Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να φύγω από τη ΔΕΗ, αλλά που να πάω;;; - Σκέψεις, απόψεις, εμπειρίες ευπρόσδεκτες!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα εμπιστευομουν ΜΌΝΟ εταιρίες που έχουν κ παραγωγή κ από πίσω έχουν έναν Α επιχειρηματία κ όχι κάποιον ουρανόκατεβατο.

 

- Protergia / Μυτιληναίος

- Elpedison / Λάτσης

 

Συγχωρέστε με αν υπάρχει άλλος.

 

Η αγορά θα αυτόρυθμιστεί πολύ σύντομα όπως κ η τηλεφωνία κατά το παρελθόν. Δεν παίζει να συνεχίσουμε με αυτό το κατακερματισμέμο μοτίβο. Δεν χωράει η εγχώρια αγορά τόσες εταιρίες.

 

Τα kudos μου για το μέλλον θα τα έβαζα στις άνωθεν εταιρίες.

 

Η πρόταση που μου έγινε αφορά μία από τις δύο εταιρίες που αναφέρεις.

Και εγώ τις θεωρώ αξιόπιστες.

 

Επίσης ψάχνοντας βρήκα και έναν οδηγό συγκρίσεως:

http://www.xe.gr/energy/allazorevma.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ χαμηλή η τιμή που σου είπανε, οι εναλλακτικοί έχουν στην καλύτερη το πολύ 5-10% κάτω από την ΔΕΗ και οχι 20-30%. Να κάνεις αυτό που σου είπε ο joshua, συμφώνησε και δες συγκεκριμένα πριν υπογράψεις το συμβόλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Δέχτηκα σήμερα ένα τηλεφώνημα από έναν εναλλακτικό πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας, ο οποίος μου έκανε μία προσφορά για να μετακομίσω από τη ΔΕΗ.

 

Μου ήρθε στο μυαλό η εποχή που ήμασταν όλοι στον ΟΤΕ και αντιμετωπίζαμε με φόβο και επιφύλαξη τις εναλλακτικές εταιρείες που τότε κάνανε την εμφάνισή τους. Σήμερα βέβαια έχουμε πολλές επιλογές στη κινητή και στη σταθερή τηλεφωνία.

 

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα, σήμερα μόνο τους άκουγα να μου λένε τα δικά τους.

Θέλω με την βοήθεια σας να μπω λίγο στη φάση, ώστε την Δευτέρα να έχω να τους ρωτήσω ουσιαστικά και σημαντικά πράγματα και να πάρω την απόφασή μου.

 

τι λέτε;;;

 

 

Ασε το τηλεφωνημα και να διαβασεις πολυ καλα τους ορους πριν υπογραψεις ....Παιζουν πολλες παγιδες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όλους μας παίρνουν τηλέφωνο.

 

2-3 και 4  φορές την εβδομάδα.Και μας τα πρήζουν για φτηνό ρεύμα.

Και μεσημέρια που καμιά φορά πέφτουμε για ύπνο.

Άσε πικρή ιστορία ειδικά αν είσαι ευγενής και δεν βρίζεις χάθηκες.

 

Και αν μας μαντρώσουν δεν θα τους βρίσκουμε όχι στο τηλέφωνο αλλά πουθενά.

Και θα πρέπει να ζούμε με το μπλοκάκι και το στυλό να τσεκάρουμε κάθε τρεις και λίγο το ρολόι για να είμαστε

εντός αυτών που έχουμε υπογράψει.

 

Δεν λέω ότι η ΔΕΗ είναι καλίτερη και φτηνότερη.Απλά της έχω περισσότερη εμπιστοσύνη.

Και στον ΟΤΕ έχω και είναι ο καλίτερος.

Αλλά δυστυχώς ακριβότερος και δεν μπορώ να τον απολαύσω. :mad:

 

Με το ρεύμα όμως δεν παίζουμε.Δεν είναι τηλέφωνο που αν κοπεί έχουμε και το κινητό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το τηλεφωνημα και να διαβασεις πολυ καλα τους ορους πριν υπογραψεις ....Παιζουν πολλες παγιδες.

