Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/11/2019 στις 12:04 ΜΜ, alexkotsos είπε

παιδια παιζει να παραγγειλω ενα android dvd για τo αμαξι.

εχει στα 170 ευρω και εχει αποστολη απο γερμανια με εξτρα 17 ευρω.

δεν πιστευω να με μπλεξουν με τιποτα τελωνεια αφου ειναι εντος ευρωπαικης ενωσης......

21 λεπτά πριν, alexkotsos είπε

τελικα το δεμα απο γερμανια ηταν χωρις τελωνειο και ηρθε μεσα σε μια εβδομαδα.

χαλαλι τα 16 ευρω της μεταφορικης ups. 

good to know ,δωσε και το μαγαζι μπας και ενδιαφερει καποιον αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Παράγγειλλα ένα κατσαβιδάκι xaomi. Ο πωλητής μου είπε πως έγραψε 15 ε. Βλέπω αυτο στο Ali και δε μου φαίνετα καλό. Πρώτο αντικείμενο που αγοράζω πάνω από 25, τόσο άτυχος. Σε καμμία άλλη αγορά δεν έγραψε processed, αυτό με ανησυχεί.

vx.jpg

Και αυτά στο tn των ΕΛΤΑ. Ξέρει κάποιος τι σημαίνουν;

12345.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panmanr είπε

Να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Παράγγειλλα ένα κατσαβιδάκι xaomi. Ο πωλητής μου είπε πως έγραψε 15 ε. Βλέπω αυτο στο Ali και δε μου φαίνετα καλό. Πρώτο αντικείμενο που αγοράζω πάνω από 25, τόσο άτυχος. Σε καμμία άλλη αγορά δεν έγραψε processed, αυτό με ανησυχεί.

vx.jpg

Και αυτά στο tn των ΕΛΤΑ. Ξέρει κάποιος τι σημαίνουν;

12345.jpg

Τι βλέπεις που δεν σου φαίνετε καλό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panmanr είπε

Να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Παράγγειλλα ένα κατσαβιδάκι xaomi. Ο πωλητής μου είπε πως έγραψε 15 ε. Βλέπω αυτο στο Ali και δε μου φαίνετα καλό. Πρώτο αντικείμενο που αγοράζω πάνω από 25, τόσο άτυχος. Σε καμμία άλλη αγορά δεν έγραψε processed, αυτό με ανησυχεί.

vx.jpg

Και αυτά στο tn των ΕΛΤΑ. Ξέρει κάποιος τι σημαίνουν;

12345.jpg

Εγω βλεπω οτι εχει περασει χωρις κανενα προβλημα.
Πιθανοτατα αυριο μεθαυριο να παραλαβεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bromiaris είπε

Τι βλέπεις που δεν σου φαίνετε καλό????

To processed. Δεν μου το έχει ξαναγράψει ποτέ. Πάντα γράφει Arrived at destination country και Accepted by Last Mile Carrier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πάρα μα πάρα πολλές πιέσεις....τελικά ένας από τους Κινέζους που έκανε το 'λάθος' να μου στείλει με Bpost (Belgium Post).... άνοιξε λίγο το στοματάκι του!!! Υπάρχει μια εταιρία Logistics στην Κίνα ... ονόματι UBI smart parcel (έχουν και ιστοσελίδα http://www.ubismartparcel.com/en). Αυτή η εταιρία αναλαμβάνει να παραλάβει ένα δέμα, και ταυτόχρονα να κάνει pre-adviced (προειδοποίηση ουσιαστικά) ότι το Bpost θα παραλάβει το δέμα στο Βέλγιο! Με το που παραλάβει το δέμα η UBI, ταυτόχρονα το ίδιο το Bpost δίνει tracking number απο το Βέλγιο και μπαίνει εν αναμονή να παραλάβει το δέμα! Η ίδια η UBI αναλαμβάνει και μεταφέρει το δέμα μέχρι το Βέλγιο! Αυτός είναι ο τρόπος που κάποιοι έχουν λάβει κινητά με το Bpost και δεν σταμάτησαν ποτέ στο τελωνείο! Καλή επιτυχία στους εκτελωνισμούς λοιπόν, καθώς το δύσκολο εδώ είναι να συνεννοηθείς με τον Κινέζο για να χρησιμοποιήσει την UBI smart parcel, γιατί ελάχιστοι την ξέρουν!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2019 στις 2:46 ΜΜ, panmanr είπε

Να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Παράγγειλλα ένα κατσαβιδάκι xaomi. Ο πωλητής μου είπε πως έγραψε 15 ε. Βλέπω αυτο στο Ali και δε μου φαίνετα καλό. Πρώτο αντικείμενο που αγοράζω πάνω από 25, τόσο άτυχος. Σε καμμία άλλη αγορά δεν έγραψε processed, αυτό με ανησυχεί.

vx.jpg

Και αυτά στο tn των ΕΛΤΑ. Ξέρει κάποιος τι σημαίνουν;

12345.jpg

Από την στιγμή που δεν βλέπεις μετά την άφιξη στην χώρα προορισμού να γράφει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ και βλέπεις να πηγαίνει το δέμα σου για κεντρική διαλογή των ΕΛΤΑ, σημαίνει ότι πέρασε κανονικά το τελωνείο χωρίς πρόβλημα! Είσαι ΟΚ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2019 στις 8:37 ΠΜ, bromiaris είπε

image.png.ed5e51865edbd2585c3c55e014426d0d.png

Δηλαδή έστω οτι παραγγέλνω απο Αμερικη αντικειμενα αξιας 100 ευρω θα πληρωσω συν 24 ευρω μονο σίγουρα? 

