Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να φύγω από τη ΔΕΗ, αλλά που να πάω;;; - Σκέψεις, απόψεις, εμπειρίες ευπρόσδεκτες!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιγο πανω απο 3 ευρω τον μηνα !!! Αξιζε ???

Για ακριβώς το ίδιο προϊόν αξίζει η μετάβαση ακόμα κ για ένα cent.

 

Προσωπικά περιμένω τα κρύα για να μεταβώ elpedison. Θα ξέρω 4 μήνες επακριβώς πόσο θα πληρώσω, θα τσιμπήσω κ 31 ευρώ δωράκι από τα public κ θα μεταβώ σε έναν ιδιώτη πάροχο (αξία ανυπολογιστη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αξια ανυπολογιστη καλο θα ηταν να το πεις μολις τελειωσουν οι υπηρεσιες που σου παρεχονται...ψαξε εδω στο φορουμ απο τι θυμαμαι υπαρχει μελος που ενω του ερχοταν φθηνοτερα ο λογαριασμος κτλπ απο τον κοπο που εκανε να αποδειξει καθε μηνα τα λαθη που καναν στον λογαριασμο με τα ρολογια ειχε πει οτι 1000 φορες να εμενα ΔΕΗ για αυτα τα ελαχιστα λεφτα που γλιτωσα...Και φυσικα υπαρχουν απειρα παραδειγματα...Αν τωρα ο καθενας ειναι σπιτι αραχτος και εχει ορεξη να ψαχνει για λαθη του παροχου του και να σπαταλαει τον χρονο του στα τηλεφωνηματα και στις εξυπηρετησεις πελατων για 20-30 ευρο η ακομα και 50 τον χρονο οκ,εχει καθε δικαιωμα να το κανει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακριβώς το ίδιο προϊόν αξίζει η μετάβαση ακόμα κ για ένα cent.

 

Προσωπικά περιμένω τα κρύα για να μεταβώ elpedison. Θα ξέρω 4 μήνες επακριβώς πόσο θα πληρώσω, θα τσιμπήσω κ 31 ευρώ δωράκι από τα public κ θα μεταβώ σε έναν ιδιώτη πάροχο (αξία ανυπολογιστη).

 

 

Προσεχε μονο τους ορους με ...ψιλα...Κατι εχω διαβασει χωρις να εχω ασχοληθει για ρητρες ΟΤΣ κλπ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακριβώς το ίδιο προϊόν αξίζει η μετάβαση ακόμα κ για ένα cent.

 

Προσωπικά περιμένω τα κρύα για να μεταβώ elpedison. Θα ξέρω 4 μήνες επακριβώς πόσο θα πληρώσω, θα τσιμπήσω κ 31 ευρώ δωράκι από τα public κ θα μεταβώ σε έναν ιδιώτη πάροχο (αξία ανυπολογιστη).

 

chill τα 31 ευρώ του Public πως προκύπτουν;

Όσο για το αξία ανυπολόγιστη είμαι 1000% μαζί σου

και χωρίς κέρδος θα φύγω από τη ΔΕΗ που δοιικείται από κάποια ΓΕΝΟΠ

και αν μπορούσα θα έφευγα και από την ΕΡΤ που δοιικείται από κάποια ΠΟΣΠΕΡΤ

 

Αξια ανυπολογιστη καλο θα ηταν να το πεις μολις τελειωσουν οι υπηρεσιες που σου παρεχονται...ψαξε εδω στο φορουμ απο τι θυμαμαι υπαρχει μελος που ενω του ερχοταν φθηνοτερα ο λογαριασμος κτλπ απο τον κοπο που εκανε να αποδειξει καθε μηνα τα λαθη που καναν στον λογαριασμο με τα ρολογια ειχε πει οτι 1000 φορες να εμενα ΔΕΗ για αυτα τα ελαχιστα λεφτα που γλιτωσα...Και φυσικα υπαρχουν απειρα παραδειγματα...Αν τωρα ο καθενας ειναι σπιτι αραχτος και εχει ορεξη να ψαχνει για λαθη του παροχου του και να σπαταλαει τον χρονο του στα τηλεφωνηματα και στις εξυπηρετησεις πελατων για 20-30 ευρο η ακομα και 50 τον χρονο οκ,εχει καθε δικαιωμα να το κανει!

