Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να φύγω από τη ΔΕΗ, αλλά που να πάω;;; - Σκέψεις, απόψεις, εμπειρίες ευπρόσδεκτες!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τη βοήθεια.

 

Ο σκοπός που άνοιξα το θέμα είναι να ενημερωθώ και εγώ και άλλοι, για όλα αυτά που επισημαίνετε και να είμαι διαβασμένος στην επόμενη επικοινωνία.

 

Δεν το έχω αποφασίσει φυσικά, αλλά είμαι θετικός στο να ανοίξει η αγορά και σε άλλους παίκτες.

 

Θυμίζει την αρχή της κινητής τηλεφωνίας και όλο αυτό μόνο σε κακό δεν μας βγαίνει.

 

Δεν συμφωνώ με τον φίλο papoys1 που είπε για την αξιοπιστία του ΟΤΕ, σε σχέση με τις τιμές του.

Έχω περάσει από την Cosmote χρονια και την ξέρω καλά.

Να πω όμως ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχω κανένα παράπονο από τη Vodafone και έχω ένα συμβόλαιό για το κινητό και το σπιτι, για το οποίο ο ΟΤΕ μου ζήτησε διπλάσια χρήματα!!!

Το ίδιο και η γυναίκα μου. Καμμία σχέση πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τη βοήθεια.

 

Ο σκοπός που άνοιξα το θέμα είναι να ενημερωθώ και εγώ και άλλοι, για όλα αυτά που επισημαίνετε και να είμαι διαβασμένος στην επόμενη επικοινωνία.

 

Δεν το έχω αποφασίσει φυσικά, αλλά είμαι θετικός στο να ανοίξει η αγορά και σε άλλους παίκτες.

 

Θυμίζει την αρχή της κινητής τηλεφωνίας και όλο αυτό μόνο σε κακό δεν μας βγαίνει.

 

Δεν συμφωνώ με τον φίλο που είπε για τις φοβερή αξιοπιστία του ΟΤΕ.

Έχω περάσει από την Cosmote χρονια και την ξέρω καλά.

Να πω όμως ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχω κανένα παράπονο από τη Vodafone και έχω ένα συμβόλαιό για το κινητό και το σπιτι, για το οποίο ο ΟΤΕ μου ζήτησε διπλάσια χρήματα!!!

Το ίδιο και η γυναίκα μου. Καμμία σχέση πραγματικά.

 

Υπαρχει μια σημαντικη διαφορα .Η ηλεκτρικη ενεργεια για να παραχθει θελει πρωτη υλη που δεν ηθελε η τηλεφωνια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια σημαντικη διαφορα .Η ηλεκτρικη ενεργεια για να παραχθει θελει πρωτη υλη που δεν ηθελε η τηλεφωνια .

Και πάλι οι μισοί τηλεφωνικοί πάροχοι έκλεισαν!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι οι μισοί τηλεφωνικοί πάροχοι έκλεισαν!

Γιαυτό λέμε ότι όταν υπάρχουν από πίσω μεγάλες εταιρείες, υπάρχει μια παραπάνω εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό λέμε ότι όταν υπάρχουν από πίσω μεγάλες εταιρείες, υπάρχει μια παραπάνω εγγύηση.

Συμφωνώ. Εγώ πχ δεν ήξερα καν ποιοι είναι πίσω από τις εταιρείες. Πιστεύω πάντως πως πρέπει να δώσουν ακόμα καλύτερες τιμές και παροχές για να πάρουν μεγάλο ποσοστό πελατών. Στην τηλεφωνία πχ οι εταιρείες δώσανε περίπου μισή τιμή από τον ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα , κατά την γνώμη μου το πολυ να μείνουν 3-4 εταιρείες μαζί με την ΔΕΗ

Εμείς πήγαμε Elpedison και ειμαστε αρκετά ευχαριστημένοι προς το παρόν

Prometheus, μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες όπως:

1. Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος;

2. Το συμβόλαιο είναι ετήσιο;

3. Η τιμή ανά kwh είναι ότι είχατε συμφωνήσει και ισχύει για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου;

4. Υπάρχει πάγιο ημερήσιου και νυχτερινού ρεύματος;

5. Υπάρχει κάποια έκπτωση αν πληρώνεις με πάγια εντολή;

 

Συμφωνώ. Εγώ πχ δεν ήξερα καν ποιοι είναι πίσω από τις εταιρείες. Πιστεύω πάντως πως πρέπει να δώσουν ακόμα καλύτερες τιμές και παροχές για να πάρουν μεγάλο ποσοστό πελατών. Στην τηλεφωνία πχ οι εταιρείες δώσανε περίπου μισή τιμή από τον ΟΤΕ.

