Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, greed είπε

Περιμένω κάποια πακέτα από αρχές του χρόνου όλα έχουν γράψει πως έχουν φτάσει Ελλάδα αλλά μετά τίποτα.. Τι γίνεται;

Θα έρθουν. Παρέλαβα προχθές δέμα από Δεκεμβρίου παραγγελία φαντάσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Θα έρθουν. Παρέλαβα προχθές δέμα από Δεκεμβρίου παραγγελία φαντάσου.

Έχω τρελαθεί να ζητάω επέκταση προστασίας αγοραστή.

Έχω βγάλει από το μυαλό μου νέες αγορές επίσης.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 τελευταίες παραγγελίες για αποστολές από Aliexpress  ζητάνε να τις ακυρώσω γιατί δεν έχουν τρόπο να τις στείλουν Ελλάδα. Ξέρει κανείς εάν γίνονται αποστολές από Κίνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στείλανε τελικά. Ο ένας ζήταγε παραπάνω μεταφορικά γιατί έμπαινε μέσα, ο άλλος δεν είχε τρόπο να τα στείλει. Ότι θέλουν ζητάνε. Δεν απαντάς στα μηνύματα και όλα καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να παραγγείλω κάτι από aliexpress και δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο. Θέλω 5 αντικείμενα από διαφορετικά καταστήματα που μεμονωμένα δεν ξεπερνούν τα 22 ευρώ αλλά το συνολικό ποσό είναι πάνω από τα 22. Θα έχω θέμα ή όχι;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Zamel είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να παραγγείλω κάτι από aliexpress και δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο. Θέλω 5 αντικείμενα από διαφορετικά καταστήματα που μεμονωμένα δεν ξεπερνούν τα 22 ευρώ αλλά το συνολικό ποσό είναι πάνω από τα 22. Θα έχω θέμα ή όχι;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κάνε 5 διαφορετικές αγορές.
Και γενικά αυτό να κάνεις, κάθε προϊόν και άλλη αγορά.

 

Αλλά, αυτό τον καιρό δεν ξέρω αν είναι συνετό να αγοράζει κανείς από Κίνα ή και γενικά από εξωτερικό.
Πωλητές δεν έχουν τρόπο να στείλουν δέματα, ταχυδρομικές ανακοινώνουν αναστολή λειτουργίας.
Παλιές παραγγελίες έχουν κολλήσει στις ΜΔ, ταχυδρόμοι είναι εξαφανισμένοι.
Και είναι πολύ βάσιμο το σενάριο να μας πάει έτσι μέχρι μέσα Μάη.

Όποιος παραγγείλει τώρα, μην είναι εδώ σε κάνα μήνα να λέει που είναι το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 5:43 ΜΜ, giorgos6191 είπε

Τα στείλανε τελικά. Ο ένας ζήταγε παραπάνω μεταφορικά γιατί έμπαινε μέσα, ο άλλος δεν είχε τρόπο να τα στείλει. Ότι θέλουν ζητάνε. Δεν απαντάς στα μηνύματα και όλα καλά.

Κι εμένα το ίδιο μου λένε. Λες να τους αγνοήσω και να κόψουν το λαιμό τους να τα στείλουν; Τους είπα ότι δεν με ενδιαφέρει πότε ή πώς αρκεί να τα στείλουν. Καλά έκανα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2020 στις 12:50 ΠΜ, greed είπε

Έχω τρελαθεί να ζητάω επέκταση προστασίας αγοραστή.

Έχω βγάλει από το μυαλό μου νέες αγορές επίσης.. :(

Αυτο με την επεκταση ποτε χρειαζεται να το κανουμε; 

Δεν καλυπτομαστε ηδη απο το οτι παιρνουμε refund αν δεν ερθει το πακετο εγκαιρα;

 

Αλλη ερωτηση για οποιον ξερει:

Πωλητης που λεει οτι στελνει (και) απο Ισπανια,φαινεται στο τρακιν οτι στελνει απο Κινα απευθειας Ελλαδα

Αυτο σημαινει οτι ελεγε μπουρδες και οτι το πακετο περναει τελωνειο; Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vagos789 είπε

