Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους .... Μόλις εγγραφηκα εδώ... 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής... Παρήγγειλα εχθές κάποια παπούτσια από Τουρκία... Θα χρειαστεί δηλαδή να πληρώσω κάποιον φόρο όταν έρθουν; δηλαδή με αντικαταβολή ή κρατιούνται από την αρχή στην αγορά; ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, Jenn07 είπε

Καλησπέρα σε όλους .... Μόλις εγγραφηκα εδώ... 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής... Παρήγγειλα εχθές κάποια παπούτσια από Τουρκία... Θα χρειαστεί δηλαδή να πληρώσω κάποιον φόρο όταν έρθουν; δηλαδή με αντικαταβολή ή κρατιούνται από την αρχή στην αγορά; ευχαριστώ! 

Αγορά από AliExpress και αποστολή από αποθήκη στην Τουρκία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 31-03-2021 το δέμα το έχει παραλάβει το κεντρικό Μ.Δ. στον Πειραιά.

1.jpg.19bb8a83cc162bac49945a9af9ae28a6.jpg

Αυτή η ειδοποίηση

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 05-04-2021 11:03 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

τί είναι από την κεντρική Μ.Δ. στον Πειραιά; Απ' 'ο,τι γνωρίζω, οι ειδοποιήσεις στέλνονται σπό τα συνοικιακά ΕΛ.ΤΑ. (εκτός και εάν έμενα κοντά στην κεντρική Μ.Δ. Πειραιά). Δεν μένω. Εγώ δεν παρέλαβα κάτι σήμερα. Και τί είναι ακριβώς από κάτω αυτό το:

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 05-04-2021 11:05 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Χάθηκε το πακέτο ή τις επόμενες ημέρες θα πάει στης γειτονιάς μου τα ΕΛ.ΤΑ. και θα λάβω ειδοποιητήριο;

Μπορώ, φυσικά, να κάνω υπομονή λίγες ημέρες ακόμη, αλλά είπα να ανεβάσω ερώτηση διότι στο AliExpress που κοίταξα πριν λίγο, με ανησύχησε το παρακάτω:

"GR-The item will be scheduled for a new delivery attempt:The item is being held, addressee being notified

2021-04-05 11:03:00"

Θυμάμαι ότι στην παραγγελία στο AliExpress, έλεγαν να περιμένω το πακέτο 1-4 Απριλίου 2021.

Οπότε, εφόσον δεν έχω παραλάβει μέχρι σήμερα, το ξαναστείλανε, φαίνεται.

Το ξαναστείλανε, αλλά ταυτόχρονα το πρώτο δέμα είναι στην κεντρική Μ.Δ. Πειραιά και τις επόμενες ημέρες λογικά θα λάβω ειδοποίηση να παραλάβω;

Τί γίνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johnyb98 είπε

Από 31-03-2021 το δέμα το έχει παραλάβει το κεντρικό Μ.Δ. στον Πειραιά.

1.jpg.19bb8a83cc162bac49945a9af9ae28a6.jpg

Αυτή η ειδοποίηση

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 05-04-2021 11:03 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

τί είναι από την κεντρική Μ.Δ. στον Πειραιά; Απ' 'ο,τι γνωρίζω, οι ειδοποιήσεις στέλνονται σπό τα συνοικιακά ΕΛ.ΤΑ. (εκτός και εάν έμενα κοντά στην κεντρική Μ.Δ. Πειραιά). Δεν μένω. Εγώ δεν παρέλαβα κάτι σήμερα. Και τί είναι ακριβώς από κάτω αυτό το:

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 05-04-2021 11:05 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Χάθηκε το πακέτο ή τις επόμενες ημέρες θα πάει στης γειτονιάς μου τα ΕΛ.ΤΑ. και θα λάβω ειδοποιητήριο;

Μπορώ, φυσικά, να κάνω υπομονή λίγες ημέρες ακόμη, αλλά είπα να ανεβάσω ερώτηση διότι στο AliExpress που κοίταξα πριν λίγο, με ανησύχησε το παρακάτω:

"GR-The item will be scheduled for a new delivery attempt:The item is being held, addressee being notified

2021-04-05 11:03:00"

Θυμάμαι ότι στην παραγγελία στο AliExpress, έλεγαν να περιμένω το πακέτο 1-4 Απριλίου 2021.

