Προς το περιεχόμενο

Συνεχή τηλέφωνα για άλλο πρόσωπο


GaGaS_Thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς γίνεται να σας παίρνουν για χρόνια και να μην πτοούνται; Μήπως δεν το χειρίζεστε σωστά;

 

Φίλε TS έχεις δοκιμάσει να τους μιλάς ερωτιάρικα στο τηλέφωνο και να την βγάλεις έξω και να την κοπανάς στο ακουστικό;

 

Ειδικά αν είναι γυναίκα στο τηλέφωνο πες της να αφήσετε τον τοψινογλου και να το ψήσετε μεταξύ σας - να μιλήσετε λίγο για εσάς...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό θα κάνω παιδιά. Καταγγελία και ότι βγει. Δεν με απασχολεί να κερδίσω κάτι με απασχολεί να σταματήσει αυτό το χάος. Τηλέφωνο δεν βγάζω από την πρίζα γιατί δεν φταίω εγώ για την ανικανότητα τους να σβήσουν τον αριθμό μου.alpha bank η τράπεζα μίλησα και μαζί τους.... Να κάνει αίτημα αλλαγής αριθμού ο ίδιος μου είπαν.....

 

 

Καταλαβαίνω καλά την στάση σου, όμως δες ποιος χάνει στο τέλος ή τι είναι πιο σημαντικό. Τους "πολεμάς" με τα όπλα τους και είναι η δύσκολη λύση, εγώ π.χ. δεν θα είχα ούτε υπομονή ούτε όρεξη να συμμετέχω στην παράνοιά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 χρόνια έχω πατήσει ΑΠΕΙΡΟΥΣ καβγάδες μαζί τους ..... δεν καταλαβαίνουν . Τι άκρη να βγάλω ; Τους έχω απειλήσει τους έχω βρίσει τους έχω πάρει με το καλό . 

 

Η απάντηση τους είναι μια . Αν θέλετε να διαγραφή ο αριθμός σας από την καρτέλα του κυρίου Τοψίνογλου θα πρέπει να έρθει ο ΙΔΙΟΣ για να κάνει αίτημα αλλαγής του τηλεφωνικού του αριθμού ........ !

Τον πρώτο καιρό τους έλεγα ευγενικά κάνετε λάθος . 
Απο ένα σημείο και μετά άρχισαν α γίνομαι επιθετικός . 

Ήρθε και το παιδί και το να παίρνουν πλέον τηλέφωνο είναι ακόμα πιο εκνευριστικό . 

Πλέον έχω αγανακτήσει με όλη την κατάσταση γιατί όλα έχουν ένα όριο . 

 

Τι να κινηθώ σωστά ; Να αλλάξω αριθμό ; δεν το κάνω . Μετά απο 12 1/2 χρόνια ; Επειδή κάποιος δεν κάνει αυτό που πρέπει να κάνει ; 

 

Να βγάλω το τηλέφωνο απο την πρίζα ; για πιο λόγο ; έχω να κρυφτώ απο κάποιον ; Δηλαδή αν φτάσω στο σημείο να χρωστάω εγώ τι θα πρέπει να κάνω ; να αλλάξω πλανήτη ; 

 

Να βάλω φραγή απόκρυψης ; Για πιο λόγο ; Γιατί κάποιος μαλακίζετε ; 

 

Και αν βάλω φραγή απόκρυψης και αρχίσουν να με παίρνουν απο κανονικό αριθμό ; τι κάνω 

 

Εγώ το "διαβάζω" διαφορετικά

 

12 χρόνια και η τράπεζα δεν βρήκε λύση; Αφού συνεχώς δεν βρίσκει το άτομο στα συγκεκριμένα στοιχεία επικοινωνίας;

 

Αλλά μπορεί να παίζουν και πολλά άλλα.

Στην αρχή αδιαφορούσε.

Ή τους τρολάριζε.

Ή έλειπε από το σπίτι.

Ή δεν είχε μωρό.

Ή απλά έφτασε στο σημείο που κουράστηκε/βαρέθηκε

 


Πώς γίνεται να σας παίρνουν για χρόνια και να μην πτοούνται; Μήπως δεν το χειρίζεστε σωστά;

 

Φίλε TS έχεις δοκιμάσει να τους μιλάς ερωτιάρικα στο τηλέφωνο και να την βγάλεις έξω και να την κοπανάς στο ακουστικό;

 

Ειδικά αν είναι γυναίκα στο τηλέφωνο πες της να αφήσετε τον τοψινογλου και να το ψήσετε μεταξύ σας - να μιλήσετε λίγο για εσάς...

