Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί κάπου μέσα σε αυτό το topic, και συγγνώμη για την τεμπελιά μου, αλλά δεν έχω τόσο το χρόνο ή την όρεξη να εξετάσω και τις 49 σελίδες... Οπότε, αν είναι λοιπόν δυνατόν, παρακαλώ δώστε μου απάντηση στο εξής ερώτημα:

Υπάρχουν στάνταρ μέθοδοι αποστολής στο AliExpress που να μην περνάνε τελωνείο;

Για παράδειγμα από Gearbest που αγοράζω, υπάρχει το Priority Line: EU Express με το οποίο εκτελωνίζεται στην Αγγλία αν δεν κάνω λάθος και κατεβαίνει οδικώς μέχρι την χώρα προορισμού. Υπάρχει επίσης το Belgium Registered, όπου ούτε εκεί περνάει τελωνείο και αν για οποιοδήποτε λόγο περάσει, τους ζητάς πίσω στο Gearbest και σου επιστρέφουν τις έξτρα χρεώσεις. 

Υπάρχουν λοιπόν αυτά στο Gearbest, υπάρχει όμως κάτι τέτοιο από AliExpress; 

(αν κάποιος ξέρει, δεν θα με χάλαγε να μου πει τι ισχύει σήμερα και στο Gearbest... Έχει συστεγάσει πολλές επιχειρήσεις πλέον κι αυτό και η καθεμιά έχει τις δικές της μεθόδους αποστολής... Δεν ξέρεις πια ούτε εκεί τι περνάει από τελωνείο και τι όχι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί κάπου μέσα σε αυτό το topic, και συγγνώμη για την τεμπελιά μου, αλλά δεν έχω τόσο το χρόνο ή την όρεξη να εξετάσω και τις 49 σελίδες... Οπότε, αν είναι λοιπόν δυνατόν, παρακαλώ δώστε μου απάντηση στο εξής ερώτημα:

Υπάρχουν στάνταρ μέθοδοι αποστολής στο AliExpress που να μην περνάνε τελωνείο;

Για παράδειγμα από Gearbest που αγοράζω, υπάρχει το Priority Line: EU Express με το οποίο εκτελωνίζεται στην Αγγλία αν δεν κάνω λάθος και κατεβαίνει οδικώς μέχρι την χώρα προορισμού. Υπάρχει επίσης το Belgium Registered, όπου ούτε εκεί περνάει τελωνείο και αν για οποιοδήποτε λόγο περάσει, τους ζητάς πίσω στο Gearbest και σου επιστρέφουν τις έξτρα χρεώσεις. 

Υπάρχουν λοιπόν αυτά στο Gearbest, υπάρχει όμως κάτι τέτοιο από AliExpress; 

(αν κάποιος ξέρει, δεν θα με χάλαγε να μου πει τι ισχύει σήμερα και στο Gearbest... Έχει συστεγάσει πολλές επιχειρήσεις πλέον κι αυτό και η καθεμιά έχει τις δικές της μεθόδους αποστολής... Δεν ξέρεις πια ούτε εκεί τι περνάει από τελωνείο και τι όχι...)

Μικρά δέματα μέχρι 25ευρω εισαι καλά. 

Μεγάλα δέματα και λοιπά πρέπει να γράφει duty free to Europe κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logo15 είπε

Μικρά δέματα μέχρι 25ευρω εισαι καλά. 

μέχρι 22 ευρώ με μτφ μέσα

3 ώρες πριν, logo15 είπε

Μεγάλα δέματα και λοιπά πρέπει να γράφει duty free to Europe κτλπ. 

Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Υπάρχουν λοιπόν αυτά στο Gearbest, υπάρχει όμως κάτι τέτοιο από AliExpress; 

Όχι, το gearbest είναι ένα πράγμα, στο AliExpress είναι πολλοί διαφορετικοί πωλητές, δεν τους νοιάζει αν εσύ πληρώσεις τελωνείο ή όχι.

 

16 ώρες πριν, FishFIsh είπε

(αν κάποιος ξέρει, δεν θα με χάλαγε να μου πει τι ισχύει σήμερα και στο Gearbest... Έχει συστεγάσει πολλές επιχειρήσεις πλέον κι αυτό και η καθεμιά έχει τις δικές της μεθόδους αποστολής... Δεν ξέρεις πια ούτε εκεί τι περνάει από τελωνείο και τι όχι...)

Όχι, διάβασε παραπάνω. Ξέρουμε τι περνάει, από 22 ευρώ και πάνω.