Οπότε, εφόσον δεν έχω παραλάβει μέχρι σήμερα, το ξαναστείλανε, φαίνεται.

Το ξαναστείλανε, αλλά ταυτόχρονα το πρώτο δέμα είναι στην κεντρική Μ.Δ. Πειραιά και τις επόμενες ημέρες λογικά θα λάβω ειδοποίηση να παραλάβω;

Τί γίνεται;

 

Όταν τηλεφώνησες στο ΜΔ Πειραιά, τι σου είπαν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί παρέλαβα παραγγελία από τέλη Φεβρουαρίου (AliExpress).
40 μέρες συνολικά στον δρόμο.

Η άλλη του Δεκεμβρίου αγνοείται.


ΥΓ:
Πριν λίγο έσκασε μήνυμα στο Viber από ACS για ανεπιτυχή προσπάθεια παράδοσης.
3 άτομα είμαστε στο σπίτι, κουδούνι δεν χτύπησε.
Για γέλια και για μπινελίκια.
🤣😠🤬

 

ΕΛΤΑ και πάλι ΕΛΤΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, johnyb98 είπε

Από 31-03-2021 το δέμα το έχει παραλάβει το κεντρικό Μ.Δ. στον Πειραιά.

1.jpg.19bb8a83cc162bac49945a9af9ae28a6.jpg

Αυτή η ειδοποίηση

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 05-04-2021 11:03 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

τί είναι από την κεντρική Μ.Δ. στον Πειραιά; Απ' 'ο,τι γνωρίζω, οι ειδοποιήσεις στέλνονται σπό τα συνοικιακά ΕΛ.ΤΑ. (εκτός και εάν έμενα κοντά στην κεντρική Μ.Δ. Πειραιά). Δεν μένω. Εγώ δεν παρέλαβα κάτι σήμερα. Και τί είναι ακριβώς από κάτω αυτό το:

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ 05-04-2021 11:05 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

Χάθηκε το πακέτο ή τις επόμενες ημέρες θα πάει στης γειτονιάς μου τα ΕΛ.ΤΑ. και θα λάβω ειδοποιητήριο;

Το ξαναστείλανε, αλλά ταυτόχρονα το πρώτο δέμα είναι στην κεντρική Μ.Δ. Πειραιά και τις επόμενες ημέρες λογικά θα λάβω ειδοποίηση να παραλάβω;

Τί γίνεται;

 

Προφανως δεν εχουν χωρο στο ΓΕΤΑ Αθηνας κ πολλα δεματα/πακετα τα στελνουν προς επεξεργασια στο Μ.Δ. Πειραια & "κόβουν" περιττές βόλτες. Δεν χαθηκε αμα ειχε χαθει δεν θα εδειχνε σημαδια ζωης το τρακινγκ.

Το ΜΔ ειναι Μοναδα Διαλογής/Διανομης οταν γραφει ΚΛΕΙΣΙΜΟ απο ΜΔ Πειραια & εν συνεχεια (λογικά) θα παει στο ΕΛΤΑ της γειτονιας/περιοχης ανάλογα με την αναγραφόμενη διευθυνση.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Όταν τηλεφώνησες στο ΜΔ Πειραιά, τι σου είπαν;;;

Δεν τηλεφώνησα στο ΜΔ Πειραιά.

8 ώρες πριν, aces είπε

Προφανως δεν εχουν χωρο στο ΓΕΤΑ Αθηνας κ πολλα δεματα/πακετα τα στελνουν προς επεξεργασια στο Μ.Δ. Πειραια & "κόβουν" περιττές βόλτες. Δεν χαθηκε αμα ειχε χαθει δεν θα εδειχνε σημαδια ζωης το τρακινγκ.

