Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dinos234 είπε

Καλά σίγουρα αυτο αν και μερικές φορές και με αυτούς δεν ξέρω τι παίζει εχει τύχει να βάζουν από μόνη τους ότι έχω παραλάβει δέμα για κάποιον λόγο να τους λέω να δεν έχω παραλάβει και να μου λένε ε είναι στο δρόμο θα σου έρθει ακόμη έρχεται η να περιμένω 2 με 3 μήνες να μην έρχεται να τους λέω ότι δεν εχει έρθει ε κάνε υπομονή μα πόσο να κάνω και πολλές φορές να μου λένε θα σου στείλουμε ξανά το δέμα και πάντα δεν ξέρω η δεν στέλνουν λένε ψέματα να ξεχαστεί το θέμα η χάνεται και πλέον πάντα προσωπικά όταν δω ότι δεν έρχεται κάτι μετά από 2 με 3 μήνες ζητάω επιστροφή χρημάτων. Καλά είμαστε και εμείς αλλά και αυτοί όχι όλοι κάποιοι είναι ένας άλλος πρόσφατα με καλές κριτικές πολλές με κάτι ακουστικά g20 έρχεται γιατί για ακουστικά ένας μαγνήτης τον στέλνω μήνυμα λέω ήρθε αυτό μου λέει κατευθείαν δεν είναι από μένα είναι από άλλον να λέω από εσάς το αγόρασα λέει όχι θα το κοιτάξει το AliExpress τον στέλνω μετά από λίγες μέρες φωτό με την συναλλαγή το χαρτί ότι έχει το όνομα του δεν ξέρω εγώ έστειλα τα ακουστικά ανοίγω dispute και μετά από μέρες βάζει να δεχτώ 0€ επιστροφή πάλι καλά που με εξυπηρέτησαν από το AliExpress και έβαλαν τα χρήματα μετά από πόσες φωτογραφίες κτλ που τους έστειλα..

Καλα δεν σε νοιαζει τι θα κανει ο πωλητης γιατι σε καλυπτει το Aliexpress, και λαμογιο να ειναι τα χρηματα σου δεν τα χανεις.

Το αντιθετο ομως δεν συμβαινει, τα ιδια καναμε και με το Αμαζον Αγγλιας μια εποχη και τον ηπιαμε ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καλα δεν σε νοιαζει τι θα κανει ο πωλητης γιατι σε καλυπτει το Aliexpress, και λαμογιο να ειναι τα χρηματα σου δεν τα χανεις.

Το αντιθετο ομως δεν συμβαινει, τα ιδια καναμε και με το Αμαζον Αγγλιας μια εποχη και τον ηπιαμε ολοι.

Τους τελευταίους μήνες άρχισα να αγοράσω από AliExpress εντάξει σε αυτό δεν έχεις άδικο πάλι καλά με κάλυψε το AliExpress με την επιστροφή μου πήρε λίγες μέρες αλλά βρήκα άκρη. 

Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό που γίνεται τελευταία στο AliExpress επειδή έχει φτάσει Ελλάδα κάποιοι βάζουν ότι το έχεις παραλάβει κάθισε πρώτα να το πάρω στα χέρια και μετα. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

μια ερωτησουλα, οταν λεει ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ σημαινει οτι σιγουρα θα πληρωσω? διοτι το προσεξα οταν αγοραζα και ειναι κατω απο 22 ευρω

και αν η απαντηση ειναι ναι και μου πουν να πληρωσω μπορω να το παλεψω με αποδεικτικα (screen shot, αποδειξεις απο τραπεζα καρτα κτλ) ?

