Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MrJulius είπε

Γράφω εκμέρους μιας φίλης μου.

Έχει παραγγείλει πάνω από τριάντα πράγματα από των Ιανουάριο και τις έχουν έρθει μονό τα δυο πράγματα, Παλιότερα που κάναμε καταγγελία στην ΕΕΤΤ άρχισαν σιγά σιγά να τις έρχονται άλλα ξανά ήρθαμε στο ίδιο επίπεδο να μην παραλαμβάνει το 95% από αυτα που αγοράζει από Ali Express και Ebay

Τι αλλο μπορουμε να κανουμε;

Αν στάλθηκαν με απλό ταχυδρομείο δε μπορείς να κάνεις τίποτα απ' το να περιμένεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Αν στάλθηκαν με απλό ταχυδρομείο δε μπορείς να κάνεις τίποτα απ' το να περιμένεις

Αυτό το έχω ξανά ακούσει, Δηλαδή άμα δεν έρχεται κάτι συστημένο μπορεί να το σουφρώσει ο οποιοσδήποτε χωρίς να υπάρχουν συνέπειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα έκανα την πρώτη μου αγορά από ali και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι


image.png.303359e92cd5de2223eaae8e8597460e.png

Το your order will be closed in :15 days κτλ τι ακριβώς σημαίνει?
Οτι τελειώνει το buyer protection σε 15 μερες η οτι αν θέλω να κάνω dispute πρέπει πρώτα να περάσουν αυτές οι 15 μερες?
Πατώντας στο dispute μου λέει:

image.png.a4fa9a35f755cfcb13e4d98a28aaa149.png
Συγνώμη αν έχει ξανά ερωτηθεί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι

Επεξ/σία από IceCharles
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IceCharles είπε

καλησπέρα έκανα την πρώτη μου αγορά από ali και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι


image.png.303359e92cd5de2223eaae8e8597460e.png

Το your order will be closed in :15 days κτλ τι ακριβώς σημαίνει?
Οτι τελειώνει το buyer protection σε 15 μερες η οτι αν θέλω να κάνω dispute πρέπει πρώτα να περάσουν αυτές οι 15 μερες?
Πατώντας στο dispute μου λέει:

image.png.a4fa9a35f755cfcb13e4d98a28aaa149.png
Συγνώμη αν έχει ξανά ερωτηθεί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι

περιμενεις να τελειωσουν αυτες οι ημερες,και τοτε αν θες μιλας με τον πωλητη να σου κανει extend time ωστε να εχεις λιγες μερες παραπανω,αλλιως κανεις dispute και παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια παραγγελία από ali λίγο γύρω στα  24 ευρώ και με κουπόνι πλήρωσα τελικά  περίπου 20,50 € αλλά μεσα στο ιστορικό αναφέρει όλο το ποσό και δεν φαίνεται ξεκάθαρα η αφαίρεση του κουπόνιου, θα έχω θέμα? 

Μέσα από το ιστορικό θα φαίνεται >22€ τιμή.....

Μόνο από την κάρτα θα φαίνεται ξεκάθαρα βέβαια το ποσό...

Ν τ αφήσω ή ν τ ακυρώσω?

A210A48B-8727-42FC-84C4-094E8691C678.jpeg

66E47DB6-FC57-4B9F-AF45-D3ED59113DA9.jpeg

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, George b είπε

περιμενεις να τελειωσουν αυτες οι ημερες,και τοτε αν θες μιλας με τον πωλητη να σου κανει extend time ωστε να εχεις λιγες μερες παραπανω,αλλιως κανεις dispute και παιρνεις τα λεφτα σου πισω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας θα παραγγείλω 18 πράγματα από το ali... Κάνουν σύνολο 22.73 θα περάσουν από τελωνείο και πόσες μέρες θα κάνουν να έρθουν??

έχω παραγγείλει 18 πράγματα τιμή 22.75 θα έρθουν μια τα 18 μαζί η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpirakii είπε

Γειά σας θα παραγγείλω 18 πράγματα από το ali... Κάνουν σύνολο 22.73 θα περάσουν από τελωνείο και πόσες μέρες θα κάνουν να έρθουν??

έχω παραγγείλει 18 πράγματα τιμή 22.75 θα έρθουν μια τα 18 μαζί η οχι

Εγω θα σου ελεγα να χωρισεις τις παραγγελιες σου σε 2 κομματια, 12ε + 11ε πχ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Εγω θα σου ελεγα να χωρισεις τις παραγγελιες σου σε 2 κομματια, 12ε + 11ε πχ.

Αν τα χωρίσω σε 2 κομμάτια όλο το πρώτο κομμάτι θα έρθει μαζί και όλο το δεύτερο μαζί η όχι?? Επίσης θα περάσει τελωνείο

Λοιπόν όπως έχω ξανά πει θα παραγγείλω 18 πράγματα αξίας 22,78 θα περάσουν από τελωνείο? Και θα έρθουν και τα 18  μαζί??? Και πόσο καιρό περίπου θα κάνουν να έρθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Mpirakii είπε

Αν τα χωρίσω σε 2 κομμάτια όλο το πρώτο κομμάτι θα έρθει μαζί και όλο το δεύτερο μαζί η όχι?? Επίσης θα περάσει τελωνείο

Λοιπόν όπως έχω ξανά πει θα παραγγείλω 18 πράγματα αξίας 22,78 θα περάσουν από τελωνείο? Και θα έρθουν και τα 18  μαζί??? Και πόσο καιρό περίπου θα κάνουν να έρθουν

A. μην γράφεις πολλές φορές την ίδια ερώτηση, δεν είμαστε γραφείο εξυπηρέτησης κοινού, αν ξέρει κάποιος θα σου απαντήσει.
Β. σου απαντήσανε ήδη, μην κάνεις μία παραγγελία για όλα. Η σωστότερη τακτική είναι μία παραγγελία ανά προϊόν, αν έχουν δωρεάν μεταφορικά.
Γ. οτιδήποτε ξεπερνάει τα 22€ σε αξία προϊόντος + μεταφορικά, πιθανότατα θα μπει τελωνείο όπου θα χρεωθείς 15€ + 24% ΦΠΑ.
Δ. για το πότε θα έρθουν, κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει. Ούτε καν ο ταχυδρόμος σου. Αυτό τον καιρό λίγο κάλμα με τις παραγγελίες από εξωτερικό, ειδικά από Κίνα, δεν έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση ούτε στην Κίνα με τις αποστολές, ούτε στα ΕΛΤΑ με τις ελλείψεις προσωπικού. Υπάρχουν περιπτώσεις που έρχονται ακόμα δέματα που έχουν παραγγελθεί πέρυσι ή άλλα που δεν έρχονται ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει επί του θέματος. Είχα αγοράσει ένα χειριστήριο xbox και λίγο πριν λήξει η εγγύηση έβγαλε πρόβλημα, δεδομένου ότι το μαγαζί που το πήρα έκλεισε, η εταιρεία θα μου κάνει την αντικατάσταση. Μάλλον θα μου σταλθεί από Αμερική, μήπως γνωρίζει κάποιος στην προκειμένη περίπτωση δεδομένου ότι το πακέτο αφορά αντικατάσταση προϊόντος εάν θα περάσει τελωνείο ή δεν έχει σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, μιλαω με εμπιστο πωλητη και μου λεει οτι μπορει να στειλει με dhl απο κινα χωρις να επιβαρύνθω με φορους, δασμους και τελωνεία. Και αν εχω χαρατσι θα μου πληρωσει την διαφορά πισω. Παιζει κατι τετοιο; 

Επεξ/σία από logo15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...