Και εγώ ήξερα για τον όμιλο Μυτιληναίου και τον όμιλο Λάτση-ΕΛΠΕ.

Σίγουρα χρειάζονται ακόμη καλύτερες τιμές!

Μπορεί ο ανταγωνισμός να τις φέρει

 

Υπαρχει μια σημαντικη διαφορα .Η ηλεκτρικη ενεργεια για να παραχθει θελει πρωτη υλη που δεν ηθελε η τηλεφωνια .

Δεν ξέρω Γιάννη αν είναι ακριβώς έτσι.

Μην ξεχνάς ότι και στην τηλεφωνία οι υποδομές και τα δίκτυα είναι του ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σημαντικό: 

 

Και να φύγετε απο την ΔΕΗ πάλι θα πληρώνεται τους κρατικούς φόρους!


Με το ρεύμα όμως δεν παίζουμε.Δεν είναι τηλέφωνο που αν κοπεί έχουμε και το κινητό.

 

Σχετικά με αυτό τις βλάβες (νομίζω) τις έχει αναλάβει μια ανεξάρτητη υπηρεσία η ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε και στην ΔΕΗ να πάρεις, η ΔΕΔΔΗΕ έρχεται. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σημαντικό: 

 

Και να φύγετε απο την ΔΕΗ πάλι θα πληρώνεται τους κρατικούς φόρους!

Δεν υπάρχει αμφιβολία γιαυτό.

Αυτό που συζητάμε είναι να πληρώνουμε φθηνότερα την κιλοβατώρα.

Και 100 ευρώ το χρόνο να σου έρχεται φθηνότερα άσχημα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρε μαγκες, αλλου ειναι το μαρουλι.Το καθαρο ρευμα ειναι φθηνο, χωρις τα νταβατζιλικια, κοινως ρυθμιζομενες χρεωσεις.Η οποιες ειναι ιδιες για ολους.Οπου γινεται το εξης παραλογο.Οσο ποιο πολυ ρευμα καταναλωνεις, τοσο ποιο πολυ πληρωνεις  προστιμο.Γιατι στην ουσια σου βαζει προστιμο υψηλης καταναλωσης.Λιγνιτες και αλλες παπαριες.

Αν και δεν είναι άσχημο να βλέπουμε ξεχωριστά που πάει τι στον λογαριασμό, το ρεύμα είναι ΔΕΗ+ΔΕΔΔΗΕ+ΑΔΜΗΕ κι ένας από τους λόγους που τα έχουν ξεχωρίσει είναι για να λένε "oh κοίτα πόσο φτηνά έχουμε την kwh" χωρίς να υπολογίζουν μέσα τη χρέωση των ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ.

 

Δεν βάζω το ΥΚΩ μέσα γιατί είναι κοινωνική πολιτική και το ΕΤΜΕΑΡ γιατί είναι με το στανιό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Εγώ πχ δεν ήξερα καν ποιοι είναι πίσω από τις εταιρείες. Πιστεύω πάντως πως πρέπει να δώσουν ακόμα καλύτερες τιμές και παροχές για να πάρουν μεγάλο ποσοστό πελατών. Στην τηλεφωνία πχ οι εταιρείες δώσανε περίπου μισή τιμή από τον ΟΤΕ.

 

Η αγορά ηλεκτρικής ενέργειας είναι διαφορετική από αυτήν των τηλεπικοινωνιών και δεν μπορούν να υπάρχουν μεγάλες προσφορές.

Στις τηλεπικοινωνίες κυρίως ήταν "προσφορά υπηρεσιών" όπου υπήρχε και μεγάλο περιθώριο για να "παίξουν" οι εναλλακτικοί.

