Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω με 100% σιγουριά αλλά μπορώ να σου δώσω μία λογική συμβουλή. Αν οι αναβαθμίσεις σχετίζονται με θέματα ασφάλειας ή απλά προσθέτουν νέα πράγματα στο κυρίως θέμα λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα θα έχεις αν κάποια αναβάθμιση αφαιρέσει κάποιο στοιχείο από το θέμα που χρησιμοποιείς, πχ. ένα slider ή ακόμα και ένα section! Οπότε, οι αναβαθμίσεις πρέπει να γίνονται για τα θέματα ασφάλειας και βελτιστοποίησης αλλά και πάλι θέλουν προσοχή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/3/2018 στις 1:56 ΜΜ, mindreader είπε

Υπαρχει τροπος να εχω εντος του wordpress, παντου οπου εχει ημερομηνια,

τον συνηθεστερο 'ελληνικο' τροπο αναγραφης και χρήσης;

πχ για σημερα: 3-1-2018

Εχω δοκιμασει τις 'universal' ρυθμισεις απο τα settings, αλλα πχ στα posts, τοσο στο 'all posts' οσο και εντος των posts εκει που οριζω ημερομηνια(για scheduled posts), επιμενει να μου τα εμφανιζει με την γνωστη 'αναποδη' σειρα, οτι κι αν δοκιμασα.

 

Μηπως καποιος ξερει καποια λυση γι'αυτο; ή δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τι γλώσσα έχεις το wordpress. Αν το έχεις στα ελληνικά, λογικά θα έχει τη μορφή ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ (Ημερα / Μηνας / Έτος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τι γλώσσα έχεις το wordpress. Αν το έχεις στα ελληνικά, λογικά θα έχει τη μορφή ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ (Ημερα / Μηνας / Έτος)

 

Στο controlpanel/dashboard του user admin που ειμαι εγω, το εχω στα αγγλικα. Μαλλον ετσι πρεπει να ειναι τοτε, οπως το λες.

Παροτι ομως, δινει και στα αγγλικα διαφορες δυνατοτητες επιλογων για date, δοκιμασα τις επιλογες, αλλα στην πραξη το wordpress δεν τις εφαρμοζει.

 

Πχ, εδω

date.jpg

 

και την 4η επιλογη που δοκιμασα,

στα posts μες το controlpanel εξακολουθει να τα δειχνει ως 1/5/2018.

 

2018-01-05_03.19.53_pm.jpg

 

Δηλαδη ΔΕΝ δουλευει οπως πρεπει.

Ισως υπαρχει και plugin γι'αυτο, αλλα ειπα να μην καταφυγω σε λυση plugin για κατι τοσο εγγενες και βασικο.

Αλλα δεν βλεπω λυση...

:( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, becoming_I είπε

Από ότι βλέπω έχει και επιλογή Custom, για πειραματίσου με αυτή.

 

Πως να βαλω να δειχνει με σειρα, day/month/year. Αυτα τα F j Y δεν τα καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πως να βαλω να δειχνει με σειρα, day/month/year. Αυτα τα F j Y δεν τα καταλαβαινω.

Το F j y απευθύνεται στην πρώτη επιλογή, εσύ λογικά θες την τέταρτη d/m/Y (δηλαδή στο πεδίο custom θα βάλεις d/m/Y)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, becoming_I είπε

Το F j y απευθύνεται στην πρώτη επιλογή, εσύ λογικά θες την τέταρτη d/m/Y (δηλαδή στο πεδίο custom θα βάλεις d/m/Y)

To εβαλα, οταν πατησα save το πηγε μονο του στην 4η επιλογη,

αλλα επι της ουσιας επιμενει να τα δειχνει αναποδα.

Δεν καταλαβαινω γιατι κυριολεκτικα ΑΓΝΟΕΙ την ρυθμιση.

2018-01-06_03.43.16_pm.jpg

 

2018-01-06_03.43.32_pm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι κυριολεκτικα ΑΓΝΟΕΙ την ρυθμιση.

Νομίζω ότι σημασία έχει πως φαίνεται η ημερομηνία όταν δημοσιευτεί το post. Στα scheduled post μπορεί να το παίρνει από τη ρυθμίσεις γλώσσας που έχει το menu του wordpress (πχ USA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Νομίζω ότι σημασία έχει πως φαίνεται η ημερομηνία όταν δημοσιευτεί το post. Στα scheduled post μπορεί να το παίρνει από τη ρυθμίσεις γλώσσας που έχει το menu του wordpress (πχ USA)

Η μορφη που επιλεγω, στα δημοσιευμενα posts, οντως ειναι ετσι. Εκει εφαρμοζεται.

Αλλα για το πως βλεπω εγω ομως την ημερομηνια, δεν υπαρχει λυση, λογω του οτι εχω επιλεξει για τον δικο μου χρηστη/admin να εχει γλωσσα στα αγγλικα;

Μαλλον θα πρεπει να ψαξω καποιο plugin ακομη και γι'αυτο το απλο θεματακι αν ειναι ετσι. Επρεπε να υπαρχει παραμετροποιηση. Εγω μπορει να θελω γλωσσα αγγλικα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχω επιλογη να βλεπω το date οπως μου ειναι χρηστικοτερο.

