Προς το περιεχόμενο

πλαστα χρηματα απο ΑΤΜ τραπεζας?


apostol1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ το ψειρίζεται το θέμα, πάσαρε το και εσύ αλλού με την σειρά σου και τελειώνει η υπόθεση :P

 

Είσαι τρελός; να τα πασάρει σε κανέναν αρίστο να έχουμε άλλα τέτοια θρετζ μετά? Tης τρολής θα γίνει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και σε εμένα, πήρα πανηνταρικο από το ΑΤΜ και πήγα μασουτη. Όταν έφτασα στο ταμείο δεν περνούσε από το μηχάνημα. Μαζεύτηκαν καμιά πέντε άτομα από το προσωπικό γύρω μου και περίμεναν να έρθει ο υπεύθυνος. Όταν ήρθε έλεγξε το ανάγλυφο, τη γραμμή στη μέση και τέλος τον αριθμό του χαρτονομισματος. Είπε πως ήταν ΟΚ αλλά το μηχάνημα δεν το πέρασε ποτέ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το 50ευρο το δεχτηκε σε καταθεση χωρις φακελο το ΑΤΜ της Εθνικης τραπεζας στο λογαριασμο της γυναικας μου και μου εφερε 2 20ευρα ολοφρεσκα-ολοκαινουργια.Τυχερη ητανε.Της εμειναν στο λογαριασμο της 10ευρο κερδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Προσωπικά μόνο μια φορά έχει τύχει να είμαι παρών σε εμφάνιση πλαστού χαρτονομίσματος σε τράπεζα, πήραν τηλέφωνο την αστυνομία και ήρθε.

Έχει τυχει σε εμενα προσωπικα.Πηγα στην απολογια μου με καλεσανε,εδωσα μια αναφορα και μου ειπανε οτι η υποθεση ή θα παει στο αρχειο ή θα παει κανονικα σε δικη.Αυτο εγινε με 50ρικο που εβαλα σε μηχανημα easypay.

Επισης,αλλη μια φορα στο ταμειο,σε Πειραιως που με γνωριζουν οι υπαλληλοι,η ταμιας μου εδωσε το 50ρικο πισω και μου ειπε να παω να το σπασω καπου γιατι ειναι πλαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ολα καλα και ολα ωραια!!! Θα ειχα τρελαθει εντελως εαν εφτανε η καθε τραπεζα να φορτωνει τον κοσμο πλαστα χαρτονομισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τυχει σε εμενα προσωπικα.Πηγα στην απολογια μου με καλεσανε,εδωσα μια αναφορα και μου ειπανε οτι η υποθεση ή θα παει στο αρχειο ή θα παει κανονικα σε δικη.Αυτο εγινε με 50ρικο που εβαλα σε μηχανημα easypay.

Επισης,αλλη μια φορα στο ταμειο,σε Πειραιως που με γνωριζουν οι υπαλληλοι,η ταμιας μου εδωσε το 50ρικο πισω και μου ειπε να παω να το σπασω καπου γιατι ειναι πλαστο.

 

Στην πρώτη περίπτωση που αναφέρεις, τι ακριβώς έγινε? Χτύπησε συναγερμός στο μηχάνημα και ήρθαν και σου πήραν τα στοιχεία για να σε καλέσουν σε απολογία? Πήγες μόνος σου και τους είπες ότι το μηχάνημα δεν δέχεται/σου κράτησε το χαρτονόμισμα? Ή απλά σε κάλεσαν στο νούμερο τηλεφώνου που είχες δηλώσει πριν προσπαθήσεις να κάνεις τη συναλλαγή? Σε κάθε περίπτωση πάντως εφόσον σε καλούν σε απολογία, έχει ενημερωθεί ήδη και η αστυνομία.

 

Όσο για την άλλη περίπτωση, ειδικά αν έγινε έτσι όπως τα λες, η ταμίας υπέπεσε σε πολύ σοβαρό παράπτωμα. Όχι μόνο δεν έκανε τις ενέργειες που προβλέπονται(να καλέσει αστυνομία και να καταστρέψει το χαρτονόμισμα), αλλά ούτε λίγο ούτε πολύ σε προέτρεψε να προσπαθήσεις να εξαπατήσεις κάποιον άλλον!

