Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, NiaUu είπε

Ξερει κανεις αν γλιτωνουμε τελωνειο επιλεγοντας speedex στο iherb? 

Έχει κατάστημα στο aliExpress το iherb;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 7:43 ΜΜ, andreas1gr είπε

Έχει κατάστημα στο aliExpress το iherb;;;;

Οχι σορρυ, ξερω οτι ο τιτλος λεει για αλι αλλά εχω την αισθηση οτι ειδα σχολια και για iherb/τελωνειο γενικα. Μπορει να το εχω μπερδεψει με αλλο θεμα απλως ειπα να μην ανοιξω καινουριο θρεντ για μια τοσο απλη ερωτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις το email και το τηλεφωνο του τελωνειου; Οι αχρηστοι δεν δουλευουν οπως θα επρεπε αυτα σε αλλες χωρες δεν γινονται, το μηνυμα ειναι ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω και μερες!

 

Πως μπορει να κινηθει καποιος να κανουν πιο γρηγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα εγινε κατι παραξενο. Εχει να περασει ταχυδρομος 2 εβδομαδες οποτε λέω ενταξει την κατσαμε την βαρκα, αρχισαν οι αδειες.

Ωστοσο ηρθε φορτηγακι των ΕΛΤΑ κατα τις 3 και μου αφησε 5 δεματακια που περιμενα απο Aliexpress. WTF?

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.d2fef603f9bf150b9654f18b35b3d671.png

82 day in trip +καμία βδομαδούλα(ελπίζω τουλάχιστον) ένα τριμηνακι υπομονή θέλει
Η φάση είναι αλλο αντικείμενο απο το ίδιο μαγαζί με China Post Ordinary Small Packet Plus έχει έρθει ένα μήνα νωρίτερα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IceCharles είπε

image.png.d2fef603f9bf150b9654f18b35b3d671.png

82 day in trip +καμία βδομαδούλα(ελπίζω τουλάχιστον) ένα τριμηνακι υπομονή θέλει
Η φάση είναι αλλο αντικείμενο απο το ίδιο μαγαζί με China Post Ordinary Small Packet Plus έχει έρθει ένα μήνα νωρίτερα! 

Φιλε μπαλαντερ ειναι, το θεμα ειναι να ερθουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 7:11 ΜΜ, Lacepo είπε

Γνωριζει κανεις το email και το τηλεφωνο του τελωνειου; Οι αχρηστοι δεν δουλευουν οπως θα επρεπε αυτα σε αλλες χωρες δεν γινονται, το μηνυμα ειναι ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω και μερες!

Πως μπορει να κινηθει καποιος να κανουν πιο γρηγορα;

Δεν θέλω να τους δικαιολογήσω με αυτό που θα γράψω, ήδη και σ' εμένα περιμένω πράγματα που τα δείχνει στο τελωνείο άνοιχτα εδώ και ένα μήνα, απλά να γνωρίζεις πως το ίδιο θα πω λοιπόν για τους Ολλανδούς. Σε πληροφορώ όποτε μου στείλουν κάτι από Κίνα και περάσει Ολλανδία, το πρώτο πράγμα που θα πω είναι ΩΧΧΧ. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει από Ολλανδία για Ελλάδα εάν δεν περάσει ο μήνας, οπότε καταλαβαίνεις όλοι τους τι είναι. Δεν το γράφω, κατάλαβες.

Στις 23/5/2020 στις 12:16 ΜΜ, MrJulius είπε

Αυτό το έχω ξανά ακούσει, Δηλαδή άμα δεν έρχεται κάτι συστημένο μπορεί να το σουφρώσει ο οποιοσδήποτε χωρίς να υπάρχουν συνέπειες;

Αν έρθει συστημένο θα σε βρει ο ταχυδρόμος να υπογραψεις και να το πάρεις χέρι χέρι, εάν είναι απλό και στο αφήσει πχ στην πολυκατοικία και στο σουφρώσει κάποιος άλλος ένοικος, κλάψτο. Το πιο καλό είναι εάν είστε σε πολυκατοικία, να μιλήσετε με τον ταχυδρόμο σου και να του πεις ότι έχεις απλό, να στο κρατάει και θα περνάς πχ μια φορά την εβδομάδα να στα δίνει. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ελληνικά τελωνεία δεν τα εποπτεύει κανείς;