ευχαριστω

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω για την απαντηση,

αρα θα το μελετησουν το πραμα και ελπιζω να πιστεψουν την τιμη που γραφει επανω που ειναι και αληθινη δηλαδη (tws earbads απο factory store) και να περασει ατελώς και να μην "μαντεψουν" καποια μεγαλυτερη τιμη διοτι βλεπω τα ελαχιστα που θα πληρωσω ειναι 15-20 ευρω (πιο ακριβα και απο ελλαδα να το αγοραζα)

....ενω banggood με μισο ευρω μου λενε οτι δεν θα περασει και αν περασει τελωνειο θα αναλαβουν την επιβαρυνση, βεβαια περιμενω να το δω διοτι δεν εχω πολυ εμπειρια απο αυτο

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dedalos91 είπε

ευχαριστω για την απαντηση,

αρα θα το μελετησουν το πραμα και ελπιζω να πιστεψουν την τιμη που γραφει επανω που ειναι και αληθινη δηλαδη (tws earbads απο factory store) και να περασει ατελώς και να μην "μαντεψουν" καποια μεγαλυτερη τιμη διοτι βλεπω τα ελαχιστα που θα πληρωσω ειναι 15-20 ευρω (πιο ακριβα και απο ελλαδα να το αγοραζα)

....ενω banggood με μισο ευρω μου λενε οτι δεν θα περασει και αν περασει τελωνειο θα αναλαβουν την επιβαρυνση, βεβαια περιμενω να το δω διοτι δεν εχω πολυ εμπειρια απο αυτο

Δεν θα μαντεψουν, αν δεν πιστεψουν την τιμη θα σου ζητησουν φωτο απο την παραγγελια που εβαλες στο καταστημα που την εβαλες. Αν η τιμη ειναι οντως αυτη με λιγα λογια δεν εχεις λογο να αγχωνεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν θα μαντεψουν, αν δεν πιστεψουν την τιμη θα σου ζητησουν φωτο απο την παραγγελια που εβαλες στο καταστημα που την εβαλες. Αν η τιμη ειναι οντως αυτη με λιγα λογια δεν εχεις λογο να αγχωνεσαι.

ναι καταλαβαινω (το μαντεψουν επρεπε σε εισαγωγικα) και μακαρι να γινει ετσι διοτι αλλιως κλαφτα

αν και εννουσα οτι ακουσα πως καποιες φορες που η τιμη στο δεμα μοιαζει ψευτικη και το προιον δεν ειναι στους καταλογους τους αναζητουν την πραγματικη αξια ακομη και στο διαδίκτυο, δεν ξερω αν αληθευει ...

αρχικα ρωτησα διοτι ειναι η πρωτη (ή σπανίως) φορα που βλεπω αυτο στον εντοπισμο των ελτα και εχω αγορασει παμπολλες φορες τα τελευταια 15 χρονια και μετα το 2017 (συνηθως ελεγε κεντρο διαλογης, λιγες τελωνειο κτλ αλλα οχι αναμονη εμφανισης) και δεν ξερω ποτε και πως περνουσαν καποια δειγματοληπτικά τελωνειο και μετα το 2017 με τις αλλαγες ειχαν το πρασινο ταμπελακι οτι ειναι ατελώς ... οκ και μερικες φορες πχ απο ιαπωνια μια φορα πληρωσα στα 45 ευρω επιπλεον 20 στα ελτα για τελωνειο κτλ

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πλέον περνάνε όλα από το τελωνείο ενώ πριν λίγα χρόνια κάτι μικρό δέματα δεν περνούσαν είναι και ένας από τους λόγους που τα δέματα αργουν τόσο πολύ κανονικά θα πρέπει να μπει μια σειρά στο τελωνείο οκ είναι πολλά τα δέματα αλλά κάτι πρέπει να γίνει όταν δέματα από Κίνα σου κάνουν 1 μήνα να έρθουν και Ελλάδα τελωνείο ξεπερνάνε 1 μήνα εκεί σου κάθεται κάπως. Περιμένω να μου ξεκολλήσουν 5 δέματα μακάρι να δω τίποτα αυτές τις μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι εχεις δικιο, αυτο ειπα οτι πριν τις αλλαγες του 2017 μονο δειγματοληπτικά στα ελτα ενω μετα τις αλλαγες ολα πλεον

