Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα το πρωί έφερε ο ταχυδρόμος ένα δεματάκι αξίας περίπου $1.5.
Παραγγελία αρχές Φεβρουαρίου, από AliExpress. H πρώτη που έκανα μέσα στο 2021.

Η άλλη παραγγελία από αρχές Δεκέμβρη, πάλι από AliExpress αξίας περίπου $1.5, αράζει ακόμα στο τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν θέλω να παραγγείλω πολλά τεμάχια από κάτι. Τι κάνω? Μπορώ να σπάσω σε παραγγελίες τα τεμάχια για να μην μαζεύετε μεγάλη συνολική αξία για να μην πληρώσω τελωνείο?

Επεξ/σία από mihalis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mihalis19 είπε

οταν θέλω να παραγγείλω πολλά τεμάχια από κάτι. Τι κάνω? Μπορώ να σπάσω σε παραγγελίες τα τεμάχια για να μην μαζεύετε μεγάλη συνολική αξία για να μην πληρώσω τελωνείο?

Μπορείς. Φρόντισε η κάθε παραγγελία να είναι μέχρι 22€ και να βάζεις την επόμενη αφού η προηγούμενη έχει γίνει ήδη shipped αλλιώς κινδυνεύεις ο Κινέζος να τις κάνει merge. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Η αλήθεια είναι ότι αυτό σκεφτόμουν να γίνει shipped όμως είχα ένα θέμα. Πήρα κάτι 3d αυτοκόλλητα (σαν τούβλο) και επειδή υπάρχει κίνδυνος ανά παραγγελία να έχουν λίγο διαφορετική απόχρωση είπα να τα βάλω όλα μαζί. Οπότε έσκασα 82 ευρώ. Πιστεύω το τελωνείο το έχω στο τσεπάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mihalis19 είπε

οταν θέλω να παραγγείλω πολλά τεμάχια από κάτι. Τι κάνω? Μπορώ να σπάσω σε παραγγελίες τα τεμάχια για να μην μαζεύετε μεγάλη συνολική αξία για να μην πληρώσω τελωνείο?

Θα μιλήσω για το Aliexpress. Η αλήθεια είναι φίλε .... εξαρτάται (και προφανώς ρωτάς, γιατί πιθανόν πετυχαίνεις καλύτερη τιμή)!!!! Καλό είναι πρώτα να μιλήσεις με τον πωλητή! Και πάμε να εξηγήσω τι εννοώ: μου έχει τύχει κάποιες φορές (βέβαια αυτά έγιναν σε συνεννόηση με τον πωλητή), να διαλέξω πχ. απλό ταχυδρομείο, και να φορτώσω πολλά τεμάχια (αλλά χωρίς το σύστημα να αλλάζει τον τρόπο αποστολής σε συστημένο!! Νομίζω όμως, ότι τώρα πλέον δεν γίνεται αυτό, και το σύστημα μόλις δει παραγγελία πάνω από 5 δολάρια, αυτόματα βάζει μόνο του 'συστημένο' τρόπο αποστολής). Μετά την συνεννόηση, ο Κινέζος δεν αλλάζει τον τρόπο αποστολής!, και το δέμα στέλνεται κανονικό unregistered, και με αξία πάνω από 22 ευρώ! Λόγω όμως ότι το δέμα έχει σταλεί unregistered, δεν πάει στον τελωνειακό έλεγχο, και το παίρνει κατευθείαν η διανομή των ΕΛΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άκυρο, μου ήρθε σήμερα παραγγελία από Νοέμβριο 😂, 5 μήνες και ήρθε σήμερα από ΕΛΤΑ. Άλλη παραγγελία που έκανα ήρθε μέσα σε 20 μέρες με την ίδια μεταφορική από Κίνα, δε ξέρω τι γίνεται με τα δέματα μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, διότι καινούριος χρήστης AliExpress.

Όσα είδη έχω δοκιμάσει να παραγγείλω, μόνο από China μπορούν να αποσταλλούν. Όταν τα βάλω (δοκιμαστικά), από Ευρωπαϊκή χώρα, Αμερική, Αυστραλία, έτσι για δοκιμή, από πουθενά δεν μπρούν να έρθουν. Γιατί μόνο από China; Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι στο λογαριασμό; Μήπως κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnyb98 είπε

Να ρωτήσω κάτι, διότι καινούριος χρήστης AliExpress.

Όσα είδη έχω δοκιμάσει να παραγγείλω, μόνο από China μπορούν να αποσταλλούν. Όταν τα βάλω (δοκιμαστικά), από Ευρωπαϊκή χώρα, Αμερική, Αυστραλία, έτσι για δοκιμή, από πουθενά δεν μπρούν να έρθουν. Γιατί μόνο από China; Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι στο λογαριασμό; Μήπως κάτι άλλο;

Οχι.
Απλα δεν στελνουν απο αυτες τις χωρες...τελεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Οχι.
Απλα δεν στελνουν απο αυτες τις χωρες...τελεια!

Ok. Thanks.

Μπορείτε να μου στείλετε κάποιο link με οποιοδήποτε προϊόν που να στέλνουν από Ευρωπαϊκή χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, johnyb98 είπε

Ok. Thanks.

Μπορείτε να μου στείλετε κάποιο link με οποιοδήποτε προϊόν που να στέλνουν από Ευρωπαϊκή χώρα;

Συνηθως απο Πολωνια εχει δει να στελνουν...οτι αλλο εχω δει δεν μπορει να σταλει ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnyb98 είπε

Να ρωτήσω κάτι, διότι καινούριος χρήστης AliExpress.

Όσα είδη έχω δοκιμάσει να παραγγείλω, μόνο από China μπορούν να αποσταλλούν. Όταν τα βάλω (δοκιμαστικά), από Ευρωπαϊκή χώρα, Αμερική, Αυστραλία, έτσι για δοκιμή, από πουθενά δεν μπρούν να έρθουν. Γιατί μόνο από China; Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι στο λογαριασμό; Μήπως κάτι άλλο;

Θα σου πω μια άλλη άποψη. Μπορεί να στέλνουν από Κίνα, αλλά ...... με τί το στέλνουν όμως; Γιατί, ανάλογα την αποστολή, μπορεί και να μην ελεγχθεί το δέμα στο τελωνείο!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...