3 λεπτά πριν, logo15 είπε

Έχω πάρει από αλί 25κιλα προϊόν στα 800 ευρώ χωρίς φόρο ή μεταφορικά έξτρα 

και? αμφιβάλλω αλλά και αν έγινε μάλλον ήσουν κ@λοφαρδος

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2019 στις 10:56 ΜΜ, Salvation81 είπε

Αναρτησες και στο προφιλ μου το ιδιο πραγμα αλλα Δεν λες να καταλαβεις. Δεν υφισταται να γινει τελωνειακη εκκαθαριση σε αλλο κρατος για αλλο κρατος. Αυτο δεν γινεται, ο λογος ειναι πολυ απλος, εσυ μπορει να δηλωνεις οτι στελνεις κινητο των 10ε σε καποιον και να στελνεις στο τελος κινητο των 1000ε. Η να λες οτι στελνεις κινητο και να στελνεις κατι εντελως διαφορετικο (με λιγα λογια το πακετο πρεπει να ελεγχθει οταν μπει στην Ευρωπη - δες πχ τα ηλεκτρονικα τσιγαρα που καποιοι τα δηλωνουν σαν αναπτηρες, δεν περναει ΤΙΠΟΤΑ).
Κανενα τελωνειο δεν ειναι ηλιθιο για να δεχτει κατι τετοιο, ακομα και οι τριγωνικες αποστολες που αναφερουμε εχουν να κανουν ειτε με "φορολογικους" παραδεισους (βλεπε Netherlands) ειτε με συμφωνιες που εχει η Κινα με καποια κρατη. Αυτο δεν σημαινει πως ο εκτελωνισμος γινεται στην Κινα ομως, μπορει το πακετο να μην κρατιεται στο τελωνειο λογο συμφωνιων, αλλο το ενα, αλλο το αλλο.
Απο εκει και περα μακαρι καποιος να προσπαθησει με κατι ΑΝΩ των 22ε (γιατι εσυ ολα τα παραδειγματα που δινεις ειναι για πραγματα κατω των 22ε) ωστε να δουμε τι ισχυει.

Τελικα πληρωσα 20.5 τελωνειο για αντικειμενο αξιας 25 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, easyridergiorgos είπε

Τελικα πληρωσα 20.5 τελωνειο για αντικειμενο αξιας 25 ευρω.

15ε ειναι τα εξοδα τελωνειου συν 24% ΦΠΑ οποτε λογικο ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2020 στις 6:36 ΜΜ, logo15 είπε

Μικρά δέματα μέχρι 25ευρω εισαι καλά. 

Μεγάλα δέματα και λοιπά πρέπει να γράφει duty free to Europe κτλπ. 

Μέχρι 22€ γνωρίζω. Τα 25€ από που προκύπτουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, FishFIsh είπε

Μέχρι 22€ γνωρίζω. Τα 25€ από που προκύπτουν; 

Εεε χρονιάρες μέρες είναι. Πίνουμε κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 3 δεματα με αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο απο 17/12. κοντευουν να κλεισουν μηνα στην ελλαδα και εκει στο τελωνειο ξυνονται..... ελλας το μεγαλειο σου

με τα ποδια να ερχοταν απο κινα πιο νωρις θα εφτανε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, alexkotsos είπε

εχω 3 δεματα με αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο απο 17/12. κοντευουν να κλεισουν μηνα στην ελλαδα και εκει στο τελωνειο ξυνονται..... ελλας το μεγαλειο σου

με τα ποδια να ερχοταν απο κινα πιο νωρις θα εφτανε.....

Εχω 32 παραγγελιες απο μεσα, τελη Νοεμβριου και αρχες Δεκεμβριου....2 μονο ηρθαν χθες και την προηγουμενη εβδομαδα....Το τελωνειο μας ειναι τραγικο, θα πηραν και τις αδειουλες τους και δεν τους νοιαζει τιποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή δεν μου χρειάστηκε μέχρι σήμερα…

Στο παρακάτω προϊόν που ακόμα δεν έχει φύγει από Καζακστάν… το αρχικό δίμηνο λήγει σε 8 ημέρες…

Πρέπει να παρέλθει αυτή η ημερομηνία και μετά να κάνω Dispute όπως κάνουμε στο eBay ή όχι;

image.png.fbb9a1efaac444b244188c14a9b9b102.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας παρακαλώ απαντήστε!!! Έχω παραγγείλει κάτι μικρό πράγματα και λένε ότι έχουν φτάσει στο postal admin  στην Ελλάδα! Σε ποιο ταχυδρομείο? Και θα πρέπει να πάω εγώ ή θα έρθει κουριερ? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλή χρονιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...