Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά παραγγελία 30 ευρώ,τι μεταφορική να επιλέξω?

China post Registerd Air Mai

Aliexpress Standard Shipping??

Μαλλον θα μιλήσω και με τον κινέζο,αν δουμε πως θα το κανουμε με την αποδειξη να εμφανίσει μια των 20 ευρώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω ενα δεμα με china post registered και μετα απο 90 μερες σημερα εμφανιστηκε στο αεροδρομιο αλλα στο tracking λεει αυτο [εκφορτωση ταχ/κησ αποστολησ - αναμονη παρουσιασησ στο τελωνειο] και αυτο το δεμα ειναι αξιας 13 ευρω πως γινεται να περασει τελωνειο και τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Μόλις τώρα, stavagg31 είπε

Εγω εχω ενα δεμα με china post registered και μετα απο 90 μερες σημερα εμφανιστηκε στο αεροδρομιο αλλα στο tracking λεει αυτο [εκφορτωση ταχ/κησ αποστολησ - αναμονη παρουσιασησ στο τελωνειο] και αυτο το δεμα ειναι αξιας 13 ευρω πως γινεται να περασει τελωνειο και τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Να σας πω ότι το δέμα ήταν ένα vr άρα μήπως το ελέγχουν επιδη είναι ογκώδης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stavagg31 είπε

Εγω εχω ενα δεμα με china post registered και μετα απο 90 μερες σημερα εμφανιστηκε στο αεροδρομιο αλλα στο tracking λεει αυτο [εκφορτωση ταχ/κησ αποστολησ - αναμονη παρουσιασησ στο τελωνειο] και αυτο το δεμα ειναι αξιας 13 ευρω πως γινεται να περασει τελωνειο και τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Να σας πω ότι το δέμα ήταν ένα vr άρα μήπως το ελέγχουν επιδη είναι ογκώδης;

Ολα ελεγχονται. Υπάρχουν και απαγορευμένα είδη. Η τιμή δεν είναι ο μόνος λόγος που γίνεται τελωνειακός έλεγχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο 1 Μαΐου και ακόμα τίποτα 3 παραγγελίες .. στην μια πήρε και παράταση ενα μηνα ο πωλητης..

Αν με ξαναδούν να μου γράψουν.. απορώ γιατί δεν ήξερα ήταν οι πρώτες μου..

Έτσι συμβαινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Απο 1 Μαΐου και ακόμα τίποτα 3 παραγγελίες .. στην μια πήρε και παράταση ενα μηνα ο πωλητης..

Αν με ξαναδούν να μου γράψουν.. απορώ γιατί δεν ήξερα ήταν οι πρώτες μου..

Έτσι συμβαινει ?

Φιλε μου καλησπερα, οχι δεν ειναι ο κανονας να συμβαινουν τετοιες καθυστερησεις η και απωλειες. Το τελευταιο διαστημα με τον ιο εχουν ολα αλλαξει.

Εγω περιμενω 2 δεματακια απο Σιγκαπουρη τα οποια εχουν κανει 132 μερες μεχρι σημερα. Τα οποια δεν εχουν εμφανιστει Ελλαδα ακομη.

Καλεσα στα ΕΛΤΑ και δεν εχει γινει καν κλεισημο απο την Σιγκαπουρη ακομη, παρολο που δειχνει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 23/5 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ.

Τα παρηγγειλα αρχες Μαρτιου, εκαναν 2 μηνες να εμφανιστουν Σιγκαπουρη, και υστερα αγνοειται η τυχη τους 🤣

 

Εντελως αντιθετη περιπτωση τωρα, ηταν ενα δεματακι τον Μαρτιο απο Κινα, με Yanwen Registered εφυγε, εφτασε σε 19 μερες εν μεσω πανδημιας και αλλαξε tracking και ηρθε με Γενικη Ταχυδρομικη.
Οποτε πιστευω ειναι ξεκαθαρα θεμα απο που και με ποιο ταχυδρομειο ερχεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, omokas είπε

Φιλε μου καλησπερα, οχι δεν ειναι ο κανονας να συμβαινουν τετοιες καθυστερησεις η και απωλειες. Το τελευταιο διαστημα με τον ιο εχουν ολα αλλαξει.

Εγω περιμενω 2 δεματακια απο Σιγκαπουρη τα οποια εχουν κανει 132 μερες μεχρι σημερα. Τα οποια δεν εχουν εμφανιστει Ελλαδα ακομη.

Καλεσα στα ΕΛΤΑ και δεν εχει γινει καν κλεισημο απο την Σιγκαπουρη ακομη, παρολο που δειχνει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 23/5 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ.

