Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες απορία...

Δεν υποτίθεται πως η ατέλεια ειναι καπου στα 20-25ε ;

Είναι δυνατόν να παρελαβε δέμα απο ali γνωστός, αξίας περί 90ε και να ΜΗΝ πέρασε τελωνείο; Ήταν απλώς τυχερός; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeneralHarobi είπε

Αυτο σημαινει οτι περασε απο τελωνειο;

Screenshot_2019-10-03 ΕΛΤΑ Εντοπισμός Αντικειμένου.png

Ναι

37 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Παίδες απορία...

Δεν υποτίθεται πως η ατέλεια ειναι καπου στα 20-25ε ;

Είναι δυνατόν να παρελαβε δέμα απο ali γνωστός, αξίας περί 90ε και να ΜΗΝ πέρασε τελωνείο; Ήταν απλώς τυχερός; 

Ναι είναι δυνατόν,φαντάσου το τελωνείο σαν την κλήρωση του τζόκερ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Silok είπε

Ναι

Ναι είναι δυνατόν,φαντάσου το τελωνείο σαν την κλήρωση του τζόκερ

δηλ 1 στα πόσα μύρια να μην περάσει τελωνείο;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

δηλ 1 στα πόσα μύρια να μην περάσει τελωνείο;;;; 

Αδερφέ δεν υπάρχει τίποτε σίγουρο,είναι ανάλογα το φόρτο εργασίας που έχουνε,ανάλογα το αντικείμενο.
Για παράδειγμα πήρα νικελωμένους σωλήνες για υδρόψυξη 20 ευρώ κι επειδή έγραφαν κανονικά απ'έξω "tubes" τους φάνηκε ύποπτο και τα άνοιξαν και όταν μου ήρθαν είχε το δέμα αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο".Στα fittings που πήρα πέρασαν έτσι.
Κι εγώ θέλω να πάρω διάφορα υδρόψυξης αλλά πρώτα θα ρωτήσω τον πωλητή αν μπορεί να γράψει αξία μικρότερη των 22 ευρώ,αν δεν μπορεί δεν θα το ρισκάρω

Επεξ/σία από Silok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Silok είπε

Αδερφέ δεν υπάρχει τίποτε σίγουρο,είναι ανάλογα το φόρτο εργασίας που έχουνε,ανάλογα το αντικείμενο.
Για παράδειγμα πήρα νικελωμένους σωλήνες για υδρόψυξη 20 ευρώ κι επειδή έγραφαν κανονικά απ'έξω "tubes" τους φάνηκε ύποπτο και τα άνοιξαν και όταν μου ήρθαν είχε το δέμα αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο".Στα fittings που πήρα πέρασαν έτσι.
Κι εγώ θέλω να πάρω διάφορα υδρόψυξης αλλά πρώτα θα ρωτήσω τον πωλητή αν μπορεί να γράψει αξία μικρότερη των 22 ευρώ,αν δεν μπορεί δεν θα το ρισκάρω

o πωλητής στη συγκεκριμένη περίπτωση μου, μπορει να γράψει μικρή αξία. Το θέμα ειναι, οτι δειγματοληπτικα μπορούν να το ανοίξουν για έλεγχο, σωστά;

Και μετά μπορει να ζητήσουν την απόδειξη του paypal.

Εχει τρομερές τιμές (αλλα οχι τρομερές επιδόσεις) στους 1ΤΒ m2 ρε γμτ...90ε.

Αλλα αν ειναι να φαω, δασμο, φπα, εκτελωνισμό, συμφέρει ενας εγχωριος επώνυμος :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Αλλα αν ειναι να φαω, δασμο, φπα, εκτελωνισμό, συμφέρει ενας εγχωριος επώνυμος :(

Αυτό τα λέει όλα,και άντε και δεν πέρασε τελωνείο,αν πάθει κάτι?Πεταμένα 90 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, allen_28 είπε

Επεξεργαστη κοντα στα 110 ευρω. Τελωνειο 24%Φπα +15ευρω στο τσεπακι;

Αν είναι με ταχυδρομείο. Αν είναι με κούριερ περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδα το Track Order σας δουλευει;

Δειτε εδω τι μου γραφει η σελιδα.

 

Destination

Greece

 

 

Origin

China

 

 

  •  

    Despatch from Sorting Center

    2019-09-23 03:01:47 

  •  

    Despatch from Sorting Center

    2019-09-21 03:02:52 

  •  

    Despatch from Sorting Center

    2019-09-20 17:04:00 

  •  

    Arrival at Sorting Center

    2019-09-18 21:43:10 

  •  

    Despatch from Sorting Center

    2019-09-18 15:42:20 

  •  

    Arrival at Sorting Center

    2019-09-18 08:02:20 

  •  

    Despatch from Sorting Center

    2019-09-18 01:38:21 

  •  

    Arrival at Sorting Center

    2019-09-17 19:30:02 

  •  

    Posting

    2019-09-17 18:01:00 

 

Και τι μου γραφουν απο τα ΕΛΤΑ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
8/10/2019, 07:16:52 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
7/10/2019, 14:00:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
7/10/2019, 10:31:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
7/10/2019, 07:31:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
1/10/2019, 08:39:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
27/9/2019, 06:26:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
23/9/2019, 17:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
21/9/2019, 20:26:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/9/2019, 10:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
17/9/2019, 18:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Ρε παιδα το Track Order σας δουλευει;

Δειτε εδω τι μου γραφει η σελιδα.

Μια χαρά δουλευει και το ενα και το αλλο, απλα καθε ενα βλεπει διαφορετικα σημεια και ορια.