 

Αυτό μπορεί να έχει συμβεί και εξαρτάται και από τον πάροχο που επιλέγεις....

Γιαυτό μιλάμε και για αξιόπιστες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο καθένας μπορεί να το κάνει και να πάει όπου θέλει.

Ελεύθερη χώρα είμαστε.(τουλάχιστον ακόμη)

Αλίμονο.Και εγώ μπορεί να το έκανα αν ήμουν λίγο νεώτερος με πιο καθαρό μυαλό να μπορώ να τα βγάλω πέρα

με τα μικρά γράμματα.

Αυτά ρε παιδιά δεν είναι απλά μικρά γράμματα.Ασκήσεις επί χάρτου είναι.

 

Από την άλλη το κακό παρελθόν με τους πρώτους που επεχείρησαν κάτι τέτοιο αφήνοντας πολλούς Έλληνες

μπρος στο γκρεμό του σκοταδιού μας κάνει επιφυλακτικούς.

Περισσότερο δε επιφυλακτικούς μας κάνει το γεγονός ότι το κράτος που έπρεπε να μας προστατεύει από τέτοιες

παγίδες μόνο μπράβο που δεν τους είπε για αυτό που έκαναν.

Υπουργοί - βουλευτές και παρατρεχάμενοι τσακώνονταν ποιος θα τους προστατεύσει.

 

Εγώ δεν λέω ότι οι καινούργιοι θα κάνουν το ίδιο.

Ποιος με εξασφαλίζει όμως πως κάποιος ή κάποιοι από αυτούς τους 10-20-30 (δεν ξέρω και εγώ πόσοι είναι) που

πουλάνε ρεύμα δεν θα κάνει το ίδιο και ποιος θα με προστατεύσει.

 

Το κράτος;;;;  Ας  γελάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις σου, τις ίδιες άλλωστε έχω και εγώ.

Αυτός είναι και ο λόγος που γίνεται η συζήτηση.

Όταν ακούς όμιλος Μυτιληναίου ή ΕΛΠΕ, όσο να'ναι καθυσηχάζεσαι κάπως....λες δεν μπορεί ρε παιδί μου.

Αλλά μέχρι εκεί...100% Ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξια ανυπολογιστη 

 

για μενα αξια ανυπολογιστη ειναι το να συνεισφερω το ελαχιστο δυνατο στους μισθους φωτοπουλεων και γιαυτο μπηκα στο τριπακι φ/β και netmetering κι ας ειχε upfront κοστος. 

 

Ο καθενας αξιολογει με δικα του κριτηρια ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι αλλα δεν θα απαντησω σε κανενα πολιτικο σχολιο καθως ουτε την γνωση εχω ουτε ειμαι αρμοδιος.Αν αυτοι που ειναι αρμοδιοι ειναι αχρηστοι και δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους σωστα πρεπει να κανουμε κατι ΕΜΕΙΣ πρωτα απο ολα και μετα να τους κατηγορησουμε.Αν πιστευετε ωστοσο οτι θα αλλαξετε κατι στο πολιτικο συστημα και οτι αυτο αντιπροσωπευει φευγοντας απο την ΔΕΗ η οτι θα μειωθει ο μισθος καθε συνδικαλιστη και θα αυξηθει η συνταξη της γιαγια σας νομιζω οτι κανετε καποιο λαθος και πρεπει να βρειτε αλλου ειδους αντισταση.

