Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, helfire2 είπε

Εκανα παραγγελία στο aliexpress 2/3, η κάρτα χρεώθηκε κανονικά αλλά στο Aliexpress λένε ότι η πληρωμή δεν έγινε εντός 2 ημερών και η παραγγελία ακυρώθηκε. Ξέρει κάποιος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση

δες στην παραγγελία εκεί που λέει Refund information, μπορεί να περιμένεις μέχρι και 20 ημέρες για να σου επιστρέψουν τα χρήματα, είμαι παθών, έχω παρόμοιο θέμα με δύο παραγγελίες που ακύρωσα μισή ώρα μετά την πληρωμή. Μίλησα ήδη δύο φορές με το άθλιο help desk τους και η απάντηση ήταν να περιμένω έως τις 20 ημέρες και αν δεν μπουν αυτόματα τα λεφτά να ξαναεπικοινωνησω μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/3/2024 στις 8:16 ΜΜ, aristarhos είπε

 

Σήμερα από τα ΕΛΤΑ έλαβα email. Η ΕΕΤΤ τους ζήτησε να ερευνήσουν την υπόθεση και μου ζήτησαν ξανά ονοματεπώνυμο και διεύθυνση παράδοσης. Από βδομάδα τα νεώτερα. Αν και θα τραβήξει πολύ η ιστορία.

Είχες κάποια άλλη απάντηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2024 στις 5:29 ΜΜ, sakisgri είπε

Επειδή άλλαξε το σύστημα tracking του AliExpress στο app και από browser, τώρα δεν φαινεται το next tracking number ούτε εμφανίζει όλη την πορεία του δέματος. Μάλλον αφορά αυτά που θα γίνουν ενοποίηση, επίσης ούτε βλέπουμε ποια δέματα ενοποιήθηκαν.

Λογικά θα διορθωθεί αλλά μεχρι τοτε ο μόνος τρόπος να δούμε το next tracking number και την πορεία ειναι να αντιγράψουμε το LP************ (εικόνα 1) και να το βάλουμε στο parcelsapp (εικόνα 2) η στην cainiao για να δούμε το next tracking number.

Και αν έχουμε παραγγείλει πάνω από ένα προϊόν θα πρέπει να κάνουμε το ίδιο για κάθε παραγγελία για να δούμε ποια έχουν το ίδιο tracking number για να ξέρουμε ότι έγινε ενοποίηση.

Screenshot_20240302_143629_AliExpress.jpg

LP..JPG

Τελικά υπάρχει τρόπος να δούμε τις ενημερώσεις και τα ενοποιημένα όπως παλιά, στο orders.

Αν πατήσετε σε κάποιο προϊόν και δεν φαινεται ο παλιός τρόπος πατάμε στο ίδιο προϊόν αλλά σε άλλη ενημέρωση.

Screenshot_20240306_171913_AliExpress.jpg

Screenshot_20240306_171923_AliExpress.jpg

Screenshot_20240306_172441_AliExpress.jpg

Screenshot_20240306_172046_AliExpress.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, sakisgri είπε

Τελικά υπάρχει τρόπος να δούμε τις ενημερώσεις και τα ενοποιημένα όπως παλιά, στο orders.

Αν πατήσετε σε κάποιο προϊόν και δεν φαινεται ο παλιός τρόπος πατάμε στο ίδιο προϊόν αλλά σε άλλη ενημέρωση.

Screenshot_20240306_171913_AliExpress.jpg

Screenshot_20240306_171923_AliExpress.jpg

Screenshot_20240306_172441_AliExpress.jpg

Screenshot_20240306_172046_AliExpress.jpg

Σε εμένα αυτό το δείχνει έτσι μόνο στα 3+ items, δηλαδή να δείχνει τα combined.

Έκανα αγορά 7-8 διαφορετικά προϊόντα, όλα από διαφορετικούς sellers, (και όλα μπήκαν σε δεύτερο χρόνο μετά την αποστολή στο ίδιο δέμα) από Choice, σε τυχαία από αυτά (μέσω notification όπως δείχνεις) δείχνει το νέο tracking, σε κάποια όχι αλλά σε κανένα δεν δείχνει δυστυχώς τα combined. 
 
Για να δούμε πως θα πάει το πράγμα :P 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Billator είπε

Σε εμένα αυτό το δείχνει έτσι μόνο στα 3+ items, δηλαδή να δείχνει τα combined.

