Προς το περιεχόμενο

πλαστα χρηματα απο ΑΤΜ τραπεζας?


apostol1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί σήκωσα 100ευρο απο ΑΤΜ Πειραιώς και μου τα έδωσε σε 2 50ευρα. Μετα πήγα στη cyta να πληρώσω το Ίντερνετ με το ένα 50ευρο και τα 2 μηχανήματα που είχαν χτυπούσαν και τελικά δεν μου το δέχτηκε ο υπάλληλος το 50ευρο. Μου είπε μήπως το ξέχασα στο παντελόνι και εχει πληθει. Εβγαλα απο την τσέπη μου το άλλο 50ευρο το οποίο πέρασε απο το μηχάνημα και πλήρωσα κανονικά την cyta. Υπαρχει περίπτωση ΑΤΜ τράπεζας να δώσει πλαστό 50ευρο; Μπορω να πάω αύριο το πρωί στην Πειραιώς και να το αλλάξω η υπάρχει κίνδυνος να μπλέξω; Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Ξέχασα να αναφέρω οτι το ΑΤΜ μηχάνημα αργούσε υπερβολικά και όταν πάτησα ανάληψη 100ευρο άργησε παρά πολυ να δώσει τα χρήματα. Μπορει και να ειναι γνησιο το 50ευρο αλλα επειδη δεν ειναι αρκετα αναγλυφο στην αφη να μην περναει απο τα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε περίμενα από σένα να την πατήσεις έτσι, πραγματικά 

 

Πως και δε τα σκότωσες σε τίποτα μπουζούκια ;

Ρωταω εαν εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο. Μπορει και τα μηχανηματα της cyta να δεχονται μονο ολοκαινουργια 50ευρα, γιατι φευγοντας μου λεει ο υπαλληλος κανονικο ειναι. Δεν μπορω να καταλαβω. Υπαρχει περιπτωση ΑΤΜ τραπεζας να δωσει χρηματα τα οποια δεν περνανε απο μηχανηματα ελεγχου γνησιοτητας που εχουν τα καταστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα την περίπτωση, πρέπει το μηχάνημα που ελέγχει τα χρήματα να είναι παρουσία του πελάτη.

 

Το μόνο που μου έχει τύχει, είναι να βγάλω χρήματα από μία τράπεζα, να τα πάω στο Pay Kiosk της άλλης και να μου γράψει πως το ένα χαρτονόμισμα θα ελεγχθεί.

Ρώτησα το προσωπικό, μου είπαν πως αφού μου έγραψε όλο το ποσό στην απόδειξη πως δεν υπάρχει θέμα και όντως δεν υπήρξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα να κλεισει η σιτα? αλλαξε εταιρια τυπε :P

Εκτος απο αυτο εαν παω αυριο πρωι στην Πειραιως θα μου το αλλαξει με ενα καινουργιο χαρτονόμισμα?

Άσχετα την περίπτωση, πρέπει το μηχάνημα που ελέγχει τα χρήματα να είναι παρουσία του πελάτη.

 

Το μόνο που μου έχει τύχει, είναι να βγάλω χρήματα από μία τράπεζα, να τα πάω στο Pay Kiosk της άλλης και να μου γράψει πως το ένα χαρτονόμισμα θα ελεγχθεί.

Ρώτησα το προσωπικό, μου είπαν πως αφού μου έγραψε όλο το ποσό στην απόδειξη πως δεν υπάρχει θέμα και όντως δεν υπήρξε.

Δεν καταλαβα ακριβως τι ειπες. Να παω να το καταθεσω στο ΑΤΜ χωρις φακελο στον λογαριασμο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο αυτο εαν παω αυριο πρωι στην Πειραιως θα μου το αλλαξει με ενα καινουργιο χαρτονόμισμα?

Δεν καταλαβα ακριβως τι ειπες. Να παω να το καταθεσω στο ΑΤΜ χωρις φακελο στον λογαριασμο μου?