Τα παρηγγειλα αρχες Μαρτιου, εκαναν 2 μηνες να εμφανιστουν Σιγκαπουρη, και υστερα αγνοειται η τυχη τους 🤣

Εντελως αντιθετη περιπτωση τωρα, ηταν ενα δεματακι τον Μαρτιο απο Κινα, με Yanwen Registered εφυγε, εφτασε σε 19 μερες εν μεσω πανδημιας και αλλαξε tracking και ηρθε με Γενικη Ταχυδρομικη.
Οποτε πιστευω ειναι ξεκαθαρα θεμα απο που και με ποιο ταχυδρομειο ερχεται.

Εγω παντως σκοπεύω να ανοιξω case μολις με αφήσει το σύστημα,για επιστροφή χρηματων.. ελπιζω να μην εχω και εκει πρόβλημα. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Εγω παντως σκοπεύω να ανοιξω case μολις με αφήσει το σύστημα,για επιστροφή χρηματων.. ελπιζω να μην εχω και εκει πρόβλημα. .

Πολυ σωστα θα πραξεις! Ζητα refund μολις σε αφησει, απλα οχι πολυ νωρις (ουτε πολυ αργα) διοτι το ελεγχει καποιες φορες αυτοματοποιημενο συστημα και σου λεει οτι δεν εγινε δεκτη η επιστροφη και να περιμενεις 10 μερες πχ.

Και εγω πηρα refund για αυτα του Μαρτιου, τωρα εαν εμφανιστουν καποια στιγμη θα στειλω τα χρηματα πισω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγορά 12 Απριλίου και αποστολή με συστημένο δέμα με το ταχυδρομείο Σιγκαπούρης…

3 μήνες κολλημένο στην Σιγκαπούρη (όπου παραδέχονταν και οι ίδιοι ότι υπάρχει σοβαρό θέμα λόγω του Covid19).

5 ημέρες πριν κλείσει 4 μήνες το δέμα ήρθε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα usb portable shower στα 35€ και ενώ μου έδωσαν τον κλασικό αριθμό αποστολής των κρατικών ταχυδρομείων, όταν έφτασε Ολλανδία άλλαξε ο αριθμός και μου το έφερε η γενική ταχυδρομική στο σπίτι. 
Μάλιστα πίσω από το χαρτί της γενικής ταχυδρομικής που κολλάει στα πακέτα, υπάρχει το κλασικό κινέζικο χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Αγόρασα ένα usb portable shower στα 35€ και ενώ μου έδωσαν τον κλασικό αριθμό αποστολής των κρατικών ταχυδρομείων, όταν έφτασε Ολλανδία άλλαξε ο αριθμός και μου το έφερε η γενική ταχυδρομική στο σπίτι. 
Μάλιστα πίσω από το χαρτί της γενικής ταχυδρομικής που κολλάει στα πακέτα, υπάρχει το κλασικό κινέζικο χαρτί.

Αν στο εφερε η Γενικη δεν το ειχαν στειλει με απλο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είχα παραγγείλει ακουστικά αρχές Μαΐου, αρχές Αυγούστου έληγε το protection time και ζήτησα refund όπου και μου το έδωσαν και αυτήν την εβδομάδα, 4 μήνες μετά, τα ακουστικά παραδόξως εμφανίστηκαν!  Τι κάνω τώρα, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Επικοινωνώ μαζί τους και τους λέω να με χρεώσουν ξανά γιατί ήρθαν; Δεν κάνω τίποτα και θα γίνει έτσι και αλλιώς αυτόματα; Η παραγγελία δείχνει finished σαν status. Έχω την εντύπωση πως είχα δει κάπου στο status της παραγγελίας πως έγγραφε "full refund" αν δεν έρθουν στον ένα μήνα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, flick είπε

Είχα παραγγείλει ακουστικά αρχές Μαΐου, αρχές Αυγούστου έληγε το protection time και ζήτησα refund όπου και μου το έδωσαν και αυτήν την εβδομάδα, 4 μήνες μετά, τα ακουστικά παραδόξως εμφανίστηκαν!  Τι κάνω τώρα, τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Επικοινωνώ μαζί τους και τους λέω να με χρεώσουν ξανά γιατί ήρθαν; Δεν κάνω τίποτα και θα γίνει έτσι και αλλιώς αυτόματα; Η παραγγελία δείχνει finished σαν status. Έχω την εντύπωση πως είχα δει κάπου στο status της παραγγελίας πως έγγραφε "full refund" αν δεν έρθουν στον ένα μήνα πάντως.

Μιλάς με τον αγοραστη και τον πληρωνεις ξανα. Δε φταιεί αυτός που τα ταχυδρομεια και το τελωνειο αργουν

Επεξ/σία από spartak1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο spartak1 καλό είναι να στήλεις ένα μήνυμα στον πωλητή να του πείς οτι παρέλαβες και το πιθανότερο να κάνεις άλλη μια παραγγελία να την πληρώσεις χωρίς να στήλει κάτι εσύ θα κάνεις οτι παρέλαβες και όλα οκ.

