Προς το περιεχόμενο

Έχουν αρχισει να φευγυν απο τη μοδα piercings και τατουαζ;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταξει αμα ο αλλος θελει να δειξει το τατουαζ του φοραει και βερμουδα ή κοντομανικα 10 μηνες το χρονο .

 

Απλα στη παραλια ειμαστε χωρις ρουχα και ο καθενας μπορει ευκολα να επιδειξει τατουαζ , σωμα  κλπ.

 

Γενικα παντως πιστευω οτι οι περισσοτεροι το κανουν για να ξεφυγουν απο τη μετριοτητα που διακατεχει τη mainstream κοινωνια μας,

χωρις ομως να αντιλαμβανονται οτι δεν ειναι δερματικο μπουφαν αλλα κατι μονιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν 2-3 χρόνια ένιωθα ότι παντού γύρω μου υπήρχε κόσμος με τατουάζ κυρίως και έβλεπα και διαφημίσεις στο διδαδίκτυο. Τώρα έχω την αίσθηση πως όχι και τόσο. Βλέπω επίσης συχνά διαφημίσεις για αφαίεση τατουάζ. Τα δε piercings νομίζω ότι είναι αρκετά ξεπερασμένα πια αν και προσωπικά μαρέσουν και θέλω να κάνω. Εσείς τι αίσθηση έχετε;

Δεν ειναι μοδα. Ειναι απελευθέρωση. Αν εκανα μανίκι στα 18 μου, θα με έλεγαν αλητη, αν εκανε ο πατέρας μου στα 18 του, θα τον ελεγαν κατάδικο. Σημερα; "Ειναι μοδα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μοδα. Ειναι απελευθέρωση. Αν εκανα μανίκι στα 18 μου, θα με έλεγαν αλητη, αν εκανε ο πατέρας μου στα 18 του, θα τον ελεγαν κατάδικο. Σημερα; "Ειναι μοδα".

 

Απελευθέρωση; Ειδικά τώρα, σκλαβιά στη δύναμη της εικόνας του διαδικτύου και της μόδας. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μοδα. Ειναι απελευθέρωση. Αν εκανα μανίκι στα 18 μου, θα με έλεγαν αλητη, αν εκανε ο πατέρας μου στα 18 του, θα τον ελεγαν κατάδικο. Σημερα; "Ειναι μοδα".

 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο γιατί να θεωρείται απελευθέρωση το τατουάζ. Το οτι σε παλαιότερες εποχές ήταν κάτι πολύ κατακριτέο και πλάκωναν τα στερεότυπα ενώ τώρα μπορεί να το κάνει κάποιος δίχως ιδιαίτερες επιπτώσεις ισχύει, παρόλα αυτά το συγκεκριμένο γεγονός δεν σημαίνει οτι μιλάμε για απελεύθέρωση, απλά η κοινωνία έγινε λιγότερο συντηρητική και οι νέοι σταμάτησαν να σκέφτονται στερεοτυπικά σε ορισμένα θέματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο γιατί να θεωρείται απελευθέρωση το τατουάζ. Το οτι σε παλαιότερες εποχές ήταν κάτι πολύ κατακριτέο και πλάκωναν τα στερεότυπα ενώ τώρα μπορεί να το κάνει κάποιος δίχως ιδιαίτερες επιπτώσεις ισχύει, παρόλα αυτά το συγκεκριμένο γεγονός δεν σημαίνει οτι μιλάμε για απελεύθέρωση, απλά η κοινωνία έγινε λιγότερο συντηρητική και οι νέοι σταμάτησαν να σκέφτονται στερεοτυπικά σε ορισμένα θέματα.

Ηταν κατξ κατακριτέο και τωρα δεν ειναι. Απελευθέρωση δεν ει αι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μλκια τα μεγάλα τατουάζ. Και τα πολλά. πάντως 1-2 μικρά είναι okay. πχ στο πόδι κάτω, στο χέρι (καρπός). Μικρά και συνήθως κάποια λέξη. Όχι ονόματα συντρόφων. Όχι ζωγραφιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν με ενοχλεί καθόλου θα βλέπω κόσμο γεμάτο τατουάζ , άλλωστε δεν μου πέφτει λόγος , ακόμα κ αν τα τατουάζ τους ειναι φτηνιάρικα ποιοτικά και κακοχτυπημένα, αυτό που με ενοχλεί ειναι πως υπάρχει κόσμος που έχει γνώμη , όχι για το αν του αρέσει η όχι κάτι αλλα για το τι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ!! LMAOOOOOOOOO 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντηρητικη νεοελληνικη κοινωνια.Μπορεις να εισαι παρλαπιπας ,κομματοσκυλο,τεμπελοσκυλο,κλεφτης, φοροφυγας και να σου λενε μπραβο επειδη φορας κουστουμι . Αν εχεις τατουαζ , δεν κανεις για γαμπρος, δεν κανεις για προισταμενος στην δουλειας, κανεις μονο για να φυλας... τσιλιες απο την εφοδο της αστυνομιας στον τεκε.Με κουστουμι αν λαχει παριστανεις και τον δημοσιο λειτουργο καιαποσπας και χρηματα απο αφελεις νοικοκυραιους.

