Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα !!

Σήμερα παρέλαβα δύο δεματάκια που ήταν Choice αλλα στάλθηκαν ξεχωριστά με Aliexpress Selection Saver 

Είχαν πάρει tracking μορφης UA*********HU και έκαναν μόλις 3 εβδομάδες απο την τοποθέτηση της παραγγελίας μέχρι και την παραλαβή σήμερα απο τα ΕΛΤΑ, να λέμε και τα θετικά !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, omokas είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα !!

Σήμερα παρέλαβα δύο δεματάκια που ήταν Choice αλλα στάλθηκαν ξεχωριστά με Aliexpress Selection Saver 

Είχαν πάρει tracking μορφης UA*********HU και έκαναν μόλις 3 εβδομάδες απο την τοποθέτηση της παραγγελίας μέχρι και την παραλαβή σήμερα απο τα ΕΛΤΑ, να λέμε και τα θετικά !!

τα Choice γενικά έρχονται πιο γρήγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2023 στις 5:12 ΜΜ, sakisgri είπε

Μια λύση ειναι,

Αν πάρουμε πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα με τρόπο αποστολής κάποιο από τα παρακάτω. (καλά ειναι να τα βάλουμε στο καλάθι και να τα πληρώσουμε ταυτόχρονα).

 

  • Aliexpress Saver Shipping                     (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα
  • Aliexpress Standard Shipping                   (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Aliexpress Super Economy Global        (semitrackable)  Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy Global             (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy                         (semitrackable) 

Τα δέματα θα πάνε σε ενοποιημένη αποθήκη (Consolidated Warehouse) θα γίνουν ένα δέμα (Combined Delivery) και αυτόματα αναβαθμίζεται η αποστολή σε Aliexpress Standard Shipping που ειναι συστημένο, έτσι θα έρθει ένα δέμα, και κατά 99%  με courier.

Πολύ Σωστός! 

image.png.db8eea6246accb3bbcb412154c5db236.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία πριν από 13 μέρες με Aliexpress Standard Shipping και 10ψήφιο tracking χωρίς γράμματα. Παρέλαβα σήμερα, το έφερε η ACS.  Πολύ θετικό ότι αποκτήσαμε επιτέλους tracking στο last mile.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..καλο μεσημερι...θελω να αγορασω απο aliexpress ενα αντικειμενο που κοστιζει 10 ευρω...η επιλογη που εχω μονο ειναι..aliexpress standard shipping.....ισχυει ακομα οτι

ειμαι οκ απο τελωνειο?

ειναι trackable το πακετο?

παραδιδεται συστημενο απο μεταφορικη? (acs ....κλπ)

....ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pgfak είπε

..καλο μεσημερι...θελω να αγορασω απο aliexpress ενα αντικειμενο που κοστιζει 10 ευρω...η επιλογη που εχω μονο ειναι..aliexpress standard shipping.....ισχυει ακομα οτι

ειμαι οκ απο τελωνειο?

ειναι trackable το πακετο?

παραδιδεται συστημενο απο μεταφορικη? (acs ....κλπ)

....ευχαριστω πολυ

Θα έρθει συστημένο χωρίς θέμα τελωνείου,δες λεπτομέρειες στην σελίδα 294

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pgfak είπε

..καλο μεσημερι...θελω να αγορασω απο aliexpress ενα αντικειμενο που κοστιζει 10 ευρω...η επιλογη που εχω μονο ειναι..aliexpress standard shipping.....ισχυει ακομα οτι

ειμαι οκ απο τελωνειο?

ειναι trackable το πακετο?

παραδιδεται συστημενο απο μεταφορικη? (acs ....κλπ)

....ευχαριστω πολυ

Ναι σε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Nnoutas said:

Ναι σε όλα

KAI εγω εχω την ιδια απορια;

εχω μονο την επιλογη

aliexpress standard shipping

ειναι ασφαλης και χωρις τελωνείο;;;

On 06/02/2023 at 01:35, sakisgri said:

ΑΠΟ ALIEXPRESS ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ (Για κάτω από 186€ τελική τιμή)

Όλοι οι παρακάτω τρόποι αποστολής ειναι ασφαλής, κανένας τρόπος δεν περνάει τελωνείο στην Ελλάδα.

  • Aliexpress Selection Saver                    (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Aliexpress Saver Shipping                     (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Aliexpress Selection Standard                  (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Aliexpress Standard Shipping                   (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Aliexpress Super Economy Global        (semitrackable)  Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy Global             (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy                         (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Standard For Special Goods       (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Cainiao Heavy Parcel Line                         (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

AliExpress Premium Shipping   (trackable)  Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο. ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι 50/50 ανάλογα με ποιο courier θα έρθει και δεν αξίζει, κερδίζεις λίγες μέρες μόνο και πληρώνεις πολλά περισσότερα από το "AliExpress Standard Shipping"

Προσοχή και με το "Cainiao super economy for special goods" δεν είναι ασφαλής (προς το παρόν) γιαυτό δεν το έχω στην λίστα.