 

Θα το κάνω την άλλη βδομάδα που θα ξανα πάρουν γιατί την Πέμπτη είναι αργία οπότε λογικά δεν θα καλέσουν 2η φορά αυτη την εβδομάδα . Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις ..... !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πιστεύω αν πας σε ένα υποκατάστημα της τράπεζας με μια βεβαίωση από τον πάροχο θα ξεμπερδέψεις μια και καλή σε 10 λεπτά και θα βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο που δεν το έκανες τόσα χρόνια. Ούτε φραγές, ούτε να βγάζεις απ΄μπρίζα ούτε να τσακώνεσαι με παιδαρέλια που παίρνουν 4 κατοστάρικα και απλά παίρνουν τηλέφωνα από μια λίστα χωρίς παραπάνω αρμοδιότητες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 χρόνια έχω πατήσει ΑΠΕΙΡΟΥΣ καβγάδες μαζί τους ..... δεν καταλαβαίνουν . Τι άκρη να βγάλω ; Τους έχω απειλήσει τους έχω βρίσει τους έχω πάρει με το καλό . 

 

Η απάντηση τους είναι μια . Αν θέλετε να διαγραφή ο αριθμός σας από την καρτέλα του κυρίου Τοψίνογλου θα πρέπει να έρθει ο ΙΔΙΟΣ για να κάνει αίτημα αλλαγής του τηλεφωνικού του αριθμού ........ !

 

Τον πρώτο καιρό τους έλεγα ευγενικά κάνετε λάθος . 

Απο ένα σημείο και μετά άρχισαν α γίνομαι επιθετικός . 

Ήρθε και το παιδί και το να παίρνουν πλέον τηλέφωνο είναι ακόμα πιο εκνευριστικό . 

Πλέον έχω αγανακτήσει με όλη την κατάσταση γιατί όλα έχουν ένα όριο . 

 

Τι να κινηθώ σωστά ; Να αλλάξω αριθμό ; δεν το κάνω . Μετά απο 12 1/2 χρόνια ; Επειδή κάποιος δεν κάνει αυτό που πρέπει να κάνει ; 

 

Να βγάλω το τηλέφωνο απο την πρίζα ; για πιο λόγο ; έχω να κρυφτώ απο κάποιον ; Δηλαδή αν φτάσω στο σημείο να χρωστάω εγώ τι θα πρέπει να κάνω ; να αλλάξω πλανήτη ; 

 

Να βάλω φραγή απόκρυψης ; Για πιο λόγο ; Γιατί κάποιος μαλακίζετε ; 

 

Και αν βάλω φραγή απόκρυψης και αρχίσουν να με παίρνουν απο κανονικό αριθμό ; τι κάνω 

 

 

 

Θα το κάνω την άλλη βδομάδα που θα ξανα πάρουν γιατί την Πέμπτη είναι αργία οπότε λογικά δεν θα καλέσουν 2η φορά αυτη την εβδομάδα . Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις ..... !

 

 

αν εχεις φτασει στα ορια παρε μια βεβαιωση απο τον ΟΤΕ (η οποιον παροχο εχεις τελος παντων) οτι το ταδε τηλεφωνο ειναι στο ονομα σου, δωσε 100 ευρω σ'ενα δικηγορο να σου ετοιμασει ενα εξωδικο και στειλτο στην Τραπεζα, με κοινοποιηση ΕΕΤΤ ΚΑΙ εδω->http://hobis.gr/ (και βασικα μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο να τους ενημερωσεις και να συμπληρωσεις αυτο -> http://hobis.gr/wp-content/uploads/2017/05/%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%9D%CE%A9%CE%9D..pdf 

 

αλλα θεωρω οτι αν πας με τη βεβαιωση σ'ενα καταστημα πρεπει να ναι τελειως γιδια να μη σε εξυπηρετησουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση με το θέμα σου. Και θα πρότεινα στους υπόλοιπους, με την προυπόθεση πως μπήκαν για να βοηθήσουν και όχι για να μας δηλώσουν την παρουσία τους, να γράφουν μόνο για ότι είναι 100% σίγουροι διότι μόνο κακό κάνουν σε εκείνον που ξεκίνησε το νήμα.
β) Σχέση με το θέμα σου έχει η ΑΠΔΠΧ. η περίπτωση σου βέβαια (νομικά πάντα) είναι μπερδεμένη διότι ναι μεν εσύ είσαι ο αποδέκτης των τηλεφωνικών οχλήσεων αλλά δεν είσαι το αντικείμενο επεξεργασίας. Καθαρά από την εμπειρία μου και μόνο, πολύ πιθανό θα σκαλώσει το πράγμα και δεν θα μπορεί να γίνει κάτι χωρίς το (γ). 
(γ) Υποβάλεις μήνυση και δυστυχώς μπαίνεις σε μια τεράστια διαδικασία που θα πάρει χρόνια να επιδικαστεί. Επίσης θα χάσεις χρήματα (και δεν θα πάρεις εννοείται, διότι μιλάμε για μήνυση και όχι αγωγή)
δ) Πιθανόν να γίνεται με τον τρόπο που σου είπαν, να πας δηλαδή στην τράπεζα με τον λογαριασμό του τηλεφώνου. Δεν ξέρω όμως αν θα βγει άκρη. Ίσως, προσωπικά, θα ήταν το πρώτο που θα έκανα. Κυρίως επειδή όλα τα υπόλοιπα θέλουν άπλετο χρόνο και κόπο.