 

Τι γίνεται στην περίπτωση που ένα χαρτονόμισμα είναι όντως πλαστό;

Σύμφωνα με τους κανονισμούς περί παραχάραξης χαρτονομισμάτων και ξεπλύματος χρήματος, τα πιστωτικά ιδρύματα είναι υποχρεωμένα να αναφέρουν το συμβάν στην Αστυνομία.

 

http://www.insider.gr/hristika/trapezika/31441/pos-ena-plasto-hartonomisma-mporei-na-sas-valei-se-mpelades

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην πρώτη περίπτωση που αναφέρεις, τι ακριβώς έγινε? Χτύπησε συναγερμός στο μηχάνημα και ήρθαν και σου πήραν τα στοιχεία για να σε καλέσουν σε απολογία? Πήγες μόνος σου και τους είπες ότι το μηχάνημα δεν δέχεται/σου κράτησε το χαρτονόμισμα? Ή απλά σε κάλεσαν στο νούμερο τηλεφώνου που είχες δηλώσει πριν προσπαθήσεις να κάνεις τη συναλλαγή? Σε κάθε περίπτωση πάντως εφόσον σε καλούν σε απολογία, έχει ενημερωθεί ήδη και η αστυνομία.

 

Όσο για την άλλη περίπτωση, ειδικά αν έγινε έτσι όπως τα λες, η ταμίας υπέπεσε σε πολύ σοβαρό παράπτωμα. Όχι μόνο δεν έκανε τις ενέργειες που προβλέπονται(να καλέσει αστυνομία και να καταστρέψει το χαρτονόμισμα), αλλά ούτε λίγο ούτε πολύ σε προέτρεψε να προσπαθήσεις να εξαπατήσεις κάποιον άλλον!

 

 

http://www.insider.gr/hristika/trapezika/31441/pos-ena-plasto-hartonomisma-mporei-na-sas-valei-se-mpelades

Στην δευτερη περιπτωση στο δινει πισω για να μην γινει ολη αυτη η διαδικασια.Συμβαινει φανταζομαι και σε αλλους που εχουν σχεδον καθημερινες επισκεψεις σε τραπεζα,οπως εγω.

 

Στην πρωτη περιπτωση,ημουν σε αλλο καταστημα και την ωρα που εκανα καταθεση μεσω του easypay,ειχα βαλει 2 50αρικα και στο επομενο μου ακυρωνει την συναλλαγη και μου βγαζει ενα μηνυμα οτι το χαρτονομισμα θα κρατηθει.Πηγα και ενημερωσα τον υποδιευθυντη,αυτος μου εδωσε πισω τα αλλα 2 και κρατησε το τριτο,μου κρατησε τα στοιχεια και μου ειπε πως κανονικα πρεπει να με παει αυτοφορω αλλα μπορουσα να φυγω.Μετα απο 1-2 μηνες μου ηρθε κληση απο την αστυνομια στο σπιτι.Ο υποδιευθυντης ειχε παρεδωσει το χαρτονομισμα στην αστυνομια ο ιδιος 5-6 μερες μετα αφοτου ειχε γινει το συμβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς αποδεικνύεται ότι παρέδωσε το ίδιο χαρτονόμισμα που έβαλες εσύ στο μηχάνημα πριν 5-6 μέρες και όχι ένα άλλο;

Ειχε αναφερει τον αριθμο χαρτονομισματος το οποιο ειχα κρατησει και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Πειραιώς πριν αρκετά χρόνια πήγα στο γκισέ για ανάληψη.  Την ώρα που μου έδωσε τα χρήματα στο χέρι χτύπησε το τηλέφωνο και μου είπαν να πληρώσω έναν λογαριασμό.  Επειδή είχε ήδη φωνάξει τον επόμενο πελάτη, μου κάνει νόημα να πάω στο αμέσως δεξιό του ταμείο.

Όπως ήμουν, σέρνω κυριολεκτικά τα χρήματα πάνω στον πάγκο, μαζί με το χαρτί της ανάληψης και με το τηλέφωνο ακόμα στο χέρι λέω στον άλλο υπάλληλο τα στοιχεία της πληρωμής δίνοντάς του 2 πενηντάρικα από αυτά που ήταν πάνω στον πάγκο.  Το ένα μου λέει ότι είναι πλαστό.