 

Όπως το να σου κόβουν το ρεύμα αν δεν πληρώσεις εγκαίρως :lol: ; Μακάρι να έκανε το ίδιο και η ΔΕΗ.....όποιος δεν μπορεί....κεράκια να κάνει και ατμόσφαιρα.

 

Έχω εξηγήσει τους λόγους που δεν γουστάρω ΔΕΗ, ομοίως δεν γουστάρω και "παρόχους" που στήνουν εταιρία με ένα call center. Δεν ξέρω αλλά μόνο που βλέπω τους άχρηστους των ΕΛ.ΤΑ. να θέλουν μερίδιο στην ενέργεια με πιάνει γέλωτας. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το να σου κόβουν το ρεύμα αν δεν πληρώσεις εγκαίρως :lol: ; Μακάρι να έκανε το ίδιο και η ΔΕΗ.....όποιος δεν μπορεί....κεράκια να κάνει και ατμόσφαιρα.

 

 

Αν το εκανε και φυσικα επερε να το κανει όχι μονο χρεος δεν θα ειχε αλλα θα ειχε και μεγαλη κερδοφορια αλλα υπαρχουν εντολες ανωθεν που δεν αγγιζουν τους εναλακτικους αλλα μονο την ΔΕΗ.

 

Επισης άλλο δεν εχω να πληρωσω και άλλο εχω αλλα βρισκω την ευκολη ΔΕΗ και δεν πληρωνω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χωράει τόσους παρόχους; Αν το σκεφτείς δεν έχουν έξοδα μόνο τους τηλεφωνητες. Δεν έχουν να παράγουν η να συντηρούν κάτι.

οι τρεις μεγάλοι ιδιώτες πάροχοι έχουν και μονάδες παραγωγής, οι υπόλοιποι μπορούν και να κλείσουν όσο γρήγορα άνοιξαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εκανε και φυσικα επερε να το κανει όχι μονο χρεος δεν θα ειχε αλλα θα ειχε και μεγαλη κερδοφορια αλλα υπαρχουν εντολες ανωθεν που δεν αγγιζουν τους εναλακτικους αλλα μονο την ΔΕΗ.

 

Επισης άλλο δεν εχω να πληρωσω και άλλο εχω αλλα βρισκω την ευκολη ΔΕΗ και δεν πληρωνω.

 

Μα σε μονοπωλιακή αγορά - τουλάχιστον ως ήταν μέχρι προσφάτως - ή δόλος πρέπει να υπάρχει ή πλήρης ανικανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μαγκες, αλλου ειναι το μαρουλι.Το καθαρο ρευμα ειναι φθηνο, χωρις τα νταβατζιλικια, κοινως ρυθμιζομενες χρεωσεις.Η οποιες ειναι ιδιες για ολους.Οπου γινεται το εξης παραλογο.Οσο ποιο πολυ ρευμα καταναλωνεις, τοσο ποιο πολυ πληρωνεις  προστιμο.Γιατι στην ουσια σου βαζει προστιμο υψηλης καταναλωσης.Λιγνιτες και αλλες παπαριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Δέχτηκα σήμερα ένα τηλεφώνημα από έναν εναλλακτικό πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας, ο οποίος μου έκανε μία προσφορά για να μετακομίσω από τη ΔΕΗ.

 

Μου ήρθε στο μυαλό η εποχή που ήμασταν όλοι στον ΟΤΕ και αντιμετωπίζαμε με φόβο και επιφύλαξη τις εναλλακτικές εταιρείες που τότε κάνανε την εμφάνισή τους. Σήμερα βέβαια έχουμε πολλές επιλογές στη κινητή και στη σταθερή τηλεφωνία.

 

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα, σήμερα μόνο τους άκουγα να μου λένε τα δικά τους.

Θέλω με την βοήθεια σας να μπω λίγο στη φάση, ώστε την Δευτέρα να έχω να τους ρωτήσω ουσιαστικά και σημαντικά πράγματα και να πάρω την απόφασή μου.

