Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Τωρα μου λεει οτι δεν εχει στοκ στο χρωμα μου το θελω... χαχαχααχα εμπλεξα με χαζο... κινεζο... και μου λεει οτι το εχω σε αλλο χρωμα και του λεω στειλτο και δεν απαντησε (προφανως δεν εχει καθολου στοκ). 

 

Μπορω να τον "αναφερω"¨καπου αν δεν παει καλα αυτη η ιστορια; (εκτος απο το refund), που βαζει και καλα οτι εχει τα προιοντα ενω δεν τα εχει... 

Πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση του Aliexpress. Να μου πεις φίλε, αν έχει και chat κανονικό, γιατί εγώ δεν έχω! Μου ζητάνε απλά να περιγράψω τι θέλω και κάποιο αποδεικτικό. Μια φορά που απλά πήγε να με κοροϊδέψει πωλητής τώρα τελευταία, εκτός από επιστροφή χρημάτων, μου έδωσαν και εκπτωτικό κουπόνι για επόμενη αγορά!

Υπόψιν, μπορεί να έχεις μέρες πολλές να κάνει shipping, αλλά αν δεν έχει το προϊόν, μια πάγια τακτική πολλών, είναι να βάζουν fake tracking number!!!! Υπάρχει ο κίνδυνος να ανήκει σε κάποιον άλλον στην ίδια πόλη (το έχω πάθει εγώ, αλλά μόλις έκανα dispute, αμέσως το αποδέχθηκε ο απατεώνας πωλητής, καθώς έβαλα μέχρι και χάρτη να δείξω τι έγινε!)

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση του Aliexpress. Να μου πεις φίλε, αν έχει και chat κανονικό, γιατί εγώ δεν έχω! Μου ζητάνε απλά να περιγράψω τι θέλω και κάποιο αποδεικτικό. Μια φορά που απλά πήγε να με κοροϊδέψει πωλητής τώρα τελευταία, εκτός από επιστροφή χρημάτων, μου έδωσαν και εκπτωτικό κουπόνι για επόμενη αγορά!

Υπόψιν, μπορεί να έχεις μέρες πολλές να κάνει shipping, αλλά αν δεν έχει το προϊόν, μια πάγια τακτική πολλών, είναι να βάζουν fake tracking number!!!! Υπάρχει ο κίνδυνος να ανήκει σε κάποιον άλλον στην ίδια πόλη (το έχω πάθει εγώ, αλλά μόλις έκανα dispute, αμέσως το αποδέχθηκε ο απατεώνας πωλητής, καθώς έβαλα μέχρι και χάρτη να δείξω τι έγινε!)

Πώς μιλάω με το Ali κατευθείαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πρέπει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση του Aliexpress. Να μου πεις φίλε, αν έχει και chat κανονικό, γιατί εγώ δεν έχω! Μου ζητάνε απλά να περιγράψω τι θέλω και κάποιο αποδεικτικό. Μια φορά που απλά πήγε να με κοροϊδέψει πωλητής τώρα τελευταία, εκτός από επιστροφή χρημάτων, μου έδωσαν και εκπτωτικό κουπόνι για επόμενη αγορά!

Υπόψιν, μπορεί να έχεις μέρες πολλές να κάνει shipping, αλλά αν δεν έχει το προϊόν, μια πάγια τακτική πολλών, είναι να βάζουν fake tracking number!!!! Υπάρχει ο κίνδυνος να ανήκει σε κάποιον άλλον στην ίδια πόλη (το έχω πάθει εγώ, αλλά μόλις έκανα dispute, αμέσως το αποδέχθηκε ο απατεώνας πωλητής, καθώς έβαλα μέχρι και χάρτη να δείξω τι έγινε!)

Μου απάντησε και λέει ότι έστειλε το προϊόν που θέλω Πολωνία και είναι στο τελωνείο. Να περιμένω λίγο να περάσει τελωνείο και να μου το στείλει.

 

Το θέμα είναι ότι το χρονόμετρο λήγει σε 3 μέρες που πρέπει να μου στείλει το δέμα. Θα χρειαστεί να πατήσω extend processing time? Η θα μου πει αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Μου απάντησε και λέει ότι έστειλε το προϊόν που θέλω Πολωνία και είναι στο τελωνείο. Να περιμένω λίγο να περάσει τελωνείο και να μου το στείλει.

 

Το θέμα είναι ότι το χρονόμετρο λήγει σε 3 μέρες που πρέπει να μου στείλει το δέμα. Θα χρειαστεί να πατήσω extend processing time? Η θα μου πει αυτός;

Extend shipping time,κάνεις μόνο εσύ! Τι εννοείς με το ότι έστειλε στην Πολωνία και περιμένει τον εκτελωνισμό; Ότι το έχει στείλει; Μου έχει τύχει μερικές φορές να το έχει στείλει πραγματικά το δέμα ο Κινέζος, και να περιμένει απλά να τελειώσει το shipping time, για να ανεβάσει το tracking number στην πλατφόρμα! Το κάνει για να χρησιμοποιήσει το shipping time σαν 'επιπλέον' χρόνο αποστολής!!!