 

Βρηκα ενα ενδιαφερον αρθρο, αλλα διχως λυση δυστυχως...

https://wordpress.stackexchange.com/questions/231469/modify-date-format-to-german

 

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με τα αγγλικά αλλά με τα regional settings. Δηλαδή μπορεί να έχεις UK (αντί USA) και να φαίνεται εντάξει η ημερομηνία. Δοκίμασες να γυρίσεις στα ελληνικά (υποθέτω ότι μάλλον δε σε βολεύει) να δεις τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, becoming_I είπε

Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με τα αγγλικά αλλά με τα regional settings. Δηλαδή μπορεί να έχεις UK (αντί USA) και να φαίνεται εντάξει η ημερομηνία. Δοκίμασες να γυρίσεις στα ελληνικά (υποθέτω ότι μάλλον δε σε βολεύει) να δεις τι γίνεται;

DATE FORMAT

Εκανα search στο google αν υπαρχουν καπου ξεχωριστα 'regional settings' αλλα δεν βλεπω να υπαρχουν. Αρα το μονο που μενει ειναι η γλωσσα. Ειδα παλι στις επιλογες του χρηστη μου, αν μπορω πχ να βαλω γλωσσα english uk, και βλεπω εχει μονο ελληνικα, και english-US. Τι στην ευχη, οι αλλες γλωσσες που ειναι; (ελληνικα δεν θελω να δουλεψω, ολα τα χρονια τα εργαλεια μου τα δουλευω στα αγγλικα)

 

 

 

================================================================================

MODIFICATIONS

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει, όταν κάνω αλλαγές στο wp site μου, που ακριβώς γίνονται και αποθηκεύονται οι αλλαγές;
Με την μικρή μου εμπειρία πανω σε wordpress, κατάλαβα ότι σχεδόν ότι κάνω στο site, αποθηκεύεται στην database.
Επιπλεον μαλλον, αποθηκευονται ρυθμισεις μου και αλλαγες, στο style.css και στο functions.php.
Ειναι ομως οντως ετσι;

Με την παλιοτερη εμπειρια μου στο παλιοτερο site που ηταν στημενο με dreamweaver, μονο το αμιγως content αποθηκευονταν στην database και ολα τα αλλα ηταν ουσιαστικα τροποποιησεις στα ιδια τα php files. Μαλλον η λογικη των cms ομως ειναι 'ολα στην database'.

Με βαση αυτα, ψαχνω μια πρακτική που θα ακολουθω, οταν θα κανω αλλαγες/τροποποιησεις τοπικά offline, και αφου ειναι δοκιμασμενες και λειτουργικες, κατοπιν να τις ανεβαζω στο online site. Με το παλιο site, ανεβαζα μεσω ftp τα νεα αρχεια. Ομως με το wordpress site, μαλλον πρεπει να ανεβαζω απο τον υπολογιστη μου την database? Ομως υπαρχει ενα μικρο προβλημα σε αυτο, επιλυσιμο ομως πιστευω. Ειναι οτι η online database θα εχει posts νεότερα/επικαιροποιημενα, σε σχεση με την τοπικη database. Αρα, αν εγω παω με την παλια λογικη απλα, και δουλεψω πρωτα τοπικα και κατοπιν κανω upload database, θα χασω posts. Αυτο που σκεφτομαι ειναι μια τακτικη σαν αυτη:
1. πριν δουλεψω τοπικα, download database from online site
2. δουλευω τοπικα με την κατεβασμενη database, διχως ομως παραλληλα να ανεβασω νεο post στην online database (ειναι θεμα ομως ποσο εφικτο ειναι αυτο, αν οι εργασιες πχ κρατουν ημερες)
3. upload database ξανα, με τις οποιες αλλαγες δουλεψα και δοκιμασα τοπικα.

Θα ηθελα τις αποψεις σας για τα ανωτερω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EXPORT

Το ενσωματωμενο export του wordpress απο τα tools, τελικα ποσο χρησιμο ειναι;

Μου κανει εντυπωση που εξαγει ενα τοσο μικρο σε μεγεθος αρχειακι, και 'υποτιθεται' περιλαμβανει settings και posts και τι αλλο;

Αν ειναι τοσο πληρες, ποιος θα χρειαζονταν τα third party plugins?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεμα του ftp? Θεμα του wordpress? Θεμα του filezilla?

Πως γινεται ρε παιδια, σε εντελως κενό χώρο σε server, κατα την μεταφορα αρχειων με ftp, να βγαζει μηνυμα οτι το αρχειο υπαρχει ηδη, και να με προτρεπει να αποφασισω για το τι θα γινει; Δηλαδη ειλικρινα, πως μπορει να συμβαινει αυτο;

 

filezilla.jpg

 

Γιατι συμβαινει;

Τι υποτιθεται οτι πρεπει να επιλεξω εγω;

Ειναι οντως πραγματικο προβλημα στη μεταφορα αρχειων, που θα δημιουργησει προβλημα στη λειτουργια του site?

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαραινει το wordpress απο την χρηση πολλων plugins?

Πολλα βεβαια δεν θεωρω οτι ειναι συνεχως 'ενεργα', αφου πχ καποια κανουν ενα export και τελος, ή ειναι για χρηση απο τον admin, on demand.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...