Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, aces είπε

καλημερα, οχι ανοιξε αιτημα για επιστροφη/refund γιατι καπου εχει κολλησει οπως αναφερθηκε απο @sakisgri για να μην χασεις την προθεσμια αιτησης/επιστροφης. Το πιθανοτερο ειναι να εχει φυγει απο customs (40++ μέρες) αλλα να βρισκεται είτε σε καποιο άλλο σάκο ή σε άλλη χώρα μεχρι να σκαναριστει εκ νεου/ξανά.

Σε ευχαριστώ πολύ !

Ναι, θα προχωρήσω κανονικά σε αίτημα για refund και βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,έχω να παραγγείλω καιρό από Ali
Το aliexpress standard shipping έρχεται πάντα με courier ή μπορεί και με ΕΛΤΑ;
Να προτιμάω choice σε σχέση με aliexpress standard;

Επεξ/σία από Andrek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Andrek είπε

Καλησπέρα,έχω να παραγγείλω καιρό από Ali
Το aliexpress standard shipping έρχεται πάντα με courier ή μπορεί και με ΕΛΤΑ;
Να προτιμάω choice σε σχέση με aliexpress standard;

Καλησπέρα, ναι τα Aliexpress standard shipping ειναι συστημενα και έρχονται μόνο με ACS (μεχρι τα 186€). Και τα Choice το ίδιο ειναι με την διαφορά συνήθως έχουν καλύτερη τιμή και αν παραγγείλεις πάνω από τα 10€ θα εχεις δωρεάν μεταφορικά.

Δες σελίδα 425 τα γράφω όλα εκεί με λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, ναι τα Aliexpress standard shipping ειναι συστημενα και έρχονται μόνο με ACS (μεχρι τα 186€). Και τα Choice το ίδιο ειναι με την διαφορά συνήθως έχουν καλύτερη τιμή και αν παραγγείλεις πάνω από τα 10€ θα εχεις δωρεάν μεταφορικά.

Δες σελίδα 425 τα γράφω όλα εκεί με λεπτομέρειες.

Ευχαριστώ,αν παραγγειλω 3 αντικείμενα choice απο διαφορετικά καταστήματα και προσθέσω άλλο ένα με standard shipping,θα έρθουν όλα μαζί combined;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Andrek είπε

Ευχαριστώ,αν παραγγειλω 3 αντικείμενα choice απο διαφορετικά καταστήματα και προσθέσω άλλο ένα με standard shipping,θα έρθουν όλα μαζί combined;

Όχι τα 3 Choice θα έρθουν σίγουρα combined, το άλλο θα έρθει μόνο του. Αλλά δεν σε πειράζει αυτό αφού θα ειναι και τα 2 δέματα συστημενα και θα έρθουν με την ACS.

Επισης αν θες να πάρεις και τπτ άλλο φτηνό που δεν ειναι Choice π.χ με Aliexpress saver shipping ευκαιρία ειναι να το/τα παραγγείλεις ταυτόχρονα με το Aliexpress standard shipping για να γίνει combined και να έρθει και αυτό συστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, zape είπε

δέμα μικρής αξίας, από 8-2-24 είναι στο Left from customs

η ενδεικτική ημερομηνία παραλαβής είναι η 14η-3-2024.

Ερώτηση τώρα σε γνώστες: να ζητήσω refund? ή να περιμένω? και πόσο χρόνο ? ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

μετά τις συμβουλές του sakisgri και του aces έκανα αίτημα για refund, το μήνυμα που έλαβα είναι το παρακάτω:

 

Currently processing Estimated waiting time: 10 days

AliExpress's decision: According to the shipping information, the package has been shipped out by the seller and it is in transit currently. Since your package is still in protection time, please be patience waiting for the package. Any new update of your package, we will keep you updated timely or you can simply track it by go to "My orders"-"All Orders" and click "Track order". If you have received the package, you are advised to cancel the dispute.2024-03-18 10:52

Επεξ/σία από zape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zape είπε

 

μετά τις συμβουλές του sakisgri και του aces έκανα αίτημα για refund, το μήνυμα που έλαβα είναι το παρακάτω:

Currently processing Estimated waiting time: 10 days

AliExpress's decision: According to the shipping information, the package has been shipped out by the seller and it is in transit currently. Since your package is still in protection time, please be patience waiting for the package. Any new update of your package, we will keep you updated timely or you can simply track it by go to "My orders"-"All Orders" and click "Track order". If you have received the package, you are advised to cancel the dispute.2024-03-18 10:52

Θελει 1 εβδομάδα να βγει το αποτέλεσμα το μόνο που φαίνεται κ σε αυτούς είναι το καθ´οδον δηλ. In transit.