 

Ισως μια που βλαπτει λιγοτερο εσας και περισσοτερο αυτους και οχι το αναποδο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι αλλα δεν θα απαντησω σε κανενα πολιτικο σχολιο καθως ουτε την γνωση εχω ουτε ειμαι αρμοδιος.Αν αυτοι που ειναι αρμοδιοι ειναι αχρηστοι και δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους σωστα πρεπει να κανουμε κατι ΕΜΕΙΣ πρωτα απο ολα και μετα να τους κατηγορησουμε.Αν πιστευετε ωστοσο οτι θα αλλαξετε κατι στο πολιτικο συστημα και οτι αυτο αντιπροσωπευει φευγοντας απο την ΔΕΗ η οτι θα μειωθει ο μισθος καθε συνδικαλιστη και θα αυξηθει η συνταξη της γιαγια σας νομιζω οτι κανετε καποιο λαθος και πρεπει να βρειτε αλλου ειδους αντισταση.

 

Ισως μια που βλαπτει λιγοτερο εσας και περισσοτερο αυτους και οχι το αναποδο...

 

Χμμ δεν εφυγα απο την ΔΕΗ, στη ΔΕΗ ειμαι ακομα, απλα πληρωνω 2000 λιγοτερα το χρονο στη ΔΕΗ κι αυτο με κανει να αισθανομαι warm and fuzzy inside. Αμα φερει κανας γατος και τα powewall της tesla Ελλαδα να κατεβω στο ξερo παγιο παιζει και να πιω και 2 ποτηρια στην υγεια του.

 

το πως με βλαπτει αυτη η επιλογη μου ειναι ενα ωραιο παραμυθι που καποια στιγμη ειμαι βεβαιος θα μου το εξηγησεις, αλλα μεχρι τοτε το warm and fuzzy εχει για μενα κι αυτο μια αξια. Αξια ανεκτιμητη. Κατι σα να σου πω θεωρω το ταδε καταστημα τρισαθλιο οποτε δε ψωνιζω απο εκει. Κατι παρομοιο, με λιγο μονοπωλιο μεσα στη σουπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα θετικά της ΔΕΗ μετρήστε και το ότι πληρώνεις ό,τι θες, όποτε θες...:D

 

(Μεταξύ σοβαρού και αστείου, αλλά ισχύει! Οι άλλοι δεν ξέρω πόσο ελαστικοί είναι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρε το θέμα του κρατικού μονοπωλίου και του ανοίγματος της αγοράς ενέργειας σε ιδιώτες, είναι από μόνο του πολιτικό.

Δεν κάνουμε πολιτική κουβέντα εδώ.

 

Αλλά μιάς και το έφερες, εγώ έχω κουραστεί πιά και δεν γουστάρω να δίνω ούτε ένα ευρώ, όταν καταλαβαίνω ότι δεν πιάνει τόπο ή όταν αισθάνομαι ότι δεν με σέβονται.

Με τον ίδιο τρόπο λειτουργώ όταν έρχομαι σε επαφή με μία ιδιωτική επιχείρηση ή ένα κατάστημα. Όταν δεν με σέβονται, φεύγω και δεν ξαναπατάω.

Εσύ δεν κάνεις το ίδιο;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε πικρή ιστορία ειδικά αν είσαι ευγενής και δεν βρίζεις χάθηκες.

 

Οτι και να τους πεις τηλέφωνα θα παίρνουν γιατί είναι η δουλειά τους και αυτές τις εντολές έχουν από τα αφεντικά τους. Κακώς θα μου πεις τους λένε να τηλεφωνούν και να πρίζουν κόσμο, αλλά αυτό θα κάνουν για τον ψωρομισθό που παίρνουν. Οπότε βρισίδια εντάσεις και φωνές δεν φέρνουν κανένα αποτέλεσμα.

για μενα αξια ανυπολογιστη ειναι το να συνεισφερω το ελαχιστο δυνατο στους μισθους φωτοπουλεων και γιαυτο μπηκα στο τριπακι φ/β και netmetering κι ας ειχε upfront κοστος. 

