Προς το περιεχόμενο

Έχουν αρχισει να φευγυν απο τη μοδα piercings και τατουαζ;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

ενώ χωρίς τατουαζ ξέρω γω στα 50 θα έχει και γαμώ τις επιδερμίδες 

άλλο να είσαι γερόντι, άλλο χρωματιστό γερόντι

 

εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα τατουάζ, ενδεχομένως θα μπορούσε και η γυναίκα μου να είναι έτσι όπως περιγράφεις (γιατί εγώ αποκλείεται) και πάλι δεν θα με πείραζε, απλά είμαι έτοιμος να τρολάρω άμα με το καλό ζήσω και φτάσω αυτή την ηλικία  :lol:

 

δεν είναι κακό πράγμα το τρολάρισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα τα tatoo. Απλά τελευταία έχει πεσει η σκόνη από τον πολύ σαματα που έκαναν εδώ και 5+ χρονια. Για τα ελληνικά δεδομένα βέβαια, τόσο στο παρόν όσο και στο άμεσο μέλλον, το να βλέπεις ένα άτομο γεμάτο στα tatoo χτυπάει άσχημα λόγω στερεοτύπων της κοινωνίας. Θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον μία γενεά ακόμη για να πούμε ότι είναι πλήρως αποδεκτο το τατουάζ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονα που εχει καποιος περναει μυνηματα, καποια απο αυτα επιθετικα, ρατσιστικα κλπ. Δεν ειναι ολα τοσα αθωα και εσωστρεφη οσο λετε μερικοι. Πχ τα συνηθισμενα τατουαζ τυπου "ρωσικης μαφιας" που βλεπεις σε ντουκια και "αθλητες" πολεμικων τεχνων δεν ειναι τυχαια καλλιτεχνικη αποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακη η "μοδα" των τατουαζ,καθως ειναι κατι που ειναι μονιμα επανω σας.

Οσοι δεν ειχανε μυαλο και ακολουθησαν τη μοδα καλα να παθουν.

Το αμεσως επομενο προβλημα ειναι οταν θα χρειαστει να εμφανιστουν σε καποια συνεντευξη για δουλεια,την οποια θα τους παρει καποιος απο παλαιοτερη γενια,και θα τους κρινει με το μυαλο εκεινης της γενιας.

Τοτε τα τατουαζ αντιπροσωπευαν αλλα πραματα,τωρα ειναι δηθεν καλλιτεχνικες πινελιες απο ατομα που απλα τους περισσευαν 100 ευρω. Βλεπω γνωστους τυπαδες με τατουαζ μανικια για να δειχνουν σκληροι και στην πρωτη φαπα θα βαλουν τα κλαμματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι εμεις που έχουμε τατουαζ( έχω καμια 30αρια) δεν μας απασχολει καθόλου που κάποιοι δεν εχουν! :)

 

Πέρα απο αυτο τώρα τατουαζ κάνει όποιος θέλει για όποιον λόγο θέλει, είτε το κανει στην πατούσα είτε στο μαγουλο και σίγουρα δεν είναι δείκτης σκληρότητας του ατόμου. Πιο πολύ σχετίζεται με τη θεωρία κατασκευης της ταυτότητας του ατομου και τι θελουμε να πιστεύουν οι αλλοι γιαμεμας, παρά με τη σκληραδα. Επίσης για όσους λένε ότι θα κλαιει στα 60 του όποιος κανεις τατουαζ... τα τατουαζ δεν τα βλεπεις πανω σου. Απο ενα σημειο και μετα τα συνηθιζεις και απλα δεν τα βλεπεις. Ειναι σαν να εχεις στραβη μυτη, η μια ελια καπου, δεν ξυπνας το πρωι και λες πωπωωω πως είμαι ετσι;;.. Τωρα άμα σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι για εσένα, τοτε οκ, σιγουρα δεν θα ειναι μόνο τα ταττοου το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω 3η σελίδα τα ταττου και τα σκουλαρίκια τα κάναμε αβαβα...