Αν δεν παραλάβεις δεν κλείνεις το dispute για κανένα λόγο μέχρι νεότερης ενημέρωσης του tracking αν/όταν ενημερωθεί.

Αν παραλάβεις στο ενδιάμεσο τότε μόνο ναι το κλείνεις το dispute.

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aces είπε

Θελει 1 εβδομάδα να βγει το αποτέλεσμα το μόνο που φαίνεται κ σε αυτούς είναι το καθ´οδον δηλ. In transit.

Αν δεν παραλάβεις δεν κλείνεις το dispute για κανένα λόγο μέχρι νεότερης ενημέρωσης του tracking αν/όταν ενημερωθεί.

Αν παραλάβεις στο ενδιάμεσο τότε μόνο ναι το κλείνεις το dispute.

ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

ναι, θα περιμένω και βλέπω τι θα γίνει....

Δεν ήταν και κάτι πολύ ακριβό (13 €), το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να ξαναπαραγγείλω και χάνω χρόνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zape είπε

ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

ναι, θα περιμένω και βλέπω τι θα γίνει....

Δεν ήταν και κάτι πολύ ακριβό (13 €), το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να ξαναπαραγγείλω και χάνω χρόνο

Αφού έκανε 13€ άρα λογικά ειναι συστημένο με 10ψηφιο tracking number και θα έρθει με την ACS. Έχω και εγώ ένα κολλημένο στο Leaving customs από της 6/3/24, ενώ άλλα δέματα που έφτασαν σε αυτό το στάδιο πιο μετά περπάτησαν κανονικά.

Δεν ξέρω τι κάνει η dpd και γιατι μερικά δέματα κολλάνε σε αυτό το στάδιο, αλλά έχουμε δει ότι όλα καποια στιγμή ξεκολλάνε και έρχονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Αφού έκανε 13€ άρα λογικά ειναι συστημένο με 10ψηφιο tracking number και θα έρθει με την ACS. Έχω και εγώ ένα κολλημένο στο Leaving customs από της 6/3/24, ενώ άλλα δέματα που έφτασαν σε αυτό το στάδιο πιο μετά περπάτησαν κανονικά.

Δεν ξέρω τι κάνει η dpd και γιατι μερικά δέματα κολλάνε σε αυτό το στάδιο, αλλά έχουμε δει ότι όλα καποια στιγμή ξεκολλάνε και έρχονται.

Ναι σωστά, 10ψήφιο, με 75********

αναγκαστικά περιμένω...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zape είπε

Ναι σωστά, 10ψήφιο, με 75********

αναγκαστικά περιμένω...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Για το δικό μου κολλημένο που έγραψα εχθές, σήμερα έκανε άλμα και βρέθηκε από το Leaving customs στην ACS. Μάλλον τους ξέφυγαν καποια σκαναρισματα.

acs 4.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! έχω παραγγείλει κατι μπαταρίες απο αλι και ο τροπος αποστολής ηταν με την μέθοδο του πωλητη, το τρακινκ ξεκιναει με SYAET25.. το έβαλα στο parcelsapp και λέει οτι μετά θα γίνει UV73.. και θα ερθει με ελτα κουριερ, η κατάσταση τωρα ειναι σε αυτό το σημείο που δείχνω στις φώτο, εχει παραγγείλει κανεις με αυτό το τρακινκ? πόσο καιρό έκανε να παραλαβει? ευχαριστώ!

Screenshot 2024-03-20 122800.jpg

Screenshot 2024-03-20 122954.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimitrisd87 είπε

παραγγείλει κατι μπαταρίες απο αλι

Ολες οι μπαταριες διακινουνται μεσω της εταιριας  meest , απο εκει και περα αναλογα με τον συνεργατη που εχει η περιοχη σου ( εχει αναφερθει και παραλαβη απο boxnow ) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Andrek είπε

Παιδιά,αν παραγγείλεις ένα μόνο αντικείμενο choice πάνω από 10ευρω,ερχεται 100% με κούριερ;

Ναι, με ACS.

Και 1 προϊόν Choice αν παραγγείλεις με αξια κάτω από 10 ευρώ πάλι έρχεται με κουριερ (ACS) Η διαφορά ειναι πάνω από τα 10€ αφαιρούνται τα μεταφορικά.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...