(με αλλες εταιριες ολα περνουσαν παντα διοτι ειχαν δικους τους εκτελωνιστες που τους εδιναν μεροκαματο)

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

ναι καταλαβαινω (το μαντεψουν επρεπε σε εισαγωγικα) και μακαρι να γινει ετσι διοτι αλλιως κλαφτα

αν και εννουσα οτι ακουσα πως καποιες φορες που η τιμη στο δεμα μοιαζει ψευτικη και το προιον δεν ειναι στους καταλογους τους αναζητουν την πραγματικη αξια ακομη και στο διαδίκτυο, δεν ξερω αν αληθευει ...

αρχικα ρωτησα διοτι ειναι η πρωτη (ή σπανίως) φορα που βλεπω αυτο στον εντοπισμο των ελτα και εχω αγορασει παμπολλες φορες τα τελευταια 15 χρονια και μετα το 2017 (συνηθως ελεγε κεντρο διαλογης, λιγες τελωνειο κτλ αλλα οχι αναμονη εμφανισης) και δεν ξερω ποτε και πως περνουσαν καποια δειγματοληπτικά τελωνειο και μετα το 2017 με τις αλλαγες ειχαν το πρασινο ταμπελακι οτι ειναι ατελώς ... οκ και μερικες φορες πχ απο ιαπωνια μια φορα πληρωσα στα 45 ευρω επιπλεον 20 στα ελτα για τελωνειο κτλ

Γιαυτο λεω πως αν οντως η τιμη ειναι αυτη δεν θα εχεις θεμα. Αν δεν ειναι και πεσεις σε παραξενο τελωνειακο θα σε χρεωσει βαση καταλογου η θα περιμενει μια πιο λογικη τιμη για να προχωρησει ο εκτελωνισμος. Πλεον πολλοι δηλωνουν ψευτικες τιμες, οι τελωνειακοι δεν ειναι χαζοι (αν και μερικες φορες μια χαρα περνανε και αυτα με τις ψευτικες τιμες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω δέμα από Κίνα από της 8 του μήνα μου γράφει αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο , τόσα τσουβαλια έχει εκεί ; Πάνε με σειρά ; Ή ότι έρχεται το πετάνε πάνω από τα δικά μας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Έχω και γω δέμα από Κίνα από της 8 του μήνα μου γράφει αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο , τόσα τσουβαλια έχει εκεί ; Πάνε με σειρά ; Ή ότι έρχεται το πετάνε πάνω από τα δικά μας ;

Ακριβώς τι γίνεται νομίζω κάνεις δεν ξέρει ότι γίνεται χαμός είναι το μόνο σίγουρο επίσης όχι δεν έχουν κάποια σειρά από ότι έχω καταλάβει τόσο καιρό μπορεί πχ να έχεις ένα δέμα αναμονή 20 μέρες πχ και να σου έρθει ένα δέμα και μετά από 5 μέρες πχ να έχει εκτελωνιστή ενώ το άλλο να είναι ακόμη στην αναμονή από 11 Δεκεμβρίου  δέμα ακόμη σε αναμονή μου είναι και ένα άλλο από 27 κάπου εκεί από ότι είδα Δεκεμβρίου αναμονή ενώ σήμερα ένα άλλο από 2 η 3 Ιανουαρίου προχώρησε κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα , σημερα που παρελαβα 5 δεματακια απο Aliexpress ηταν ολα καιρο στο "ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION" ηρθαν ολα ανοιγμενα απο το τελωνειο και ξανακλεισμενα με λευκη ταινια με κοκκινα γραματα ποι εγραφε ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

Ολα χαζοπραγματα ευτελους αξιας ...

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου ηρθε παραγγελια απο αρχες Γεναρη....Παραγγελιες Νοεμβριου και Δεκεμβριου αφαντες....

Πραγματικα αν δεν μαζευτουμε να τους πλακωσουμε στις καταγγελιες δεν θα στρωσουν ποτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...