Είναι γιατί τα piercings δεν είναι μόνιμα..σου φεύγει η καύλα αύριο μεθαύριο, το βγάζεις και η τρυπα είτε κλείνει είτε δεν φαίνεται. Το τατουάζ θα μείνει έστω και σημάδι κι ας κανείς και την ακριβοτερη αφαίρεση με λεϊζερ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι εμεις που έχουμε τατουαζ( έχω καμια 30αρια) δεν μας απασχολει καθόλου που κάποιοι δεν εχουν! :)

 

Πέρα απο αυτο τώρα τατουαζ κάνει όποιος θέλει για όποιον λόγο θέλει, είτε το κανει στην πατούσα είτε στο μαγουλο και σίγουρα δεν είναι δείκτης σκληρότητας του ατόμου. Πιο πολύ σχετίζεται με τη θεωρία κατασκευης της ταυτότητας του ατομου και τι θελουμε να πιστεύουν οι αλλοι γιαμεμας, παρά με τη σκληραδα. Επίσης για όσους λένε ότι θα κλαιει στα 60 του όποιος κανεις τατουαζ... τα τατουαζ δεν τα βλεπεις πανω σου. Απο ενα σημειο και μετα τα συνηθιζεις και απλα δεν τα βλεπεις. Ειναι σαν να εχεις στραβη μυτη, η μια ελια καπου, δεν ξυπνας το πρωι και λες πωπωωω πως είμαι ετσι;;.. Τωρα άμα σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι για εσένα, τοτε οκ, σιγουρα δεν θα ειναι μόνο τα ταττοου το πρόβλημα.

Γιατί πρέπει να τρυπήσεις τον εαυτό σου για να δείξεις μια εικόνα στους άλλους;

Το μυαλό κι η προσωπικότητά σου δεν αρκούν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι εμεις που έχουμε τατουαζ( έχω καμια 30αρια) δεν μας απασχολει καθόλου που κάποιοι δεν εχουν! :)

 

Πέρα απο αυτο τώρα τατουαζ κάνει όποιος θέλει για όποιον λόγο θέλει, είτε το κανει στην πατούσα είτε στο μαγουλο και σίγουρα δεν είναι δείκτης σκληρότητας του ατόμου. Πιο πολύ σχετίζεται με τη θεωρία κατασκευης της ταυτότητας του ατομου και τι θελουμε να πιστεύουν οι αλλοι γιαμεμας, παρά με τη σκληραδα. Επίσης για όσους λένε ότι θα κλαιει στα 60 του όποιος κανεις τατουαζ... τα τατουαζ δεν τα βλεπεις πανω σου. Απο ενα σημειο και μετα τα συνηθιζεις και απλα δεν τα βλεπεις. Ειναι σαν να εχεις στραβη μυτη, η μια ελια καπου, δεν ξυπνας το πρωι και λες πωπωωω πως είμαι ετσι;;.. Τωρα άμα σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι για εσένα, τοτε οκ, σιγουρα δεν θα ειναι μόνο τα ταττοου το πρόβλημα.

Εσυ μπορει να μην τα βλεπεις,αλλα ειναι σιγουρα πολλοι αυτοι που το εχουν μετανιωσει,αλλα ντρεπονται να το ομολογησουν.Για να εχεις καμια 30ρια προφανως τα γουσταρεις και ειναι το στυλ σου τετοιο.

Οπως και πολλα αλλα πραματα που εγιναν μοδα,δε μπορω να βλεπω ατομα που δεν μπορουν να το υποστηριξουν με τον τροπο ζωης τους,να εχουν κανει μανικι. 

Επισης βλεπω πολλες χαζογκομενες να διαλεγουν ρουχα με κενο στο σημειο που ειναι το τατουαζ,για να το δειχνουν.

Το ειπες και μονος σου,οτι ειναι το τι θελουμε να πιστευουν οι αλλοι για εμας,και εκει ακριβως χανεται η ουσια.