 

Με ήξεραν και έτσι ίσως γλίτωσα τα χειρότερα.  Πήγα με το σεκουριτυ στο γραφείο, του είπα για την ανάληψη και ότι ο υπάλληλος μου έδωσε τα μόνα χρήματα που είχα επάνω μου.  Μάλιστα τους πρότεινα να γδυθώ και να με ψάξουν (!) γιατί δεν είχα επάνω μου ούτε ευρώ πέρα από αυτά που μου έδωσε το ταμείο.  Κάποια στιγμή κοιτάξανε την κάμερα των ταμείων (δεν είδα τι είδαν).  Στο  τέλος μου εκτέλεσαν την συναλλαγή (πληρωμή) και έφυγα χωρίς άλλες παρενέργειες.  Βέβαια η όλη υπόθεση πήρε πάνω από ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συγγενη μου εχει τυχει να παν να της κρατησουν ενα χαρτονομισμα σε γκισε τραπεζας ως πλαστο και μαλιστα ο υπαλληλος αρνουνταν να της το δωσει πισω να το δει. Τελικα εκανε φασαρια και παρουσια και αλλων υπαλληλων και πελατων κατεληξαν οτι ηταν κανονικο. Σε επαρχια και ηταν ολοι γνωστοι αν αναρωτιεστε, ο δε υπαλληλος της παλιας σχολης των δυ.

 

Γενικα επειδη εχω δει καμποσα πλαστα, πιστευω οτι αν εχεις λιγο χρονο να τα περιεργαστεις, θα το καταλαβεις σχεδον σιγουρα αν ειναι πλαστο. Αν εχεις αμφιβολια μαλλον θα ειναι απλα φθαρμενο. Οι λαμογιες γινονται πανω στη συναλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δευτερη περιπτωση στο δινει πισω για να μην γινει ολη αυτη η διαδικασια.Συμβαινει φανταζομαι και σε αλλους που εχουν σχεδον καθημερινες επισκεψεις σε τραπεζα,οπως εγω.

Άλλο να στο δώσουν πίσω, και άλλο να σου πουν "βρες κανα κορόιδο να το πασάρεις".

 

Στην πρωτη περιπτωση,ημουν σε αλλο καταστημα και την ωρα που εκανα καταθεση μεσω του easypay,ειχα βαλει 2 50αρικα και στο επομενο μου ακυρωνει την συναλλαγη και μου βγαζει ενα μηνυμα οτι το χαρτονομισμα θα κρατηθει.Πηγα και ενημερωσα τον υποδιευθυντη,αυτος μου εδωσε πισω τα αλλα 2 και κρατησε το τριτο,μου κρατησε τα στοιχεια και μου ειπε πως κανονικα πρεπει να με παει αυτοφορω αλλα μπορουσα να φυγω.Μετα απο 1-2 μηνες μου ηρθε κληση απο την αστυνομια στο σπιτι.Ο υποδιευθυντης ειχε παρεδωσει το χαρτονομισμα στην αστυνομια ο ιδιος 5-6 μερες μετα αφοτου ειχε γινει το συμβαν.

 

Όχι ακριβώς αυτόφωρο, δεν είναι όργανο της τάξης ο υποδιευθυντής, να καλέσει την αστυνομία έπρεπε. Το ότι σου έκανε χάρη επειδή σε ήξερε ή ήσουν καλός πελάτης δεν σημαίνει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φωνάζουν αστυνομία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γκισέ δεν ξέρω, αλλά στα ΑΤΜ οι Τράπεζες βάζουν μόνο καινούργια κολαριστά χαρτονομίσματα που παραλαμβάνουν από την Τράπεζα της Ελλάδος και όχι μεταχειρισμένα . Και αυτο για να αποφευχθεί το μπλοκάρισμα του μηχανισμού που μετραει και δινει τα λεφτά με αποτέλεσμα να σταματησει να λειτουργεί το ΑΤΜ και να τρεχουν νυχτιάτικα να το φτιαξουν.

Άρα το θεωρώ απίθανο να βρεθεί πλαστό σε ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...