Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Απο ολλανδια δεν ηρθε?

Πρέπει να έχεις πολύ καιρό να λάβεις τριγωνική αποστολή και τα μπερδεψες... 

Του-της Gordona από Ολλανδία δεν ήρθε και πλήρωσε 50€; 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Πρέπει να έχεις πολύ καιρό να λάβεις τριγωνική αποστολή και τα μπερδεψες... 

Του-της Gordona από Ολλανδία δεν ήρθε και πλήρωσε 50€; 

Ναι αλλα δεν υπαρχει μητρικη με 22 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Ναι αλλα δεν υπαρχει μητρικη με 22 ευρω

Τριγωνική σημαίνει ότι θα εκτελωνιστεί σε έδαφος της ΕΕ και μετά στην Ελλάδα θα μπει χωρίς τελωνείο... 

Οπότε και 300 να έκανε η μητρική...... 

Μάλλον τα έχεις λίγο μπερδεμένα... 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Εμένα πάντως ήταν μεγάλο σε όγκο και την γλύτωσα…

Μεταξύ μας δεν περίμενα ότι θα την γλιτώσω… το 50αρι το είχα σίγουρο…

Οπότε όλα είναι πιθανά στο ελληνικό Τελωνείο…

1.jpg

2.jpg

Τυχερός είσαι, γιατί βλέπω 1.8 Κιλά βάρος στην τελωνειακή δήλωση (οπότε λογικά θα έπρεπε να το ανοίξουν οι τελωνειακοί). Προφανώς επειδή δεν θέλουν να ασχολούνται με ότι να'ναι τώρα (λόγω μεγάλης πίεσης), επειδή είδαν είδος αυτόκινήτου, δεν ασχολήθηκαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Τυχερός είσαι, γιατί βλέπω 1.8 Κιλά βάρος στην τελωνειακή δήλωση (οπότε λογικά θα έπρεπε να το ανοίξουν οι τελωνειακοί). Προφανώς επειδή δεν θέλουν να ασχολούνται με ότι να'ναι τώρα (λόγω μεγάλης πίεσης), επειδή είδαν είδος αυτόκινήτου, δεν ασχολήθηκαν!!!

Εγώ το είχα δεδομένο ότι θα πληρώσω και λόγω βάρους και όγκου... 

Ήταν μια πολύ ευχάριστη εξέλιξη... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tarantules είπε

Ξέρει κανείς να μου πει για ποιο λόγο έχει σκαλώσει το δέμα εδώ και πάνω από μήνα Ελλάδα; Η ζώνη Α τι είναι ; 

Screenshot_2.png.bf07b3f2fc39ec9e3df170dc1bdac8d7.png

 

Πρώτη φορά βγαίνει κάτι τέτοιο κ δεν πρέπει να έχει σχέση με ΓΕΤΑ αθηνα/Πειραιά να τα λένε ζωνη1/2 άμα είναι στο unloaded λογικά δεν έχει προωθηθεί/σκαναριστεί πλήρως άρα αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το δέμα ήταν 38Χ24εκ. Πάρα πολύ ελαφρύ. Νομίζω με έκαψε ότι έγραφε "laptop motherboard". Ενώ και σε μένα δείχνει ότι ξεκινάει από Ολλανδία, παρόλα αυτά μου ζήτησαν τις αποδείξεις του. Ε δεν μπορούσα να στείλω ότι να 'ναι.

Απλά μάλλον τσιμπάνε τυχαία κάποια (στο μάτι ρε παιδί μου)...

Υ.Γ. Αγοράκι είμαι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gordona είπε

Καλημέρα. Το δέμα ήταν 38Χ24εκ. Πάρα πολύ ελαφρύ. Νομίζω με έκαψε ότι έγραφε "laptop motherboard". Ενώ και σε μένα δείχνει ότι ξεκινάει από Ολλανδία, παρόλα αυτά μου ζήτησαν τις αποδείξεις του. Ε δεν μπορούσα να στείλω ότι να 'ναι.

Απλά μάλλον τσιμπάνε τυχαία κάποια (στο μάτι ρε παιδί μου)...

Υ.Γ. Αγοράκι είμαι...