Το ΜΔ ειναι Μοναδα Διαλογής/Διανομης οταν γραφει ΚΛΕΙΣΙΜΟ απο ΜΔ Πειραια & εν συνεχεια (λογικά) θα παει στο ΕΛΤΑ της γειτονιας/περιοχης ανάλογα με την αναγραφόμενη διευθυνση.

Ναι, όντως δεν είχε χαθεί.

Τελικά όλα πήγαν καλά. Σήμερα το πρωί ήρθε το ειδοποιητήριο και παρέλαβα κανονικά.

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα είχα ένα δέμα για το οποίο πήρα τα λεφτά μου πίσω λόγο μεγάλης καθυστέρησης  και τώρα  είναι προς παράδοση τι κάνω  σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, xristina22 είπε

Παιδιά καλημέρα είχα ένα δέμα για το οποίο πήρα τα λεφτά μου πίσω λόγο μεγάλης καθυστέρησης  και τώρα  είναι προς παράδοση τι κάνω  σε αυτή την περίπτωση;

Καλημέρα, όταν παραλάβεις κ είναι εντάξει το προϊόν που παρήγγειλες επικοινωνείς μέσα από την πλατφόρμα του αλί με τον πωλητή για επιστροφή αφού δεν φταιει ο πωλητης λόγω καθυστερήσεων ταχυδ υπηρεσιών 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, xristina22 είπε

Παιδιά καλημέρα είχα ένα δέμα για το οποίο πήρα τα λεφτά μου πίσω λόγο μεγάλης καθυστέρησης  και τώρα  είναι προς παράδοση τι κάνω  σε αυτή την περίπτωση;

Το κάνεις γαργάρα και μεγειά σου.

Μπορεί να μην φταίει ο πωλητής για καθυστερήσεις αλλά είναι άγραφος νόμος ότι την ευθύνη σε τέτοιες περιπτώσεις την αναλαμβάνει ο πωλητής (για να έχει και καλό feedback). Το ίδιο ισχύει και στο ebay το ίδιο και στο Aliexpress.

 

Παράγγειλα κάτι αρχές Ιανουαρίου απο AliExpress με tracking και μέχρι πριν μια εβδομάδα (3 μήνες) δεν φαινόταν να έχει μπεί Ελλάδα. Ενημέρωσα τον πωλητή να το ψάξει και εκείνος προτίμησε να στείλει άλλο.

Πριν μια εβδομάδα φάνηκε επιτέλους το πρώτο (βέβαια ακόμα δεν μου έχει παραδοθεί, είναι σκαλωμένο στο ταχυδρομείο Ηλιούπολης, μέγα ξύσιμο). Εννοείται θα κρατήσω και τα δύο αν φτάσουν μέχρι το 2022.

Επεξ/σία από gtsamour
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ανοιξα 2 disputes σημερα για αντικειμενα που στη μια περιπτωση δεν εστειλαν ποτε και εδωσαν μαιμου tracking number (του στυλ LC-ημερομηνια αγορας) και στην αλλη τους τα γυρισε πισω το ταχυδρομειο τους. Ολες οι αγορες απο σοβαρα υποτιθεται μαγαζια που ειχα αγορασει ξανα στο παρελθον. Χαλασε και το ali..να δουμε αν θα παρω τουλαχιστον τα χρηματα μου πισω. Και δεν ειναι το ποσο, μιλαμε για ενα 50ρικο στο συνολο (εξαρτηματα) αλλα επι 2 εβδομαδες δεν απανταει κανενας στα μηνυματα, παλια απαντουσαν αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gtsamour είπε

Το κάνεις γαργάρα και μεγειά σου.

