-446d-a767-8869c43b2e35,tpp_buckets:668%232846%238108%231977&pdp_npi=3%40dis!EUR!1053.87!769.33!!!!!%402101c5a416857992178483830e7644!12000021108465464!rec!GR!  Δεν ξέρω κατά πόσο θα βόλευε γιατι μπαίνει μπροστά.

Βγαίνει πιο φτηνό και γράφει ο πωλητής ότι αν υπάρχει από Ευρωπαικη αποθήκη στέλνει από εκεί, και στα σχόλια βλέπω κάποιοι το έχουν πάρει από Πολωνία.

Αν κάνει μήπως να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

 

2.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Χτες μόλις προσγειώθηκε στας Αθήνας η πολύ αγχώδης παραγγελία από Αλι.

Πολύ αγχώδης διότι παρήγγειλα μια κιθάρα αξίας 220 ευρώ, πράγμα το οποίο την καθιστά επίφοβη τριψήματος χεριών από τους φίλους μας τους τελώνες.

Ζητώ τα φώτα σας λοιπόν, πρώτον θα πληρώσω κάποιο ποσό στο τελωνείο (βλέπε κάτω); Και δεύτερον επειδή στο παρελθόν ότι μικροπαραγγελία είχα κάνει πήγαινε κλασσικά στο ταχυδρομείο κι εγώ με τη σειρά μου παραλάμβανα με το ειδοποιητήριο αφού δεν θυμάμαι με τι είχα διαλέξει να κάνει ship οπότε και πίστευα ότι με όλες τις παραγγελίες έτσι γίνεται.

Έκατσα διάβασα λίγο τα forums εδώ και είδα ότι λογικά είχα κάνει πατάτα εγώ επειδή με Standard Shipping τα στέλνουν συστημένα σπίτι απ ότι καταλαβαίνω;

Στο tracking που παραθέτω δείχνει ΕΛΤΑ courier που μου έκανε εντύπωση

Όντας ανυπόμονος κι ας ήρθε και εξετάστηκε ανησυχητικά γρήγορα η παραγγελία μου (24 την έστειλε ο πωλητής), κάλεσα στο γραφείο κούριερ παίρνοντας μια πολύ ξενερωτική απάντηση από την βαριεστημένη δημόσια υπάλληλο (καλέστε από βδομάδα, το τμήμα εξυπηρέτησης είναι κλειστό) την οποία περίμενα βέβαια οπότε ελπίζω για δευτέρα να μάθω περισσότερα.
Το tracking number είναι τύπου CY000000000CN

02/06/2023 19:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
02/06/2023 19:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση
02/06/2023 18:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
02/06/2023 18:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
02/06/2023 18:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
02/06/2023 15:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
Επεξ/σία από rawrxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rawrxd είπε

Καλησπέρα!
Χτες μόλις προσγειώθηκε στας Αθήνας η πολύ αγχώδης παραγγελία από Αλι.

Πολύ αγχώδης διότι παρήγγειλα μια κιθάρα αξίας 220 ευρώ, πράγμα το οποίο την καθιστά επίφοβη τριψήματος χεριών από τους φίλους μας τους τελώνες.

Ζητώ τα φώτα σας λοιπόν, πρώτον θα πληρώσω κάποιο ποσό στο τελωνείο (βλέπε κάτω); Και δεύτερον επειδή στο παρελθόν ότι μικροπαραγγελία είχα κάνει πήγαινε κλασσικά στο ταχυδρομείο κι εγώ με τη σειρά μου παραλάμβανα με το ειδοποιητήριο αφού δεν θυμάμαι με τι είχα διαλέξει να κάνει ship οπότε και πίστευα ότι με όλες τις παραγγελίες έτσι γίνεται.

Έκατσα διάβασα λίγο τα forums εδώ και είδα ότι λογικά είχα κάνει πατάτα εγώ επειδή με Standard Shipping τα στέλνουν συστημένα σπίτι απ ότι καταλαβαίνω;

Στο tracking που παραθέτω δείχνει ΕΛΤΑ courier που μου έκανε εντύπωση

Όντας ανυπόμονος κι ας ήρθε και εξετάστηκε ανησυχητικά γρήγορα η παραγγελία μου (24 την έστειλε ο πωλητής), κάλεσα στο γραφείο κούριερ παίρνοντας μια πολύ ξενερωτική απάντηση από την βαριεστημένη δημόσια υπάλληλο (καλέστε από βδομάδα, το τμήμα εξυπηρέτησης είναι κλειστό) την οποία περίμενα βέβαια οπότε ελπίζω για δευτέρα να μάθω περισσότερα.
Το tracking number είναι τύπου CY000000000CN

02/06/2023 19:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
02/06/2023 19:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση
02/06/2023 18:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
02/06/2023 18:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
02/06/2023 18:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
02/06/2023 15:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας

Ξέρεις αν στη τιμή ήταν ο Φ.Π.Α (Vat included) ?