ΥΓ: Σε καμία περίπτωση μην πεις στο τηλέφωνο τις ανοησίες που είπαν προηγουμένως διάφοροι ανεγκέφαλοι. Έτσι και παει στο ΑΔ η υπόθεση θα μπλέξεις (και εσύ) χωρίς να το καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω επειδή μένεις και Θεσσαλονική , το έχεις πάει χαλαρααααααααά το θέμα τόσα χρόνια. :D :P

 

Διάβασε αυτό το αρθράκι που περιέχει διάφορα σημαντικά στοιχεία :

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/98599/osa-prepei-na-kserete-gia-na-antimetopisete-tis-eispraktikes-etaireies

 

Εκτός ότι καλούν λάθος αριθμό εδώ και χρόνια , καλούν και με απόκρυψη και αν έχει συμβεί να σου αναλύουν τα χρέη του ανθρώπου που ψάχνουν ενώ δεν εσύ ο άμεσα εμπλεκόμενος, τότε νομίζω ότι έχεις ένα δυνατό πακετο.

 

Κάνε κάποια "σοβαρή" κίνηση για να ξεμπλέξεις κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω (είχα) παρόμοιο πρόβλημα. Πριν από 2 χρόνια μαζί με καινούργιο κινητό πήρα έναν "εύκολο" αριθμό. Που να ήξερα όμως ότι ο αριθμός άνηκε σε βουλευτή της νδ; τον πρώτο καιρό με ζάλισαν με μηνύματα και κλήσεις, ήξερα για όλες τις συναντήσεις τους, κάποια στιγμή σκεφτόμουν και να πάω με ταμπελάκι "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ, Ο ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ" 

Πήγα στην κοσμοτέ, μου είπαν να αλλάξω αριθμό. Δεν το έκανα, τους δούλεψα 2-3 φορες στο τηλ και αυτό ήταν. Περιμένω τώρα τα χριστούγεννα τις ευχές τους.

 

 

 

Πάντως τους άλλους τους ενοχλητικούς, που παίρνουν τηλ μεσημέρια, τους βάζω στην λίστα φραγής στο σταθερό, δεν χωράει βέβαια άλλους, η μνήμη έχει γεμίσει

 

Και ναι, όσο ο μικρός ήταν μωρό, το σταθερό το είχα σχεδόν μονίμως στο αθόρυβο ή εκτός λειτουργίας. Τουλάχιστον είχα την ησυχία μου  ;)

Τρελό potential. Πούλα τον αριθμό σε συριζαίο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω (είχα) παρόμοιο πρόβλημα. Πριν από 2 χρόνια μαζί με καινούργιο κινητό πήρα έναν "εύκολο" αριθμό. Που να ήξερα όμως ότι ο αριθμός άνηκε σε βουλευτή της νδ; τον πρώτο καιρό με ζάλισαν με μηνύματα και κλήσεις, ήξερα για όλες τις συναντήσεις τους, κάποια στιγμή σκεφτόμουν και να πάω με ταμπελάκι "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ, Ο ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ" 

Πήγα στην κοσμοτέ, μου είπαν να αλλάξω αριθμό. Δεν το έκανα, τους δούλεψα 2-3 φορες στο τηλ και αυτό ήταν. Περιμένω τώρα τα χριστούγεννα τις ευχές τους.

