Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν μπει νομος στο ηλεκτρονικό εμπόριο οι τράπεζες να ελευθερώνουν τα χρήματα όταν ενημερώσει ο πελάτης ότι παρέλαβε το προιον όπως γινεται με το Amazon και το Aliexpress, τότε θα φτιαξουν τα πράγματα. Μεχρι τότε οι απατεώνες θα κελαηδάνε ελευθερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Οταν μπει νομος στο ηλεκτρονικό εμπόριο οι τράπεζες να ελευθερώνουν τα χρήματα όταν ενημερώσει ο πελάτης ότι παρέλαβε το προιον όπως γινεται με το Amazon και το Aliexpress, τότε θα φτιαξουν τα πράγματα. Μεχρι τότε οι απατεώνες θα κελαηδάνε ελευθερα

Έτσι κάνει το αμαζον; Γιατί εκτός κι αν το κάνουν μόνο σε εμένα , με το που γίνεται το ντελίβερι παίρνουν τα χρήματα από την κάρτα. Για το αλί δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ηρθε η ωρα για αγορα νεου κινητου (μαλλον για xiaomi redmi note 8 θα παω), ψαχνω για σκρουτζομαγαζο που χωρις ...να μου πρηξει τα σκωτια και χωρις λαμογιες και καθυστερησεις, θα κοψει τιμολογιο χωρις ΦΠΑ.

Οποιος εχει προσφατη εμπειρια ας προτεινει καποιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες ψάχνω να αγοράσω κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ και έχω μιλήσει με κάποια καταστήματα προκειμένου να μου πουν την διαδικασία τους. Σας παραθέτω παρακάτω τις απαντήσεις τους για να διευκολύνω όποιον μπορώ:

Arena 77:Καλημέρα σας,Μπορείτε να δείτε αναλυτικά την διαδικασία στο site μας στους όρους χρήσης.
Για την διαδικασία για το άρθρο 39α, λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας απο το λογιστήριο μας δεν υπάρχει η δυνατότητα για άμεσο έλεγχο εγγράφων
παρά μόνο έπειτα από 20 εργάσιμες ημέρες όπως αναφέρεται και στο site μας.

Abox.gr:Καλημέρα σας, δεδομένων των συνθηκών οι καθυστερήσεις είναι της τάξεως των 30 ημερών, η διαδικασία για το τιμολόγιο αναγράφεται αναλυτικά στους ορους χρήσης του site

(20 εργασιμες + όλη η γνωστη χαρτουρα)

Mobilepoint: Καλημερα σας, Τα εγγραφα που απαιτουνται για αποφορολογηση ειναι τα ακολουθα:

Προσωποποιημένη πληροφόρηση από το taxis με πρόσφατη ημερομηνία εκτύπωσης σε εμφανές σημείο, Φωτοτυπία ταυτότητας διαχειριστη, Ονομα επιθετο τηλεφωνο επικοινωνιας Καθως και τον κωδικο προιοντος για το οποιο ενδιαφερεστε. Αφου ελεχθουν τα εγγραφα εντος 3 εργασιμων ημερων σας καλει το λογιστηριο για να σας ενημερωσει με την διαδικασια της παραγγελιας σας. Δεν θα προβειτε σε καποια παραγγελια ή καταθεση αν δεν εχει προηγηθει ενημερωση απο το λογιστηριο.

Bitprice.gr: Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως το μόνο που θέλουν είναι το pdf απο το Taxis και η πληρωμη να γίνει απο εταιρικό λογαριασμό

Περιμένω απάντηση από κάποια ακόμη, όταν τις πάρω θα τις παραθέσω επίσης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πεί αν έχει κάνει την διαδικασία απο το e-shop.gr κι αν η διαδικασία τους είναι ανθρώπινη κι όχι το παραπάνω χάλι. 

Ευχαριστώ

 

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα με την σειρα στο skroutz καποια καταστηματα.

Σχεδον ολα εχουν στα site τους ορους για να κοπει τιμολογιο χωρις ΦΠΑ, και ζητανε ολοι ...την Αρτα και τα Γιαννενα. Συν το γεγονος οτι τα περισσοτερα θα εχουν καθυστερηση 10-20 μερες (και βαλε λεω εγω) να σου το στειλουν.

Προφανως ΔΕΝ θελουν να πουλησουν ετσι και ας χασουν τον πελατη.

Επεξ/σία από crom251
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μέχρι πρότινος μόνο με την προσωποποιημένη πληροφόρηση του taxis,έκοβε τιμολόγιο ήταν το fair.gr, έχω ψωνίσει από εκεί αρκετές φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Το μόνο που μέχρι πρότινος μόνο με την προσωποποιημένη πληροφόρηση του taxis,έκοβε τιμολόγιο ήταν το fair.gr, έχω ψωνίσει από εκεί αρκετές φορές.

Θυμασαι αν στελνει αντικαταβολη ή δεχεται μονο καταθεση? Για τιμολογιο χωρις ΦΠΑ μιλαμε παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1964 είπε

Το μόνο που μέχρι πρότινος μόνο με την προσωποποιημένη πληροφόρηση του taxis,έκοβε τιμολόγιο ήταν το fair.gr, έχω ψωνίσει από εκεί αρκετές φορές.

Το οποίο είναι και το μοναδικό που χρειάζεται στην πραγματικότητα και τίποτε άλλο από αυτά που ζητάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, crom251 είπε

Θυμασαι αν στελνει αντικαταβολη ή δεχεται μονο καταθεση? Για τιμολογιο χωρις ΦΠΑ μιλαμε παντα.

Δε το ξέρω γιατί το μαγαζί είναι πολύ κοντά μου και πάντα πήγαινα από εκεί και παραλάμβανα με αντικαταβολή.

Ενα τηλεφώνημα εάν κανείς θα μάθεις ,τα παιδιά είναι πολύ εξυπηρετικό,σε τιμή δεν είναι το φθηνότερο μαγαζί αλλά θυμάμαι όταν τους το έλεγα μου απαντούσαν ότι είναι οι μόνοι που κόβουν πραγματικά τιμολόγιο ,και όντως είναι αλήθεια,εκτός βέβαια από τα μεγάλα μαγαζιά που και αυτά κόβουν τιμολόγιο με ένα χαρτί μόνο.

Επεξ/σία από aris1964
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 11:30 ΜΜ, agamoi-thytai είπε

Τη διαδικασία με τον ειδικό κωδικό από την ΑΑΔΕ κανείς, έτσι; Ρε τι ντουβάρια είναι αυτά;

Δυστυχώς δεν είναι ντουβάρια. ΞΕΡΟΥΝ πολύ καλά τι κάνουν...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...