Αν δεν ήταν-

Ανάλογα την τιμή που δήλωσε ο πωλητής, μπορεί να έβαλε κανονική τιμή και να πληρωσεις τον Φ.Π.Α που αφαιρέθηκε από το Aliexpress στο checkout (price adjustment) δες φώτο πάνω από το ποστ σου. Υπάρχει περίπτωση να δήλωσε πιο χαμηλή τιμή και να πληρωσεις λιγότερα.

Ανάλογα την τιμή που έχει δηλωθεί θα πληρωσεις και τα ανάλογα τέλη εκτελωνισμού (δες πίνακα πάλι πάνω από το ποστ σου) και δασμοί, από ότι είδα η κιθάρα έχει 3,7% δασμοί.

Αν ήταν στη τιμή ο Φ.Π.Α (VAT Included) τοτε μάλλον θα πληρωσεις κάτι λίγα για τα έξοδα παρουσίας.

 

Για το Aliexpress standard shipping ναι ειναι συστημένο και κανονικά πρέπει να στο φέρουν στο σπίτι. Τώρα πλέον έρχονται με courier ACS και στο φέρνει σίγουρα σπίτι.

Και με τα ΕΛΤΑ εμένα πάντα μου τα έφερναν σπίτι είτε ήταν συστημένο είτε όχι. Μάλλον παίζει ρόλο το τοπικό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως μου τα λες δυστυχώς δεν το γλιτώνω το νταβατζιλίκι φαίνεται...

μου φαίνεται περίεργο επειδή σε προηγούμενες σελίδες που έψαξα έλεγαν ότι με standard shipping και χωρίς ιδιωτικό κούριερ το γλιτώνω το τελωνείο;

επίσης δεν έπρεπε να με καλέσουν να μου πουν στείλε μας απόδειξη ή κάτι τέτοιο;

αν ο πωλητής δεν έχει γράψει τίποτα περί της παραγγελίας;

μου φαίνεται παράλογο το ότι λέει ότι ο εκάστοτε πωλητής σε βάζει να πληρώσεις τον φόρο και μετά σου λέει ότι θα τον πληρώσεις όμως μετά.

συνεπώς εγώ κατάλαβα ότι απλά ο φόρος "πληρώθηκε" με το ποσό των 0 ευρώ και ξεμπέρδεψα.

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Screenshot_10.png

Επεξ/σία από rawrxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rawrxd είπε

όπως μου τα λες δυστυχώς δεν το γλιτώνω το νταβατζιλίκι φαίνεται...

μου φαίνεται περίεργο επειδή σε προηγούμενες σελίδες που έψαξα έλεγαν ότι με standard shipping και χωρίς ιδιωτικό κούριερ το γλιτώνω το τελωνείο;

επίσης δεν έπρεπε να με καλέσουν να μου πουν στείλε μας απόδειξη ή κάτι τέτοιο;

αν ο πωλητής δεν έχει γράψει τίποτα περί της παραγγελίας;

μου φαίνεται παράλογο το ότι λέει ότι ο εκάστοτε πωλητής σε βάζει να πληρώσεις τον φόρο και μετά σου λέει ότι θα τον πληρώσεις όμως μετά.

συνεπώς εγώ κατάλαβα ότι απλά ο φόρος "πληρώθηκε" με το ποσό των 0 ευρώ και ξεμπέρδεψα.

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Screenshot_10.png

Υπάρχει όριο για να μη περασει τελωνείο και αυτό ειναι 186€. Αν δεις λίστα που έχω φτιάξει με ασφαλής τρόποι αποστολής στη σελίδα 294 γράφω μεχρι 186€.

Το όριο ειναι 150€ καθαρή αξία, μόνο η αξία του αντικειμένου, δλδ χωρίς τον φ.π.α. Με τον φ.π.α βγαίνει 186€, άρα εφόσον το Aliexpress η τιμή ειναι με φ.π.α (VAT Included) τοτε το όριο ειναι 186€ Τα μεταφορικά δεν περιλαμβάνονται στη τιμή αν αναγράφονται ξεχωριστά στο τιμολόγιο.

Πάνω από τα 186€ το Aliexpress αυτόματα αφαιρεί τον Φ.Π.Α και το πληρώνεις στην Ελλαδα μαζί με έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί.

Βασικά αν μπεις στο Aliexpress και βάλεις κάτι στο καλάθι μεχρι τα 186€ θα ειναι vat included (με Φ.Π.Α) και δεν περνάει τελωνείο στην Ελλαδα. Αν βάλεις κάτι πάνω από 186€ αυτόματα αφαιρείται ο Φ.Π.Α και γράφει price adjustment και περνάει τελωνείο στην Ελλαδα και πληρώνεις τον Φ.Π.Α μαζί με έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί.

