Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, spartak1 είπε

Μια παρατήρηση σε όσα γράφεις. Δέματα περνάνε τελωνειακό έλεγχο χωρίς απαραίτητα να μπαίνει πράσινο ταμπελάκι. Τσεκαρισμένο αυτό σε δικές μου αποστολές. Σπάνια βλέπω το ταμπελάκι ενώ φαίνεται να έχουν μπει τελωνείο από το tracking. Αρα η απουσία του δε σημαίνει ότι δε μπήκε τελωνείο το δέμα

Μιλάς για tracked δέματα που σίγουρα μπαίνουν τελωνείο, καθώς είναι με συστημένο ταχυδρομείο. Όλα τα tracked που έχω λάβει και έχουν έρθει κατευθείαν σε μένα, είχαν ταμπελάκι πράσινο κανονικότατα. Όσα untracked δέματα έχω πάρει, δεν είχαν πράσινο ταμπελάκι. Οπότε, εδώ προβληματίζομαι και λέω, κάποιον διαφορετικό δρόμο κάνει το δέμα και δεν περνάει τελωνείο (είχα και 2 περιπτώσεις που τελωνειακοί άνοιξαν κανονικά το δέμα, και το ξαναέκλεισαν βάζοντας δική τους ταινία συσκευασίας που έγραφε ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ). Θα σε κρατήσω ενήμερο φίλε αν βρω κάτι. Καθώς ήδη μιλάω με πωλητές στο AliExpress για να κάνω παραγγελία πάνω από 22€, αλλά να χρησιμοποιήσουν την Yanwen για μεταφορική και να δω τι δρόμο θα κάνει το δέμα. Γιατί, αυτός ο τρόπος αποστολής γίνεται μόνο με συνεννόηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, δεκτές όλες οι γνώμες, καθώς όλοι ψάχνουμε τρόπους να παρακάμψουμε το τελωνείο. Όσες φορές έχω πάρει δέματα με Belgium Post, αυτά ποτέ δεν είχαν περάσει τον τελωνειακό έλεγχο (ενώ είχαν σταλεί κανονικά από Κινα!!!), καθώς αυτά είχαν ήδη εκτελωνιστεί στην Κίνα!!! Και για του λόγου το αληθές σου δίνω και ενδεικτικά δύο Tracking number

( LB009233489BE & LB008602457BE). Πριν κάνεις το 'λαθος' και τα δεις στο site των ΕΛΤΑ όπου φαίνεται τό δέμα ότι έχει φύγει απο το Βέλγιο, πάνε πρώτα στην εφαρμογή universal parcel tracking και κάνε αναζήτηση και θα δείς ότι και τα δύο δέματα αναχώρησαν κανονικά από Κινα (από το Σενζέν συγκεκριμένα) και απλά το Bpost έιχε ήδη κάνει εκτελωνισμό στην Κίνα!!! Οπότε δεν υφίσταται και τριγωνική πώληση!!! Προφανώς το Bpost έχει κάποια συμφωνία να πηγαίνει τα δέματα στο Βέλγιο και απο εκει σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαικής ένωσης, έχωντας κάνει ήδη τον εκτελωνσιμό στην Κίνα!!! Μιά άλλη παρατήρηση φίλος , και δεκτή η οποιαδήποτε άποψη σου (δεν έχω κάτι μαζί σου προς θεού να το ξέρεις, απλά ψάχνω και εγώ 'τρυπες', και συζητάμε) είναι η εξής: ΟΛΑ τα δέματα που έχω λάβει απο την Yanwen economic air mail, εχουν πάει πρώτα αεροπορικώς στην Τουρκία, και έχουν μπει μετά στην Ελλάδα (μάλλον οδικώς), και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν είχαν περάσει τελωνειακό ελεγχο (δεν είχαν ταμπελάκι πράσινο). Αν μου πεις ήταν μικροπαραγγελίες, θα σου πώ πως ότι μικροπαραγγελίες έχω πάρει με συστημένο China post (που πάντα πάνε κατευθείαν στο αεροδρόμιο Βενιζέλος), αυτές είχαν κανονικά πράσινο ταμπελάκι ότι έγινε έλεγχος (μια φορά πήρα μικρά πλαστικά κλιπς πόρτας αυτοκινήτου αμελητέας αξίας και βάρους, και ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟ ΕΛΕΓΧΟ!). Επίσης, με Ordinary China Post, ποτέ πάλι τα δέματα δεν μου είχαν πράσινο ταμπελάκι τελωνειακού ελέγχου.

