Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο μια μπορει να ειναι η στατικη σελιδα, επειδη μονο μια αρχικη σελιδα μπορεις να εχεις. Ναι, μπορει να ειναι οποια σελιδα θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ THEMES

 

Μπορειτε λιγο να μου μεταφερετε την εμπειρία σας, για το ολο concept περι αλλαγης themes?
Ποσο 'επιτυχημενα' γινεται;
Τι διατηρειται και τι οχι;
Τι θα επρεπε να προσεξει καποιος, προκαταβολικα, κατα τον πειραματισμο και τις διαφορες εναλλαγες των themes?

Ολα αυτα βεβαια, και οτι αλλο εχετε να προσθεσετε, σε γενικες γραμμες φανταζομαι, αφου σιγουρα παιζουν οι ιδιαιτεροτητες απο theme σε theme.
Αλλα δεν ειδα να ειναι και τοσο απλο οσο καποιοι ελεγαν. Ευκολο ειναι, ενα κλικ, αλλα τωρα το τι θα δειξει, ειναι αρκετα απροσδιοριστο. Αναμενομενο; Ισως, αλλα για ολα αυτα θα ηθελα να μου πειτε εσεις απο την εμπειρια σας τι ισχυει τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Μπορω καπως να δρομολογησω, να δειχνει το site καποια εναλλακτικη εικονα τοπικα απο media library,

σε περιπτωση που καποιος online image hosting server παρουσιαζει καποιο προβλημα, και καποιο post μου εχει feature image απο τετοιον πεσμενο server;

Μιλω για περιστασιακη λυση, για λυση αναγκης,

σε περιπτωση που κατι συμβει και δεν ειναι ειναι online ο εν λογω server.

Απο το να μου κρεμάει το site στην αναμονη, ή να μην δειχνει εικονα,

θα προτιμουσα εστω να δειχνει μια εικονα της δικης μου επιλογης,

σε τετοια εκτακτη περισταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CALENDAR ειδικών προδιαγραφών

Θελω μια εφαρμογη calendar, η οποια ομως να μην λειτουργει αυτονομα, αν μπορω να το θεσω ετσι.

Δηλαδη, δεν θελω εξ'επι τουτου να ασχολουμαι με την καταχωρηση εκει, καπου σε ξεχωριστη οθονη.

Αλλα θα ηθελα, να προσθετει στην 'add new post' page στο controlpanel του wordpress,

ενα δικο του κουτι, που θα μπορω εκει εγω να τικαρω-αντιστοιχησω το συγκεκριμενο post με συγκεκριμενη ημερομηνια.

Κατοπιν φυσικα, φανταζομαι οτι θα μπορω να πεταξω στην σελιδα που με ενδιαφερει, ενα widget,

που θα δειχνει τις μερες του μηνα/ημερολογιο,

και θα μπορει καποιος να πατησει στην αντιστοιχη μερα/link, και να του εμφανισει μια λιστα με ολα τα posts που αναφερονται στη συγκεκριμενη μερα.

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει κατι, που να πλησιαζει αυτο που περιγραφω;

Δεν θελω ξεχωριστη διαχειριση του calender και data entry, αλλα ενσωματωμενη στο add new post, και απλα να συνδεει τα λινκς των posts που θελω με τις αντιστοιχες μερες.

Γνωρίζει καποιος με ποιο addon θα μπορουσε να γινει αυτο, αν οντως γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναφορικα με το προηγουμενο ποστ/ερωτημα, ευτυχως φίλος με προσανατολισε καταλληλως, αλλιως δεν θα εβρισκα ποτε οπως το αναζητουσα.

