Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Gordona είπε

Καλημέρα. Εγώ έχω ένα δέμα που μπήκε τελωνείο Παρασκευή 16/3. Τους έστειλα ότι ζήτησαν. Αλήθεια πόσο καιρό κάνει να βγει; Το θέμα είναι ότι ταυτόχρονα έκλεισε και η παραγγελεία. Άνοιξα dispute και μου λένε ότι δεν είναι θέμα logistics αφού μπήκε Ελλάδα, είναι θέμα τελωνείου και σε 5 μέρες θα κλείσει.. Φυσικά και σε 5 μέρες δεν πρόκειται να φτάσει ώστε να δω αν είναι εντάξει.. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

 

Μην είστε ρε παιδιά παράλογοι και κουτοπόνηροι…

Αφού βλέπετε ότι το δέμα είναι Ελλάδα (στο τελωνείο) τότε γιατί ανοίγετε dispute;;;;

Εγώ έστειλα mail από 9/3 και περιμένω να εκτελωνιστεί ένα δέμα μου…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Μην είστε ρε παιδιά παράλογοι και κουτοπόνηροι…

Αφού βλέπετε ότι το δέμα είναι Ελλάδα (στο τελωνείο) τότε γιατί ανοίγετε dispute;;;;

Εγώ έστειλα mail από 9/3 και περιμένω να εκτελωνιστεί ένα δέμα μου…

Γιατί αν δεν λειτουργεί αυτό που έστειλε ο πωλητής τι θα κάνω μετά; Αφού μου επιτρέπει dispute για 5 μόνο μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gordona είπε

Γιατί αν δεν λειτουργεί αυτό που έστειλε ο πωλητής τι θα κάνω μετά; Αφού μου επιτρέπει dispute για 5 μόνο μέρες...

Dispute μπορείς να ανοίξεις μέχρι 15 μέρες μετά, αφού έχει ήδη κλείσει η παραγγελία! Και το έχω πει ξανά, ότι καλό είναι να ανοίγουμε dispute αφου έχει κλείσει η παραγγελία, αν η αποστολή μας είναι με 'Aliexpress standard shipping'. Βέβαια, εγώ προσωπικά εξαντλώ όλα τα μέσα, πριν ανοίξω dispute (συνέχεια μηνύματα στον πωλητή να επεκτείνει το buyers protection time κλπ.). Προχθές πήρα πακέτο 2 μέρες αφού έκλεισε η παραγγελία (ο πωλητής ήδη είχε 'τερματίσει' τον χρόνο επέκτασης της παραγγελίας). Απλά έβαλα φώτο τα πράγματα που ήρθαν χωρίς πρόβλημα, και όλα ΟΚ! Αν ανοίξω dispute, πάντα με δικαιώνει το Aliexpress, και αποφασίζει κατευθείαν!! Προφανώς, ανάλογα με την συμπεριφορά σου, σε 'μαρκάρουν' (έτσι τουλάχιστον υποθέτω),. Το θέμα με μένα βέβαια είναι, ότι ανοίγω πολύ δύσκολα dispute!!! ;)

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gordona είπε

Γιατί αν δεν λειτουργεί αυτό που έστειλε ο πωλητής τι θα κάνω μετά; Αφού μου επιτρέπει dispute για 5 μόνο μέρες...

Παρακαλάς και εύχεσαι να λειτουργεί. 

Με τους κρατικούς ηλίθιους που έχουμε μπλέξει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Dispute μπορείς να ανοίξεις μέχρι 15 μέρες μετά, αφού έχει ήδη κλείσει η παραγγελία! Και το έχω πει ξανά, ότι καλό είναι να ανοίγουμε dispute αφου έχει κλείσει η παραγγελία, αν η αποστολή μας είναι με 'Aliexpress standard shipping'. Βέβαια, εγώ προσωπικά εξαντλώ όλα τα μέσα, πριν ανοίξω dispute (συνέχεια μηνύματα στον πωλητή να επεκτείνει το buyers protection time κλπ.). Προχθές πήρα πακέτο 2 μέρες αφού έκλεισε η παραγγελία (ο πωλητής ήδη είχε 'τερματίσει' τον χρόνο επέκτασης της παραγγελίας). Απλά έβαλα φώτο τα πράγματα που ήρθαν χωρίς πρόβλημα, και όλα ΟΚ! Αν ανοίξω dispute, πάντα με δικαιώνει το Aliexpress, και αποφασίζει κατευθείαν!! Προφανώς, ανάλογα με την συμπεριφορά σου, σε 'μαρκάρουν' (έτσι τουλάχιστον υποθέτω),. Το θέμα με μένα βέβαια είναι, ότι ανοίγω πολύ δύσκολα dispute!!! ;)

Ναι. Η παραγγελία έχει κλείσει κι άνοιξα dispute. Είναι με Aliexpress standard shipping. Ο πωλητής δεν απάντησε να κάνει extend. Σε άλλη παραγγελία μου ο πωλητής απάντησε αμέσως και έκανε extend.