   
   

Ειδικα απο Τουρκια που δεν ειναι χωρα της Ε.Ε δεν υφισταται αυτο που λες, ΟΛΑ περνανε τελωνειο.
Το να εισουν τυχερος δεν ειναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση. Εμενα καρεκλα μου εστειλαν απο Ολλανδια πριν 2 χρονια (το ειχα αναφερει και εδω) οδικως και επειδη περασε απλα απο Τουρκια και πηρε Τουρκικο νουμερο μου εβαλαν κανονικοτατα δασμους (ευτυχως που τα πληρωσε η εταιρεια που την εστειλε και οχι εγω). Γιαυτο σου λεω πως ειδικα απο εκει ολα φορολογουνται.
Τωρα απο Βελγιο δεν ξερω, ΙΣΩΣ να εχουν συμφωνια οπως με τα NL Post η πολυ απλα μπορει να εισουν παλι τυχερος (ογκος, μεγεθος, δηλωμενη αξια, δηλωμενο προιον, ολα μετρανε οταν παει ενα πακετο στο τελωνειο για το αν θα το ψιλιαστει ο τελωνειακος).
Επισης οπως ειπε ο φιλος επανω δεν εχουν ολα τα πακετα πρασινη ταμπελιτσα.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Μιλάς για tracked δέματα που σίγουρα μπαίνουν τελωνείο, καθώς είναι με συστημένο ταχυδρομείο. Όλα τα tracked που έχω λάβει και έχουν έρθει κατευθείαν σε μένα, είχαν ταμπελάκι πράσινο κανονικότατα. Όσα untracked δέματα έχω πάρει, δεν είχαν πράσινο ταμπελάκι. Οπότε, εδώ προβληματίζομαι και λέω, κάποιον διαφορετικό δρόμο κάνει το δέμα και δεν περνάει τελωνείο (είχα και 2 περιπτώσεις που τελωνειακοί άνοιξαν κανονικά το δέμα, και το ξαναέκλεισαν βάζοντας δική τους ταινία συσκευασίας που έγραφε ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ). Θα σε κρατήσω ενήμερο φίλε αν βρω κάτι. Καθώς ήδη μιλάω με πωλητές στο AliExpress για να κάνω παραγγελία πάνω από 22€, αλλά να χρησιμοποιήσουν την Yanwen για μεταφορική και να δω τι δρόμο θα κάνει το δέμα. Γιατί, αυτός ο τρόπος αποστολής γίνεται μόνο με συνεννόηση

Ενα μεγάλο μέρος του συλλογισμού σου βασίζεται στην ύπαρξη ή όχι του τελωνειακού αυτοκόλητου. Ομως η ανυπαρξία του δε σημαίνει ότι δεν πέρασε τελωνείο. Αυτο είναι βεβαιο. Επίσης το Belgium post (Που έρχεται απο Κίνα) έχει λιγότερα ποσοστά να ελεγχθεί επειδή πιθανότατα δεν το υποψιάζονται σαν ενδιάμεσο στο τελωνείο (όπως ας πούμε την Ολλανδία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spartak1 είπε

Ενα μεγάλο μέρος του συλλογισμού σου βασίζεται στην ύπαρξη ή όχι του τελωνειακού αυτοκόλητου. Ομως η ανυπαρξία του δε σημαίνει ότι δεν πέρασε τελωνείο. Αυτο είναι βεβαιο. Επίσης το Belgium post (Που έρχεται απο Κίνα) έχει λιγότερα ποσοστά να ελεγχθεί επειδή πιθανότατα δεν το υποψιάζονται σαν ενδιάμεσο στο τελωνείο (όπως ας πούμε την Ολλανδία)

Δεν είναι θέμα υποψίας. Έχω πει πιο πάνω αν θέλεις φίλος να δεις τις αποστολές με tracking LB009233489BE & LB008602457BE. Έχει ήδη κάνει εκκαθάριση τελωνείου το Belgium Post από την Κίνα. Το θέμα είναι ότι θέλω να δοκιμάσω να παραγγείλω κάτι ακριβό με Bpost, αλλά ελάχιστοι πωλητές το ξέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Δεν είναι θέμα υποψίας. Έχω πει πιο πάνω αν θέλεις φίλος να δεις τις αποστολές με tracking LB009233489BE & LB008602457BE. Έχει ήδη κάνει εκκαθάριση τελωνείου το Belgium Post από την Κίνα. Το θέμα είναι ότι θέλω να δοκιμάσω να παραγγείλω κάτι ακριβό με Bpost, αλλά ελάχιστοι πωλητές το ξέρουν

