Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Everest είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Έχω τραβήξει βίντεο με το πρόβλημα που του έστειλα πριν λίγες μέρες, το αποδέχτηκε ο πωλητής, αρχικά μου πρότεινε τα κλασσικά reset στο τάμπλετ και στο ρούτερ, αλλά μετά μου έστειλε λινκ να περάσω άλλο firmware κτλ και εκεί ξενέρωσα και άνοιξα το dispute.
Στο άνοιγμα του dispute ρώτησα σε ποιά διεύθυνση το επιστρέφω, αν πληρώνω την επιστροφή και αν πρέπει να γράψω κάτι συγκεκριμένο. Η απάντηση του όμως μου έκανε λίγο παπάτζα.
 

dispute.png.abac22c4262f91c90cf284d656efbd3c.pngΕδώ με μπερδεύει λίγο το αγγλικό, αφού πατάω Reject All και μετά μου βγάζει αυτά τα δύο. Δεν θα έπρεπε να λέει πάνω accept his proposal ας πούμε, ώστε μετά να πω εγώ Yes, I'm sure; Ή εννοεί σαν original proposal μου, το dispute που έκανα, οπότε πρέπει να επιλέξω το keep my proposal; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θέλει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αυτή η πρόταση (όπως βλέπω από πίσω) ειναι του πωλητή, και όχι από το Aliexpress. Ο πονηρός έχει πρόταση no refund.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στη σελίδα ? Επειδή γράφει reject all (απορρίψτε όλα) ρωτάω. Μπορεί να ειναι και η δίκη σου πρόταση εδώ. Αν ανέβαζες όλη τη σελίδα θα βοηθούσε.

Αν γράφει μόνο τη πρόταση αυτή που βλέπω και καμία άλλη, τοτε πατάς Reject All και μετά Yes, i'm sure.

Αλλά καλύτερα μη πατάς τπτ και ανέβασε όλη τη σελίδα, γιατι όντως μπερδεύει γιατι γράφει Do you want to change your proposal? Θέλετε να αλλάξετε την πρότασή σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στη σελίδα ? Επειδή γράφει reject all (απορρίψτε όλα) ρωτάω. Μπορεί να ειναι και η δίκη σου πρόταση εδώ. Αν ανέβαζες όλη τη σελίδα θα βοηθούσε.

Spoiler

dispute1.png.a99e49d40647a1a6da0e081024f3c703.png
 

Το message που μου έστειλε είναι

Spoiler


dispute2.png.55ea861cf6bf84786f61e37c84e29412.png

 

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alex89 είπε

Δεν γράφει στις αποστολές, το γράφει πάνω όπως σου έγραψα πριν (βάζω φώτο) Βασικά η τρόποι αποστολής ειναι όπως έχω γράψει στη φώτο κάτω, κάπως έτσι πάει για όλα τα Choice.

Επίσης αυτά που κοιτάς τα είχα πάρει πιο φτηνά στο "3+ items from US $1,99" που βλέπεις πάνω πάνω όταν ανοίγεις την εφαρμογή, αλλά πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 3 προϊόντα.

Καταγραφή.JPG

Καταγραφή.2.JPG

2 λεπτά πριν, Everest είπε

dispute1.png.a99e49d40647a1a6da0e081024f3c703.png

Το message που μου έστειλε είναι

dispute2.png.55ea861cf6bf84786f61e37c84e29412.png

ok, Η λογική λέει πατάς στη πρόταση του πωλητή REJECT και αν σου βγάλει αυτό το μήνυμα πατάς No, keep my original proposal (Όχι, κρατήστε την αρχική μου πρόταση)

Μετά θα κάνει step in το Aliexpress και θα σου κάνει προτάσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sakisgri είπε

ok, Η λογική λέει πατάς στη πρόταση του πωλητή REJECT και αν σου βγάλει αυτό το μήνυμα πατάς No, keep my original proposal (Όχι, κρατήστε την αρχική μου πρόταση)

Μετά θα κάνει step in το Aliexpress και θα σου κάνει προτάσεις.

Ωραία, και πάλι ευχαριστώ! Από ό,τι βλέπω απλά εμφανίζεται ξανά η αρχική μου πρόταση για refund και στα 2 μενού.

Spoiler

dispute3.png.ba8afa5fbe9804cefce3663bf3ff0e2f.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Everest είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Έχω τραβήξει βίντεο με το πρόβλημα που του έστειλα πριν λίγες μέρες, το αποδέχτηκε ο πωλητής.