Τώρα το παρακολουθεις μεσω των ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε,

Σκεφτηκα να μην ανοιξω αλλο θεμα για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω, με το aliexpress και το αναφερω εδω ! Κανω αγορες απο Κινα με paypal απο Gearbest , Bangood κτλ. Στο aliexpress δε δεχονται paypal και ετσι μεσο ΕΘνικης απο e-banking εκανα μια prepaid virtual mastercard. Δοκιμασα να πληρωσω αλλα μου εβγαζε ενα μήνυμα με κωδικο σφαλματος CSC_7200015. Αρχισα να το ψαχνω και διαβασα λιγα πραγματα για το θεμα αυτο. Οποτε εκανα τα εξης :

  • Δοκιμασα να γραφτω στο alipay (δεν γινοταν και εκει)
  • εβαλα για νομισμα USD
  • εσβησα την cache απο την εφαρμηγη (google play)
  • προσπαθησα απο pc (chrome)
  • εκανα αποσυνδεση και επανασύνδεση στο acc.

Ενα απο τα τελευταια που δοκιμασα ηταν να φτιαξω νεο λογαριασμο με αλλο email. Eκει η διαδικασια προχωρησε και μου ζητησε επιβεβαιωση πληρωμης μεσο SMS. Προς στιγμη χαρηκα, αλλα ματαια. Στο τελος μου εμφανισε παλι το ιδιο μυνημα και τον ιδιο κωδικο σφαλματος. 

Ακομα, διαβασα εδω στο φορουμ οτι καποιοι χρησιμοποιούν την υπηρεσία Revolut. Οποτε κατεβασα την εφαρμογη και εκανα τις απαιραιτητες ενεργειες. Κατα την εισαγωγη-πιστοποιηση της prepaid virtual mastercard (+1€) παλι εβγαλε σφαλμα!

Εχει κανεις καμια ιδεα, τι μπορει να φταίει ?  (καθε αποψη, συμβουλη κτλ δεκτη)

Υποψιν σας λαβετε οτι 99% την εικονικη αυτη καρτα πρεπει να την χρησιμοποίησα (1) φορα. για να βαλω λεφτα σε μια εφαρμογη στο κινητο --> ParkPal <-- (... για παρκαρισμα στο κεντρο της πολης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ifaist είπε

Χαιρετε,

Σκεφτηκα να μην ανοιξω αλλο θεμα για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω, με το aliexpress και το αναφερω εδω ! Κανω αγορες απο Κινα με paypal απο Gearbest , Bangood κτλ. Στο aliexpress δε δεχονται paypal και ετσι μεσο ΕΘνικης απο e-banking εκανα μια prepaid virtual mastercard. Δοκιμασα να πληρωσω αλλα μου εβγαζε ενα μήνυμα με κωδικο σφαλματος CSC_7200015. Αρχισα να το ψαχνω και διαβασα λιγα πραγματα για το θεμα αυτο. Οποτε εκανα τα εξης :

  • Δοκιμασα να γραφτω στο alipay (δεν γινοταν και εκει)
  • εβαλα για νομισμα USD
  • εσβησα την cache απο την εφαρμηγη (google play)
  • προσπαθησα απο pc (chrome)
  • εκανα αποσυνδεση και επανασύνδεση στο acc.

Ενα απο τα τελευταια που δοκιμασα ηταν να φτιαξω νεο λογαριασμο με αλλο email. Eκει η διαδικασια προχωρησε και μου ζητησε επιβεβαιωση πληρωμης μεσο SMS. Προς στιγμη χαρηκα, αλλα ματαια. Στο τελος μου εμφανισε παλι το ιδιο μυνημα και τον ιδιο κωδικο σφαλματος. 

Ακομα, διαβασα εδω στο φορουμ οτι καποιοι χρησιμοποιούν την υπηρεσία Revolut. Οποτε κατεβασα την εφαρμογη και εκανα τις απαιραιτητες ενεργειες. Κατα την εισαγωγη-πιστοποιηση της prepaid virtual mastercard (+1€) παλι εβγαλε σφαλμα!

Εχει κανεις καμια ιδεα, τι μπορει να φταίει ?  (καθε αποψη, συμβουλη κτλ δεκτη)

Υποψιν σας λαβετε οτι 99% την εικονικη αυτη καρτα πρεπει να την χρησιμοποίησα (1) φορα. για να βαλω λεφτα σε μια εφαρμογη στο κινητο --> ParkPal <-- (... για παρκαρισμα στο κεντρο της πολης)

Μιλα με την τραπεζα σου γιατι μπορει να μην εγινε δεκτη η συναλλαγη. Μπορει να ειναι θεμα της καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει 2 παραγγελίες από aliexpress. Πρώτη φορά και μάλλον τελευταία... Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο στάδιο βρισκονται. Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Δεν ξέρω καν αν έχουν φτάσει στην Ελλάδα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Tracking

 .................

CNOriginal Country

2019-09-26 19:43

Delivery

.................

 

2019-09-26 09:50

Delivery arranged

.................

 

2019-09-25 22:09

Attempted delivery

.................

 

2019-09-25 19:42

Delivery arranged

.................

 

2019-09-25 14:57

Loading completed insorting center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Despina22 είπε

Έχω κάνει 2 παραγγελίες από aliexpress. Πρώτη φορά και μάλλον τελευταία... Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο στάδιο βρισκονται. Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Δεν ξέρω καν αν έχουν φτάσει στην Ελλάδα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ρε παιδιά οταν ζητάτε βοήθεια, δώστε και στοιχεία. Π.χ. γράψε το tracking number σου, κανεις δεν μπορει να σου κανει κακο αν το δώσεις και απο την αλλη μπορει να σε βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...