Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 255 ευρώ από AliExpress , υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω δασμούς κλπ?

Μου βγάζει ότι θα είναι περίπου 46 ευρώ. 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Postmort3m είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 255 ευρώ από AliExpress , υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω δασμούς κλπ?

Μου βγάζει ότι θα είναι περίπου 46 ευρώ. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Καλημέρα.

Αν η αρχική τιμή ειναι τα 255€ τοτε ειναι vat included (με Φ.Π.Α) στο checkout θα αφαιρεθεί ο Φ.Π.Α και θα πληρωσεις στο Aliexpress 205,65€.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις 49,35€ Φ.Π.Α (που αφαίρεσε το Aliexpress) + 20€ τέλη εκτελωνισμού https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf Δασμοί αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν τα κινητά. Αν έχει θα ειναι περίπου 3,5% δλδ περίπου 5-6€.

δλδ στο Aliexpress θα πληρωσεις 205,65 και στα ΕΛΤΑ περίπου 70€ - 75€.

Δες σελίδα 425 για να δεις τρόπους αποστολής (για πάνω από 186€) για να έρθει με τα ΕΛΤΑ. Γιατι αν έρθει με courier θα ειναι πολύ παραπάνω.

Δες μια αν υπάρχει από Ευρωπαικη αποθήκη που δεν έχει τελωνειο κτλ, επίσης τα γράφω στην σελίδα 425 πως το κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλημέρα.

Αν η αρχική τιμή ειναι τα 255€ τοτε ειναι vat included (με Φ.Π.Α) στο checkout θα αφαιρεθεί ο Φ.Π.Α και θα πληρωσεις στο Aliexpress 205,65€.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις 49,35€ Φ.Π.Α (που αφαίρεσε το Aliexpress) + 20€ τέλη εκτελωνισμού https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf Δασμοί αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν τα κινητά. Αν έχει θα ειναι περίπου 3,5% δλδ περίπου 5-6€.

δλδ στο Aliexpress θα πληρωσεις 205,65 και στα ΕΛΤΑ περίπου 70€ - 75€.

Δες σελίδα 425 για να δεις τρόπους αποστολής (για πάνω από 186€) για να έρθει με τα ΕΛΤΑ. Γιατι αν έρθει με courier θα ειναι πολύ παραπάνω.

Δες μια αν υπάρχει από Ευρωπαικη αποθήκη που δεν έχει τελωνειο κτλ, επίσης τα γράφω στην σελίδα 425 πως το κάνεις.

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δυστυχώς μόνο από Κίνα, δεν κατάφερα να το βρω σε Ευρωπαϊκη αποθήκη και είναι το AliExpress standard που απ' ότι κατάλαβα από το ποστ σου θα έρθει με ACS οπότε μάλλον δεν με συμφέρει να το πάρω από AliExpress 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Postmort3m είπε

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δυστυχώς μόνο από Κίνα, δεν κατάφερα να το βρω σε Ευρωπαϊκη αποθήκη και είναι το AliExpress standard που απ' ότι κατάλαβα από το ποστ σου θα έρθει με ACS οπότε μάλλον δεν με συμφέρει να το πάρω από AliExpress 

Μάλλον δεν διάβασες μεχρι το τέλος.

Με Aliexpress Standard Shipping από 186€ και κάτω έρχεται με την ACS.

Με Aliexpress Standard Shipping πάνω από τα 186€ έρχεται με τα ΕΛΤΑ.

Copy paste από σελίδα 425

Για δέματα αξίας πάνω από τα 186€

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Επειδή στο Aliexpress ο Φ.Π.Α ειναι μέσα στη τιμή, όταν πατήσουμε "checkout" θα δούμε "price adjustment" εκεί το Aliexpress αφαιρεί τον Φ.Π.Α από την τελική τιμή.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε από το Aliexpress), έξοδα εκτελωνισμού ανάλογα με την αξία του δέματος (βλέπε τιμοκατάλογο) και δασμοί, που πάνε ανάλογα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% δασμοί, άλλα ειναι ατελώς. Μπορούμε να δούμε πόσο % δασμοί έχει ένα προϊόν εδώ  https://www.aade.gr/dl_assets/customs/CELEX_32019R1776_EL_TXT.pdf

 

Δες όμως αν υπάρχει στο Banggood. Στο Banggood και από Κίνα να έρθει δεν έχει εξτρά χρέωση τελωνειο, ειναι όλα μέσα στην αρχική τιμή.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω να πω μετά από τις αγορές που έκανα τις τελευταίες μέρες, οι προσφορές αυτή την φορά σε αρκετές περιπτώσεις ήταν καλύτερες από αυτές που υπήρξαν σε Black Friday.

Σε αρκετά πράγματα (που ενδιαφέρουν εμένα) ήταν ιστορικά χαμηλά, και σε συνδυασμό με πόντους και τα global κουπόνια που έπαιξαν υπήρξαν αχτύπητες τιμές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakisgri είπε

Μάλλον δεν διάβασες μεχρι το τέλος.

Με Aliexpress Standard Shipping από 186€ και κάτω έρχεται με την ACS.

Με Aliexpress Standard Shipping πάνω από τα 186€ έρχεται με τα ΕΛΤΑ.

Copy paste από σελίδα 425

Για δέματα αξίας πάνω από τα 186€

Όταν θέλουμε να πάρουμε ένα προϊόν που κοστίζει πάνω από τα 186€ αυτό που θέλουμε ειναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, γιατι θα πληρώσουμε τα λιγότερα και έχει τιμοκατάλογο.