Μπορεί να μην φταίει ο πωλητής για καθυστερήσεις αλλά είναι άγραφος νόμος ότι την ευθύνη σε τέτοιες περιπτώσεις την αναλαμβάνει ο πωλητής (για να έχει και καλό feedback). Το ίδιο ισχύει και στο ebay το ίδιο και στο Aliexpress.

 

Παράγγειλα κάτι αρχές Ιανουαρίου απο AliExpress με tracking και μέχρι πριν μια εβδομάδα (3 μήνες) δεν φαινόταν να έχει μπεί Ελλάδα. Ενημέρωσα τον πωλητή να το ψάξει και εκείνος προτίμησε να στείλει άλλο.

Πριν μια εβδομάδα φάνηκε επιτέλους το πρώτο (βέβαια ακόμα δεν μου έχει παραδοθεί, είναι σκαλωμένο στο ταχυδρομείο Ηλιούπολης, μέγα ξύσιμο). Εννοείται θα κρατήσω και τα δύο αν φτάσουν μέχρι το 2022.

Και οταν δε θα στελνει κανενας πωλητης Ελλαδα γιατι τα Ελτα ειναι χαλια αλλα και γιατι κατι τζιμανια σαν εσενα τα κερνανε στον εαυτο τους,θα κλαις που δε θα μπορεις να αγορασεις ουτε βιδα και θα αναγκαζεσαι να τη παιρνεις απο εδω 5 φορες πανω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είχα κάνει μια παραγγελεια από aliexpress ένα ψυγείο υδροψυξης για υπολογιστή αρχές Νοεμβρίου 2020. Το πακέτο δεν είχε εμφανιστεί πήρα χρήματα πίσω και το είχα ξεγραμενο γιατί υπέθεσα κάπου θα χάθηκε. Ωστόσο αγόρασα από αλλού αντίστοιχο προϊόν . Σήμερα μου ήρθε sms ότι θέλουν απόδειξη για να το εκτελωνισουν. Προφανώς αφού έχω πάρει χρήματα πίσω και έχω βρει άλλο προϊόν  και δεν με καίει να πάρω το ψυγείο αν αρνηθώ να πληρώσω και να παραλάβω το δέμα τι.γινεται σε αυτήν την περίπτωση . Έχουν τρόπο να σε χρεώσουν να σε αναγκάσουν να το πληρώσεις  ή πάει το πακέτο επιστροφή αν δεν το αναζητήσεις και περάσουν κάποιες μέρες  ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GuruKit είπε

Καλησπέρα. Είχα κάνει μια παραγγελεια από aliexpress ένα ψυγείο υδροψυξης για υπολογιστή αρχές Νοεμβρίου 2020. Το πακέτο δεν είχε εμφανιστεί πήρα χρήματα πίσω και το είχα ξεγραμενο γιατί υπέθεσα κάπου θα χάθηκε. Ωστόσο αγόρασα από αλλού αντίστοιχο προϊόν . Σήμερα μου ήρθε sms ότι θέλουν απόδειξη για να το εκτελωνισουν. Προφανώς αφού έχω πάρει χρήματα πίσω και έχω βρει άλλο προϊόν  και δεν με καίει να πάρω το ψυγείο αν αρνηθώ να πληρώσω και να παραλάβω το δέμα τι.γινεται σε αυτήν την περίπτωση . Έχουν τρόπο να σε χρεώσουν να σε αναγκάσουν να το πληρώσεις  ή πάει το πακέτο επιστροφή αν δεν το αναζητήσεις και περάσουν κάποιες μέρες  ?

 

Απλά πες τους ότι δεν παραλαμβάνεις και να το στείλουν πίσω στον αποστολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Απλά πες τους ότι δεν παραλαμβάνεις και να το στείλουν πίσω στον αποστολέα.

Ναι αυτό θα κάνω. Απλά θέλω να ξέρω αν εγώ εντελη θα χρεωθώ κάτι ή θα με υποχρεώσουν σώνει και καλά να πληρώσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...