Οι καλύτεροι τρόποι ειναι αυτοί που έχουν Aliexpress μπροστά. Τα Cainiao (semitrackable) πολλές φορές έχουν μεγάλη καθυστέρηση.

Αν πάρουμε πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα με οποιοδήποτε τρόπο αποστολής semitrackable/trackable (εκτος απο Cainiao Standard For Special Goods και Cainiao Heavy Parcel Line)  τα δέματα θα πάνε σε ενοποιημένη αποθήκη (Consolidated Warehouse)  και θα γίνουν ένα δέμα (Combined Delivery) και αυτόματα αναβαθμίζεται η αποστολή σε Aliexpress Standard Shipping έτσι θα έρθει ένα δέμα και συστημένο.

Αν το tracking number ειναι LA*******HU / UA********HU, Το δέμα θα πάει Ουγγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να το παραδώσει τα ΕΛΤΑ με καμία επιπλέον χρέωση. (παράδοση σε 30 μέρες πάνω κάτω)

Αν το tracking number ειναι 10ψηφιο, Το δέμα θα πάει Ουγγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να το παραδώσει η ACS με καμία επιπλέον χρέωση. (παράδοση σε 22 μέρες πάνω κάτω)

Αν το tracking number ειναι 5UGR*******, Το δέμα θα πάει Ουγγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να το παραδώσει η Γενική Ταχυδρομική με καμία επιπλέον χρέωση. (παράδοση σε 22 μέρες πάνω κάτω)

Το "Cainiao Standard For Special Goods" ειναι για ειδικά υλικά σκόνες, υγρά, αλοιφές κτλ. Το ίδιο και το "Cainiao super economy for special goods" που δεν είναι ασφαλής.

  • Γιαυτό προτιμάμε το "Cainiao Standard For Special Goods" για ειδικά υλικά, που ειναι ασφαλής. Το tracking number ειναι τύπου LT********NL / LS********NL το δέμα θα πάει πρώτα Ολλανδία, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να το παραδώσει τα ΕΛΤΑ με καμία επιπλέον χρέωση. (παράδοση σε 45-60 μέρες)

Τα semitrackable έχουν κανονικά tracking number και φαίνεται κανονικά μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα αφήσει ο ταχυδρόμος το δέμα χωρίς ενημέρωση και υπογραφή (σαν ένα γράμμα).

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δείτε μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δείτε και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Για μπαταρίες επειδή ειναι ιδιαίτερο προϊόν και επικίνδυνες δεν μπορεί να σταλεί με κάποιο τρόπο από τους παραπάνω. Θα δούμε τρόπο αποστολής "Seller's Shipping Method". Ο ασφαλής τρόπος αποστολής ειναι με την MEEST Group με tracking number τύπου GR************** και την παράδοση την κάνει η speedex στην Ελλάδα με καμιά επιπλέον χρέωση. Αλλά καλά ειναι να ρωτάμε τον πωλητή με ποιο τρόπο θα σταλεί να είμαστε σίγουροι.

Τα tracking τα ψάχνουμε εδώ https://parcelsapp.com/en/tracking  

Η στην εφαρμογή   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=en_US&gl=US

Ποτέ δεν παραγγέλνουμε από τρίτες χώρες να μας το φέρουν ιδιωτικές εταιρίες κουριερ τύπου dsl,fedex ups κτλ. πάντα θα περάσει τελωνείο και ας έχουμε πληρώσει τον φπα.

Από Ευρωπαϊκές χώρες δεν μας νοιάζει ο τρόπος αποστολής επιλέγουμε ότι μας συμφέρει, μιας και δεν πρόκειται να περάσει τελωνείο.

Ευχαριστούμε για το καταπληκτικό post σου

αλλά εγώ παρήγγειλα με 

Cainiao Super Economy Global

και με tracking 

LP00xxxxxxxxxxxx

και πέρασε τελωνείο

με Aliexpress Standard Shipping   θα έχω πρόβλημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gvekiaris είπε

KAI εγω εχω την ιδια απορια;

εχω μονο την επιλογη

aliexpress standard shipping

ειναι ασφαλης και χωρις τελωνείο;;;

Ευχαριστούμε για το καταπληκτικό post σου

αλλά εγώ παρήγγειλα με 

Cainiao Super Economy Global

και με tracking 

LP00xxxxxxxxxxxx

και πέρασε τελωνείο

με Aliexpress Standard Shipping   θα έχω πρόβλημα;

Λογικά δεν το έστειλε με Cainiao Super Economy Global, μάλλον με κάποιο άλλο τρόπο όπως Cainiao super economy for special goods, πολύ σπάνια αλλά καμια φορά το κάνει κανένας πονηρός Κινέζος. Επίσης τα Cainiao Super Economy Global παίρνουν tracking number τύπου UA**********HU, πάνε Ουγγαρια και τα παραδίδει τα ΕΛΤΑ.

Ο @radiotv έχει πάρει πολλά δέματα με Cainiao Super Economy Global, δεν μας έγραψε ποτέ ότι περασει τελωνείο δέμα. Αν θυμάμαι καλά είχε γράψει ότι ενώ είχε επιλέξει Cainiao Super Economy Global ο πωλητής είχε στείλει με Cainiao super economy for special goods.