 

Όχι, δεν θα στο αλλάξει η Πειραιώς ή η όποια άλλη τράπεζα.

Μόνο στην ΤΤΕ μπορείς να το αλλάξεις.

 

Στην περίπτωση σου τώρα, μπορεί το χαρτονόμισμα να είναι μια χαρά και να είχε το θεματάκι το μηχάνημα του καταστήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί σήκωσα 100ευρο απο ΑΤΜ Πειραιώς και μου τα έδωσε σε 2 50ευρα. Μετα πήγα στη cyta να πληρώσω το Ίντερνετ με το ένα 50ευρο και τα 2 μηχανήματα που είχαν χτυπούσαν και τελικά δεν μου το δέχτηκε ο υπάλληλος το 50ευρο. Μου είπε μήπως το ξέχασα στο παντελόνι και εχει πληθει. Εβγαλα απο την τσέπη μου το άλλο 50ευρο το οποίο πέρασε απο το μηχάνημα και πλήρωσα κανονικά την cyta. Υπαρχει περίπτωση ΑΤΜ τράπεζας να δώσει πλαστό 50ευρο; Μπορω να πάω αύριο το πρωί στην Πειραιώς και να το αλλάξω η υπάρχει κίνδυνος να μπλέξω; Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Ξέχασα να αναφέρω οτι το ΑΤΜ μηχάνημα αργούσε υπερβολικά και όταν πάτησα ανάληψη 100ευρο άργησε παρά πολυ να δώσει τα χρήματα. Μπορει και να ειναι γνησιο το 50ευρο αλλα επειδη δεν ειναι αρκετα αναγλυφο στην αφη να μην περναει απο τα μηχανηματα.

 

Αν είναι όντως πλαστό και πας στην Πειραιώς θα μπλέξεις, επιτόπου θα φωνάξουν αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως πλαστό και πας στην Πειραιώς θα μπλέξεις, επιτόπου θα φωνάξουν αστυνομία.

Συνηθως δεν φωναζουν αστυνομια,απλα σου κανει μια αναφορα ο/η διευθυντης καταστηματος και μετα σου φερνει η αστυνομια μια κληση για να πας να δωσεις μια απολογια σε δικαστικο επιμελητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως δεν φωναζουν αστυνομια,απλα σου κανει μια αναφορα ο/η διευθυντης καταστηματος και μετα σου φερνει η αστυνομια μια κληση για να πας να δωσεις μια απολογια σε δικαστικο επιμελητη.

 

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Προσωπικά μόνο μια φορά έχει τύχει να είμαι παρών σε εμφάνιση πλαστού χαρτονομίσματος σε τράπεζα, πήραν τηλέφωνο την αστυνομία και ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και πάλι πως ειναι δυνατόν ενα ΑΤΜ μεγάλης τράπεζας να δίνει το παλιό 50ευρο χωρίς να εχει καλή ανάγλυφη αφή στο χαρτί. Τελικά θα παει αργότερα η γυναίκα μου να το καταθέςει απο ΑΤΜ χωρίς φάκελο στο λογαριασμό της στην Εθνική Τράπεζα,και μετα θα τραβήξει 2 20ευρα,και θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες περιπτώσεις που μηχανήματα εκτός τράπεζας εντοπίζουν κάποιο χαρτονόμισμα ως πλαστό, είτε είναι φθαρμένο το χαρτονόμισμα σε κάποιο σημείο είτε είναι false alarm του μηχανήματος. Για έλεγχο πλαστού και αντικατάσταση πας στην ΤτΕ. Να πας στην τράπεζα δεν ξέρω πόσο νόημα έχει, γιατί πρέπει να αποδείξεις οτι το πήρες από αυτούς και δεν είναι δικό σου. Ίσως από τον αριθμό του χαρτονομίσματος αν γνωρίζουν τους κωδικούς των χαρτονομισμάτων που βρίσκονται στο ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...