Η κυβέρνηση των αρίστων δεν έχει πάρει πρέφα τι συμβαίνει άραγε;

Κάτι βρωμάει άσχημα εδω πέρα δεν μπορεί να υπάρχουν δέματα 1 μήνα σε αναμονή και αυτοί να σφυρίζουν αδιάφορα,ομοίως και τα τσακάλια των ΕΛΤΑ τους οποίους θεωρώ εξίσου συνένοχους στην ταλαιπωρία.

Πόσα είπαμε παίρνει ο μέσος ΕΛΤΑτζής τον μήνα;Καλά για τελώνι δεν συζητάμε καν με τα εξτραδάκια που τους κάθονται.

Επεξ/σία από blackraven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, blackraven είπε

Τα ελληνικά τελωνεία δεν τα εποπτεύει κανείς;

Η κυβέρνηση των αρίστων δεν έχει πάρει πρέφα τι συμβαίνει άραγε;

Κάτι βρωμάει άσχημα εδω πέρα δεν μπορεί να υπάρχουν δέματα 1 μήνα σε αναμονή και αυτοί να σφυρίζουν αδιάφορα,ομοίως και τα τσακάλια των ΕΛΤΑ τους οποίους θεωρώ εξίσου συνένοχους στην ταλαιπωρία.

Πόσα είπαμε παίρνει ο μέσος ΕΛΤΑτζής τον μήνα;Καλά για τελώνι δεν συζητάμε καν με τα εξτραδάκια που τους κάθονται.

Όλη η καθυστέρηση γίνεται από το Τελωνείο, το ξέρω από πρώτο χέρι. Αν δεν κάνει την κίνηση το Τελωνείο να ανοίξει τον Σάκο, μην περιμένεις από τον ΕΛΤΑ να προωθήσει για διανομή σε καμιά περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι φυσιολογικό που κάτι QCY T5 ακουστικά που έχουν φύγει 5 Μαϊού ούτε έχουν φτάσει, ούτε έχω καμιά νεότερη ενημέρωση στο tracking; Πριν κανα μήνα που τους είχα στείλει να ρωτήσω μου είπαν ένα γενικόλογο "θα έρθουν".
Μου γράφει: "If your order does not arrive on 2020-08-01 , you can apply for a refund by opening a dispute."
Οπότε να περιμένω μέχρι τότε για να κάνω dispute; Είναι η πρώτη φορά που παίρνω κάτι από Aliexpress και ήμουν προετοιμασμένος για μια κάποια καθυστέρηση αλλά δεν είναι λίγο too much; 16 ευρώ έκαναν τα ακουστικά οπότε δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα με το τελωνείο.

Επεξ/σία από flick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, flick είπε

Είναι φυσιολογικό που κάτι QCY T5 ακουστικά που έχουν φύγει 5 Μαϊού ούτε έχουν φτάσει, ούτε έχω καμιά νεότερη ενημέρωση στο tracking; Πριν κανά μήνα που τους είχα στείλει να ρωτήσω μου είπαν ένα γενικόλογο "θα έρθουν".
Μου γράφει: If your order does not arrive on 2020-08-01 , you can apply for a refund by opening a dispute. Οπότε να περιμένω μέχρι τότε για να κάνω dispute; Είναι η πρώτη φορά που παίρνω κάτι από Aliexpress και ήμουν προετοιμασμένος για μια κάποια καθυστέρηση αλλά δεν είναι λίγο too much;16

Πλέον δεν είναι. Παρηγγειλα κάτι και μου εδωσε 90 μέρες αναμονή για παραλαβή!  Ενω παλιότερα έδινε 60 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Πλέον δεν είναι. Παρηγγειλα κάτι και μου εδωσε 90 μέρες αναμονή για παραλαβή!  Ενω παλιότερα έδινε 60 μέρες

Όταν είχα κάνει τη παραγγελία μου έλεγε 20-34 μέρες.... Εντάξει, ενδεικτικά είναι αυτά αλλά πέρασαν δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...