Το θέμα είναι ότι το aliexpress τώρα δεν είναι θέμα ότι με δικαιώνει ή όχι. Είναι πως ό,τι και να γίνει εγώ δε θα έχω τρόπο μετά να κάνω κάτι (αν κάτι πάει στραβά)..

Η παραγγελία έκλεισε. Extend δεν έγινε. Έφτασε το δέμα; Όχι. Θα φτάσει; Κάποτε. Και πες ότι το ανοίγω κι έχει μέσα ένα τούβλο, τι κάνω μετά; Αφού δικαίωμα dispute δε θα έχω...

 

 Solutions:
  Option 1: Please continue to wait for 5 days

Response time: 5 days

Please provide evidence as requested. Please kindly note that if no response or no valid evidence provided before the deadline, AliExpress would release full payment to the seller or refund the money as per seller's suggestion and close the dispute.

 

Επεξ/σία από Gordona
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2021 στις 9:09 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Φίλε, έχεις tracking number;  Με το να στείλεις πχ. μήνυμα στο Γ.Ε.Τ.Α. για ένα unregistered δέμα, είναι προφανές ότι δεν θα σου απαντήσουν!

Ναι. Tracking number έχω. Αλλά εξωτερικού tracking number.

Κάνω ανζήτηση το πακέτο με αυτό το tracking number, και η απάντηση του site λέει ότι βρίσκεται στο OE Ελλάδα. Απ' ότι έψαξα, OE σημαίνει Office of Exchange. Υπέθεσα ότι Office of Exchange είναι το τελωνείο αεροδρόμιο (εδώ ήθελα μία διευκρίνηση).

Μετά την αναζήτηση στο site τού εξωτερικού, που δείχνει ότι το πακέτο είναι OE Ελλάδα, το έκανα αναζήτηση στα ΕΛ.ΤΑ. Εκεί δεν βρήκα κάτι. Προφανώς φυσιολογικό. Διότι, όπως είπε παραπάνω ο Aurumnus, πρέπει να πάρει εσωτερικό tracking number για να βρω κάτι στα ΕΛ.ΤΑ.. Εγώ έχω tracking number μόνο εξωτερικού. Απλά, έστειλα μήνυμα στα ΕΛ.ΤΑ. μαζί με το tracking number εξωτερικού που έχω, μήπως μπορέσουν και βγάλουν αυτοί κάποια άκρη.

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Dispute μπορείς να ανοίξεις μέχρι 15 μέρες μετά, αφού έχει ήδη κλείσει η παραγγελία! Και το έχω πει ξανά, ότι καλό είναι να ανοίγουμε dispute αφου έχει κλείσει η παραγγελία, αν η αποστολή μας είναι με 'Aliexpress standard shipping'. Βέβαια, εγώ προσωπικά εξαντλώ όλα τα μέσα, πριν ανοίξω dispute (συνέχεια μηνύματα στον πωλητή να επεκτείνει το buyers protection time κλπ.). Προχθές πήρα πακέτο 2 μέρες αφού έκλεισε η παραγγελία (ο πωλητής ήδη είχε 'τερματίσει' τον χρόνο επέκτασης της παραγγελίας). Απλά έβαλα φώτο τα πράγματα που ήρθαν χωρίς πρόβλημα, και όλα ΟΚ! Αν ανοίξω dispute, πάντα με δικαιώνει το Aliexpress, και αποφασίζει κατευθείαν!! Προφανώς, ανάλογα με την συμπεριφορά σου, σε 'μαρκάρουν' (έτσι τουλάχιστον υποθέτω),. Το θέμα με μένα βέβαια είναι, ότι ανοίγω πολύ δύσκολα dispute!!! ;)

Εσυ καλα κανεις μιας και εχεις συναντησει διάφορα με τις αποστολες/παραδοσεις αλλα οι περισσοτεροι οπως ξερεις ειναι ανυπομονοι κ ανοιγουν με το παραμικρο dispute καλως ή κακως..... Οι αγορες από Κινα αλλα πλεον απο εντος ΕΕ (ναι μιλαω για εντος ΕΕ χωρις τελωνεια κλπ)  θελουν μεγαλη υπομονη πλεον βαζω μεσα και τις εξτρα καθυστερησεις λογω ΕΛΤΑ/covid/αραγμα δεματων για μεγαλο χρονικο διαστημα στο αεροδρομιο κλπ  Το θεμα ειναι να μην μαρκαρουν ολη τη χωρα απο το Αλι με τα αλλεπαλληλα dispute κ δεν στελνουν τπτ μετα εδω. Βεβαια αμα φυγει η ατελεια (για εκτος ΕΕ) τελειωσαμε απο Ιουλιο '21 ετσι κ αλλιως.......μονο με νεες αλχημιες/πατεντες θα περνανε :) 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyb98 είπε

Ναι. Tracking number έχω. Αλλά εξωτερικού tracking number.