 

Ο καθενας αξιολογει με δικα του κριτηρια ;)

 

Δεν ξέρω σε τι τρυπάκι μπήκες. Αποκλειστική ηλεκτροδότηση οικίας από Φ/Β είναι είτε αδύνατον για τους κατοίκους των αστικών κέντρων είτε περιορισμένη κάλυψη φορτίου και το υπόλοιπο με ρεύμα απ' την ΔΕΗ. Είτε έχεις net metering είτε οχι θα συνεισφέρεις στους μισθούς των φωτοπουλέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω σε τι τρυπάκι μπήκες. Αποκλειστική ηλεκτροδότηση οικίας από Φ/Β είναι είτε αδύνατον για τους κατοίκους των αστικών κέντρων είτε περιορισμένη κάλυψη φορτίου και το υπόλοιπο με ρεύμα απ' την ΔΕΗ. Είτε έχεις net metering είτε οχι θα συνεισφέρεις στους μισθούς των φωτοπουλέων.

 

ο εκαθαριστικος λογαριασμος ετους μου λεει οτι πληρωνω

 

το παγιο τελος ΔΕΗ που ειναι διφραγκα

 

70 ευρω στην ΑΔΜΗΕ για τη μεταφορα της Η/Ε 

260 στη ΔΕΔΔΗΕ για το συστημα μεταφορας Η/Ε 

και 83 ευρω για υπηρεσιες κοινης ωφελειας που ιδεα δεν εχω πως υπολογιζονται

 

για ενεργεια πληρωνω 0. Βασικα μου χρωστανε και 2800 kWh

 

σε αστικο κεντρο, στα βορεια προαστεια της Αθηνας. Νo offence αλλα πιστευω τον λογαριασμο μου οχι εσενα, οχι οτι δε φαινεσαι φερεγγυο παιδι, μη παρεξηγηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε που κατάλαβα τι έγραψες.

 

Τα

 

70 ευρω στην ΑΔΜΗΕ για τη μεταφορα της Η/Ε 

260 στη ΔΕΔΔΗΕ για το συστημα μεταφορας Η/Ε 

και 83 ευρω για υπηρεσιες κοινης ωφελειας που ιδεα δεν εχω πως υπολογιζονται

 

τα πληρώνεις είτε είσαι ΔΕΗ είτε σε εναλλακτικό πάροχο, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν αλλάζουνε, μόνο οι ανταγωνιστικές είναι διαφορετικές.

 

Αν είχες netmetering δεν θα σου χρωστούσαν καν γιατί συμψηφίζεται με την κατανάλωσή σου, αν παράγεις από Φ/Β και απλά περιμένεις να σε πληρώσουν θα σου χρωστούσαν, αλλά αυτά μόνο αν έχεις δικό σου οικόπεδο, σε ταράτσα πολυκατοικίας δεν αξίζει να ασχοληθείς και θα έχεις και το θέμα της έγκρισης από τους συνιδιοκτήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναπώ ότι δεν μιλάω για ιδιώτες της πλάκας. Μιλάω για επιχειρηματίες που κατέχουν δύο από τις πιο κερδοφόρες εταιρίες. Ούτε τα ελληνικά αλουμίνια είναι μαγαζάκι ούτε τα ελληνικά Πετρέλαια. Οπότε ναι έχω πίστη σε αμφότερες αυτές τις εταιρίες. Το αν θα μουτζωνομαι αύριο μεθαύριο καλά να είμαστε να το συζητήσουμε αλλά δεν νιώθω ότι παίρνω κάποιο μεγάλο ρίσκο. economic wise ειμαι αντικρατιστης (τουλάχιστον όσον αφορά το ξεφτιλισμενο ελληνικό μοντέλο) . Θέλω το κράτος να επεμβαίνει όσο το δυνατόν λιγότερο στην οικονομική μου ζωή και θέλω να στηρίζω σοβαρές ιδιωτικές πρωτοβουλίες. Αν από το επιχειρείν τους Μητιληναιος / Λάτσης / οποιοσδήποτε πάρει κ άλλο εξωχικο στο Γκστααντ μαγκιά του εφόσον κ εγώ θα κάνω την δουλειά μου καλύτερα. Τις φλυκταινες με τον ιδιωτικό τομέα τις αφήνω σε αυτούς που ξέρουμε όλοι.

 

@green Gordon: αν γίνεις πελάτης της elpedison σε κάποιο κατάστημα public παίρνεις δώρο επιταγή 31 ευρώ. Ισχύει μέχρι τέλη Νοέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...