Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Το τελωνειο δεν ειναι σιγουρο για μικρο πραγματα, εχω ειχα παραγγειλει ψειρες αξιας 40 ευρω, μαρκα που δεν υπαρχει στα Ελληνικα μαγαζια και δεν εφαγα τελωνειο. Με δικο σου ρισκο παντα...

Οκ σε ευχαριστώ θα το ρισκάρω γτ ελλαδα δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερα βρηκα στην πορτα 3 φακελακια με πραγματα αγορασμενα τον Γεναρη και αλλο 1 χθες αγορασμενο τον Φλεβαρη.....

Ισως να αρχισαν να παιρνουν μπροστα (βεβαια εχω ακομα καμια 30αρια που περιμενω αλλα οκ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

στο παρελθόν για την παραμικρή αγορά σε δολλάριο (ακόμη και αστεία πόσα από AliExpress) η eurobank μου χρέωνε νομίζω 2€ για την συναλλαγή.

 

Ξέρετε άμα ισχύει ακόμα;

 

Επίσης τι μπορώ να κάνω για να αποφεύγω αυτήν την υπερβολική χρέωση, εκτός από την γνωστή λύση της αγοράς συναλλάγματος και τήρησης τραπεζικού λογαριασμού σε συνάλλαγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drade είπε

Καλησπέρα, 

στο παρελθόν για την παραμικρή αγορά σε δολλάριο (ακόμη και αστεία πόσα από AliExpress) η eurobank μου χρέωνε νομίζω 2€ για την συναλλαγή.

Ξέρετε άμα ισχύει ακόμα;

Επίσης τι μπορώ να κάνω για να αποφεύγω αυτήν την υπερβολική χρέωση, εκτός από την γνωστή λύση της αγοράς συναλλάγματος και τήρησης τραπεζικού λογαριασμού σε συνάλλαγμα;

να κανεις την χρεωση απο το aliexpress κατευθειαν σε Ευρω, εκει που λεει χωρα/νομισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drade είπε

Καλησπέρα, 

στο παρελθόν για την παραμικρή αγορά σε δολλάριο (ακόμη και αστεία πόσα από AliExpress) η eurobank μου χρέωνε νομίζω 2€ για την συναλλαγή.

Ξέρετε άμα ισχύει ακόμα;

Επίσης τι μπορώ να κάνω για να αποφεύγω αυτήν την υπερβολική χρέωση, εκτός από την γνωστή λύση της αγοράς συναλλάγματος και τήρησης τραπεζικού λογαριασμού σε συνάλλαγμα;

H άλλη λύση είναι να βγάλεις μια κάρτα τύπου revolut/monese/n26 που δε σε κλεβουν στο συνάλλαγμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρηγγειλα μια οθονη για κινητο αξιας 25.5 ευρω. Συνεννοηθηκα με τον πωλητη και εβαλε 21 ευρω στο πακέτο. Θα εχω προβλημα στο τελωνειο; λετε να το ψαξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Amix είπε

Καλησπέρα. Παρηγγειλα μια οθονη για κινητο αξιας 25.5 ευρω. Συνεννοηθηκα με τον πωλητη και εβαλε 21 ευρω στο πακέτο. Θα εχω προβλημα στο τελωνειο; λετε να το ψαξουν;

Ολα ειναι πιθανα, μαλλον οχι αλλα δεν υπαρχει ποτε κατι δεδομενο με το τελωνειο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/4/2020 στις 9:54 ΜΜ, Salvation81 είπε

Σημερα βρηκα στην πορτα 3 φακελακια με πραγματα αγορασμενα τον Γεναρη και αλλο 1 χθες αγορασμενο τον Φλεβαρη.....

Ισως να αρχισαν να παιρνουν μπροστα (βεβαια εχω ακομα καμια 30αρια που περιμενω αλλα οκ).