 

Πρόσεξε για να καταλάβεις: Όταν ένα δέμα είναι πραγματικό Ολλανδικό, δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note). Όταν πιάνεις ένα δέμα με customs declaration note στα χέρια σου, καταλαβαίνεις ότι το δέμα δεν είναι Ολλανδικό, και είναι απλά από κάποια τρίτη χώρα, εκτός Ε.Ε.! Έγραψε και ο Κινέζος laptop motherboard, και ουπς ..... σου λέει το τελωνείο εδώ έχει ΦΠΑ (δεν είναι χαζοί)! Αυτό που θα έκανα εγώ (για να αυξήσω τις πιθανότητες να περάσει τον έλεγχο έτσι, είναι να του έλεγα πχ. να έγραφε computer cable από έξω, μια μια τιμή πειστική από έξω)-πρώτα εννοείτε θα προσπαθούσα να συνεννοηθώ για να αλλάξει ο τρόπος αποστολής. Αν το πιάσει πχ. ένας τελωνειακός και δει καλώδιο, είναι πολύ πιο εύκολο να το 'στείλει' έκτος Γ.Ε.Τ.Α. με πράσινο ταμπελάκι, από το να μπει στην διαδικασία να το ψάξει (λόγου του ότι ψάχνουν κατά βάση αυτά που λέμε 'βγάζουν μάτι'). Θα πρέπει όμως να ταιριάζει και λίγο η περιγραφή με το τι χονδρικά έχει ο άλλος στα χέρια του!!! Μην κάνουμε ότι να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Εγώ το είχα δεδομένο ότι θα πληρώσω και λόγω βάρους και όγκου... 

Ήταν μια πολύ ευχάριστη εξέλιξη... 

Μου θυμησες φιλο που ειχε παραγγειλει απο Κινα ολοκληρο κοστουμι για τη μηχανη αξιας 400 ευρω,τις παλιες καλες εποχες ορθοδοξου πασοκ και δε περασε τελωνειο.

Και ελεγα τοτε,αν δε περνανε τελωνειο κοτζαμ πακεταρα,τοτε τι περνανε?

Βεβαια τοτε σου εστελναν και κινητο με απλο ταχυδρομειο και σε μια βδομαδα το ειχες και το εφερνε και ο ταχυδρομος σπιτι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα κάτι ακουστικά (KZ ZSN PRO X) από Κίνα με AliExpress Standard και tracking NL. Κανονικά πάνω αυτοκολλητάκι ότι ειναι τελωνιακώς ελεύθερο ενώ το πάνω πάνω αυτοκόλλητο, δεν φαίνεται οτι ήρθε από Κίνα
Τα τσιμπάνε και αυτά σιγα σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, t-shock είπε

Μόλις έλαβα κάτι ακουστικά (KZ ZSN PRO X) από Κίνα με AliExpress Standard και tracking NL. Κανονικά πάνω αυτοκολλητάκι ότι ειναι τελωνιακώς ελεύθερο ενώ το πάνω πάνω αυτοκόλλητο, δεν φαίνεται οτι ήρθε από Κίνα
Τα τσιμπάνε και αυτά σιγα σιγα

Πόσο τα πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rpanagos είπε

Δεν υπάρχει λόγος για τελωνείο

Είναι κάτω από 22 ευρώ

Αυτοκολλητακι ομως το ειχε κανονικα ενω παλιοτερα δεν βαζανε καν επειδη βλεπανε οτι ειναι απο Ολλανδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, t-shock είπε

Αυτοκολλητακι ομως το ειχε κανονικα ενω παλιοτερα δεν βαζανε καν επειδη βλεπανε οτι ειναι απο Ολλανδια

Πάμε ξανά, για να το καταλάβεις (το έχω πει πάρα πολλές φορές): Ένα δέμα σταλμένο από Κίνα με PostNL (εκτός των εκτελωνισμένων), έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση (customs declaration note). Αυτό κοιτάνε και ξέρουν ότι είναι από τρίτη χώρα (εκτός Ε.Ε.). Ένα κανονικό PostNL δέμα από Ολλανδία, δεν έχει πάνω του τελωνειακή δήλωση!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...