Με βάση αυτά που ξέρουμε όταν η αξία ξεπερναει τα 186€ τα δέματα με τρόπο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping", "Cainiao Heavy Parcel Line", Cainiao Standard For Special Goods" και "China Post Air Parcel" έρχονται με τα ΕΛΤΑ.

Επειδή στο Aliexpress ο Φ.Π.Α ειναι μέσα στη τιμή, όταν πατήσουμε "checkout" θα δούμε "price adjustment" εκεί το Aliexpress αφαιρεί τον Φ.Π.Α από την τελική τιμή.

Στην Ελλαδα στα ΕΛΤΑ θα πληρώσουμε τον Φ.Π.Α (που αφαιρέθηκε από το Aliexpress), έξοδα εκτελωνισμού ανάλογα με την αξία του δέματος (βλέπε τιμοκατάλογο) και δασμοί, που πάνε ανάλογα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% δασμοί, άλλα ειναι ατελώς. Μπορούμε να δούμε πόσο % δασμοί έχει ένα προϊόν εδώ  https://www.aade.gr/dl_assets/customs/CELEX_32019R1776_EL_TXT.pdf

 

Δες όμως αν υπάρχει στο Banggood. Στο Banggood και από Κίνα να έρθει δεν έχει εξτρά χρέωση τελωνειο, ειναι όλα μέσα στην αρχική τιμή.

Σ' ευχαριστώ! Θα το κοιτάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Rebelos2018 said:

Μία ερώτηση παιδιά. Που φαίνεται με ποια από τις επιλογές shipping θα παραλάβω; 

Στο πάνω μέρος, δεξιά, γράφει "Delivery >". Πατάς εκεί και σου δείχνει τις διαθέσιμες μεθόδους αποστολής για το συγκεκριμένο προϊον, και επιλέγεις.

Αν γράφει "Choice Delivery >", δε θα έχει άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, l3ft3r1s είπε

Στο πάνω μέρος, δεξιά, γράφει "Delivery >". Πατάς εκεί και σου δείχνει τις διαθέσιμες μεθόδους αποστολής για το συγκεκριμένο προϊον, και επιλέγεις.

Αν γράφει "Choice Delivery >", δε θα έχει άλλες.

Σε παραγγελία που έχω ήδη κάνει; που το βλέπω με ποια μέθοδο θα παραλάβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Σε παραγγελία που έχω ήδη κάνει; που το βλέπω με ποια μέθοδο θα παραλάβω;

Αν ειναι Choice τοτε ο τρόπος αποστολής ειναι πάντα Aliexpress selection standard.

Αν δεν ήταν Choice τοτε δες ανάρτηση μου στην σελίδα 460 πως μπορεις να το δεις.

Αλλιώς αν δεν είχες επιλέξει κάτι στο "My order" πατάς η στο "To ship" η στο "Shipped" (ανάλογα σε ποιο στάδιο βρίσκεται το δέμα σου) και μετά πάτα πάνω στη φώτο με το προϊόν, στην επόμενη σελίδα πατάς πάλι πάνω στη φώτο και θα σε πάει στην σελίδα που είχες κάνει την παραγγελία και πάτα εκεί που γράφει "Delivery", στην επόμενη σελίδα αυτό που θα ειναι επιλεγμένο λογικά ειναι και ο τρόπος αποστολής που έκανες την παραγγελία, αφού δεν θα το είχες αλλάξει.

Αν ούτε εκεί το δεις τοτε μπορεις να καταλάβεις με το tracking number. Για να μη τα γράφω πάλι όλα εδώ δες ανάρτηση μου στην σελίδα 425.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Σε παραγγελία που έχω ήδη κάνει; που το βλέπω με ποια μέθοδο θα παραλάβω;

Από τον αριθμό παρακολούθησης, βαλτον στο parcels και θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια,θελω να αγορασω απο το aliexpress αντικειμενο αξιας 373 ευρω,τελικη τιμη στο checkout βγαινει 300 ευρω,μαζι με τα μεταφορικα με canio heavy parcel,λογικα για εκτελονισμο και φπα θα βγει περιπου συνολο 400 ευρω?

 

σας ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, George b είπε

καλησπερα παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια,θελω να αγορασω απο το aliexpress αντικειμενο αξιας 373 ευρω,τελικη τιμη στο checkout βγαινει 300 ευρω,μαζι με τα μεταφορικα με canio heavy parcel,λογικα για εκτελονισμο και φπα θα βγει περιπου συνολο 400 ευρω?

 

σας ευχαριστω!

Ναι. Στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις 73€ Φ.Π.Α, 20€ τέλη εκτελωνισμού και δασμοί, δεν ξέρω τι παράγγειλες και πόσο % δασμοί έχει, τα πιο πολλά προϊόντα έχουν 3,5% καποια ειναι ατελώς. Αν βάλουμε 3,5% ειναι περιπου10€.

Πολύ καλά το υπολόγισες, θα σου βγει περίπου 400€ σύνολο. Στην σελίδα 425 έχω οδηγό για ακριβώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/03/2024 at 20:11, merit123 said:

Παραγγελία choice 7592325926 κολλημένη εδώ και 10 μέρες (από 2 Μαρτίου) στο import customs clearance complete. Άλλες παραγγελίες που έγιναν μετέπειτα έχουν φτάσει ήδη ACS και αναμένεται παράδοση. Υπάρχει άλλος με παρόμοιο κόλλημα?

Παρέλαβε κανεις δέμα εκείνης της περιόδου;
Μόλις μου 'ρθε μεταγενέστερη κατα 10 ημέρες παραγγελία  με ACS.
Τα "ζαβά" του choice κολλημένα στο leaving customs εδώ και 20+ μέρες. 
[EDIT: γιατί έπαθα Εδεσσαϊκό]

Επεξ/σία από johnpopexi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...