Φαντάζομαι το ανέβασες το Βίντεο και στο Dispute ως απόδειξη. Αν όχι πρέπει να το κάνεις. Αν δεν το έκανες θα μπορεις να το κάνεις μετά τις προτάσεις του Aliexpress στην επιλογή ότι δεν συμφωνείς με τις προτάσεις (Appeal- Εφεση) όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα που σου απάντησα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Φαντάζομαι το ανέβασες το Βίντεο και στο Dispute ως απόδειξη. Αν όχι πρέπει να το κάνεις. Αν δεν το έκανες θα μπορεις να το κάνεις μετά τις προτάσεις του Aliexpress στην επιλογή ότι δεν συμφωνείς με τις προτάσεις (Appeal- Εφεση) όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα που σου απάντησα.

Ναι βέβαια και από ό,τι βλέπω, στην επαναφορά του αιτήματος μου το έχει όπως στο αρχικό αίτημα.
 

Spoiler

dispute3.png.7ebfe748340c99762d2000411a136c56.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Everest είπε

Ναι βέβαια και από ό,τι βλέπω, στην επαναφορά του αιτήματος μου το έχει όπως στο αρχικό αίτημα.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

dispute3.png.7ebfe748340c99762d2000411a136c56.png

 

Ωραίος, Επίσης έχει ένα ταμπλετ στο Banggood σε πολύ καλή τιμή με αποστολη από Τσεχία https://www.banggood.com/N-ONE-NPad-S-MT8183-Octa-Core-4GB-RAM-64GB-ROM-10_1-Inch-Android-12-Tablet-With-Case-Cover-and-Glass-Screen-Protector-p-1989384.html?utm_source=EUsite20200303&cur_warehouse=CZ&ID=6292640

Έχει και το ίδιο με 8/128gb και 2κ οθόνη κανένα 35αρι πιο ακριβό. https://www.banggood.com/el/N-One-NPad-Plus-MTK8183-Octa-Core-8GB-RAM-128GB-ROM-10_4-Inch-2K-Screen-Android-12-Tablet-p-1983040.html?cur_warehouse=CZ&ID=6246444&rmmds=CategoryComputersPop

Και αν δεν εχεις ξανά ψωνίσει από Banggood έχει 20% έκπτωση, επίδομα νέο χρήστη. Θα το δεις κάτω από τη τιμή στο λινκ που έβαλα.

Έχει πολλά ταμπλετ και το καλό έχει πληρωμή με paypal που ειναι εγγύηση.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα καλά, συμφώνησε ο πωλητής και μάλιστα στο refund βλέπω Return shipping paid by: Seller.
Το βάζω για όποιον το χρειάζεται:

Αναφορά σε κείμενο
Return shipping fee guide

According to AliExpress guidelines, the return shipping fee is charged to the shopper based on the following:
-If the refund reason is a "Personal reason" such as "I no longer need the item".
-If the shopper has not provided enough relevant supporting information for the issues they reported.

The return shipping fee is charged to the seller based on the following:
- There is reasonable evidence that the item is not as per the specifications claimed by the seller at the time of purchase.

 

Επεξ/σία από Everest
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Everest είπε

Όλα καλά, συμφώνησε ο πωλητής και μάλιστα στο refund βλέπω Return shipping paid by: Seller.
Το βάζω για όποιον το χρειάζεται:

Return shipping fee guide

According to AliExpress guidelines, the return shipping fee is charged to the shopper based on the following:
-If the refund reason is a "Personal reason" such as "I no longer need the item".
-If the shopper has not provided enough relevant supporting information for the issues they reported.

The return shipping fee is charged to the seller based on the following:
- There is reasonable evidence that the item is not as per the specifications claimed by the seller at the time of purchase.

Δικαιότατο το Aliexpress! Ωραίος φίλε, το έκανες μια χαρά το dispute όπως θα έπρεπε.

Το έχω πει πολλές φορές ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ALIEXPRESS ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΓΙΑΥΤΟ ΤΡΑΒΑΜΕ ΒΙΝΤΕΟ ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ Η ΡΕΥΜΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΕΝΩ ΤΡΑΒΑΜΕ.