Κάνω ανζήτηση το πακέτο με αυτό το tracking number, και η απάντηση του site λέει ότι βρίσκεται στο OE Ελλάδα. Απ' ότι έψαξα, OE σημαίνει Office of Exchange. Υπέθεσα ότι Office of Exchange είναι το τελωνείο αεροδρόμιο (εδώ ήθελα μία διευκρίνηση).

Μετά την αναζήτηση στο site τού εξωτερικού, που δείχνει ότι το πακέτο είναι OE Ελλάδα, το έκανα αναζήτηση στα ΕΛ.ΤΑ. Εκεί δεν βρήκα κάτι. Προφανώς φυσιολογικό. Διότι, όπως είπε παραπάνω ο Aurumnus, πρέπει να πάρει εσωτερικό tracking number για να βρω κάτι στα ΕΛ.ΤΑ.. Εγώ έχω tracking number μόνο εξωτερικού. Απλά, έστειλα μήνυμα στα ΕΛ.ΤΑ. μαζί με το tracking number εξωτερικού που έχω, μήπως μπορέσουν και βγάλουν αυτοί κάποια άκρη.

Φίλε, δώσε το tracking number να δώ και να σου πώ

5 ώρες πριν, Gordona είπε

Ναι. Η παραγγελία έχει κλείσει κι άνοιξα dispute. Είναι με Aliexpress standard shipping. Ο πωλητής δεν απάντησε να κάνει extend. Σε άλλη παραγγελία μου ο πωλητής απάντησε αμέσως και έκανε extend.

Το θέμα είναι ότι το aliexpress τώρα δεν είναι θέμα ότι με δικαιώνει ή όχι. Είναι πως ό,τι και να γίνει εγώ δε θα έχω τρόπο μετά να κάνω κάτι (αν κάτι πάει στραβά)..

Η παραγγελία έκλεισε. Extend δεν έγινε. Έφτασε το δέμα; Όχι. Θα φτάσει; Κάποτε. Και πες ότι το ανοίγω κι έχει μέσα ένα τούβλο, τι κάνω μετά; Αφού δικαίωμα dispute δε θα έχω...

 


 Solutions:
  Option 1: Please continue to wait for 5 days

Response time: 5 days

Please provide evidence as requested. Please kindly note that if no response or no valid evidence provided before the deadline, AliExpress would release full payment to the seller or refund the money as per seller's suggestion and close the dispute.

 

Έγινε escalate το dispute στην ομάδα του Aliexpress, οπότε δεν έχεις άλλη λύση! Εγώ τα ανοίγω προς το τέλος του έξτρα 15ημέρου! 'Δουλέυω' και άλλα σενάρια του στύλ, πριν πέσει η παραγγελία στο σύστημα, ήδη έχω συνεννοηθεί με τον πωλητή να στείλει με διαφορετικό τρόπο αποστολής από το Aliexpress standard shipping (άσχετα αν μετά το επιλέγω)! Δουλεύω πολλά πράγματα, και προσπαθώ να βάλω τον πωλητή να στείλει κάτι με άλλο τρόπο αποστολής (που είναι γρηγορότερος), και κάποιοι με ακούνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Ναι ισχυει.

Και αν πατησω να επεκτεινω τον χρονο αποστολης; Και δεν το στειλει μετα; (εχω την υποψια πως δεν θα το στειλει τουλαχιστον μεσα σε 7 ημερες), παλι γινεται refund? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Ναι θα γινει refund αλλα τι σε αγχωνει? Μην φοβασαι χρηματα δεν θα χασεις.

Τωρα μου λεει οτι δεν εχει στοκ στο χρωμα μου το θελω... χαχαχααχα εμπλεξα με χαζο... κινεζο... και μου λεει οτι το εχω σε αλλο χρωμα και του λεω στειλτο και δεν απαντησε (προφανως δεν εχει καθολου στοκ). 

 

Μπορω να τον "αναφερω"¨καπου αν δεν παει καλα αυτη η ιστορια; (εκτος απο το refund), που βαζει και καλα οτι εχει τα προιοντα ενω δεν τα εχει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...