Από που προκύπτει  ότι προπληρωθηκαν τα τελωνειακά τέλη για τις 2 αυτες αποστολές; Πόσο πληρωσες ταχυδρομείο για αυτα τα 2 δέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Από που προκύπτει  ότι προπληρωθηκαν τα τελωνειακά τέλη για τις 2 αυτες αποστολές; Πόσο πληρωσες ταχυδρομείο για αυτα τα 2 δέματα;

Τίποτα δεν πλήρωσα έξτρα. Απλά ο πωλητής το έδωσε στο Bpost και εκείνο τα έκανε όλα. Έγραψα πιο πανώ να πας στο universal parcel tracking και να δεις ότι και τα 2 δέματα ήδη είχαν εκτελωνιστεί στην Κίνα! Το έκανε το Bpost μόνο του!!! Οι παραγγελίες ήταν μικρές, αλλά το θέμα είναι ότι το Bpost εκκαθαρίζει την ιστορία με το τελωνείο ήδη το δέμα πριν φύγει από την Κίνα. Οπότε δεν είναι θέμα υποψίας μετά στο Ελληνικό τελωνείο, είναι απλά ότι ήδη όλα είναι κανονισμένα από την Κίνα!!! Για να σε διευκολύνω πάνε και δες http://parcelsapp.com/en/tracking/LB009233489BE

Δες ακόμα          parcelsapp.com/en/tracking/LB009233489BE

καπου θα δεις EXPORT CUSTOM CLEARANCE!!!!!!!! (εκκαθάριση τελωνείου κατά την εξαγωγή!!!!)

Το ίδιο το Bpost κανονίζει ουσιαστικά τα πάντα!!!! Είχα και ολόκληρη κουβέντα με το ίδιο το AliExpress για αυτό το θέμα (με την εξυπηρέτηση πελατών). Φυσικά δεν το ήξεραν και θα γινόταν θέμα με προισταμένους του AliExpress το ότι το Bpost παρακάμπτει το τελωνείο στην Ε.Ε., οπότε να γίνει ενημέρωση στους πωλητές του AliExpress να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον τρόπο αποστολής σε ακριβές παραγγελίες, και αν είναι ολα ΟΚ, να το έχουν οι πωλητές σαν επιλογή για αποστολές στην Ε.Ε.!!! Βέβαια δεν ξέρω  αν έχει γίνει κάτι, καθώς αυτό έχει περίπου 10 μέρες που έγινε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Τίποτα δεν πλήρωσα έξτρα. Απλά ο πωλητής το έδωσε στο Bpost και εκείνο τα έκανε όλα. Έγραψα πιο πανώ να πας στο universal parcel tracking και να δεις ότι και τα 2 δέματα ήδη είχαν εκτελωνιστεί στην Κίνα! Το έκανε το Bpost μόνο του!!! Οι παραγγελίες ήταν μικρές, αλλά το θέμα είναι ότι το Bpost εκκαθαρίζει την ιστορία με το τελωνείο ήδη το δέμα πριν φύγει από την Κίνα. Οπότε δεν είναι θέμα υποψίας μετά στο Ελληνικό τελωνείο, είναι απλά ότι ήδη όλα είναι κανονισμένα από την Κίνα!!! Για να σε διευκολύνω πάνε και δες http://parcelsapp.com/en/tracking/LB009233489BE

Δες ακόμα          parcelsapp.com/en/tracking/LB009233489BE

καπου θα δεις EXPORT CUSTOM CLEARANCE!!!!!!!! (εκκαθάριση τελωνείου κατά την εξαγωγή!!!!)

Το ίδιο το Bpost κανονίζει ουσιαστικά τα πάντα!!!! Είχα και ολόκληρη κουβέντα με το ίδιο το AliExpress για αυτό το θέμα (με την εξυπηρέτηση πελατών). Φυσικά δεν το ήξεραν και θα γινόταν θέμα με προισταμένους του AliExpress το ότι το Bpost παρακάμπτει το τελωνείο στην Ε.Ε., οπότε να γίνει ενημέρωση στους πωλητές του AliExpress να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον τρόπο αποστολής σε ακριβές παραγγελίες, και αν είναι ολα ΟΚ, να το έχουν οι πωλητές σαν επιλογή για αποστολές στην Ε.Ε.!!! Βέβαια δεν ξέρω  αν έχει γίνει κάτι, καθώς αυτό έχει περίπου 10 μέρες που έγινε!!!