 

τι λέτε;;;

 

Πολλές φορές τα τηλεφωνήματα είναι από εταιρίες προώθησης (call center) που συνήθως δεν ξέρουν (ή δεν θέλουν) να σου πουν πολλές "λεπτομέρειες". Πριν προχωρήσεις θα πρέπει να ενημερωθείς καλά για τις "λεπτομέρειες" καθώς εκεί είναι το ζουμί. Θα διαβάσεις πολύ καλά τα "μικρά γράμματα".

 

- Βασικό που πρέπει να ξέρεις είναι για πόσο καιρό ισχύει η τιμή που σου λένε και για πόσο καιρό δεσμεύεσαι με συμβόλαιο. Μπορεί το συμβόλαιο να είναι για 2 χρόνια ενώ αυτή η τιμή που σου λένε να είναι πχ για τους πρώτους 6 μήνες. Μετά?

 

- Άλλο βασικό που μάλλον δεν θα σου το έχουν πει είναι η ρήτρα που βάζουν οι εταιρίες σε σχέση με την τιμή χονδρικής του ρεύματος (Οριακή Τιμή Συστήματος ΟΤΣ) πράγμα που δεν έχεις στη ΔΕΗ. Σου έχουν μια ουδέτερη ζώνη όπου δεν ισχύει η ρήτρα (πχ 40€ - 55€/MWh) αλλά αν η τιμή χονδρικής ανέβει πάνω από αυτό το όριο τότε ανεβαίνει ανάλογα και η τιμή σου. Σε περιόδους μεγάλης ζήτησης για ενέργεια αυτή η ρήτρα "ψαλιδίζει" το όποιο κέρδος έχεις σε σχέση με την ΔΕΗ. Σε περίοδο με μεγάλη προσφορά ρεύματος είναι υπέρ σου.

 

- Επίσης καλό είναι να δεις και τι λένε αυτοί που είναι πελάτες της κάθε εταιρίας για την οργάνωση, εξυπηρέτηση κτλ. Πχ κάποιος εδώ είχε πει ότι σε μία εταιρία (δεν θα πω σε ποια γιατί δεν είναι δική μου εμπειρία) πολύ συχνά δεν του υπολόγιζαν σωστά τις χρεώσεις. Αν ακούσεις πολλούς να λένε το ίδιο σημαίνει πως μπορεί να υπάρχει θέμα μηχανοργάνωσης στην εταιρία οπότε μπορεί και εσύ να έχεις τα ίδια θέματα.

 

Δεν τα γράφω για να σε αποθαρρύνω (δεν είμαι καθόλου ενάντια στο να πάει κάποιος σε εναλλακτικό πάροχο) αλλά για να ξέρεις τι να προσέξεις αν είναι να κάνεις το βήμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι θα αρχίσει το ίδιο παραμύθι, δηλαδή, λήγει το συμβόλαιο; Άντε σε άλλο πάροχο, πρόστιμα αποχωρήσεις, κλπ κλπ, οποτε κάτσε στην δεη, ή πήγανε ελτα που δεν έχουν περιορισμό στο χρονο και συμβόλαια με δήθεν εκτυπώσεις που αργότερα θα τις πληρωσεις όλες μαζεμένες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εμπιστευομουν ΜΌΝΟ εταιρίες που έχουν κ παραγωγή κ από πίσω έχουν έναν Α επιχειρηματία κ όχι κάποιον ουρανόκατεβατο.

 

- Protergia / Μυτιληναίος

- Elpedison / Λάτσης

 

...

 

Η αγορά θα αυτόρυθμιστεί πολύ σύντομα όπως κ η τηλεφωνία κατά το παρελθόν. Δεν παίζει να συνεχίσουμε με αυτό το κατακερματισμέμο μοτίβο. Δεν χωράει η εγχώρια αγορά τόσες εταιρίες.

 

...

 

Συμφωνώ απόλυτα , κατά την γνώμη μου το πολυ να μείνουν 3-4 εταιρείες μαζί με την ΔΕΗ

Εμείς πήγαμε Elpedison και ειμαστε αρκετά ευχαριστημένοι προς το παρόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...