Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να φύγω από τη ΔΕΗ, αλλά που να πάω;;; - Σκέψεις, απόψεις, εμπειρίες ευπρόσδεκτες!


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου.

 

Δέχτηκα σήμερα ένα τηλεφώνημα από έναν εναλλακτικό πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας, ο οποίος μου έκανε μία προσφορά για να μετακομίσω από τη ΔΕΗ.

 

Μου ήρθε στο μυαλό η εποχή που ήμασταν όλοι στον ΟΤΕ και αντιμετωπίζαμε με φόβο και επιφύλαξη τις εναλλακτικές εταιρείες που τότε κάνανε την εμφάνισή τους. Σήμερα βέβαια έχουμε πολλές επιλογές στη κινητή και στη σταθερή τηλεφωνία.

 

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα, σήμερα μόνο τους άκουγα να μου λένε τα δικά τους.

Θέλω με την βοήθεια σας να μπω λίγο στη φάση, ώστε την Δευτέρα να έχω να τους ρωτήσω ουσιαστικά και σημαντικά πράγματα και να πάρω την απόφασή μου.

 

τι λέτε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει εδω αν ψαξεις ενα θέμα μεγάλο για αυτο που ρωτάς.

Πιστεύω πως δεν αξίζει το κοπο προσωπικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το βρήκα...θα το ψάξω περισσότερο τώρα που το λες...

Με βάση την τιμή της KW/H, νομίζω πως αξίζει να το σκέφτεται κανένας π.χ  0,062 versus 0,095,

στις 1000 kwh είναι 33 ευρώ, δεν είναι λίγα,

αλλά δεν ξέρω τι άλλα κρυφά μπορεί να παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη διαφορα.

 

Από την στιγμή που σου λέει ότι θα σου χρεώνουμε την κιλοβατώρα 0,062, ενώ τώρα η ΔΕΗ με χρεώνει με 0,095 τόσο ακριβώς βγαίνει η διαφορά φίλε toyo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που σου λέει ότι θα σου χρεώνουμε την κιλοβατώρα 0,062, ενώ τώρα η ΔΕΗ με χρεώνει με 0,095 τόσο ακριβώς βγαίνει η διαφορά φίλε toyo

Ποση κατανάλωση εχεις το 4μηνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που σου λέει ότι θα σου χρεώνουμε την κιλοβατώρα 0,062, ενώ τώρα η ΔΕΗ με χρεώνει με 0,095 τόσο ακριβώς βγαίνει η διαφορά φίλε toyo

 

Μήπως αυτή η χρέωση αφορά νυχτερινό τιμολόγιο? Ο φτηνότερος εναλλακτικός από όσο ξέρω χρεώνει 0,084...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 χιλιάδες πελάτες της ΔΕΗ έχει αναλάβει υποχρέωση η ΔΕΗ να τους περάσει αυτόματα σε άλλο πάροχο.

Οπότε αν περιμένεις μπορεί να είσαι μέσα σε αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτή η χρέωση αφορά νυχτερινό τιμολόγιο? Ο φτηνότερος εναλλακτικός από όσο ξέρω χρεώνει 0,084...

 

μ'εχουν παρει κι εμενα τρεις τεσσερις φορες και κατι τετοιο λεγανε, 0,0659 νομιζω

 

-δε μ'ενδιαφερει

-μα χρεωνουμε μονο 0,0659 την Kwh

-εξακολουθει να μη μ'ενδιαφερει

 

 

Ηρων, Ηρως, κατι τετοιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'εχουν παρει κι εμενα τρεις τεσσερις φορες και κατι τετοιο λεγανε, 0,0659 νομιζω

 

-δε μ'ενδιαφερει

-μα χρεωνουμε μονο 0,0659 την Kwh

-εξακολουθει να μη μ'ενδιαφερει

 

 

Ηρων, Ηρως, κατι τετοιο

 

Άλλα λένε στο site τους πάντως

 

http://www.heron.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=45&Itemid=171&lang=gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ε θα εννοουν το αποκατω προγραμμα http://www.heron.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=211&Itemid=494&lang=gr

 

δε ξερω δε το ψαξα, απλα μου χουν ζαλισει τον ερωτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση κατανάλωση εχεις το 4μηνο;

 

Να σου πω ετήσια, που την έχω υπολογίσει:

....2.294 ημερήσιο και

....   763 νυχτερινό

 

Μήπως αυτή η χρέωση αφορά νυχτερινό τιμολόγιο? Ο φτηνότερος εναλλακτικός από όσο ξέρω χρεώνει 0,084...

 

όχι ...γιατί για το νυχτερινό μου έδωσαν 0,046/kwh έναντι 0.066 της ΔΕΗ

 

500 χιλιάδες πελάτες της ΔΕΗ έχει αναλάβει υποχρέωση η ΔΕΗ να τους περάσει αυτόματα σε άλλο πάροχο.

Οπότε αν περιμένεις μπορεί να είσαι μέσα σε αυτούς.

 

Τι σημαίνει η παρατήρησή σου φίλε skiabox...δεν καταλαβαίνω το νόημα της

 

 

Πάντως με βάση τα παραπάνω μου βγαίνει μόνο από την κατανάλωση 90 κάτι ευρώ τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ...γιατί για το νυχτερινό μου έδωσαν 0,046/kwh έναντι 0.066 της ΔΕΗ

 

Αν πράγματι ισχύουν οι τιμές που σου είπαν τότε προχώρα το, δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές.

 

Φρόντισε όμως να διαβάσεις την σύμβαση πριν την υπογράψεις για να δεις αν πράγματι είναι έτσι όπως στα είπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πράγματι ισχύουν οι τιμές που σου είπαν τότε προχώρα το, δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές.

 

Φρόντισε όμως να διαβάσεις την σύμβαση πριν την υπογράψεις για να δεις αν πράγματι είναι έτσι όπως στα είπαν.

 

Είναι σωστό αυτό που λες γιατί δεν ξέρω αν έχουν τίποτα άλλα με ψιλά γράμματα...

Επίσης δεν ξέρω αν χρεώνουν πάγια χρέωση ημερήσιου και πάγια νυχτερινού που χρεώνει η ΔΕΗ.

 

Αν δεν χρεώνουν είναι ακόμη μεγαλύτερη η ωφέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εμπιστευομουν ΜΌΝΟ εταιρίες που έχουν κ παραγωγή κ από πίσω έχουν έναν Α επιχειρηματία κ όχι κάποιον ουρανόκατεβατο.

 

- Protergia / Μυτιληναίος

- Elpedison / Λάτσης

 

Συγχωρέστε με αν υπάρχει άλλος.

 

Η αγορά θα αυτόρυθμιστεί πολύ σύντομα όπως κ η τηλεφωνία κατά το παρελθόν. Δεν παίζει να συνεχίσουμε με αυτό το κατακερματισμέμο μοτίβο. Δεν χωράει η εγχώρια αγορά τόσες εταιρίες.

 

Τα kudos μου για το μέλλον θα τα έβαζα στις άνωθεν εταιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...