 

 

Πάντως τους άλλους τους ενοχλητικούς, που παίρνουν τηλ μεσημέρια, τους βάζω στην λίστα φραγής στο σταθερό, δεν χωράει βέβαια άλλους, η μνήμη έχει γεμίσει

Και ναι, όσο ο μικρός ήταν μωρό, το σταθερό το είχα σχεδόν μονίμως στο αθόρυβο ή εκτός λειτουργίας. Τουλάχιστον είχα την ησυχία μου  ;)

 

Δεν ψηλοστέκει αυτό που λες. Αν ακυρώσεις αριθμό μένει ανενεργός για αρκετά χρόνια, ίσως και ποτέ. Φαντάσου οτι το 2002 διακόψαμε το κινητό του πατέρα μου λόγω θανάτου, πρόσφατα κάλεσα τον αριθμό που έλεγε οτι είναι λάθος. Στο παλαιό μου νούμερο στο καρτοκινητό διέκοψαν την σύνδεση επειδή το διατηρούσα χωρίς να βάζω κάρτα, διεκόπηκε το 2006, ακόμα αν το καλέσω λέει οτι ο αριθμός έχει φραγή εισερχομένων....  Το σταθερό μας στο σπίτι της μάνας μου το κόψαμε το 2011, λέει οτι είναι λάθος. Οπότε το σενάριο αυτό που λες δεν παίζει ,ίσως αν περάσουν κάποια χρόνια να ενεργοποιούν ξανά τον αριθμό αν κριθεί αναγκαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψηλοστέκει αυτό που λες. Αν ακυρώσεις αριθμό μένει ανενεργός για αρκετά χρόνια, ίσως και ποτέ. Φαντάσου οτι το 2002 διακόψαμε το κινητό του πατέρα μου λόγω θανάτου, πρόσφατα κάλεσα τον αριθμό που έλεγε οτι είναι λάθος. Στο παλαιό μου νούμερο στο καρτοκινητό διέκοψαν την σύνδεση επειδή το διατηρούσα χωρίς να βάζω κάρτα, διεκόπηκε το 2006, ακόμα αν το καλέσω λέει οτι ο αριθμός έχει φραγή εισερχομένων....  Το σταθερό μας στο σπίτι της μάνας μου το κόψαμε το 2011, λέει οτι είναι λάθος. Οπότε το σενάριο αυτό που λες δεν παίζει ,ίσως αν περάσουν κάποια χρόνια να ενεργοποιούν ξανά τον αριθμό αν κριθεί αναγκαίο.

 

Αυτό που ισχύει είναι το εξής (κινητή + σταθερή). Το νούμερο και το δικαιώμα χρήσης το έχει ο εκάστωτε πάροχος. Όταν κάποιος συνδρομητής κάνει σύμβαση με τον πάροχο τότε ο παροχος του μεταβιβάζει το δικαίωμα χρήσης του αριθμού στον συνδρομητή για το διάστημα της σύμβασης και με την λήξη του συμβολαίου (και εφόσον δεν κάνει φορητότητα) ο άριθμός μεταβιβάζεται πάλι στον πάροχο για δική του χρήση (συνήθως δίνεται αλλού, τουλάχιστον 6 μήνες μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα έχω υπόψην, ο αριθμός δεν είναι ιδιοκτησία του χρήστη και ανήκει στον πάροχο, το μόνο που δεν γνώριζα είναι το 6μηνο μετά την διακοπή συμβολαίου. Πάντως μου φαίνεται πολύ μικρό διάστημα, φαίνεται εμείς πέσαμε στην περίπτωση που οι υπάρχοντες αριθμοί δεν αξιοποιήθηκαν από τους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψηλοστέκει αυτό που λες. Αν ακυρώσεις αριθμό μένει ανενεργός για αρκετά χρόνια, ίσως και ποτέ. Φαντάσου οτι το 2002 διακόψαμε το κινητό του πατέρα μου λόγω θανάτου, πρόσφατα κάλεσα τον αριθμό που έλεγε οτι είναι λάθος. Στο παλαιό μου νούμερο στο καρτοκινητό διέκοψαν την σύνδεση επειδή το διατηρούσα χωρίς να βάζω κάρτα, διεκόπηκε το 2006, ακόμα αν το καλέσω λέει οτι ο αριθμός έχει φραγή εισερχομένων....  Το σταθερό μας στο σπίτι της μάνας μου το κόψαμε το 2011, λέει οτι είναι λάθος. Οπότε το σενάριο αυτό που λες δεν παίζει ,ίσως αν περάσουν κάποια χρόνια να ενεργοποιούν ξανά τον αριθμό αν κριθεί αναγκαίο.

 

Σ'έχασα, τι ακριβώς δεν στέκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα τους έκανα πλάκα πάντως ότι δε πρόκειται να τους πληρώσω (χωρίς να τους βρίζω).

αν βαριόμουνα  το αστείο θα πήγαινα στην τράπεζα με χαρτί από τον πάροχο ότι το νούμερο μου ανήκει.

η λογική λέει ότι μετά από αυτό οι ενοχλήσεις έπρεπε να σταματήσουν.

το κακό είναι ότι η λογική μας έχει αφήσει εδώ και καιρό σε πολλά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...