Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mindreader χωρίς παρεξήγηση, για άρπα κόλλα ξεκίνησες και πας για Ben-Hur :-D

 

Περιμένω με αγωνία να δω τη σελίδα σου :)

Έχουμε link;

Καλό που υπάρχει ποστ για wordpress με πολλά και διάφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mindreader χωρίς παρεξήγηση, για άρπα κόλλα ξεκίνησες και πας για Ben-Hur :-D

 

Περιμένω με αγωνία να δω τη σελίδα σου :)

 

 

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα τελειομανης σε θεματα που γουσταρω τρελα, οπως ειναι τα περισσοτερα υπολογιστικα αντικειμενα με τα οποια καταπιανομαι.

Δηλαδη οσο το δυνατον φυσικα, μετριοτητα με τη δικη μου συνεισφορα, δεν επιτρεπω να βγει...

Και ναι, ειμαι και υπερβολικα οργανωτικος...πχ κρατω και posts εδω σε txt ως notes, για μελλοντικη - ευκολη αναφορα.

Φυσικα, το τι ειναι καλο και τι οχι, ενεχει παντα και το υποκειμενικο στοιχειο, το γνωριζω αυτο.

Τα εργαλεια ειναι κοινα για ολους. Το θεμα ειναι το τι κανει ο καθενας με αυτα...

(δεν ειναι αμιγως δικη μου σκεψη...το ειπε προσφατα σε video ο μεγαλος Jean Michel Jarre...)

 

Ευχαριστιες σε ολους για την πολυτιμη και συνεχιζομενη συνεισφορα τους εδω στο νημα.

-----------------------------------

 

Σκεφτομαι τωρα εκεινο το feature που εχει -αν θυμαστε- το διπλο εικονιδιο με το μικροτερο(αλλα κεφαλαιο) και το μεγαλο Α, που μπορεις να πατας και να μεγαλωνει η γραμματοσειρα του κειμενου στο αρθρο.

Πχ δειτε εδω σε ενα αρθρο του in.gr

Βρηκα ενα αλλα ειναι παλιο...αραγε για ποσο θα παιζει ακομη;

https://el.wordpress.org/plugins/font-resizer/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι accessibility features αυτα, κυριως για ΑμΕΑ.

 

Accessibility Widget ψαξε ετσι λεγεται το Plugin

Ένα αλλο ειναι το https://wordpress.org/plugins/wp-accessibility-helper/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Προσωπικά δεν είμαι μεγάλος οπαδός αυτών των widget, κυρίως γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να υποκαταστήσεις λειτουργίες που ηδη υπάρχουν στον browser του χρήστη. Άνθρωποι με προβλήματα όρασης που προτιμούν μεγαλύτερα κείμενα σε ένα site, έχουν μάθει ήδη πώς να κανουν zoom από τον browser τους και δεν περιμένουν τον web designer του εκάστοτε site να τους προσφέρει την λειτουργία, ειδικά όταν δεν ακολουθούνται συγκεκριμένες, κοινές προδιαγραφες. Είναι σαν τα κουμπιά "back" που χρησιμοποιούσαμε παλιότερα και στην ουσία έκαναν την ίδια δουλειά με το κουμπί επιστροφής του browser. Δεν αποκλείεται σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερο να μπερδεύουν παρά να βοηθάνε.

 

Αυτό που οφείλεις να κάνεις από την πλευρά σου είναι να παρέχεις στον κώδικα την δυνατότητα μεγέθυνσης των κειμένων (έως 200% σύμφωνα με την σχετική προδιαγραφή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν είμαι μεγάλος οπαδός αυτών των widget, κυρίως γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να υποκαταστήσεις λειτουργίες που ηδη υπάρχουν στον browser του χρήστη. Άνθρωποι με προβλήματα όρασης που προτιμούν μεγαλύτερα κείμενα σε ένα site, έχουν μάθει ήδη πώς να κανουν zoom από τον browser τους και δεν περιμένουν τον web designer του εκάστοτε site να τους προσφέρει την λειτουργία, ειδικά όταν δεν ακολουθούνται συγκεκριμένες, κοινές προδιαγραφες. Είναι σαν τα κουμπιά "back" που χρησιμοποιούσαμε παλιότερα και στην ουσία έκαναν την ίδια δουλειά με το κουμπί επιστροφής του browser. Δεν αποκλείεται σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερο να μπερδεύουν παρά να βοηθάνε.

 

Αυτό που οφείλεις να κάνεις από την πλευρά σου είναι να παρέχεις στον κώδικα την δυνατότητα μεγέθυνσης των κειμένων (έως 200% σύμφωνα με την σχετική προδιαγραφή).

Συμφωνώ για την συγκεκριμένη περίπτωση, άλλα αυτά τα plugins έχουν και έξτρα λειτουργίες εκτός από την μεγέθυνση κειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MYSQL administration

Για πειτε καλους εναλλακτικους τροπους για διαχειριση mysql database, οταν μιλαμε για wordpress site.

Μενουμε στα κλασικα phpmyadmin και τυχον third party κανονικες εφαρμογες που τρεχουν τοπικα στον υπολογιστη μας, ή υπάρχει/προτεινετε καποιο plugin να γινεται η δουλεια ευκολοτερα μεσα σε καποιο panel του wordpress?