Όσο για το Aliexpress Standard Shipping όπως σου απάντησαν και πιο πάνω, ειναι ασφαλής δεν θα εχεις πρόβλημα και ο καλύτερος τρόπος αποστολής. Πιο πιθανό να πάρει 10ψηφιο tracking number το δέμα σου και να έρθει με ACS.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Λογικά δεν το έστειλε με Cainiao Super Economy Global, μάλλον με κάποιο άλλο τρόπο όπως Cainiao super economy for special goods, πολύ σπάνια αλλά καμια φορά το κάνει κανένας πονηρός Κινέζος. Επίσης τα Cainiao Super Economy Global παίρνουν tracking number τύπου UA**********HU, πάνε Ουγγαρια και τα παραδίδει τα ΕΛΤΑ.

Ο @radiotv έχει πάρει πολλά δέματα με Cainiao Super Economy Global, δεν μας έγραψε ποτέ ότι περασει τελωνείο δέμα. Αν θυμάμαι καλά είχε γράψει ότι ενώ είχε επιλέξει Cainiao Super Economy Global ο πωλητής είχε στείλει με Cainiao super economy for special goods.

Όσο για το Aliexpress Standard Shipping όπως σου απάντησαν και πιο πάνω, ειναι ασφαλής δεν θα εχεις πρόβλημα και ο καλύτερος τρόπος αποστολής. Πιο πιθανό να πάρει 10ψηφιο tracking number το δέμα σου και να έρθει με ACS.

Τέσσερις φορές λαμόγια πωλητές σε παραγγελίες που επέλεξα Cainiao super economy global τις έστειλαν με Cainiao super economy for special goods. Εδώ όμως υπάρχει η εξής κατάσταση,στις τρεις από τις τέσσερις φορές πήρε τρακινγκ τύπου LP...... και next tracking number τύπου U....UZ αυτές δεν χρεώθηκαν εδώ στο τελωνείο,η μία όμως που πήρε απευθείας τρακινγκ τύπου U.....UZ με χρέωσαν εδώ 2,50€ τέλος εκτελωνισμου.

Πάντως σε όλες τις Cainiao super economy global που μου ενοποιούν σε standard shipping και τις στέλνουν με Acs όλοι οι φάκελοι εντός του τελικού δέματος έχουν πάνω τρακινγκ τύπου LP.......,η αρχική διαχείριση είναι της Sunyou logistics 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραγγείλει απο 5/05 ενα δεματακι με saver shipping και κωδικό που ξεκινάει με UA......... HU! Απο 19/05 στο tracking εχει κολλήσει στο Arrived at Local delivery center! Τι έχει παιχτεί, ξέρει κανενας? Να μιλήσω με Ελτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΑΜΕΑ και χρειάζομαι το παρακάτω για να το κάνω attach στο αμαξιδιο μου. Πως θα είναι ασφαλές να έρθει σε αυτή την τιμή 1000€ χωρίς να τα βρω σκούρα με το τελωνείο; Σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν παίζει κανένας Κινέζος το συγκεκριμενο. Υπάρχει δυνατότητα για free shipping ακόμα και με fedex και UPS αλλά τρέμω μη τον πιω κανονικά.. 

Καμία ιδέα;

https://a.aliexpress.com/_msoL8os

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. 

Επεξ/σία από JamesC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Εχω παραγγείλει απο 5/05 ενα δεματακι με saver shipping και κωδικό που ξεκινάει με UA......... HU! Απο 19/05 στο tracking εχει κολλήσει στο Arrived at Local delivery center! Τι έχει παιχτεί, ξέρει κανενας? Να μιλήσω με Ελτα? 

Για ΕΛΤΑ μου φαίνεται περπατάει κανονικά, συνήθως υπάρχει αυτή η καθυστέρηση πιστεύω την άλλη βδομάδα να παραλαβεις.

Και να μιλήσεις με τα ELTA δεν θα μπορούν να σε πουν κάτι, αφού ειναι untracked και δεν έχει άλλη ενημέρωση από αυτή που είδες.

Μάνο αν έχει φτάσει στο τοπικό κατάστημα μπορούν να κοιτάξουν για το δέμα και να σου πούνε, αν δεν έχει φτάσει δεν μπορούν να σου πούνε τπτ.

1 ώρα πριν, JamesC είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ΑΜΕΑ και χρειάζομαι το παρακάτω για να το κάνω attach στο αμαξιδιο μου. Πως θα είναι ασφαλές να έρθει σε αυτή την τιμή 1000€ χωρίς να τα βρω σκούρα με το τελωνείο; Σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν παίζει κανένας Κινέζος το συγκεκριμενο. Υπάρχει δυνατότητα για free shipping ακόμα και με fedex και UPS αλλά τρέμω μη τον πιω κανονικά.. 

Καμία ιδέα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. 

Καλησπέρα, Δεν έβαλες link, μήπως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει. Αλλά αν θες δοκίμασε και εδώ, μήπως το βρει κάποιος από Ευρώπη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...