Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

10 ώρες πριν, Despina22 είπε

 CP331066946CN

Δεν εχει φύγει καν απο Κίνα και βλέπω από το site https://www.17track.net οτι γυρνα εντος Κίνας (δες παρακατω το quote). Επικοινωνησε με τον πωλητη να το κοιτάξει. Τι εβαλες παραγγελία; Μήπως ειναι τιποτα με μπολικες μπαταρίες και επεσε τσεκούρωμα;

Αναφορά σε κείμενο

2019-10-12 18:23
Beijing, return to the right cast

2019-10-12 17:02
Beijing, Haidian District Bulk Mail arrangements delivery, delivery staff: Wang Mingru, tel: 13910290000

2019-10-12 17:00
Beijing, Back

2019-10-11 18:21
Beijing, signed, other: returned to the proper delivery, delivery officer: Wang Mingru, tel: 13910290000

2019-10-11 18:16
Beijing, Haidian District Bulk Mail arrangements delivery, delivery staff: Wang Mingru, tel: 13910290000

2019-10-11 17:46
Beijing, Back

2019-09-26 19:43
Beijing, signed, agreement mailbox: tuhuituotou, delivery officer: Yang Hongxuan, tel: 17310590813

2019-09-26 09:50
Beijing, "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department" arrangement slot, delivery staff: Yang Hongxuan, Tel: 17310590813

2019-09-25 22:09
Beijing, "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department" delivery results feedback - not properly cast, notes (other: re-casting), delivery staff: Yang Hongxuan, tel: 17310590813

2019-09-25 19:42
Beijing, "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department" arrangement slot, delivery staff: Yang Hongxuan, Tel: 17310590813

2019-09-25 14:57
Beijing, leaving the Beijing Comprehensive Mail Processing Center, the next stop , "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department"

2019-09-24 15:26
Beijing, Import Customs Release

2019-09-23 18:19
Beijing, arriving at Beijing Comprehensive Mail Processing Center

 

10 ώρες πριν, Despina22 είπε

CP331067133CN

Κατι αναλογο συμβαίνει και ουτε αυτο εχει φύγει απο Κίνα. Δες τι γράφει το quote παρακατω και ρώτησε και πάλι τον πωλητη

Αναφορά σε κείμενο

2019-10-12 18:23
Beijing, return to the right cast

2019-10-12 17:02
Beijing, Haidian District Bulk Mail arrangements delivery, delivery staff: Wang Mingru, tel: 13910290000

2019-10-12 16:59
Beijing, Back

2019-10-11 18:21
Beijing, signed, other: returned to the proper delivery, delivery officer: Wang Mingru, tel: 13910290000

2019-10-11 18:16
Beijing, Haidian District Bulk Mail arrangements delivery, delivery staff: Wang Mingru, tel: 13910290000

2019-10-11 17:45
Beijing, Back

2019-09-26 19:43
Beijing, signed, agreement mailbox: tuhuituotou, delivery officer: Yang Hongxuan, tel: 17310590813

2019-09-26 09:50
Beijing, "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department" arrangement slot, delivery staff: Yang Hongxuan, Tel: 17310590813

2019-09-25 22:09
Beijing, "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department" delivery results feedback - not properly cast, notes (other: re-casting), delivery staff: Yang Hongxuan, tel: 17310590813

2019-09-25 19:42
Beijing, "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department" arrangement slot, delivery staff: Yang Hongxuan, Tel: 17310590813

2019-09-25 14:57
Beijing, leaving the Beijing Comprehensive Mail Processing Center, the next stop , "Post Haidian District, Nongda South Road Delivery Department"

2019-09-24 15:23
Beijing, Import Customs Release

2019-09-23 18:19
Beijing, arriving at Beijing Comprehensive Mail Processing Center

2019-09-23 15:21
Beijing, leaving Haidian District Mass Mail, next stop ,Beijing Center

2019-09-23 13:54
Beijing, Haidian District Bulk Mail has received, agent: Wang Mingru, Tel: 139102900000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό παιδικό βαλιτσάκι για την 5 χρονη κόρη μου το έχουν 30€. Το τελωνείο δεν το γλυτωνω λογικά ε παρόλο που θα είναι παιδικό βαλιτσάκι με κάτι κουκλάκια..

