Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ελαβα χθες παραγγελιες που ειχα βαλει αρχες Γεναρη ενω αυτες τελη Νοεμβριου και Δεκεμβριου αφαντες.

Σημερα ομως ελαβα ειδοποιηση πως καποιες παραγγελιες απο αυτες εφτασαν Ελλαδα (με λιγα λογια τα τζιμανια τωρα ανοιγουν τους σακους απο τοτε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, logo15 είπε

Τι φάση; 

IMG_20200125_092303.jpg

IMG_20200125_092214.jpg

 

48 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Σε τι ακριβώς ? 

Αν τα δέματα αργούν πχ να έρθουν είναι λόγο γιορτών που είχαμε εμείς και υπάρχει τεράστια αναμονή δεμάτων στο τελωνείο. 

Αν κάποιος έχει παραγγείλει κάτι και δεν έχει σταλεί εδώ και μέρες είναι επειδή έχουν την αλλαγή του χρόνου και διακοπές Χριστουγέννων οι Κινέζοι κάποιοι και στο AliExpress eBay μου είπαν μέχρι 13-14 Φεβρουαρίου δεν ξέρω για πόσους ισχύει. 

Για ιό που ακούγεται αυτό θα δείξει λογικά νομίζω κάποιες περιοχές πρέπει να έκλεισαν λογικά θα φανεί στα κρούσματα κτλ. 

Σε αυτό @dinos234

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, logo15 είπε

Σε αυτό @dinos234

Να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο έφτασε το δέμα αλλά δεν το παρέλαβες? Μήπως να επικοινωνήσεις με τα ΕΛΤΑ κούριερ με τι σου έρχεται μήπως δεν μπόρεσαν να βρουν την διεύθυνση σου δεν κατάλαβα ακριβώς πάντως πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις αν δεις ότι δεν έρχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Λετε να υπαρξει θεμα με τις αγορες απο κινα και τον ιο?

Πάρε μια μάσκα για το πρόσωπο και δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει 2 παραγγελίες από aliexpress,τις πλήρωσα αλλά την επόμενη μέρα τις ακύρωσα(δεν είχαν σταλεί ακόμα)

Ο ένας πωλητής δέχθηκε άμεσα την ακύρωση και η παραγγελία έχει επισήμανση "closed" ενώ ο δεύτερος μετά από 8 μέρες δεν έχει κάνει τίποτα,αν και του έστειλα και μήνυμα να αποδεχθεί την ακύρωση

Στην πρώτη περίπτωση πώς/πότε θα μου επιστραφούν τα χρήματα και στην δεύτερη τι άλλο μπορώ να κάνω για να ακυρωθεί η παραγγελία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες εκεί που γράφει Orders Details/Financial.

Εμένα λέει 2-20 εργάσιμες.

Η επιστροφή έγινε σε 15 εργάσιμες.

 

2020-01-26_145011.jpg

Επεξ/σία από Damned7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eκεί μου γράφει οτι στις 21/1 έγινε Refund Processing  και έχει απομείνει τώρα να ολοκληρωθεί το Refund

Με τον άλλον δεν ξέρω αν θα βρώ άκρη,γιατί είναι καινούργιο μαγαζί με μικρό και όχι τόσο καλό feedback,ευτυχώς είναι παραγγελία του πεντάευρου,οπότε και άκρη να μην βγάλω,ας πιεί ένα σάκε στην υγειά μου😄

Πιο πιθανό θεωρώ να εξαντλήσει το περιθώριο της αποστολής (17 ημέρες ακόμη) και να ακυρωθεί η παραγγελία αυτόματα

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μιλήσεις με το AliExpress αν δεις ότι δεν σου κάνει επιστροφή ενώ έχεις ακυρώσει την παραγγελία. 

Επιστροφή χρημάτων αν δεν κάνω λάθος είναι 3-20 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 9:09 ΜΜ, dedalos91 είπε

καλησπερα,

μια ερωτησουλα, οταν λεει ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ σημαινει οτι σιγουρα θα πληρωσω? διοτι το προσεξα οταν αγοραζα και ειναι κατω απο 22 ευρω

και αν η απαντηση ειναι ναι και μου πουν να πληρωσω μπορω να το παλεψω με αποδεικτικα (screen shot, αποδειξεις απο τραπεζα καρτα κτλ) ?

ευχαριστω

τελικα παρελαβα σημερα απο ελτα διχως προβληματα και τελωνεια, δηλαδη με αυτο το υπεροχο πρασινο αυτοκολλητο ταμπελακι που λεει οτι ειναι ατελως (επανω εγραφε τιμη 4$ και δεν ειμαι σιγουρος αν ανοιχτηκε αλλα μαλλον οχι)....ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος δεν ξερω τι κανουν οι Κινεζοι,αλλα πρωτη φορα ερχεται πακετο με πλοιο ..τουλαχιστον σε εμενα..

Παρακολουθω την διαδρομη που κανει και απορω πργαμτικα τι μεθοδος ειναι αυτη τωρα..

Εχει περασει ολη την Ασια απο ποταμια ...εφτασε νοτια της Σαουδικης Αραβιας και σημερα ειναι Βελγιο!

Τι να πεις...με τα ποδια αν το εφερναν ποιο γρηγορα θα ερχοταν ...τουλαχιστον θελω να πιστευω οτι μεσα στην ΕΕ θα παει σφαιρα.

Να πω επισης πως απο τον συγκεκριμμενο αγοραστη ειχα ξαναπαρει το ιδιο ακριβως προιν και τοτε ειχε ερχει αεροπορικός κανονικα , δεν ξερω τι μοδα ειναι αυτη με τα πλοια κλπ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια σύντομη ερώτηση προς αποφυγή τελωνείων και (κυρίως) κόπου. Αν πάρω το παρακάτω αντικείμενο με επιλογή αποστολής από Ισπανία, υπάρχει κάποια περίπτωση πληρωμής τελωνείου;

https://es.aliexpress.com/item/4000215646111.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tetix είπε

Θα ήθελα να κάνω μια σύντομη ερώτηση προς αποφυγή τελωνείων και (κυρίως) κόπου. Αν πάρω το παρακάτω αντικείμενο με επιλογή αποστολής από Ισπανία, υπάρχει κάποια περίπτωση πληρωμής τελωνείου;

https://es.aliexpress.com/item/4000215646111.html

Από όσο ξέρω όλα όσα είναι από ευρωπαϊκή ένωση δεν έχουν τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tetix είπε

Θα ήθελα να κάνω μια σύντομη ερώτηση προς αποφυγή τελωνείων και (κυρίως) κόπου. Αν πάρω το παρακάτω αντικείμενο με επιλογή αποστολής από Ισπανία, υπάρχει κάποια περίπτωση πληρωμής τελωνείου;

https://es.aliexpress.com/item/4000215646111.html

Κανε και μια ερωτηση στον πωλητη να εισαι σιγουρος...



Σε αλλα νεα,μου ηρθε δεμα με πιτσιλιες απο μπογια (τυπου μπογια για τοιχους) τι φαση?
Ανακαίνιση στο τελωνιο? :P
Στην Ελλαδα πιστευω εγινε η γκαφα...μην ρωτήσετε γιατι το ξερω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...