Λοιπόν από μία παραγγελία 16/1 είχα παραλάβει μέχρι μέσα Φλεβάρη 3/4 τεμάχια

Από τότε τίποτε

Την περασμένη εβδομάδα  (4 μήνες μετά) κάθε μέρα (!!!!) μου ερχόταν και μια ειδοποίηση από ΕΛΤΑ (3) πήγα και παρέλαβα 5 τεμάχια

Και σημερα τρεις ειδοποιήσεις μαζεμένες  για πράγματα που είχα ξεγράψει και έχω πάρει και επιστροφή χρημάτων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αραγε ομαλοποιήθηκε η κατάσταση;

Διστάζω να ξαναπαραγγείλω με τέτοιους χρόνους παράδοσης

(Κάποια πράγματα που χρειαζόμουν - λάμπες αλογόνου,  τα ξανά -ψώνισα από εδώ στην τριπλάσια τιμή βέβαια, αλλά ήρθαν σε δυο μέρες)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nazar είπε

Λοιπόν από μία παραγγελία 16/1 είχα παραλάβει μέχρι μέσα Φλεβάρη 3/4 τεμάχια

Από τότε τίποτε

Την περασμένη εβδομάδα  (4 μήνες μετά) κάθε μέρα (!!!!) μου ερχόταν και μια ειδοποίηση από ΕΛΤΑ (3) πήγα και παρέλαβα 5 τεμάχια

Και σημερα τρεις ειδοποιήσεις μαζεμένες  για πράγματα που είχα ξεγράψει και έχω πάρει και επιστροφή χρημάτων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αραγε ομαλοποιήθηκε η κατάσταση;

Διστάζω να ξαναπαραγγείλω με τέτοιους χρόνους παράδοσης

(Κάποια πράγματα που χρειαζόμουν - λάμπες αλογόνου,  τα ξανά -ψώνισα από εδώ στην τριπλάσια τιμή βέβαια, αλλά ήρθαν σε δυο μέρες)

Δεν αγοραζεις κατι που βιαζεσαι μεσω Κινας, πλεον παιρνουν και 100 μερες για να ερθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να έχει ειπωθεί αλλά επειδή έχω χάσει επεισόδια θα ρωτήσω.Η μέθοδος αποστολής AliExpress Standard Shipping στέλνει πλέον μέσω Σουηδίας όποτε δεν υπάρχει Τελωνείο?

2 Παραγγελίες που έκανα(κάτω τον 22 ευρώ) έρχονται μέσω Σουηδίας και οι δύο.🤔

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
15/5/2020, 14:34:00 ΣΟΥΗΔΙΑ  ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
15/5/2020, 13:18:00 ΣΟΥΗΔΙΑ  ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
15/5/2020, 13:08:00 ΣΟΥΗΔΙΑ  ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Μπορεί να έχει ειπωθεί αλλά επειδή έχω χάσει επεισόδια θα ρωτήσω.Η μέθοδος αποστολής AliExpress Standard Shipping στέλνει πλέον μέσω Σουηδίας όποτε δεν υπάρχει Τελωνείο?

2 Παραγγελίες που έκανα(κάτω τον 22 ευρώ) έρχονται μέσω Σουηδίας και οι δύο.🤔

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
15/5/2020, 14:34:00 ΣΟΥΗΔΙΑ  ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
15/5/2020, 13:18:00 ΣΟΥΗΔΙΑ  ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
15/5/2020, 13:08:00 ΣΟΥΗΔΙΑ  ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Kανονικά περνάει τελωνείο. Αν είναι κάτω των 22 δε θα πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Στο πακέτο επάνω φαίνεται ότι στάλθηκε από Σουηδία δηλαδή Ε.Ε. Γιατί να περάσει?

Στα ΕΛΤΑ φαίνεται απο που στάλθηκε (Κίνα) ασχετα τι βλέπεις εσύ στο site αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω εκμέρους μιας φίλης μου.

Έχει παραγγείλει πάνω από τριάντα πράγματα από των Ιανουάριο και τις έχουν έρθει μονό τα δυο πράγματα, Παλιότερα που κάναμε καταγγελία στην ΕΕΤΤ άρχισαν σιγά σιγά να τις έρχονται άλλα ξανά ήρθαμε στο ίδιο επίπεδο να μην παραλαμβάνει το 95% από αυτα που αγοράζει από Ali Express και Ebay

Τι αλλο μπορουμε να κανουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...