να το ρισκάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει φωτιστικά για το δωμάτιο της κόρης μου. Να δω πως θα συνεννοηθούμε με τον πωλητή... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekparot είπε

Ένα μικρό παιδικό βαλιτσάκι για την 5 χρονη κόρη μου το έχουν 30€. Το τελωνείο δεν το γλυτωνω λογικά ε παρόλο που θα είναι παιδικό βαλιτσάκι με κάτι κουκλάκια..

να το ρισκάρω;

Αν θες να δώσεις αλλα 22-23 ευρω, κάνε το

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρα και από μένα! Το τελευταίο διάστημα (από τον Απρίλιο), έχω μπει και εγώ στο 'άθλημα' να αγοράζω από το AliExpress. Πάρα πολλές φορές έχω μπει στον κόπο να 'δω' την διαδρομή που κάνει ένα δέμα μέχρι να έρθει σε μένα. Σαν πρώτο έτσι γενικό συμπέρασμα είναι ότι τελωνειακός έλεγχος γίνεται μόνο σε αυτά που φτάνουν στο Ελ. Βενιζέλος!!! Δέματα από την Yanwen (που πρόσφατα χρησιμοποιεί το 'κόλπο' να στέλνει τα δέματα στην Τουρκία πρώτα με αεροπλάνο, και από εκεί να μπαίνουν Ελλάδα-δεν ξέρω πως) και από το απλό China Post (που πολλές φορές αποστέλλονται οδικώς!) φαίνεται ότι τελικά δεν μπαίνουν στον τελωνειακό έλεγχο!!! Όλα τα συστημένα δέματα έχουν την 'τάση' να αποστέλλονται αεροπορικώς (πχ. China post registered), με συνέπεια να 'πέφτουν' στους τελωνειακούς, καθώς φτάνουν στο Ελ. Βενιζέλος. Χονδρικά όταν μια παραγγελία ξεπεράσει τα 5€, αναγκαστικά σαν τρόπος αποστολής χρησιμοποιείται το Registered mail (συστημένο). Διάφοροι Κινέζοι πωλητές μου έχουν πει ότι η yanwen για παράδειγμα δέχεται δέματα μέχρι 2 Κιλά. Θεωρητικά πάντα λοιπόν (ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θα επιστρέψω με νεότερα όταν έχω), χρησιμοποιώντας τρόπο αποστολής που κάνει το δέμα να μπει Ελλάδα (όχι όμως με αεροπλάνο), δεν θα πέσει σε τελωνειακό έλεγχο!!! Το έχει ψάξει κανείς άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Θελω μια βοηθεια με το εξης:

Εχω βρει ενα ρολοϊ που το πουλαει ενα site στην Αμερικη και κανει παραδοση μονο Αμερικη. Μπορω να το παραγγειλω και να το παραλαβει μια φιλη στην Νεα Υορκη.

Αν μετα εκεινη μου το στειλει ως "gift" ή ως δεμα μεσω USPS (τα αντιστοιχα ΕΛΤΑ της Αμερικης), θα εχω χρεωση τελωνειου;

 

Ευχαριστω ποροκαταβολικα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nuxx είπε

Εχω βρει ενα ρολοϊ που το πουλαει ενα site στην Αμερικη και κανει παραδοση μονο Αμερικη. Μπορω να το παραγγειλω και να το παραλαβει μια φιλη στην Νεα Υορκη.

Αν μετα εκεινη μου το στειλει ως "gift" ή ως δεμα μεσω USPS (τα αντιστοιχα ΕΛΤΑ της Αμερικης), θα εχω χρεωση τελωνειου;

Από όσο γνωρίζω θα έχεις κανονική χρέωση εφόσον σταματήσει στο Τελωνείο και καθορίσουν το κόστος του.