Πόσο κόστιζε η καθεμια από τις 2 αυτες παραγγελίες; Πόσο ήταν τα ταχυδρομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Πόσο κόστιζε η καθεμια από τις 2 αυτες παραγγελίες; Πόσο ήταν τα ταχυδρομικά;

Η μία γύρω στα 15€ και η άλλη γύρω στο 10ευρω. Δεν είναι εκεί το θέμα. Και 5000 ευρώ να έκανε η παραγγελία, το Bpost είχε ήδη εκτελωνίσει την παραγγελία στην Κίνα, και δεν θα σταματούσε πουθενά για έλεγχο (όπως και δεν σταμάτησε)! Εγώ είχα συνεννοηθεί και στις 2 παραγγελίες ο πωλητής να τις στείλει με Registered China Post. Αυτός όμως τις έδωσε στο Bpost. Πρόσεξες το Export Custom Clearance που σου είπα; Μάλλον είναι η λύση στο πρόβλημα μας. Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι Κινέζοι το ξέρουν και μπορούν να σου στείλουν με αυτόν τον τρόπο. Από λάθος δηλ. μου τα έστειλαν με το Bpost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Η μία γύρω στα 15€ και η άλλη γύρω στο 10ευρω. Δεν είναι εκεί το θέμα. Και 5000 ευρώ να έκανε η παραγγελία, το Bpost είχε ήδη εκτελωνίσει την παραγγελία στην Κίνα, και δεν θα σταματούσε πουθενά για έλεγχο (όπως και δεν σταμάτησε)! Εγώ είχα συνεννοηθεί και στις 2 παραγγελίες ο πωλητής να τις στείλει με Registered China Post. Αυτός όμως τις έδωσε στο Bpost. Πρόσεξες το Export Custom Clearance που σου είπα; Μάλλον είναι η λύση στο πρόβλημα μας. Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι Κινέζοι το ξέρουν και μπορούν να σου στείλουν με αυτόν τον τρόπο. Από λάθος δηλ. μου τα έστειλαν με το Bpost

Παραγγελιες κάτω των 22 ευρω δεν επιβαρύνονται με τελωνειακά τέλη. Εκεί είναι προφανώς το θέμα

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Η μία γύρω στα 15€ και η άλλη γύρω στο 10ευρω. Δεν είναι εκεί το θέμα. Και 5000 ευρώ να έκανε η παραγγελία, το Bpost είχε ήδη εκτελωνίσει την παραγγελία στην Κίνα, και δεν θα σταματούσε πουθενά για έλεγχο (όπως και δεν σταμάτησε)! Εγώ είχα συνεννοηθεί και στις 2 παραγγελίες ο πωλητής να τις στείλει με Registered China Post. Αυτός όμως τις έδωσε στο Bpost. Πρόσεξες το Export Custom Clearance που σου είπα; Μάλλον είναι η λύση στο πρόβλημα μας. Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι Κινέζοι το ξέρουν και μπορούν να σου στείλουν με αυτόν τον τρόπο. Από λάθος δηλ. μου τα έστειλαν με το Bpost

Καλο θα ηταν να διαβασεις τα περι τελωνειου και να μην γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν, 2 σελιδες τωρα αναφερεσαι σε πακετα που οτι και να γινοταν δεν θα σταματουσαν στο τελωνειο για εξτρα φορους. Επισης αυτο το οτι δλδ νομιζεις οτι εκτελωνιζεται κατι στην Κινα για λογαριασμο του Βελγιου με ξεπερνα πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΟΙ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ . ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΛΙ ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΙΣΑ  ALIE EXPRESS STANDAR SHIPING  ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ? Η ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ Χ2 ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ https://www.aliexpress.com/item/32309175944.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sonic34 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΟΙ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ . ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΛΙ ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΙΣΑ  ALIE EXPRESS STANDAR SHIPING  ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ? Η ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ Χ2 ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ https://www.aliexpress.com/item/32309175944.html

Πόσο έκανε η παραγγελία; Αν είναι πανω απο  22 ευρω προβλεπεται να πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spartak1 είπε

Πόσο έκανε η παραγγελία; Αν είναι πανω απο  22 ευρω προβλεπεται να πληρωσεις

47 ευρώ. γνωριζεισ ποσο? θα ερθει σε 20 με 35 μερες που λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρειτε παιδια αν σας ζαλιζω.

199$ απο Αμερικη... Ποσο θα κοστισει το extra? 24% ΦΠΑ + 15€; Ειναι κατι extra εκτος απο αυτο;

Υπαρχει καποιο μερος που να εχει κανεναν πινακα να υπολογιζουμε για να μην ρωταμε εδω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...