Έκανα αγορά 7-8 διαφορετικά προϊόντα, όλα από διαφορετικούς sellers, (και όλα μπήκαν σε δεύτερο χρόνο μετά την αποστολή στο ίδιο δέμα) από Choice, σε τυχαία από αυτά (μέσω notification όπως δείχνεις) δείχνει το νέο tracking, σε κάποια όχι αλλά σε κανένα δεν δείχνει δυστυχώς τα combined. 
 
Για να δούμε πως θα πάει το πράγμα :P 

Αυτό που έχω βάλει στη φώτο ειναι από 3 παραγγελίες με saver που έγιναν combined.

Έχω ένα άλλο από choice και μόνο η ενημέρωση που γράφει "Order packed & ready to go" δείχνει τον παλιό τρόπο, αλλά όχι την ενοποίηση όπως γράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικροαλλαγή στα choise... μέχρι στιγμής μού έρχονταν με ACS (από Θεσσαλονίκη).

Σήμερα έλαβα email από Comet Courier (Aθήνα) ότι το παρέδωσε στην ΑCS (Αργυρούπολη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sakisgri ή οποιοσδήποτε ξέρει, παρήγγειλε η γυναίκα μου κάτι από Joom (αν είναι δυνατόν!), έρχεται από Ουκρανία(!!!) και απ' ό,τι βλέπω στο tracking μιλάει για διασάφηση από ΓΕΤΑ κλπ., οπότε την πατήσαμε, θα ραφτεί κουστούμι. Υπάρχει τρόπος πριν έρθει η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ να δω πόσο είναι το τελωνείο;

Ανεξαρτήτως αυτού, ξέρει κανείς από Joom τι μπορώ να κάνω; Τα γυρνάνε; Δεν πάω να το πάρω; Πως να κινηθώ καλύτερα;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα μου από 12/1 που είχε φτάσει Ελλάδα ακόμα δεν το έχω παραλάβει και αποτι κατάλαβα ούτε προκειτε . Οι υπόλοιποι παρέλαβε κανείς ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Viviandg said:

Το δέμα μου από 12/1 που είχε φτάσει Ελλάδα ακόμα δεν το έχω παραλάβει και αποτι κατάλαβα ούτε προκειτε . Οι υπόλοιποι παρέλαβε κανείς ; 

Μάλλον χάθηκε είναι πολύς καιρός

Εμένα παραγγελία 12/2 που ερχετε με ΕΛΤΑ ακόμη δεν τη δείχνει άφιξη Ελλάδα παντός καθυστερούν πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, omokas είπε

Μάλλον χάθηκε είναι πολύς καιρός

Εμένα παραγγελία 12/2 που ερχετε με ΕΛΤΑ ακόμη δεν τη δείχνει άφιξη Ελλάδα παντός καθυστερούν πολύ 

Και εγώ έτσι πιστεύω έτσι μου είπαν και από τα ΕΛΤΑ δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία choice 7592325926 κολλημένη εδώ και 10 μέρες (από 2 Μαρτίου) στο import customs clearance complete. Άλλες παραγγελίες που έγιναν μετέπειτα έχουν φτάσει ήδη ACS και αναμένεται παράδοση. Υπάρχει άλλος με παρόμοιο κόλλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, merit123 said:

Παραγγελία choice 7592325926 κολλημένη εδώ και 10 μέρες (από 2 Μαρτίου) στο import customs clearance complete. Άλλες παραγγελίες που έγιναν μετέπειτα έχουν φτάσει ήδη ACS και αναμένεται παράδοση. Υπάρχει άλλος με παρόμοιο κόλλημα?

Είχε ξανασυμβεί πριν λίγο καιρό με κάποιες παρτίδες να κολλάνε μέρες σε αυτό το στάδιο, λίγο υπομονή και θα ξεκολλήσει

Πάντος υπάρχει μια καθυστέρηση γιατί ενώ μου ερχόντουσαν ολες σε 14 μερες το πολύ, τώρα παραγγελίες απο 5/3 έχουν κολλήσει στο Arrived at departure hub και θα καθυστερήσουν λογικα αφου είναι ακόμη Κίνα μετα απο μια βδομαδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

θέλω να παραγγείλω ένα pda από το ali epxress.

Σχετικά με το ποσό που πρέπει να πληρωθεί στο τελωνείο, είναι κάποιο ποσοστό επί της τιμής πώλησης; και ποιο είναι αυτό το ποσοστό;

το PDA κοστίζει περίπου 400Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...