Εψαχνα λοιπον, οχι για 'calendar', αλλα για event manager. Αυτη ειναι η σωστη ορολογια αναζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να εχω εντος του wordpress, παντου οπου εχει ημερομηνια,

τον συνηθεστερο 'ελληνικο' τροπο αναγραφης και χρήσης;

πχ για σημερα: 3-1-2018

Εχω δοκιμασει τις 'universal' ρυθμισεις απο τα settings, αλλα πχ στα posts, τοσο στο 'all posts' οσο και εντος των posts εκει που οριζω ημερομηνια(για scheduled posts), επιμενει να μου τα εμφανιζει με την γνωστη 'αναποδη' σειρα, οτι κι αν δοκιμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THEME UPDATING, CSS TROUBLE
Εχω ανακαλυψει ενα προβληματάκι, οταν κανω update το theme.
Πρωτα απ'ολα, πειτε κι εσεις κατα ποσο οντως ενδεικνυτε να κανω τα updates του theme.
Ετσι κι αλλιως, παντα οι δοκιμες θα γινονται τοπικα offline, κι επειτα online.
Το προβλημα;
Κανω update σε νεοτερη εκδοση, αλλα μετα βλεπω καποιες μικρες αλλαγες στο site, κι επειδη ηταν θεματα text formatting αμεσως εντοπισα οτι ηταν θεμα css.
Αφου λοιπον παλευα αδικως μεσα απο τα μενου να ξανακανω undο τις εν λογω αλλαγες και δεν το καταφερνα,
στο τελος, the hard way, πεταξα copy paste ενα αντιγραφο του προηγουμενου css που ειχα φυλαξει,
και ολα ηρθαν παλι στα ...ισια τους!
Αληθεια, ομως, γιατι μου 'χαλασε' με το ετσι θελω τη μορφοποιηση; Δηλαδη ετσι παει; Ή ετυχε;
Επειτα απο λιγο βεβαια, το wp μου εμφανιζε παλι οτι πρεπει να γινει update το theme, γιατι λεει ειχα την ταδε version και η νεα ηταν η ταδε.
Πηγα λοιπον στο css και εκανα edit το version number, κι ετσι γλυτωσα κι απο αυτο.

Τα σχετικα ερωτηματα ομως ειναι:
- να κανω τα updates του theme?
- να πεταω παντα με copy paste το παλιο css, για να μην καθομαι να ψαχνομαι και στηνω απο την αρχη καθε φορα, οτι χρειαζομαι;
- αν το χειριζομαι ετσι, αραγε ειμαι γενικως καλλυμενος, απο τα θετικα της καθε αναβαθμισης, ή πετωντας το παλιο css στο site, ουσιαστικα ακυρωνω οτι γινεται; Τι αφορα συνηθως η αναβαθμιση ενος theme?

Εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα, αλλα δεν το θεωρω...'σωστο', να κανω update το theme και να μου ακυρωνει καποιες μορφοποιησεις μου, οποτε πρεπει να βρεθει καποιος τροπος να ειναι το site με την μορφη που θελω, κι οχι να κανω μινι-ξαναστησιμο καθε φορα που γινεται update.
Για πειτε σχετικα τι γνωριζετε και τι προτεινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TheDarkKnight, thanks για την προταση.

Επειτα απο αυτο, διαβασα λιγο για τα child themes. Κι επισης εγκατεστησα τοChild Theme Configurator plugin. Αλλους τροπους που λεει το αρθρο και εχουν....κωδικα, απλα εφυγα τρεχοντας!

Ομως, δεν καταφερα να βγαλω ακρη. Βασικα, δεν καταλαβα ακριβως πως λειτουργουν τα child themes, αλλα και ποιο plugin θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιησω, καθως με αυτο που εβαλα ειχε πολλες επιλογες, και δεν τα καταφερα.  Οταν εκανα - οπως εκανα- το child theme, και το ενεργοποιησα, μετα ειχα ενα 60% του site μου μονο! Ενα 40% των αλλαγων/παραμετροποιησεων ειχε χαθει! Τωρα, ή εγω δεν εκανα κατι καλα στον configurator, ή ετσι κι αλλιως ετσι υποτιθεται οτι δουλευει κατ'αρχας αυτο.