Τα «gift» μας τέλειωσαν και με τον Νόμο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 1:28 ΜΜ, bromiaris είπε

Από όσο γνωρίζω θα έχεις κανονική χρέωση εφόσον σταματήσει στο Τελωνείο και καθορίσουν το κόστος του.

Τα «gift» μας τέλειωσαν και με τον Νόμο…

Eυχαριστω για το reply!

Το σκεπτικο μου ειναι το εξης: Αφου θα αγοραστει απο Αμερικη και θα παραδοθει Αμερικη, και απο εκει και περα θα μου το στειλει ως προσωπικο δεμα. Ιδιωτης προς ιδιωτη.

Γιατι να εχω χρεωση τελωνειου;

Τι πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nuxx είπε

Eυχαριστω για το reply!

Το σκεπτικο μου ειναι το εξης: Αφου θα αγοραστει απο Αμερικη και θα παραδοθει Αμερικη, και απο εκει και περα θα μου το στειλει ως προσωπικο δεμα. Ιδιωτης προς ιδιωτη.

Γιατι να εχω χρεωση τελωνειου;

Τι πιστευετε;

Δεν είναι τι πιστεύω εγώ αλλά τι λέει η σχετική Νομοθεσία...

Από ιδιώτη σε ιδιώτη υπάρχει ατέλεια μέχρι τα 45 ευρώ (Μαζί με τα μεταφορικά).

Από τα 45 και μετά χρεώνεσαι φπα, δασμούς και εκτελωνισμό ανάλογα την περίπτωση που ανήκεις.

 

Screenshot_20191017-214412_Chrome.jpg

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα στην ομαδα ! Λοιπον αντιμετωπιζω ενα προβλημα . Παραγγειλα ενα κινητο απο το aliexpress το redmi k20 pro 8/256 απο το mi global και εγραφε κατω οτι δεν πληρωνεις τελωνειο γιατι ερχεται με dhl . 3 Μερες μετα και αφου δεν εχει στειλει το κινητο , μου στελνει μηνυμα και μου λεει οτι επειδη λεει ειμαι σε νησι του ζηταει η dhl 37$ για αυτο εδω . 

 

Dear Friend Good day! Thank you for placing the order in our store!  There is a Notice: Your address is the Remote Area by DHL.  You may offer us another address in a bigger city (your friend or relative’s) or of DHL Delivery Facility. You can search the nearest one by google. Please call that Delivery Facility and tell them your parcel will be ship there and you will go for picking up by yourself.  I am afraid you need to pay 37USD Remote Area fee if you can't offer another address. The extra fee is not charged by us. It's charged by DHL. Please fill the blank below if you can offer another address: Contact Name:  Address:  City:  State:  Zip Code:  Country: Mobile:  Please pay the link below if you agree to pay 37USD: https://www.aliexpress.com/item/Remote-Area-Extra-Fee-Extra-Cost-For-European-Union-Express-We-guarantee-No-any-Customs-Duty/32971002445.html Looking forward to your reply! Kind Regards Mi Global Store Audrey

Του ζητησα να ακυρωσουμε την παραγγελια γιατι μεσα στα σχολια ολοι λενε οτι ειναι κλεψια εντελως . Το θεμα ειναι οτι με εχει συνδεσει κανονικα ο τυπος ουτε απαντανε στα μηνυματα ουτε ακυρωσαν την παραγγελια . Μπορω με καποιο τροπο να μην χασω τα λεφτα εφοσον δεν εχει σταλει το αντικειμενο και ο κυριος αρνειται να μου γυρισει τα λεφτα και απαιτει 37 δολαρια με το ετσι θελω? Μου ειπε να βαλω αλλη διευθυνση αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλη διευθυνση ουτε γνωστους που να μπορω να το παω .

ευχαριστω! 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα του θρεντ.

Θέλω να αγοράσω το προϊόν στο παρακάτω λινκ, το οποίο βγαίνει 2€ παραπάνω από τα 22. Θα τη φάω στ'αυτιά για δυο ευρώ απ' το τελωνείο ή μπας και τη γλιτώνω;

https://m.aliexpress.com/item/32965214214.html?spm=a2g0n.seo-amp-detail.reviewList.0

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από lightspot21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...