Αυτο με την επεκταση ποτε χρειαζεται να το κανουμε; 

Δεν καλυπτομαστε ηδη απο το οτι παιρνουμε refund αν δεν ερθει το πακετο εγκαιρα;

Αλλη ερωτηση για οποιον ξερει:

Πωλητης που λεει οτι στελνει (και) απο Ισπανια,φαινεται στο τρακιν οτι στελνει απο Κινα απευθειας Ελλαδα

Αυτο σημαινει οτι ελεγε μπουρδες και οτι το πακετο περναει τελωνειο; Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;

Σε καλύπτει... Το θέμα είναι πως δεν φταίει ο Κινέζος. Τα πακέτα έχουν μπει Ελλάδα. Οπότε ζητάω επέκταση για αν χρειαστεί πραγματικά να με καλύψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό που παρατηρώ από πωλητές που ζητούν την ακύρωση και δεν δεχόμαστε, τα στέλνουν με tracking number που είναι για άλλο πελάτη. Παράδειγμα για αγορά προϊόντος από Γαλλία 30/3 μου έστειλε  tracking number που έφυγε 26/3 από Ολλανδία. Σε μήνυμα που του έστειλα  απάντησε ότι το δέμα χάθηκε από την μεταφορική και δεν έχει άλλο στοκ, ενώ στο  συνεχίζει  να το πουλάει κανονικά από Γαλλία. Το άσχημο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις DISPUTE αν δεν περάσουν 10 ημέρες. 

HTB1f58GKwHqK1RjSZFg7617JXXam.png
The order was made 2020.03.30 it is possible to send it on 2020.3.26? something is wrong.
Read
 
 
Yesterday 06:50
 
 
Dear buyer, we are so sorry to tell you that we just got the information from the shipping company that your parcel was lost on the way . we want to resend it for you ,but been told by warehouse the item just sold out . In order to protect your right ,how about we refund to your paypal ?or would you like to choose other item you like in our store? sorry for the trouble and waiting for your quickly reply, nice day .
1 λεπτό πριν, giorgos6191 είπε

Τελικά αυτό που παρατηρώ από πωλητές που ζητούν την ακύρωση και δεν δεχόμαστε, τα στέλνουν με tracking number που είναι για άλλο πελάτη. Παράδειγμα για αγορά προϊόντος από Γαλλία 30/3 μου έστειλε  tracking number που έφυγε 26/3 από Ολλανδία. Σε μήνυμα που του έστειλα  απάντησε ότι το δέμα χάθηκε από την μεταφορική και δεν έχει άλλο στοκ, ενώ στο  συνεχίζει  να το πουλάει κανονικά από Γαλλία. Το άσχημο είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις DISPUTE αν δεν περάσουν 10 ημέρες. Μάλλον θέλει προσοχή να δώσεις λογαριασμό paypal γιατί ζητάει να κάνει ¨refund to your paypal ¨ , αφού στο ΑΛΙ δεν συνεργάζεται με paypal. 

HTB1f58GKwHqK1RjSZFg7617JXXam.png
The order was made 2020.03.30 it is possible to send it on 2020.3.26? something is wrong.
Read
 
 
Yesterday 06:50
 
 
Dear buyer, we are so sorry to tell you that we just got the information from the shipping company that your parcel was lost on the way . we want to resend it for you ,but been told by warehouse the item just sold out . In order to protect your right ,how about we refund to your paypal ?or would you like to choose other item you like in our store? sorry for the trouble and waiting for your quickly reply, nice day .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pantelee13 είπε

Παίδες καλησπέρα κοιτάω κατι ακουστικά από το ali αλλα βγαίνουν 39€ θα παίξει τελωνείο σίγουρα αν τα παραγγείλω?

Το τελωνειο δεν ειναι σιγουρο για μικρο πραγματα, εχω ειχα παραγγειλει ψειρες αξιας 40 ευρω, μαρκα που δεν υπαρχει στα Ελληνικα μαγαζια και δεν εφαγα τελωνειο. Με δικο σου ρισκο παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...