Θα ηθελα, αν μπορουσε καποιος, με πολυ απλα και λιγα λογια, να με καθοδηγησει, πως με τον πιο straightforward τροπο θα κανω αυτο που θελω: διατηρηση του format των σελιδων μου, ανεπηρεαστο απο τυχον αλλες αλλαγες σε updates του theme. Αν ενα copy paste του styles.css ειναι οτι πιο ευκολο/αμεσο, πειτε το. Σιγουρα τα child themes οπως καταλαβαινω, ειναι ο πιο 'ορθος' τροπος να γινει, αν δεν υπαρχει και καποιος αλλος τροπος που δεν γνωριζω ή δεν εχει ειπωθει εδω. Για βοηθειστε με λιγο, γιατι η αποπειρα με το εν λογω plugin και child themes, δεν μου πετυχε, και δεν ξερω αν υπαρχει αλλος ευκολοτερος τροπος για να γινει η δουλεια, περα απο το 'πρωτογονο'(&απλο) copy paste του styles.css.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κώδικας είναι πολύ απλος και δεν χρειάζεται plugin αλλά ένα copy-paste.

Φτιάξε ένα νέο φάκελο(με ότι όνομα θες αρκεί να μην υπαρχει) στο server σου στο μονοπάτι wp_content/themes. πχ wp_content/themes/newfolder

Εκεί μέσα φτιάξε δύο αρχεία:

1)style.css

Με περιεχόμενο:

/*
 Theme Name:   My theme
 Theme URI:    http://example.com/
 Description:  Child Theme
 Author:       My name
 Author URI:   http://example.com
 Template:     twentyfifteen <-Άλλαξε αυτό με το όνομα του φακέλου του αρχικού theme
 Version:      1.0.0
 License:      GNU General Public License v2 or later
 License URI:  http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
 Tags:         my, theme, tags
 Text Domain:  my-child-theme
*/

 

2)functions.php

Με περιεχόμενο:

<?php
function my_theme_enqueue_styles() {

    $parent_style = 'parent-style'; // This is 'twentyfifteen-style' for the Twenty Fifteen theme. <-Ίσως χρειαστεί αλλαγή!

    wp_enqueue_style( $parent_style, get_template_directory_uri() . '/style.css' );
    wp_enqueue_style( 'child-style',
        get_stylesheet_directory_uri() . '/style.css',
        array( $parent_style ),
        wp_get_theme()->get('Version')
    );
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'my_theme_enqueue_styles' );
?>

Επίσης αντίγραψε τις αλλαγές που έχεις κάνει(αν έχεις κάνει) στο style.css του αρχικού θέματος σε αυτό, τις functions(αν είχες δημιουργήσει) από το  functions.php του αρχικού θέματος σε αυτό, καθώς και τον επιπλεόν css κώδικα(αν έχεις προσθέσει) από την επιλογή Πρόσθετη css  όταν τροποποιούσες την αρχική σελίδα του αρχικού θέματος στην Πρόσθετη css του  child theme αφού το ενεργοποιήσεις.

Τώρα που έχεις child theme ότι αλλαγή θες να κάνεις πάνω στο θέμα σου θα τις κάνεις στο child theme και οι ενημερώσεις που θα γίνονται δεν θα το επηρεάζουν.

 

Επεξ/σία από TheDarkKnight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TheDarkKnight ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες. Για να δω αν θα τα καταφερω βεβαια...

Για να καταλαβω: το activated theme παραμενει το κυριως theme, ή πρεπει να γινει activated το child theme?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πηρα ....'φοβο' με οτι συνεβη με τις αλλαγες που εκανε το theme πριν τη δημιουργια child theme,

ας μου επιτραπει η 'χαζη' ερωτηση (γιατι το τι θα συμβει, θα το ξερω σιγουρα οταν με το καλο βγει το επομενο theme update):

οντως ειμαι 'προστατευμενος' απο τυχον αλλαγες που πιθανως θα φερουν τα μελλοντικα theme updates? Θα εχω τα καλυτερα των 2 κοσμων; Και αναβαθμισμενο theme στην latest version, και παντα ενεργη την 'καστομια' του child theme?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...