Αν μας έγραφες εδώ πριν κάνεις την αγορά θα σου λέγαμε, και θα κοιτούσαμε αν υπάρχει κάποια άλλη λύση. π.χ επειδή στα 186€ δεν περιλαμβάνονται τα μεταφορικά, μπορεί να έβρισκες το ίδιο προϊόν με αξία αντικείμενου κάτω από τα 186€ και τα υπόλοιπα να ήταν μεταφορικά, σε αυτή την περίπτωση θα ήταν VAT Included και δεν θα περνούσε τελωνείο.

Όχι δεν σε καλούν για απόδειξη, έχει δηλώσει τιμή ο πωλητής. Αν κάτι δεν τους κολλάει τοτε μπορεί να ζητήσουν.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rawrxd είπε

Εντάξει φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα ενημερώσω από δευτέρα για την λυπητερή χαχαχα

Να σαι καλά. Μακάρι να μη πληρωσεις τπτ η λίγα. Ενημέρωσε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rawrxd είπε

Καλησπέρα!
Χτες μόλις προσγειώθηκε στας Αθήνας η πολύ αγχώδης παραγγελία από Αλι.

Πολύ αγχώδης διότι παρήγγειλα μια κιθάρα αξίας 220 ευρώ, πράγμα το οποίο την καθιστά επίφοβη τριψήματος χεριών από τους φίλους μας τους τελώνες.

Ζητώ τα φώτα σας λοιπόν, πρώτον θα πληρώσω κάποιο ποσό στο τελωνείο (βλέπε κάτω); Και δεύτερον επειδή στο παρελθόν ότι μικροπαραγγελία είχα κάνει πήγαινε κλασσικά στο ταχυδρομείο κι εγώ με τη σειρά μου παραλάμβανα με το ειδοποιητήριο αφού δεν θυμάμαι με τι είχα διαλέξει να κάνει ship οπότε και πίστευα ότι με όλες τις παραγγελίες έτσι γίνεται.

Έκατσα διάβασα λίγο τα forums εδώ και είδα ότι λογικά είχα κάνει πατάτα εγώ επειδή με Standard Shipping τα στέλνουν συστημένα σπίτι απ ότι καταλαβαίνω;

Στο tracking που παραθέτω δείχνει ΕΛΤΑ courier που μου έκανε εντύπωση

Όντας ανυπόμονος κι ας ήρθε και εξετάστηκε ανησυχητικά γρήγορα η παραγγελία μου (24 την έστειλε ο πωλητής), κάλεσα στο γραφείο κούριερ παίρνοντας μια πολύ ξενερωτική απάντηση από την βαριεστημένη δημόσια υπάλληλο (καλέστε από βδομάδα, το τμήμα εξυπηρέτησης είναι κλειστό) την οποία περίμενα βέβαια οπότε ελπίζω για δευτέρα να μάθω περισσότερα.
Το tracking number είναι τύπου CY000000000CN

02/06/2023 19:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αποστολή βρίσκεται σε στάδιο μεταφοράς
02/06/2023 19:26 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση
02/06/2023 18:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Άφιξη σε χώρα προορισμού
02/06/2023 18:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
02/06/2023 18:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας
02/06/2023 15:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας

Όταν γράφει ότι το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση σημαίνει ότι είδαν ότι έχει πληρωθεί το ΦΠΑ,όσα έχω λάβει μέχρι τώρα και είχαν αυτό το μήνυμα από τελωνείο δεν είχαν επιπλέον χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, radiotv είπε

Όταν γράφει ότι το αντικείμενο έχει πάρει διασάφηση σημαίνει ότι είδαν ότι έχει πληρωθεί το ΦΠΑ,όσα έχω λάβει μέχρι τώρα και είχαν αυτό το μήνυμα από τελωνείο δεν είχαν επιπλέον χρεώσεις.

Το θέμα ειναι ότι δεν έχει πληρωθεί ο Φ.Π.Α γιατι ήταν πάνω από το όριο. Έχει φώτο πιο πάνω που γράφει price adjustment.

Μπήκε και βγήκε γρήγορα στο τελωνείο που ειναι μάλλον καλό σημάδι. Τώρα να έβαλε πολύ χαμηλή τιμή ο πωλητής, δεν ξέρω. Γιατί δεν θα ειναι κανένα μικρο δεματάκι, κιθάρα έχει μέσα. Απομένει να μας ενημερώσει ο φίλος από βδομάδα.

Εδώ που τα λέμε έχει την τάση τα ΕΛΤΑ να χρεώνουν εκεί που δεν πρέπει και να μη χρεώνουν εκεί που πρέπει 😄

Μακάρι να την γλίτωσε ο φίλος η έστω φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω για το Banggood.com και τις επιλογές αποστολής. Έχει: Banggood Priority Shipping και Standard Shipping.

Περνάνε από τελωνείο για αγορές μέχρι 50 με 60 ευρώ;

Ευχαριστώ!

Banggood.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...