Θα θελα κατι για σχετικα απλες εργασιες(create table, export/import κλπ), διχως να καταφευγω ουτε σε phpmyadmin ουτε σε αλλο προγραμμα, αν γινεται και ειναι καλη τακτικη φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι χρειαζεσαι - στο επιπεδο που εισαι τωρα - μπορει να στο παρεχει και με το παραπανω το phpMyAdmin. Μην θεωρεις τα plugins την καλυτερη λυση γιατι δεν ειναι. Επισης, το να εχεις την ανεση να κανεις 1000 πραγματα αποκλειστικα και μονο μεσα απο το Wordpress μπορει να ειναι time efficient αλλα τεχνικα δεν ειναι. Καποια πραγματα τα δουλευουμε με ενα τροπο επειδη υπαρχει λογος, οχι επειδη δεν ξερουμε τους αλλους 5 εναλλακτικους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Δε νομιζω πως θα χρειαστεις ποτέ κάτι πιο σύνθετο. Οι βασικές εργασιες που μπορεί να θες να κάνεις στη βάση θα είναι κανένα import/export, ισως και κανένα optimize, οποτε το phpmyadmin είναι υπεραρκετό.

 

Στο σημείο αυτό να κάνω και μια ειδική αναφορά στο φανταστικό wp-cli. Για όσους δεν το ξερουν, είναι command line εργαλείο που σου προσφέρει δεκάδες εντολες που χρειάζεσαι κατά την ανάπτυξη ενός wordpress site. Π.χ. στο θέμα της αλληλεπίδρασης με τη βάση μπορεί να κάνει όλες τις εργασίες που συνήθως χρειάζομαι, σε σημείο που πλέον δεν εγκαθιστώ καν phpmyadmin (κάτι που νομίζω πως είναι καλό και για λόγους ασφαλείας). Τρομερά βολικό είναι επίσης το ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε bash scripts. Φυσικά είναι για χρήστες που έχουν μια εξεικοίωση με την κονσόλα και δεν συνίσταται σε αυτούς που κάνουν τώρα τα πρώτα τους βήματα. Μια καλή παρουσίαση του έχει δημοσιευθεί στο Smashing Magazine (ο συντάκτης, μάλιστα, είναι Έλληνας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STATIC VS NON-STATIC PAGES

Δεν εχω επαρκως ξεκαθαρισει,

πότε χρησιμοποιούμε static page, και πότε οχι.

Το 'αντιθετο'/εναλλακτικο της static page, ποιο ειναι; Η posts page?

 

Ποσο 'static' ειναι τελικα, οταν εχω τη δυνατοτητα να εμφανιζω τιτλους των posts μου;

Αλλα δεν ρωτω εδω μονο για θεματα 'ορολογιας', αλλα για να καταλαβω τι γινεται με τους περιορισμους που συνοδευουν καθε επιλογη σελιδας.

Γιατι αν καταλαβα καλα, αλλες δυνατοτητες εχεις απο theme, page builder κλπ σε μια static page, και αλλες σε μια non static page.

Πχ, μπορει η post page/να ειναι ποτέ 'static page'? Ή γιατί συνηθως ενδεικνυται η homepage να ειναι static?

Αφου εμφανιζω τιτλους posts σε static page, ποιος μπορει να αποκλεισει οτι με καποιο plugin οτι δεν μπορω να εμφανισω ακομη και post content? (ρητορικη ισως η ερωτηση, ενδεικτικη του εν λογω προβληματισμου μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα themes εχουν προγραμματισμενη δικη τους αρχικη σελιδα με custom εμφανιση. Το Wordpress σου δινει τη δυνατοτητα να παρακαμψεις αυτη τη λειτουργια και να δηλωσεις μια συγκεκριμενη σελιδα, οποια θελεις εσυ με custom περιεχομενο, χρησιμοποιωντας το static page.

 

Εδω και μερικα χρονια ομως εχουν κατακλυσει οι Page Builders (βλ. Elementor, Visual Composer) τα οποια ειναι ενσωματωμενα στα themes με αποτελεσμα να μην περιεχουν καν (τα themes) δικια τους αρχικη σελιδα. Ετσι, αφηνουν τον χρηστη να επιλεξουν στο 90% των περιπτωσεων μια δικη τους σελιδα (την Αρχικη) και μεσω των page builders να φτιαξουν το περιεχομενο που θελουν και να το δηλωσουν σαν "Στατικη σελιδα". Το στατικη φυσικα δε σημαινει πως δεν ειναι δυναμικη - απλα ειναι καταλοιπο απο την παλια εφαρμογη που ειχε προ page builders.

 

Οποτε, το οτι δειχνεις posts στην αρχικη σελιδα δεν εχει να κανει με τιποτε αλλο. Απλα, εχεις προσθεσει ενα element του page builder που "φωναζει" posts στην αρχικη σου σελιδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dominotrix εριξες αρκετο φως στο τοπιο, thanks.

 

Οποτε μπορω να δηλωσω ως static page, οποιαδηποτε σελιδα επιθυμω, συμπεριλαμβανομενων των post pages?

Δηλωνω οσες static pages θελω, ή είναι μονο μια σε καθε site? Ή μπορει να ειναι κλειδωμενη απο το theme αυτη η δυνατοτητα και να μην γινεται στις σελιδες των posts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...