Υπόψη οτι πολλοί απο αυτούς τους πωλητές μεροκάματο δουλεύουν δεν έχουν τίποτα πολυεθνικές απο πίσω αλλά όπως και να χει αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει είναι πως η Ελλάδα έχει μπεί black list για τους Κινέζους είτε εξαιτίας μπαγλαμάδων που ανοίγουν case για refund ενώ έχουν παραλάβει κανονικά είτε εξαιτίας των αστείων τύπων στα ΕΛΤΑ που έχουν πάει τις παραδώσεις δεμάτων στο 4μηνο!

Πολλοί δεν στέλνουν καν Ελλάδα άλλοι ζητάνε μεταφορικά εκεί που ήταν δωρεάν,ενώ υπάρχουν κι αυτοί που στέλνουν μόνο κούριερ!

Μεγάλη προσοχή οπο όλους μας με αφορμή τον covid-19 τα λαμόγια έχουν αποθρασυνθεί και θα την πληρώσουμε όλοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blackraven είπε

η Ελλάδα έχει μπεί black list για τους Κινέζους είτε εξαιτίας μπαγλαμάδων που ανοίγουν case για refund ενώ έχουν παραλάβει κανονικά

Ύψιστη καφρίλα.

2 ώρες πριν, blackraven είπε

είτε εξαιτίας των αστείων τύπων στα ΕΛΤΑ που έχουν πάει τις παραδώσεις δεμάτων στο 4μηνο

Όντως; Νόμιζα πως φταίνε τα ταχυδρομεία προς Ασία μεριά, γιατί στο tracking μου έδειχνε επί 4 μήνες πως είναι κολλημένο στο Singapore Post. Δηλαδή τόσο καιρό ήταν κολλημένο στη διαλογή στα ΕΛΤΑ; Όχι βέβαια πως θα μου εκάνε εντύπωση...

2 ώρες πριν, blackraven είπε

Υπόψη οτι πολλοί απο αυτούς τους πωλητές μεροκάματο δουλεύουν δεν έχουν τίποτα πολυεθνικές απο πίσω

2 ώρες πριν, blackraven είπε

Μεγάλη προσοχή οπο όλους μας με αφορμή τον covid-19 τα λαμόγια έχουν αποθρασυνθεί και θα την πληρώσουμε όλοι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια πωλητής είναι η QCY που αν δεν κάνω λάθος ανήκει στη Xiaomi. Αλλά προφανώς το ηθικό ζήτημα είναι το ίδιο και αυτό είναι που μετράω περισσότερο σε σχέση με τα 16 ευρώ, γι' αυτό και ρώτησα κιόλας, ιδιαίτερα από τη στιγμή που ήταν η πρώτη μου παραγγελία στο Ali. Δεν είδα κάπου στη refund process κάποια επιλογή τύπου "τελικά ήρθε", ούτε καν φαίνεται να μπορώ να στείλω μήνυμα όσον αφορά τη συγκεκριμένη παραγγελία. Επίσης γράφει "full refund if product is not received in 90 days" και αναρωτήθηκα μήπως απλά είναι η πολιτική τους αυτή, να σε αποζημιώνουν έτσι και αλλιώς αν αργήσουν τόσο πολύ (όπως κάνουν στην Αμερική με τις πίτσες! :P), γιατί από την άλλη μεριά εδώ που τα λέμε και για τον αγοραστή δεν είναι και το πιο ωραίο/δίκαιο να κάνει μια παραγγελία και να παραλάβει μετά από μισό χρόνο π.χ. ιδιαίτερα όταν δεν ευθύνεται και ο ίδιος (δεν μιλάμε για μαϊμουδιές με το τελωνείο π.χ τύπου "ααα από δική μου άγνοια, μου ήρθε κουστούμι και δεν το παραλαμβάνω επειδή δεν με συμφέρει" όπως έχω δει να παίζει αρκετά) και όταν το διάστημα είναι τέτοιο που το προϊόν έχει ξεπεραστεί (παρέλαβα πολύ καθυστερημένα τα QCY T5, ενώ πλέον στην αγορά υπάρχουν τα βελτιωμένα T6).

Anyways, λόγω του ηθικού κομματιού, αλλά και του θέματος αντιμετώπισης σαν χώρα γενικότερα που αναφέρεις και σκέφτηκα  και εγώ, (μην ξεχνάμε πως κάποτε έστελνε το amazon.co.uk με δωρεάν μεταφορικά από ένα ποσό και πάνω... μέχρι να κοπεί... :rolleyes:) θα επικοινωνήσω μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο το Aliexpress. Ο πωλητης μεσο Κινας με εστειλε το πακετο με NL post και σημερα το Cainio tracking  με εβγαλε το συγκεκριμενο status "Liege-Linehaul Arrival" γνωριζει κανεις τι σημαινει;

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...