Μου έτυχε 2 φορές προϊόν με πρόβλημα, άνοιξα dispute ζήτησα το 90% πίσω και να κρατήσω το προϊόν. Το Aliexpress μου έκανε 2 προτάσεις, μια αυτό που ζήτησα εγώ και η δεύτερη να στείλω το προϊόν πίσω με full refund και τα έξοδα αποστολής τα επιβαρύνεται ο πωλητής, επέλεξα την δική μου πρόταση και σε 2 μέρες είχα τα χρήματα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για δέμα που έχει κολλήσει ακριβώς στο στάδιο customs clearance complete, αλλά δεν έχει φτάσει Ελλάδα, σε 15 μέρες ολοκληρώνεται η περίοδος αποδοχής παραλαβής, και θα γίνει αυτόματα αποδοχή. Να περιμένω και αυτές τις 15 μέρες πριν ανοίξω dispute, ή να ανοίξω πριν; Είναι ένα combined delivery δέμα με 4 μικρότερα πακέτα, οπότε θα πρέπει να ανοίξω dispute για το καθένα ξεχωριστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, για δέμα που έχει κολλήσει ακριβώς στο στάδιο customs clearance complete, αλλά δεν έχει φτάσει Ελλάδα, σε 15 μέρες ολοκληρώνεται η περίοδος αποδοχής παραλαβής, και θα γίνει αυτόματα αποδοχή. Να περιμένω και αυτές τις 15 μέρες πριν ανοίξω dispute, ή να ανοίξω πριν; Είναι ένα combined delivery δέμα με 4 μικρότερα πακέτα, οπότε θα πρέπει να ανοίξω dispute για το καθένα ξεχωριστά;

Καλησπέρα, αν έχουν περασει οι μέρες που βλέπεις πάνω πάνω στη σελίδα της παραγγελίας, άνοιξε τώρα. Αν όχι περίμενε να περάσουν οι μέρες. Δες φώτο κάτω.

Οι 15 μέρες που γράφει πιο κάτω ειναι αν είχες δηλώσει ότι παρελαβες και μέσα στις 15 μέρες (αφού εχεις παραλάβει) για κάποιο λόγο θες να ανοίξεις dispute.

Αν Θυμάμαι καλά ναι πρέπει να ανοίξεις για κάθε προϊόν ξεχωριστά και δεν υπάρχει επιλογή για όλα μαζί.

Screenshot_20230606_202336_AliExpress.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, αν έχουν περασει οι μέρες που βλέπεις πάνω πάνω στη σελίδα της παραγγελίας, άνοιξε τώρα. Αν όχι περίμενε να περάσουν οι μέρες. Δες φώτο κάτω.

Οι 15 μέρες που γράφει πιο κάτω ειναι αν είχες δηλώσει ότι παρελαβες και μέσα στις 15 μέρες (αφού εχεις παραλάβει) για κάποιο λόγο θες να ανοίξεις dispute.

Αν Θυμάμαι καλά ναι πρέπει να ανοίξεις για κάθε προϊόν ξεχωριστά και δεν υπάρχει επιλογή για όλα μαζί.

Screenshot_20230606_202336_AliExpress.jpg

Ναι εμένα στο πλαίσιο που δείχνεις λέει 14 μέρες, όποτε περιμένω άλλες 2 βδομάδας για να ανοίξω dispute. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Στα δέματα που έχει πληρωθεί VAT, μπορούν τα ΕΛΤΑ να χρεώσουν τέλη εκτελωνισμού (2,5€ για αντικείμενο 5€) ακόμα κ αν τους στείλουμε την ηλεκτρονική απόδειξη ότι έχει πληρωθεί φόρος?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εχουν κανει πολλες φορες και σε μενα.Ακρη δεν εβγαλα ουτε για 2μιση ευρω θα χαλαγα το χρονο και την ψυχολογία μου.Τα πληρωσα και τελος.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Στα δέματα που έχει πληρωθεί VAT, μπορούν τα ΕΛΤΑ να χρεώσουν τέλη εκτελωνισμού (2,5€ για αντικείμενο 5€) ακόμα κ αν τους στείλουμε την ηλεκτρονική απόδειξη ότι έχει πληρωθεί φόρος?! 

βασικα το τελος των 2,5€ «Παρουσίαση στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς Ελεύθερων» εχει καταργηθει .
Αυτο που πληρωσες ειναι τελος για Δέματα Ίδιας αξίας από 0 ευρώ έως και 15 ευρώ, το τέλος ΕΛΤΑ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) διαμορφώνεται στα 2,50 € ενώ το τέλος ΕΛΤΑ προ ΦΠΑ στα 2,02 € 
Και αυτο γιατι ο πωλητης δεν εχει αναγραψει - κολλησει το σχετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...