Για chat με την ομάδα του Aliexpress, πας help>customer service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Extend shipping time,κάνεις μόνο εσύ! Τι εννοείς με το ότι έστειλε στην Πολωνία και περιμένει τον εκτελωνισμό; Ότι το έχει στείλει; Μου έχει τύχει μερικές φορές να το έχει στείλει πραγματικά το δέμα ο Κινέζος, και να περιμένει απλά να τελειώσει το shipping time, για να ανεβάσει το tracking number στην πλατφόρμα! Το κάνει για να χρησιμοποιήσει το shipping time σαν 'επιπλέον' χρόνο αποστολής!!!

Για chat με την ομάδα του Aliexpress, πας help>customer service

Έχει υποκατάστημα Πολωνία και εγώ παραγγειλα από εκεί να σταλεί το δέμα για να μην πληρώσω τελωνειο. 

 

Αλλά δεν έχει στοκ τελικά ενώ είχε επιλογή να σταλεί από Πολωνία. Και τώρα μου λέει να περιμένω λίγο να το στείλει γιατί κόλλησε στο τελωνείο Πολωνία και μετά θα το στείλει σε εμένα. 

 

Οπότε πατάω extend time κανένα 10 λεπτό πριν λήξει; (Αν δεν το έχει στείλει σε 3 μέρες δλδ που λήγει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Έχει υποκατάστημα Πολωνία και εγώ παραγγειλα από εκεί να σταλεί το δέμα για να μην πληρώσω τελωνειο. 

 

Αλλά δεν έχει στοκ τελικά ενώ είχε επιλογή να σταλεί από Πολωνία. Και τώρα μου λέει να περιμένω λίγο να το στείλει γιατί κόλλησε στο τελωνείο Πολωνία και μετά θα το στείλει σε εμένα. 

 

Οπότε πατάω extend time κανένα 10 λεπτό πριν λήξει; (Αν δεν το έχει στείλει σε 3 μέρες δλδ που λήγει)

Μπορεί να σου λέει ότι να'ναι (πολλοί το κάνουν αυτό). Extend shipping time μπορείς να κάνεις και τώρα. Δεν είναι ανάγκη να το κάνεις λίγο πριν λήξει ο χρόνος shipping! Τι παρήγγειλες; Έχεις το link;

5 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Πόσες φορές μπορώ να κάνω extend time? Μόνο μια;

Όσες θελεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Μπορεί να σου λέει ότι να'ναι (πολλοί το κάνουν αυτό). Extend shipping time μπορείς να κάνεις και τώρα. Δεν είναι ανάγκη να το κάνεις λίγο πριν λήξει ο χρόνος shipping! Τι παρήγγειλες; Έχεις το link;

Όσες θελεις!!!

https://www.aliexpress.com/item/4000009383813.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.227b4c4dHiR5Ol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Προφανώς σκέφτεται να κάνει shipping από Κίνα (και αυτό γιατί δεν υπάρχει η Πολωνία σαν επιλογή στο link τώρα)!! Ρώτα τον αν θα κάνει shipping από Κίνα, αλλά με αποστολέα που θα το φέρει εκτελωνισμένο (είναι πολύ συχνό αυτό)!!! Και αν ναι, τι carriers μπορεί να συνεργαστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το παραγγειλα απο Πολωνια. Ειχε 1 κομματι και το παραγγειλα. Τωρα αν εκανε λαθος η οχι και εβαλε στοκ προβλημα του. Τελευταια επικοινωνια ειναι οτι "περιμενε, περναει τελωνειο πολωνια το δεμα και στο στελνω). 

 

Δεν συνεννοείσαι ευκολα. Απανταει μισολογα (οταν απανταει)... εγω θα κανω extend time 15 μερες και αν θελει ας στο στειλει αλλιως refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα 13/3 ένα ρολόι τοίχου DIY από Ali, με Ali standard shipping, και ήρθε σμρ το δέμα με Speedex, και απ εξω έγραφε bangood 😂. Wtf. Έχω την εντύπωση ότι δεν το στείλανε από Κίνα. Μάλλον από ευρωπαϊκή αποθήκη θα έφυγε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το παρακάτω; Δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση. Μπορώ να το παραλάβω από το κατάστημα; Επίσης κάποιος έμπειρος γνωρίζει αν θα πληρώσω δασμούς με βάση αυτά που γράφει εδώ; Ευχαριστώ!

image.png.16fe2992b813799cd71541a8d970d503.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, razzmatazz είπε

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το παρακάτω; Δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση. Μπορώ να το παραλάβω από το κατάστημα; Επίσης κάποιος έμπειρος γνωρίζει αν θα πληρώσω δασμούς με βάση αυτά που γράφει εδώ; Ευχαριστώ!

image.png.16fe2992b813799cd71541a8d970d503.png

Το THES/KIS (DEPO) είναι το τοπικό σου ΕΛΤΑ από όπου παραλαμβάνεις;

Αν ναι, πας με το TRACKING NUMBER σου και παραλαμβάνεις (πρέπει να έχει παρει εσωτερικό νούμερο που τελειώνει σε GR).

Αν όχι, περιμένεις λίγο ακόμα. Θα βγάλει και άλλα το tracking.

Δεν φαίνεται να πληρώνεις δασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...