Ευτυχως που τα γιδια βλεπουν κανα μοντελο στην τηλεοραση με τατουας και επεκτεινεται ο οριζοντας τους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντηρητικη νεοελληνικη κοινωνια.Μπορεις να εισαι παρλαπιπας ,κομματοσκυλο,τεμπελοσκυλο,κλεφτης, φοροφυγας και να σου λενε μπραβο επειδη φορας κουστουμι . Αν εχεις τατουαζ , δεν κανεις για γαμπρος, δεν κανεις για προισταμενος στην δουλειας, κανεις μονο για να φυλας... τσιλιες απο την εφοδο της αστυνομιας στον τεκε.Με κουστουμι αν λαχει παριστανεις και τον δημοσιο λειτουργο καιαποσπας και χρηματα απο αφελεις νοικοκυραιους.

Ευτυχως που τα γιδια βλεπουν κανα μοντελο στην τηλεοραση με τατουας και επεκτεινεται ο οριζοντας τους.

 

Ναι, συντηρητική είναι η κοινωνία. Σκέψου όμως, μήπως αυτό βολεύει και αυτούς με τα τατουάζ; Μήπως φαίνονται ότι είναι κάποιοι και καλά, στα μάτια κοριτσόπουλων κλπ. Μήπως δείχνει "μαγκιά", δε μασάνε, (έτσι νομίζουν), μήπως ξεχωρίζουν από τους άλλους;

Βέβαια, τώρα μαζεύτηκαν πολλοί και χάλασε λίγο η σούπα...

Όσο για το ότι ανοίγουν οι ορίζοντες, τι να πω. Και μιας και αναφέρθηκαν και ξένοι λαοί, να πω ότι πριν ξεκινήσουν τα τατουάζ, είχαν ήδη απελευθερωθεί. Εδώ κοιτάμε να βαρέσουμε, για να απελευθερωθούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, συντηρητική είναι η κοινωνία. Σκέψου όμως, μήπως αυτό βολεύει και αυτούς με τα τατουάζ; Μήπως φαίνονται ότι είναι κάποιοι και καλά, στα μάτια κοριτσόπουλων κλπ. Μήπως δείχνει "μαγκιά", δε μασάνε, (έτσι νομίζουν), μήπως ξεχωρίζουν από τους άλλους;

Βέβαια, τώρα μαζεύτηκαν πολλοί και χάλασε λίγο η σούπα...

[...]

 

 

Είναι προφανές ότι κάποιοι "βολεύονται" (όπως το εννοείς). Αν γίνεις μηχανόβιος, "βολεύονται" οι αντιπροσωπείες και τα συνεργεία μηχανών και όσοι πουλάνε αξεσουάρ (από μπουφάν μέχρι... ό,τι φανταστούμε). Αν σου αρέσει το surf, "βολεύονται" τα μαγαζιά με είδη surf. Αν σου αρέσει το κυνήγι, "βολεύονται" τα μαγαζιά με είδη κυνηγιού.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα αλλάξω τις συνήθειές μου ή ό,τι θέλω να κάνω επειδή μπορεί να "βολεύεται" κάποιος. Μου είναι παντελώς αδιάφορο, αρκεί να βολεύομαι εγώ. Δεν μου το επιβάλει κανένας στο κάτω-κάτω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγαλα γελια θα ερθουν στα επομενα χρονια, οταν ολες οι γυναικες ειδικα μεταξυ 18 και 28 τωρα π εχουν χτυπησει τατουαζ κατι μανικια κ λοιπα τεραστια να δουμε τι θα κανουν που θα πανε 40 και 50 και θα φαινονται σαν πρωην στριπερ .. ;)

 

 

 

σαν χρωματιστές σακούλες θα φαίνονται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...