Αν ειναι ετσι με συμφέρει πολυ.

Πρέπει να χα κάνει παραγγελια ανω των 150  ευρώ μια φορα που ειχα πληρωσει 80 ευρω τελωνειο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NiaUu είπε

Δηλαδή έστω οτι παραγγέλνω απο Αμερικη αντικειμενα αξιας 100 ευρω θα πληρωσω συν 24 ευρω μονο σίγουρα? 

Αν ειναι ετσι με συμφέρει πολυ.

Πρέπει να χα κάνει παραγγελια ανω των 150  ευρώ μια φορα που ειχα πληρωσει 80 ευρω τελωνειο.

Αν σου ερθουν με USPS (απλο ταχυδρομειο) τοτε πληρωνεις 15ε εξοδα τελωνειου συν 24ε οπως ειπες.

Αν ομως σου ερθουν με DHL η UPS/FedEx/TNT τοτε κοιτας γυρω στα 100ε εξοδα τελωνειου συν 24ε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν σου ερθουν με USPS (απλο ταχυδρομειο) τοτε πληρωνεις 15ε εξοδα τελωνειου συν 24ε οπως ειπες.

Αν ομως σου ερθουν με DHL η UPS/FedEx/TNT τοτε κοιτας γυρω στα 100ε εξοδα τελωνειου συν 24ε.

Ευχαριστώ, γιατι ομως τα 15 και 100 ευρω αντιστοιχα αφου ειναι κατω των 150 ευρω  η αγορα? Συμφωνα με την εικονα επρεπε να πληρωνουμε μονο φπα τουλαχιστον με το απλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NiaUu είπε

Ευχαριστώ, γιατι ομως τα 15 και 100 ευρω αντιστοιχα αφου ειναι κατω των 150 ευρω  η αγορα? Συμφωνα με την εικονα επρεπε να πληρωνουμε μονο φπα τουλαχιστον με το απλο?

Γιατι χρεωνεσαι απο τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό του δέματος. Εχεις δηλαδή 2 χρεώσεις. Μια από το κράτος και μια από τα ΕΛΤΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν σου ερθουν με USPS (απλο ταχυδρομειο) τοτε πληρωνεις 15ε εξοδα τελωνειου συν 24ε οπως ειπες.

Αν ομως σου ερθουν με DHL η UPS/FedEx/TNT τοτε κοιτας γυρω στα 100ε εξοδα τελωνειου συν 24ε.

 

5 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Γιατι χρεωνεσαι απο τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό του δέματος. Εχεις δηλαδή 2 χρεώσεις. Μια από το κράτος και μια από τα ΕΛΤΑ

Γνωρίζετε εαν για αγορες κατω των 150 ευρω υπολογιζεται η κανονικη τους αξια ή οχι?

Για παραδειγμα αν τωρα με τις εκπτωσεις πληρωσω 100 ευρω για αντικειμενα αξιας 200 ευρω κανονικα, ο υπολογισμος του ποσου θα γινει στα 100 ευρω ή 200?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NiaUu είπε

Γνωρίζετε εαν για αγορες κατω των 150 ευρω υπολογιζεται η κανονικη τους αξια ή οχι?

Για παραδειγμα αν τωρα με τις εκπτωσεις πληρωσω 100 ευρω για αντικειμενα αξιας 200 ευρω κανονικα, ο υπολογισμος του ποσου θα γινει στα 100 ευρω ή 200?

Αναλογα το που θα πεσεις, συνηθως ειναι αυτα που πληρωνεις (φυσικα ζητανε αποδειξεις οπως κινηση καρτας η paypal) αλλα αν πεσεις σε παραξενο τελωνειακο μπορει να θελησει να σου βαλει στα 200ε (μου εχει τυχει 1 φορα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αναλογα το που θα πεσεις, συνηθως ειναι αυτα που πληρωνεις (φυσικα ζητανε αποδειξεις οπως κινηση καρτας η paypal) αλλα αν πεσεις σε παραξενο τελωνειακο μπορει να θελησει να σου βαλει στα 200ε (μου εχει τυχει 1 φορα).

Κατάλαβα.. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2019 στις 2:21 ΠΜ, allen_28 είπε

Επεξεργαστη κοντα στα 110 ευρω. Τελωνειο 24%Φπα +15ευρω στο τσεπακι;

*UPDATE* Ο επεξεργαστης ηρθε τελωνειακα ελευθερος οποτε δεν πληρωσα κατι παραπανω. Μικρο δεμα , και εγραφε επανω οτι ειναι επεξεργαστης. Με standard shipping. 
 

(Παρηγγειλα απο Κινα , το εστειλαν απο Σιγκαπουρη δεν ξερω αν και τι ρολο παιζει αυτο)

Επεξ/σία από allen_28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...