Εδώ την "προσφορά υπηρεσιών" (μεταφορά, διάθεση, υποστήριξη, βλάβες κτλ.) την κάνει άλλος (ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ) και οι εναλλακτικοί έχουν να παίξουν μόνο με την τιμή του προϊόντος (ηλεκτρική ενέργεια). Πόσο αγοράζω, πόσο πουλάω.

Όταν συνήθως αγοράζουν 5-6 σεντ/KWh καταλαβαίνεις πως για να "βγαίνουν" δεν μπορούν να πουλήσουν 7 σεντ/KWh. Φυσικά για ποσοστά 30%-40%-50% κάτω από την ΔΕΗ ούτε μπορεί να γίνει λόγος.

Όπου ακούσετε απίθανες καλές τιμές, ή διαβάστε πολύ καλά τα μικρά γράμματα ή κρατήστε πολύ μικρό καλάθι. Τα περιθώρια είναι μικρά και δεν υπάρχει χώρος για θαύματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και 100 ευρώ το χρόνο να σου έρχεται φθηνότερα άσχημα είναι;

Και 20 euro να εξοικονομούσες πάλι θα άξιζε, δεν τα χρωστάς σε κανένα. Ακριβώς το ίδιο πράγμα παίρνεις, δεν είναι σαν τις τηλεπικοινωνίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.

Παιδιά σημαντικό: 

 

Και να φύγετε απο την ΔΕΗ πάλι θα πληρώνεται τους κρατικούς φόρους!

 

Σχετικά με αυτό τις βλάβες (νομίζω) τις έχει αναλάβει μια ανεξάρτητη υπηρεσία η ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε και στην ΔΕΗ να πάρεις, η ΔΕΔΔΗΕ έρχεται. 

 

 

Βλαβες ο ΔΕΔΔΗΕ αλλα και μεταφορα ηλεκτρικης ενεργειας από σταθμο παραγωγης στο κεντρο Υψηλης στην πολη ο ΑΔΜΗΕ

 

 

Δεν ξέρω Γιάννη αν είναι ακριβώς έτσι.

Μην ξεχνάς ότι και στην τηλεφωνία οι υποδομές και τα δίκτυα είναι του ΟΤΕ.

 

 

Και στον ηλεκτρισμο στον ΑΔΜΗΕ και τον ΔΕΔΔΗΕ.Ανεξαρτητα από παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 20 euro να εξοικονομούσες πάλι θα άξιζε, δεν τα χρωστάς σε κανένα. Ακριβώς το ίδιο πράγμα παίρνεις, δεν είναι σαν τις τηλεπικοινωνίες...

Μπορεί τους πρώτους 5-6  μήνες να σου έρχεται φθηνότερα αλλά από εκεί και πέρα τι γίνεται;;;

 

Σε εξασφαλίζει η καινούργια εταιρεία ότι ποτέ δεν θα σου έρθει ακριβότερα από τη ΔΕΗ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prometheus, μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες όπως:

1. Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος;

2. Το συμβόλαιο είναι ετήσιο;

3. Η τιμή ανά kwh είναι ότι είχατε συμφωνήσει και ισχύει για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου;

4. Υπάρχει πάγιο ημερήσιου και νυχτερινού ρεύματος;

5. Υπάρχει κάποια έκπτωση αν πληρώνεις με πάγια εντολή;

 

....

 

...

 

 

1 = Ναι

2 = Για 24 μήνες 

3 = Ναι

4 = Δεν εχει πάγιο το πρόγραμμα μου απλά υπάρχει ημερήσια και νυχτερινή χρέωση αν έχεις νυχτερινό τιμολόγιο. (Εχουμε)

5 = Αν πληρώνεις με πάγια εντολή δεν σου ζητάνε αρχικό ποσό εγγύησης. Βεβαια αυτό το παίρνεις πισω όταν πας σε άλλο πάροχο ή διακόψεις την σύνδεση. 

 

Επειδή οι προτάσεις και οι προσφορές διαφοροποιούνται, αν κάποιος ενδιαφέρεται θα πρέπει να δεί αναλυτικά τι ισχύει τώρα (εγώ ειμαι ήδη 10 μήνες στην Elpedison)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...