Γιατί πρέπει να τρυπήσεις τον εαυτό σου για να δείξεις μια εικόνα στους άλλους;

Το μυαλό κι η προσωπικότητά σου δεν αρκούν;

Προφανως και οχι,αλλιως δε θα τα εκαναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά οποίος έκανε τατουάζ τον θεωρούσε η κοινωνία αλήτη. Τωρα όλοι κάνουν. Εχουν εξελιχθεί τόσο πολυ που ακόμα και οι κοπέλες κάνουν τατουάζ κοσμήματα π.χ. δακτυλίδια,σκουλαρίκια τατουάζ,κολιέ για το λαιμό κτλ Μέχρι και βέρες σε τατουάζ εχω δει σε ζευγάρι φίλων μου, που παντρεύτηκε πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά οποίος έκανε τατουάζ τον θεωρούσε η κοινωνία αλήτη. Τωρα όλοι κάνουν. Εχουν εξελιχθεί τόσο πολυ που ακόμα και οι κοπέλες κάνουν τατουάζ κοσμήματα π.χ. δακτυλίδια,σκουλαρίκια τατουάζ,κολιέ για το λαιμό κτλ Μέχρι και βέρες σε τατουάζ εχω δει σε ζευγάρι φίλων μου, που παντρεύτηκε πρόσφατα.

Σιγα την εξελιξη, δαχτυλιδια και σκουλαρικια καναμε με μαρκαδορους στο νηπιαγωγειο πριν κατι δεκαετιες...

 

Απο κει και περα καποια σχεδια που κανουν οι τατουατζηδες ειναι οντως ομορφα, ασχετως αν τα θεωρω 101% αντιαισθητικα πανω σε οποιοδηποτε σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι εμεις που έχουμε τατουαζ( έχω καμια 30αρια) δεν μας απασχολει καθόλου που κάποιοι δεν εχουν! :)

 

Πέρα απο αυτο τώρα τατουαζ κάνει όποιος θέλει για όποιον λόγο θέλει, είτε το κανει στην πατούσα είτε στο μαγουλο και σίγουρα δεν είναι δείκτης σκληρότητας του ατόμου. Πιο πολύ σχετίζεται με τη θεωρία κατασκευης της ταυτότητας του ατομου και τι θελουμε να πιστεύουν οι αλλοι γιαμεμας, παρά με τη σκληραδα. Επίσης για όσους λένε ότι θα κλαιει στα 60 του όποιος κανεις τατουαζ... τα τατουαζ δεν τα βλεπεις πανω σου. Απο ενα σημειο και μετα τα συνηθιζεις και απλα δεν τα βλεπεις. Ειναι σαν να εχεις στραβη μυτη, η μια ελια καπου, δεν ξυπνας το πρωι και λες πωπωωω πως είμαι ετσι;;.. Τωρα άμα σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι για εσένα, τοτε οκ, σιγουρα δεν θα ειναι μόνο τα ταττοου το πρόβλημα.

Τα δύο bold νομίζω δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Πως ισχύει και το ένα και το άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετός κόσμος θέλει να εχει κοσμήματα πάνω του σε μόνιμη βάση σε τατουάζ.


Για τη νέα γενιά πλέον ειναι υποχρεωτικά για να ξεχωρίσουν και να εξελιχθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δύο bold νομίζω δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Πως ισχύει και το ένα και το άλλο;

Με το πρώτο εννοώ οτι ο καθένας κατασκευάζει την ταυτότητά του όπως θέλει. Πχ κάποιος κάνει τατουάζ μια αγκυρα και διάφορες γυναικειες φατσες, γιατί είναι ναυτικος.. μεσα απο αυτο υποδηλώνει την ταυτότητα που θελει να κατασκευάσει για αυτόν. «Εχω αγκυρα, είμαι ναυτικος, μου αρεσουν οι γυναίκες». Θέλει να πιστευουν οι αλλοι οτι ειναι ένας κοσμογυρισμένος τυπος που εχει γνωρίσει πολλες γυναίκες.

Αν τώρα κάποιος δεί την άγκυρα και τα υπόλοιπα και πεί «κοιτα τον χαζό τί πήγε και έκανε.», δεν χρειαζεται να ενδιαφέρει τον τυπο με την αγκυρα, η γνωμη του αλλου. Αυτος έκανε όσα εκανε για να περάσει το νόημα που ήθελε, τωρα αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει και τον κατακρίνει, προβλημα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...